The Adventure of the Cardboard Box

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Holmes kesik kulakları inceliyor

The Adventure of the Cardboard Box, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1893 yılı Ocak ayında yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Croydon'da yerleşik Bayan Susan Cushing'a postadan gönderilen kutunun içinde tuza yatırılmış iki adet kesik kulak çıkar. Scotland Yard'dan Dedektif Lestrade olayı, Cushing'in evinde kiracı olan ancak yakın zamanda evden tahliye edilen tıp öğrencilerinin ev sahiplerine oynadığı kötü bir şaka olarak tanımlar. Ancak konuya dahil olan Holmes, kutudan ve kulaklardan topladığı bilgiler ışığında ortada çok ciddi bir suçun olduğunu ortaya koyar.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez İngiltere'de 1893 yılı Ocak ayında The Strand Magazine'de yayınlanır. Yayınlanan maceraya ünlü çizer Sidney Paget sekiz adet çizim yapmıştır.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera, ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona başarıyla adapte edilmiştir. 1994 yılında yayınlanan macerada başrolde Jeremy Brett yer almıştır.[1] Bu macera o dönemde oldukça hasta olan ve 1995 yılında vefat eden Brett'in oynadığı son Holmes macerasıdır, proje de bu yüzden eksikli kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 7 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 6 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir