Irene Adler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Irene Norton, Adler
Sidney Paget tarafından 1891 yılında resimlendirilen Bohemya'da Skandal macerasında Irene Adler, Godfrey Norton ile evlenirken işçi kılığındaki Sherlock Holmes şahitlik yapmaktadır
İlk görünümBohemya'da Skandal
YaratanSir Arthur Conan Doyle
Bilgileri
CinsiyetKadın
MeslekOpera Sanatçısı
Evlilik(ler)Godfrey Norton

Irene Adler, 1891 yılının Temmuz ayında Sir Arthur Conan Doyle tarafından yayımlanan Bohemya'da Skandal adlı Sherlock Holmes hikâyesinde ortaya çıkmış kurgusal bir karakter. Sadece bir hikâyede görünmesine rağmen Sherlock Holmes hikâyelerindeki en önemli kadın karakterlerden biridir. Sherlock Holmes'un takdir ettiği ve hayranlık duyduğu tek kadın Irene Adler'dir. Oldukça zeki ve kurnaz bir kadın imgesi çizen Irene Adler, zekâsıyla Holmes'u alt edebilen tek kadındır.

Karakter hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Irene Adler, 1858 yılında New Jersey'de doğmuştur. Varşova Kraliyet Operası'nda primadonnadır. Opera sahnelerinden emeklidir ve Londra'da, Briony Köşkü, Serpentine Caddesi, St. John Korusu'nda yaşamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Bohemya'da Skandal adlı hikâyede anlatıldığı kadarıyla, Irene Adler Varşova'da Bohemya Hanedanının kralı Wilhelm Gottsreich Sigismond von Ormstein'le tanışmış ve onunla ilişkiye girmiştir. Bohemya Kralı daha sonra başka biriyle - İskandinavya Kralı'nın ikinci kızı Clothüde Lothman von Saxe-Meningen ile evlenmeye karar verdiğinde kralla birlikte çekilmiş fotoğrafını müstakbel eşine göndermekle kralı tehdit etmiştir. Daha sonra Godfrey Norton adında bir avukata âşık olmuş ve onunla evlenmiştir. Kralın Sherlock Holmes'tan yardım istediğini ve Holmes'un planını fark edince olası bir saldırıya karşı silah olarak kullanmak üzere fotoğrafı da alarak kocasıyla birlikte Amerika'ya kaçmıştır. Arkasında bıraktığı mektupta fotoğrafın emin ellerde olduğu garantisini vermiş ve Holmes'a tebrik ve sevgilerini iletmiştir.

Bohemya Krallığı'nı tehdit eden büyük bir skandalın ve Sherlock Holmes'un bir kadının zekasına yenilmesinin hikâyesidir bu. O günden sonra Holmes, bir daha kadınların zekasıyla ilgili espriler yapmamış, ayrıca Irene Adler'den de her zaman övgüyle söz etmiştir.

Sherlock Holmes ile ilişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sherlock Holmes'un Irene Adler'e hissettiği duygu kesinlikle aşk değildir denilemez. Irene Adler ile geçen konuşmalarında bazı şeylere dikkat çekmeye çalıştığı belli olmakta. Sherlock Holmes'un önceden biriyle olan ilişkisi yüzünden kalp kırıklığı yaşamış olması ve aşka tedbirli ve korkak şekilde yaklaşmasını açıklayabilir durumda. Fakat Irene Adler'in Sherlock Holmes'dan hoşlandığı bellidir.

Popüler kültürde Irene Adler[değiştir | kaynağı değiştir]

Granada Production'un Sherlock Holmes dizisinin A Scandal in Bohemia bölümünde Irene Adler Gayle Hunnicutt tarafından canlandırılmıştır.Irene Adler Sherlock Holmes (2009 film) ve Sherlock Holmes: Gölge Oyunları adlı iki filmde Rachel McAdams tarafından canlandırılmıştır. Filmlerde Sherlock Holmes'un düşmanı Prof. James Moriarty adına çalışmaktadır. Sherlock Holmes'a âşıktır. İkinci filmde Moriarty'nin planları sonucu veremden ölmüştür.Irene Adler, 2010 yılında yayınlanmaya başlayan BBC dizisi Sherlock'un 2012 yılında yayınlanan ikinci sezon birinci bölümünde ilk kez seyircinin karşısına çıkarken, son olarak üçüncü sezon ikinci bölümünde tek bir sahnede görülmüştür. Sherlok dizisinde Irene Adler'i Lara Pulver canlandırmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]