Southsea

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Southsea
Southsea'de Guney Parade iskelesi
Hampshire Kontluğu içinde Southsea
Hampshire Kontluğu içinde Southsea
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeGüney Doğu İngiltere
KontlukHampshire
Yüzölçümü
 • Toplam1 km²
Nüfus
 (2011)
 • Toplam16,660
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu023

Southsea, Birleşik Krallık'ın (İngiltere) Porshtmouth Şehri'nin tek-seviyeli-yerel idaresine bağlı olan bir sahil kasabasıdır. Törensel Hampshire kontluğuna bağlı olan Portmouth şehrinin güney ucunda bulunan "Portsea" adasında yerleşik bulunur. Portmouth'un şehirleşmiş alanları ile Southsea şehirleşmiş alanı birleşik olup bu şehirsel bölge içinde Southsea kasabası Portmouth şehir merkezine yaklaşık 1,5 km uzaklıktadır. 1999'da çok az yetkili ikinci seviyede bir "mahalle/köy (parish)" yerel idare kurulmuş ve bu kurum "Southsea Kasaba Meclisi" adını almıştır.

Sadece küçük bir kasaba olmasına rağmen Southsea merkezinin ticari bölümü iyi gelişmiş olup; iki millî büyük mağaza branşı ile birçok millî şirketlerin branşı olan dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca birçok bağımsız tüccarlara ait dükkanlar da (örneğin hayırseverleri topladığı ikinci elden eşyalar mağazaları, perakendeci gıda mağazaları, mobilyacılar ve ev eşyaları mağazaları) Soiuthsea çarşısında bulunur.

Southsea da sosyal hayat çok canlı ve renkli olup; her türlü bütçeye ve zevke uygun olan lokantalar ve barlar buna büyük katkıda bulunmaktadırlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Southsea'nin bulunduğu mevkiye 1544 İngiltere Kralı VIII. Henry Southsea Kalesi adı verilen bir kıyı savunma kalesi inşa ettirdi. Bu yapı şimdi "Southsea Kalesi" olarak adlandırılmakla beraber, zamanında bu isim kullanılmaktaydı ve bu isim ilk defa 1724 tarihinde bir haritada kayda geçmiştir.

1809 yılında bu kale etrafında Portmouth'un yeni varoşu büyümeye başladı. Bu yeni mahalle yakında bulunan Southsea Kalesi'nden mulhem olarak Southsea adı ile bilinir oldu. Bu mahaldeki ilk evler vasıflı işçiler için "maden" isimleri verilen sokaklarda (Gümüş Sokağı, Nikel Sokağı vb.) kurulmuşlardır. Bu "maden isimli sokaklar" İkinci Dünya Savaşı içinde en çok bomba isabetine uğrayan mahalleler olmuşlardır. 1810'larda şehir duvarlarına bileşik olarak iki katlı birbirine bitişik "teras" adı verilen evlerden oluşan sokaklar (Hampshire Teras, Landport Teras, Kral Teras, Jübilee Teras ve Bellevue Teras) inşa edilmiştir. Günümüzde bu sokaklar Şehir Merkezi ile plajı birbirine bağlayan devamlı tek bir yol oluşturmaktadır.

Southsea 1835 kadar küçük kalmıştır. 1835 ve 1860 arasında Güney Kale Yolu ve Victoria Yolu arasındaki orta sınıflar için konutlardan oluşan mahalle kurulmuştur. Bu dönemde tanınmış bir mimar olan Thomas Ellis Owen, Kent Road, Queen's Teras, Sussex Teras, Grove Road South, Clarendon Road, Osbourne Yolu ve Portland Teras sokaklarında yeni, güzel binalar inşa edilmesine katkıda bulunmuştur. 1860'lı yıllara kadar Southsea varoş kasabası Clarendon Sokaki yanlarıyla ta Grenada Yolu'na kadar büyümüştür. 1857'de Southsea varoşuna sokaklarının kaldırımlarından, temizlenmesinden ve ışıklandırılmasından sorumlu olarak "İyileştirme Komisyonu Üyeleri" tayin edilmeye başlanmıştır. 1870li yıllardan sonra, Victoria Road'un doğusundaki Campbell Yolu / Outram Yolu arası yeni bina yapım alanı olmuştur .

Tipik olarak, Portsmouth da olduğu gibi, yapım alanları çok sınırlı olduğu için, binalar sanki birbiri üzerine ve birbirine çok yakın bir şekilde yapılmışlardır.

Ulaşım bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hovertravel, Ryde'da düzenli hovercraft la (yani bir basınçlı hava yastığı üzerine gidebilen taşıtla) Wight Adası'na yolcu seferleri yapmakta ve bu servis Southsea sahilindeki özel terminalden çalışmaktadır.

1898 yılında "Southsea Demiryolu" adı verilen bir demiryolu yan branş hattı Fratton demiryolu istasyonundan Southsea sahiline yakın olan "Doğu Southsea Garı"na açılmıştır. Sonra da iki tane biletçi gişesiz tren istasyonu, Albert Yolu ve Jessie Yolu/Devonshire Avenue, kurulmuştur. Fakat bu demiryolu Portsmouth Şehri tramvay şirketi hizmetleriyle ile rekabet edemediği için 1914'te bir daha hiç açılmadan kapanmak zorunda kaldı .

Kasabada yaşamış olan ünlü kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]