Edgar Allan Poe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe 2.jpg
Poe'nun bu fotoğrafı 1848 yılında, 39 yaşındayken çekilmiştir.
Doğum 19 Ocak 1809(1809-01-19)
Boston, Massachusetts
ABD
Ölüm 7 Ekim 1849 (40 yaşında)
Meslek Şair, kısa öykü yazarı, editör, edebiyat eleştirmeni
Tür Karanlık Edebiyat, Korku romanı, Cinayet romanı, Polisiye

İmza

Edgar Allan Poe (19 Ocak 1809 - 7 Ekim 1849), ABD'li şair, kısa öykü yazarı, editör ve edebiyat eleştirmeni.

Amerikan Gotik edebiyatın öncülerinden biridir. ABD'nin ilk kısa hikâye yazarlarından olan Poe modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin de öncüsüdür.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ikisi de profesyonel oyuncu olan,üç çocuklu David ve Elizabeth (Arnold) Poe'nun ikinci çocuğu olarak Boston'da dünyaya geldi. Doğduktan bir yıl sonra babasının evini terk etti. Ertesi yıl annesi veremden öldü ve Richmond, Virjinya'dan (ozan) İskoç tütün tüccarı John Allan'ı yanına aldı. Orta ismi Allan buradan gelir.

1815'te Allan'ın ailesiyle İngiltere'ye gitti ve Londra va Richmond'daki özel okullarda okudu. 1820'de Virjinya'ya geri döndü. daha sonra 1826 yılında Virjinya Üniversitesi'ne kaydoldu ama burada sadece bir yıl kaldı. Bu dönemde kumar borçları yüzünden manevi babasıyla arası açıldı.

Önceleri başarısız fanzin denemeleriyle başladığı edebiyat yaşamı, 1832'de Saturday Courrier'da basılan beş öyküyle ve 1833'te Baltimore Saturday Visiter tarafından düzenlenen yarışmada "MS. Found in a Bottle" (Şişede Bulunan Elyazması) adlı öyküsüyle birinciliği kazanmasıyla devam etti. 1843'te, Godey's Lady's Book'ta yayımlanan "The Visionary" adlı öyküsüyle adı ülke genelinde duyulmaya başlandı.

Düzyazılarından başka kurgu ve yazım teknikleriyle dikkat çeken "The Raven" (Kuzgun) başta olmak üzere, "Annabel Lee" ve "To Helen" (Helen'e) adlı şiirleriyle de tanınan Poe 7 Ekim 1849'da öldü.

Charles Baudelaire'in "Çağımızın en güçlü yazarı..." dediği Poe, yazdığı özgün metinlerle birçok yazarı derinden etkiledi.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca Edgar Allan Poe babasıyla da hiç anlaşamayan bir yazardı ve eserlerinde babasıyla olan çatışmalarına rastlanır.

Başlıca yapıtları: Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Oval Portre, Morgue Sokağı Cinayeti, Usher Evinin Çöküşü, Altın Böcek, Kızıl Ölümün Maskesi'dir.

Ayrıca birçok şiiri bulunmaktadır.

Askerlik[değiştir | kaynağı değiştir]

18 yaşında olduğna rahmen 22 yaşında olduğunu idda eterek 1827 yılında "Edgar A. Perry" adını kullanarak Poe ABD ordusuna gönullu asker olarak kaydedıldı.[1] ilk görev yeri Boston'daki Fort Indepdence'daydı. Aylık maaşı beş dolardı. Aynı yılda ilk kitabını yayınlandı. "Bir Bostonludan" imzasına atfedilen 40 sayfalık kitabın Tamerlane ve Diğer Şiirler başlığı altında yayınlandı.

Sadece 50 kopyası basıldı ve kitaba çok az ilgi gösterildi. Poe'nun alayı South Carolina'nın Charleston semtinde ki Fort Moultrie'ya gönderildi. Poe zanaatkar asker rütbesine yükseldi ve aylık maaşi 10 dolara artı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ryan's Inn adlı bir meyhanede[kaynak belirtilmeli] kötü bir halde bulunduktan 4 gün sonra, 7 Ekim 1849 günü Baltimore'daki hastanede öldü, öldüğünde 40 yaşındaydı. 8 Ekim günü Westminster Presbiteryen Mezarlığı'nda kendisi için düzenlenen cenaze törenini Rahip William T.D. Clemm yönetti. Törene yalnızca 4 kişi katılmıştı. Bu 4 kişi kuzeni Neilson Poe, karısı tarafından akrabası olan Henry Herring, okuldan arkadaşı Z.Collins Lee, meslektaşı Dr. Joseph Snodgrass' dır. Ölüm olayı ve nedenleri ile ilgili çok çelişkili ve anlaşılmaz raporlar hazırlanmıştır. Yıllar geçtikçe kendisini tanıyan ve tanımayanlar tarafından ortaya atılan kuramlar ve söylentiler arttı. Hala ölümünün arkasındaki gerçekler bilinmemektedir.

Bugün birçok kimse tarafından ABD'nin ilk büyük yazarı kabul edilse de Poe hayattayken sık sık küçük düşürülmüş ve yanlış anlaşılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Hikayeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

"The Angel of the Odd" - Çok alkol almış olan bir adamın başına gelenleri anlatan bir kara komedi.

"The Balloon Hoax"- Bir balon seyahatini anlatan bir gazete haberini anlatan hikâye

"The Black Cat" - Alkollü bir adamın kedisini öldürüp sonra kedinin ruhunu gördüğünü sanmasını anlatan hikâye, hikâye katilin ağzından anlatılmış.

"The Cask of Amontillado" - Bir intikam öyküsü.

"Eleonora" - Bir aşk hikâyesi

"The Tell-Tale Heart" - Metaforik bir cinayet öyküsü

"The Pit and The Pendulum" - İspanyol Engizisyonu tarafından yapılan işkenceleri anlatır.

"The Premature Burial" - Ölmeden gömülme

"The Meeting" - Bir kadın ve erkeğin buluşmasını anlatır ama buluşma yeri öbür taraftır.

"The Oval Portrait" - Bir şatoda geçen öyküde bir portre etrafında gelişen rahatsız edici olaylar anlatılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Edgar Allan Poe'nun Kalemi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Meyers, Jeffrey (1992). Edgar Allan Poe. New York: Cooper Square Press. ISBN 9780815410386. 
Edgar Allan Poe'nun eserleri