The Adventure of the Blue Carbuncle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peterson, Holmes'e mavi yakutu gösteriyor

The Adventure of the Blue Carbuncle, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1892 yılı Ocak ayında The Strand Magazine'de yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sherlock Holmes'un kısa öyküsünün illüstrasyonu

Londra, Noel yortusuna hazırlanırken gazeteler paha biçilemez bir mavi yakutun çalındığını yazar. Morcar Kontesinin otel odasından çalınan mücevher hırsızlığıyla ilgili olarak odada tesisat işleri yapmış olan eski mahkum John Horner gözaltına alınır. Horner masum olduğunu iddia etse de olay yerinde bulunması ve eski sabıkası emniyet güçleri için yeterli olur.

Watson, Baker Caddesi 221B adresinde oturan Sherlock Holmes'ü ziyaret eder. Holmes, bölgede kapıcı olarak görev yapmakta olan Peterson tarafından getirilmiş olan bir şapkayı incelemektedir. Şapka ve Noel için hazırlanmış olan bir kaz, Peterson tarafından arka sokaklarda çıkan bir arbede sonrasında bulunmuştur. Peterson bulduğu eşyayı sahibine iade edebilmek için konuyu Holmes'e açmıştır. Kazın ayağında ilişik olan kartta yazan Henry Baker adı tek bildikleridir. Olayı önemsemeyen Holmes, Peterson'dan kazı eve götürmesini ve afiyetle yemelerini salık verir ancak az sonra geri dönen Peterson kazın kursağından paha biçilmez bir mücevher çıktığını söyleyip, değerli taşı elleriyle Holmes'e verince olayların seyri değişecektir.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez İngiltere'de 1892 yıı Ocak ayında The Strand Magazine'de yayınlanır. Yayınlanan maceraya ünlü çizer Sidney Paget sekiz adet çizim yapmıştır. Blue Carbuncle, The Adventures of Sherlock Holmes adlı öykü serisinin içinde Ekim 1892'de basılmıştır.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera, ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona başarıyla adapte edilmiştir. Başrolde Jeremy Brett'in yer aldığı macera 1984 yılında yayınlanmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 2 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 2 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir