The Problem of Thor Bridge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Holmes, olayın geçtiği köprüyü inceliyor

The Problem of Thor Bridge, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1922 yılında yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın sektöründe madencilik yaptıktan sonra İngiltere'ye dönen varlıklı Neil Gibson, malikanesinde işlenen cinayeti aydınlatması için Sherlock Holmes'e başvurur. Malikanede öldürülen Gibson'un eşi Maria'nın ölümünden mürebbiye Grace Dunbar sorumlu tutulmaktadır. Gibson, Brezilya'da tanıştığı eşiyle bir dönem mutlu olduktan sonra ayrı düşmüştür. Çocuğunun eğitimi için malikanede bulunan mürebbiye Dunbar ile yasak aşk yaşamaya başlamıştır.

Malikane arazisi içindeki köprüde başından vurulmuş olarak bulunan Maria'nın elinde sımsıkı tutulmuş şekilde mürebbiye tarafından yazılmış olan buluşma davet notu polis tarafından bulunur. Yeni ateşlenmiş bir silah da mürebbiyenin dolabında bulununca tüm işaretler katil olarak Dunbar'ı göstermektedir. Ancak olayı inceleyen Holmes köprüde başka şeylerin yaşandığından emindir.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez İngiltere'de 1922 yılı Şubat ayında The Strand Magazine'de yayınlanır. The Strand için Alfred Gilbert yedi adet çizim yapmıştır. Macera 1927 yılında basılan The Case-Book of Sherlock Holmes kitabına dahil edilmiştir.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera, ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona başarıyla adapte edilmiştir. 1991 yılında yayınlanan macerada başrolde Jeremy Brett yer almıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 8 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 8 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir