The Adventure of the Engineer's Thumb

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hatherley, Dr. Watson'a yarasını gösteriyor

The Adventure of the Engineer's Thumb, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1892 yılı Mart ayında The Strand Magazine'de yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1889 yılında Londra'da geçen olayda yeni mezun ve bağımsız çalışan Victor Hatherley adlı hidrolik mühendisi başından geçenleri Dr. Watson'a anlatır. Buna göre yazıhanesine gelen ve kendisini Albay Lysander Stark olarak tanıtan kişi, kırsal bölgede faaliyet gösteren ve bozuk bir hidrolik presin bakımını yapması ve faaliyete geçirmesi için bir iş teklifi yapar. Bölgede çıkan Fuller toprağını tuğla şeklinde sıkıştırmak için kullanılan presin bakım ve tamiratı için bugünkü karşılığıyla yaklaşık 5 bin pound teklif eder ve işin gizli tutulması gerektiğini belirtir. Hatherley, gizli kapaklı yapılan bu işten şüphelense de alacağı olağanüstü paranın cazibesine kapılarak işi kabul eder. Ancak başına geleceklerden habersizdir.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez İngiltere'de 1892 yılı Mart ayında The Strand Magazine'de yayınlanır. Yayınlanan maceraya ünlü çizer Sidney Paget sekiz adet çizim yapmıştır. Macera, The Adventures of Sherlock Holmes adlı öykü serisinin içinde Ekim 1892'de basılmıştır.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera, Sherlock Holmes in the 22nd Century animasyon dizisi kapsamında televizyona adapte edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 2 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 2 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir