Oğuzhan Asiltürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Oğuzhan Asiltürk (d. 1935; Hekimhan, Malatya), Türk siyasetçi, eski T.C. İçişleri Bakanı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. Serbest Müşavir Mühendislik, 4. (XV.) ve 5. (XVI.) Dönem Ankara, XIX., XX. ve XXI. Dönem Malatya Milletvekiliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı. Evli ve dört çocuk babasıdır.

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP'nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya'dan milletvekili seçildi. Fazilet Partisi'ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın ölümünün ardından Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına seçilen Asiltürk'ün, ayrıca kaleme aldığı "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Türkiye siyasetini yoğun biçimde meşgul eden askeri müdahaleler konusunda kendine has fikirler beyan eden Oğuzhan Asiltürk, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla orduda bulunan Anti-Amerikancı kadroların tasfiye edildiğini iddia etti. Yine 28 Şubat sürecinin de ordunun tamamına mâl edilemeyeceğini savunan Asiltürk, bir grup cuntacı generalin medya, iş adamları ve diğer siyasi partilerin de desteğiyle 28 Şubat sürecini başlattığını ifade etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Tarhan Erdem
Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı
21 Temmuz 1977 - 5 Ocak 1978
Sonra gelen:
Orhan Alp
Önce gelen:
Mukadder Öztekin
Türkiye İçişleri Bakanı
31 Mart 1975 - 11 Nisan 1977
Sonra gelen:
Sabahattin Özbek
Önce gelen:
Mukadder Öztekin
Türkiye İçişleri Bakanı
26 Ocak 1974 - 17 Kasım 1974
Sonra gelen:
Mukadder Öztekin