TV5 (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
TV5
TV5.jpg
TV5'in logosu
Kuruluş 2 Şubat 2004 (İlk Açılış)
Mayıs 2005 (2. Açılış)
Şirket Anadolu Radyo ve Görüntü Hizmetleri A.Ş.
Sahibi Anadolu İletişim Hiz. A.Ş.
Slogan Sözü olan herkes için

Türkiye'nin ihtiyacı

Dili Türkçe
Yayın alanı Türkiye
Genel merkez İstanbul
Kardeş kanal(lar) Kanal 42

Radyo Gençlik

Websitesi TV5
İzlenebilirlik
Uydu yayını
Türksat 3A 12729 V 30000 2/3 (SD)
D-Smart 102. Kanal (SD)

TV5, uydudan, D-Smart ve internet üzerinden yayın yapmaktadır. TV5, Necmettin Erbakan'ın lideri olduğu Millî Görüş adlı siyasi ve toplumsal harekete yakınlığıyla bilinmektedir. İlk kurulduğunda genel yayın yönetmenliğini iletişimci akademisyen ve yazar Yusuf Kaplan yapmıştır. Bu ilk dönemde kanal, nitelikli ve kaliteli pek çok program hazırlamıştır. Yusuf Kaplan, kanal sahiplerinin beklediği şekilde siyasi propagandaya yer vermediği gerekçesiyle yayın yönetmenliğinden alınmıştır. Kanal, ilk dönemde kullandığı logosunu değiştirmiş ve hâlen kullanılan logoya geçmiştir. TV5'in binası ve stüdyoları Sefaköy Milsan Tesisleri'nde yer almaktadır.

Son 13 yıldır TV5 Genel Koordinatörü olan Mustafa Geçer'den sonra "1 Mart 2017" tarihi itibarıyla Millî Gazete ile yönetimleri birleşti. Yeni yayın dönemi Millî Gazete yönetiminde devam ediyor.

Kasım 2018 tarihinde Genel Yayın Yönetmenliği görevine Millî Gazete Ankara Temsilcisi Mustafa Yılmaz getirilirken, Genel Müdür Yılmaz Bayat, Genel Yayın Koordinatörü ise Mehmet Ali Kayacı oldu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]