Anadolu Gençlik Derneği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anadolu Gençlik Derneği
Slogan "Sevgi ve kardeşliğin teminatı"
Kuruluş 2002
Merkez Ankara
Lider Salih Turhan
Resmî site www.agd.org.tr

Anadolu Gençlik Derneği (kısaca AGD), genel merkezi Ankara'da bulunan dernek, sivil toplum kuruluşu.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

AGD, Millî Gençlik Vakfı kapatıldıktan sonra kuruldu. Hâlen görev yapan dernek genel başkanı, Salih Turhan'dır.

Derneğin internet sayfasında amaçları "Hukuka bağlı, temel insan haklarına saygılı, devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan, millî, manevî, ahlakî ve evrensel değerlere sahip, üstün vasıflı bir gençlik yetiştirmek." ve "Toplumumuzun huzur ve barış içinde yaşamasına; kişilerin milli ve manevi değerlere bağlı olarak, temiz bir çevrede, ruhsal ve bedensel yönden sağlıklı olarak yetişip gelişmesine katkıda bulunmak." olarak belirtilmiştir.[1]

Anadolu Gençlik Derneği, Millî Gazete, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Islamische Gemeinschaft Millî Görüş ve TV5 gibi Millî Görüş hareketi üyesidir. Özellikle üniversitelerde millî ve dinî günlerde panel, konferans, sergi gibi sosyal faaliyetlerde bulunur.

Anadolu Gençlik Derneği bünyesinde, MGV Yayınları, Anadolu Gençlik Dergisi, Genç İstikbal dergisi, Zehra dergisi bulunmaktadır.

Anadolu Gençlik Derneği Türkiye'nin 81 il ve 900'dan fazla ilçede şube ve temsilcilikleri bulunmaktadır. Yurt dışında da temsilcilikleri bulunan derneğin hitap ettiği çevre ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve çalışan gençliktir.

Anadolu Gençlik Derneği, daha çok gönüllü bağışçıları sayesinde maddî giderlerini karşılamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]