Nitröz oksit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nitrous-oxide-dimensions-3D-balls.png
Nitröz oksit
Tanımlayıcılar
CAS numarası 10024-97-2
Özellikler
Kimyasal formül N2O
Molekül kütlesi 44,01 g mol−1
Görünüm Renksiz gaz
Erime noktası

-90.86°C

Kaynama noktası

-88.48°C

Belirtilmiş yerler dışında verilmiş olan veriler, Standart sıcaklık ve basınçtadır. (25 °C, 100 kPa)
Bilgi kutusu kaynakları

Nitröz oksit, N2O formülüne sahip, diazot monoksit ve azot protoksit de denen, anestezide kullanılan bir gazdır. "Güldürücü gaz" olarak da bilinmektedir.[1] Oda sıcaklığında renksiz, yanıcı olmayan bir gaz olmakla beraber yüksek sıcaklıklara çıkarıldığında moleküler oksijene benzer bir şekilde güçlü bir oksidan haline gelir. Suda çözünebilmektedir.[1]

Anestetik ve ağrı kesme özellikleri sebebiyle dişçilik ve cerrahi operasyonlar gibi medikal alanda önemli bir yere sahiptir.[1] Halk arasındaki ismi olan "Güldürücü gaz" ismi Humphry Davy tarafından, solunmasıyla birlikte öfori etkisi etmesiyle bulundu.[1] Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi'nde sağlık kuruluşlarında en güvenli ve efektif ilaçlar arasında yer almaktadır. Ayrıca roket itici yakıtlarında oksidan olarak ve içten yanmalı motorlarda motorun gücünü artırmada rol oynamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d O'Donnell, Aidan (2012). Anaesthesia : a very short introduction (1. bas.). Oxford, Birleşik Krallık: Oxford University Press. ISBN 978-0199584543.