Dimetiltriptamin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dimetiltriptamin veya kısa adıyla DMT, beyin dolaylarındaki pineal bez tarafından uyku sırasında salgılanan bir çeşit halüsinojendir. Triptofan kaynaklıdır. Serotonin ve melatonin hormonlarıyla izomerdir.[1] Salgılanması rüyaların görüldüğü evreye denk gelir ve etkilerinin arasında zaman algısında değişim vardır.

Beyin, uyku dışında sadece doğum ve ölüm sırasında DMT salgılar. "Işık görmek" yine hem içilen DMT sırasında hem de ölüm sırasında yaşanır. Halk arasında "üçüncü göz" olaram tabir edilen yerin denk geldiği yer aslında DMT'nin salgılandığı pineal bezin tam üstüdür.[kaynak belirtilmeli]

Günümüzde Peru'da bazı kabileler tarafından "Ayahuska" adıyla kullanılmaktadır ancak, kullanımı birçok ülkede yasaktır.[kaynak belirtilmeli] Ekseriyetle Uzerlik otunun; tohum, çiçek ve çiçeğe yakın yapraklarında harmanol veya harmin molekülü ile birlikte bulunur bu moleküller beynin pineal bezini uyararak organizmanın DMT sentezlemesini sağlar. Bu, Mısır ve Sümer mitolojisinde 3. Göz denilen alandır. Aslında kişinin derin düşünme, plan ve organizasyon (bazı mitolojilerde geleceği görme) yeteneğini arttırdığı söylenmekteyse de bu etki teoriktir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Serotonin and DMT". Herb Museum (İngilizce). 14 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2021.