Dimetiltriptamin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dimetiltriptamin veya kısa adıyla DMT, beyin dolaylarındaki pineal bez tarafından uyku sırasında salgılanan bir çeşit halüsinojendir. Triptofan kaynaklıdır. Salgılanması rüyaların görüldüğü evreye denk gelir ve etkilerinin arasında zaman algısında değişim vardır.

Beyin, uyku dışında sadece doğum ve ölüm sırasında DMT salgılar. "Işık görmek" yine hem içilen DMT sırasında hem de ölüm sırasında yaşanır. Halk arasında "üçüncü göz" olarak tabir edilen yerin denk geldiği yer aslında DMT'nin salgılandığı pineal bezin tam üstüdür.[kaynak belirtilmeli]

Günümüzde Peru'da bazı kabileler tarafından "Ayahuska" adıyla kullanılmaktadır ancak, kullanımı birçok ülkede yasaktır.[kaynak belirtilmeli] Ekseriyetle Uzerlik otunun; tohum, çiçek ve çiçeğe yakın yapraklarında harmanol veya harmin molekülü ile birlikte bulunur bu moleküller beynin pineal bezini uyararak organizmanın DMT sentezlemesini sağlar. Bu, Mısır ve Sümer mitolojisinde 3. Göz denilen alandır. Aslında kişinin derin düşünme, plan ve organizasyon (bazı mitolojilerde geleceği görme) yeteneğini arttırdığı söylenmekteyse de bu etki teoriktir.

İnsan tüketimi[değiştir | kaynağı değiştir]

DMT birçok bitki türünde, genellikle yakın kimyasal akrabaları olan 5-metoksi-N,N- dimetiltriptamin (5-MeO-DMT) ve bufotenin (5-OH-DMT) ile birlikte üretilir. DMT içeren bitkiler, yerel Amazon şamanik uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle ayahuska içeceğinin ana aktif bileşenlerinden biridir. Ancak ayahuska bazen DMT üretmeyen bitkilerle demlenir. Mimosa tenuiflora, Diplopterys cabrerana ve Psychotria viridis dahil olmak üzere çeşitli bitkilerde birincil psikoaktif alkaloid olarak ortaya çıkar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]