Vikipedi:Kimyasal bilgi tabloları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu sayfa kimyasal maddelerin özelliklerini standart biçimde sunmak için kullanılabilecek çeşitli kimyasal bilgi kutuları hakkında bilgi vermeyi amaçlar.

Yeni başlatılan maddeler için bilgi tabloları[kaynağı değiştir]

Yeni Viki-sayfalarda ve kimya taslak sayfalarında kullanılmak için iki basit bilgi tablosu şablonu mevcuttur. Bu sayfalar yeterince geliştikten sonra bunların yerine daha ayrıntılı bilgi tablosu konabilir.

Gelişmiş Vikipedi maddeleri için bilgi tabloları[kaynağı değiştir]


c^b^ de bilinenin üstüne getirilebilir bir bileşen olma durumunda aynı etkeni yaratabilen “ 34^~1 0,99026806874157’ şeklindeki Artema veri respekilasyonel bir durum haline getirebilir ayrıca 35^~’ 0,992546151641322’ verilebilen manyetik O^2 chat bir de yapılandırılabilri vardır…

NFPA karosu[kaynağı değiştir]

NFPA 704.svg

0
0
0
 

NFPA yangın karosu Amerikan Millî Yangından Korunma Derneği (U.S. National Fire Protection Association) tarafından hazırlanmış olan, ilk yardım personelinin tehlikeli maddelerin riskleri hakkında hızlı ve çabuk bilgilenmelerini sağlayan bir işaretleme sistemidir.

NFPA yangın karosu {{NFPA 704}} şablonu ile yaratılır. Kullanılacak format {{NFPA 704 | Sağlık=# | Tutuşma=# | Reaktivite=# | Diğer=(<s>W</s> veya OX) }} şeklindedir, burada # 0-4 arası bir rakamdır. Risk W (suyla şiddetli reaksiyona girer) veya OX (oksitleyici) olabilir. Rakam girmeme durumunda şekilde 0 veya boşluk belirir.

NFPA 704.svg

0
3
3
OX


Örneğin, zehirli ve aşındırıcı yükseltgen bromin triflüorür için {{NFPA 704 |Sağlık=3 | Reaktivite=3 | Diğer=OX }} kullanılmalıdır, sağda gösterildiği gibi.

Risk ve emniyet bildirileri[kaynağı değiştir]

Risk ve emniyet kodları çoğu kişiye bir sey ifade etmediği için bunların her biri için birer şablon hazırlanmıştır. Tabloya örneğin {{R45}} girilmesi halinde R45 belirecektir. İmleci bu bağlantının üzerinde bekletmeniz halinde bu kodun anlamı orada belirecektir.

İlgili tablo şablonları[kaynağı değiştir]

  • İlaçlarla ilgili maddeler için {{İlaç-bilgi}} şablonu vardır.
  • Kimyasal elementler için {{element}} şablonu vardır.

Bu tablolar nasıl kullanılır?[kaynağı değiştir]

Bu şablonlar henüz bir bilgi tablosu olmayan Vikipedi maddeleri yaratmak içindir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Kimyasal maddeyle ilgili metni yazın.
  2. İlk satıra {{subst:kimyasal-organik}} yazın.
  3. Sayfayı kaydedin. Şablon yerine bilgi tablosu gelmiş olacak.
  4. Maddeyi tekrar değiştirin ve tabloda gerekli değişiklik ve eklemeleri yapın.

Eğer sayfada eskiden kalma başka bir bilgi tablosu vardıysa ondaki bilgileri yeni tabloya aktarıp eskisini silebilirsiniz.

Bu sayfanın sol tarafındaki "sayfaya bağlantılar" bağlantısından bu sayfada bahsedilen bilgi tablolarının kullanımına örnekler bulabilirsiniz.