Manyetik alınganlık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Elektromanyetizmada manyetik alınganlık \chi_m (latince: susceptibilis “algısal”) uygulanan manyetik alana cevap olarak materyalde oluşan manyetizasyon derecesini belirten birimsiz oran sabitidir. Manyetiklenebilirlik ise manyetik moment ve manyetik akı yoğunluğu arasındaki orandır.

Hacimsel alınganlığın tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakınız Bağıl geçirgenlik

Hacimsel manyetik alınganlık \chi_v ile gösterilir (genelde başitçe \chi, bazen de elektriksel alınganlıktan ayırt etmek için \chi_m — manyetik) ve SI birimleriyle aşağıdaki bağıntıyla tanımlanır


\mathbf{M} = \chi_v \mathbf{H}
M materyalin manyetizasyonudur (birim hacim başına manyetik dipol moment), Amper/metre birimindedir, ve
H manyetik alan kuvvetidir, yine Amper/metre birimindedir.

manyetik indüksiyon B ile H aşağıdaki şekilde birbirleriyle bağlantılıdırlar


\mathbf{B} \ = \ \mu_0(\mathbf{H} + \mathbf{M}) \ = \ \mu_0(1+\chi_v) \mathbf{H} \ = \ \mu \mathbf{H}

burada μ0 manyetik sabittir (Fiziksel sabitler tablosuna bakınız), ve materyal için bağıl geçirgenlik  (1+\chi_v) ile ifade edilir. Sonuç olarak hacimsel manyetik alınganlık \chi_v ve manyetik geçirgenlik \mu arasındaki bağıntı aşağıdaki formülle ifade edilir:

\mu = \mu_0(1+\chi_v)\, .

Bazen yardımcı bir nicelik olan Tesla birimindeki manyetizasyon şiddeti (manyetik polarizasyon J) aşağıdaki şekilde tanımlanır

\mathbf{I} = \mu_0 \mathbf{M} \, .

Bu ifade manyetik olayları tanımlamada sıkça kullanılmakta olan M ve H ifadelerine alternatif olarak I ve B ifadelerinin kullanılmasına olanak sağlar.