Minecraft

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Minecraft
Minecraft logo.svg
Minecraft'ın logosu
Geliştirici Microsoft
Mojang Studios Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Mojang Studios
Yapımcılar Markus Alexej "Notch" Persson
Jens "Jeb" Bergensten
Tasarımcı Jens Bergensten
Markus Alexej Persson Bunu Vikiveri'de düzenle
Programcı Jens Bergensten Bunu Vikiveri'de düzenle
Besteci Lena Raine
C418 Bunu Vikiveri'de düzenle
Platformlar Windows
Linux
OS X
iOS
Android
Windows Phone
Xbox 360
Xbox One
PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Vita
,Wii U
Apple TV
Raspberry Pi
Evrensel Windows Platformu
Nintendo Switch
Amazon Fire TV
Java
Fire OS
Çıkış 13 Haziran 2009 (İlk Sürüm)
29 Haziran 2010 (Alfa)
20 Aralık 2010 (Beta)
11 Kasım 2011 (Tam Sürüm)
Türler Serbest dünya, Hayatta kalma
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Minecraft, İsveçli geliştirici Markus Alexej Persson tarafından geliştirilen, 2011 yılında Mojang Studios tarafından yayınlanan ve 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınan sandbox oyunudur. Oyun, bloklarla tasarımlar yapmanıza olanak sağlar. 3 boyutlu voxel grafiklere sahiptir.

Oyun; Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009'da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmış ve TIGSource forumlarında yayınlanmıştır ve oyun popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır.

Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir. Oyun ile birlikte Mojang, daha sonra 2,5 milyar $'a Microsoft'a satılmıştır. Minecraft'ın 3 ana platformu vardır: Java Edition, Bedrock Edition, Education Edition. Oyun, 200 Milyon kopyadan daha fazla satarak dünya tarihinin en çok satan oyunu olmuştur.[1]

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Modları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda, beş adet oyun tipi bulunur.

Survival (Hayatta Kalma) Hayatta kalma modu, Minecraft'taki ana oyun modlarından biridir. Oyuncular gelişmek ve hayatta kalmak için kaynakları toplamalı, yapılar inşa etmeli, yaratıklarla savaşmalı, yemek yemeli ve dünyayı keşfetmelidir. Ayrıca oyuncu, isterse End'e gidip ejderhayı öldürüp oyunu bitirebilir. Hayatta kalmada genellikle amaç; keşfetmek, yapı yapmak ve eğlenmektir.[2] Eğer oyuncu yaratıcı modundaysa /gamemode 0 yazarak hayatta kalma moduna geçebilir. Fakat bu komut 1.14 sürümünde değiştirilmiştir. Yani oyuncu 1.14 sürümünde ya da 1.14'ün bir üst sürümlerinde oynuyorsa, /gamemode 0 yerine /gamemode survival yazmalıdır.
Hardcore (Zorlayıcı) Normal hayatta kalma kuralları geçerlidir. Fakat bu mod da oyuncular herhangi bir şekilde ölürse doğamaz, sadece dünyayı izleyebilir veya dünyayı silebilir. Eğer oyuncular oyunu yerel ağda paylaşıp hileleri serbest yaparsa /gamemode survival komutu ile yeniden doğabilir. Dünyayı oluştururken oyuncular hileleri açamaz, bonus sandık alamaz ve zorluğu zordan çıkaramaz. Sadece bahsedildiği gibi yerel ağ sayesinde bu olaylar yapılabilir.
Creative (Yaratıcı) Oyuncular oyundaki her tür malzemeyi kullanabilir fakat bariyer, komut bloğu, boşluk bloğu gibi blokları sadece kod ile alabilir. Oyuncular Klasik gibi can veya açlık gibi sınırları ve tecrübe seviyesi olmadan oyuncuların kendi tasarımlarını oluşturabilmesini sağlar. Yaratıcı mod da oyuncular uçabilir ve Katman kayası dahil her tür bloku anında kırabilir.
Adventure (Macera) 1.4.2-1.8 sürümleri arasında bu modda bloklar yalnızca doğru aletlerle kazılabilir. Daha eski ve daha yeni sürümlerde hiç kazılamaz. İnternette oyuncular birçok Macera Haritası bulabilir. Macera modunda da hayatta kalma modunda ki gibi can ve açlık barları vardır. Oyuncular bir oyuna Macera modunda başlayamaz. /gamemode adventure komutları ile bu moda geçilir. Harita yaparken bu mod oyuncuların işine yarayabilir. Oyuncular bu modu dünyayı açarken seçemez. Oyuncular bu modda hiçbir şey kıramaz ama sandıklar, kızıl taş etkenleri ve eşya çerçeveleri ile etkileşim kurabilirler.
Spectator (İzleyici) 1.8 güncellemesi ile eklenen bir oyun moddur. Oyuncu dünya ile etkileşimde bulunamaz ve sürekli uçarak olayları izler. Oyuncunun varlığı doğma, yaratılma mekaniklerini etkileyecektir. Yaratıkların veya diğer oyuncuların üstüne tıklandığında onların dünyayı nasıl gördüğüne bakılabilir. /gamemode spectator komutu ile geçilir. Bedrock Edition'da bulunmamaktadır. Ve eğer envanter çubuğunuzdan izleme eşyası ile insanların yanına ışınlanabilir ve onların gözünden izleyebiliriz.

Oyunun görüntü kalitesi aynı dönemde yapılmış diğer oyunlara göre çok düşüktür fakat, Kaynak Paketleri (Texture Pack) adı verilen dosyalar ile biraz daha iyi ve şekilli olabilir. Oyuncular 1.7 sürümü ile Doku Paketi karıştırabilir. Ayrıca 1.6 sürümünde gelen bir yenilik olan Kaynak Paketi ile görüntü ile birlikte ses de değiştirilebilir ve ileri ki sürümlerde oyun doku paketi tamamıyla değişip, iyileşme yaşamıştır.

Demo[değiştir | kaynağı değiştir]

Java Edition'ın demo sürümü, oyunu henüz satın almamış bir Microsoft veya Mojang Studios hesabıyla Minecraft başlatıcısına giriş yapılarak ücretsiz olarak oynanabilir, eski PC Gamer demosunun işlevselliğini değiştirmek için tasarlanmıştır. Bu demo sürümü, 5 oyun içi güne kadar (yaklaşık 1 saat 30 dakika) oynanabilir.

Yaratıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Moblar (TürkçeYaratıklar), Minecraft'ta oyuncuların haricindeki hareket edebilen tüm varlıklardır. Moblar, saldırgan moblar, yarı saldırgan moblar, pasif moblar, evcilleştirilebilen moblar, yardımcı moblar, patron moblar ve kullanılmayan moblar olmak üzere yediye ayrılabilir.[3]

Açlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Açlık sistemi Minecraft'a Beta 1.8 sürümünde eklenmiştir.[4] GUI üzerinde but resmi ile gösterilen çubuk açlık çubuğudur. Bu çubuk, "Barışcıl oyun seviyesi" hariç zamanla (koşunca, kazım yapınca veya zıpladıklarında) tükenmeye başlayacaktır. Tamamen boşaldığında ise oyuncular her 4 saniyede yarım kalp hasar almaya başlar. Ancak oyuncular zor oyun seviyesinde değilse ölmezler. Açlıktan dolayı oyuncuların canı kolay seviyede 10'un, normal seviyede 1'in altına düşmez. Oyuncular bu çubuğu yemek yiyerek doldurabilir. Farklı yiyecekler açlık çubuğunu farklı oranlarda doldurur. Yiyecekler Beta 1.8'den önce can doldurmaktaydı.

Büyü ve İksir[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyü masası ya da örs ile zırhlara, aletlere ve silahlara (1.4.5'ten itibaren kitaplar 1.7 den itibaren oltalar) deneyim puanı karşılığında büyülenebilir.Etrafa kitaplık yerleştirilerek Büyü Masasının gücü arttırılabilir. 4 alet, 2 olta, 10 zırh, 6 kılıç, 4 yay büyüsü ve 2 ortak büyü vardır. Minecraft'a 1.3 sürümünde dahil edilmiştir. Ayrıca 1.8'den sonra aletleri büyülemek için Lapis Lazuli de gerekir. Altın aletler düşük olan canlarına rağmen, daha iyi büyüler elde etmeleri daha kolaydır. Örs kullanarak büyülemek için Büyülü Kitap gerekir. 1.9'da eklenen 2 yeni büyü (bağlanma laneti ve yok etme laneti, yalnızca end şehrinde bulunur) ile bazı diğer büyülerin en üst seviyesi yalnızca örs ile elde edilebilir. Eğer oyuncular bir büyüyü kaldırmak isterse bileme taşını kullanıp büyüyü geri alıp, aynı zamanda büyü basmak için harcadıkları deneyim puanına yakın deneyim puanı alabilir.

Minecraft'ta birçok iksir bulunur. İksir yapmak için oyunculara iksir standı, iksir standı için Blaze Çubuğu gerekir. İksiri yapabilmek için oyuncuların öncelikle iksir standına 1-3 su şişesi ve bazı iksirleri üretebilmek için nether wart gerekir. Bunun sonunda Garip İksir üretilir. Oyuncular iksirleri üretmek için garip iksiri koymalı ve yapmak istedikleri iksirin malzemeleri standa koymalıdır.1.9 sürümünden itibaren iksir yapmak için yakıt olarak Alaz Tozu gerekir

Boyutlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyadaki Biyomlardan bir tanesi de ovalardır.
 • Overworld: Çoğu hayvanın, yaratığın ve oyuncuların doğduğu yerdir. Oyuncular hayatını genelde bu boyutta geçirir çünkü 1.17 ile beraber kömür,altın,bakır,demir,elmas,lapis lazuli ve redstone.Dünya'da 32 canlı kendiliğinden oluşabilir. 7 maden kendiliğinden oluşabilir. Birçok yapı bulunabilir. Örneğin köyler, karakollar, antik tapınaklar gibi. Burada her canlı doğabilir fakat Nether Portalı yoluyla bir Piglin veya Hoglin dünyaya geçerse, titreşerek Zombileşmiş Piglin veya zoglin haline dönüşür.
 • Nether: Obsidyen ile geçit oluşturarak gittiğiniz bu boyut da Nether taşı, Altın, Kuvars, Magma Bloku, Ruh kumu, Ruh toprağı, Bazalt, Lav ve antik kalıntı ile kaplıdır. Zombi Piglin, Hoglin, Piglin, Ghast, Iskelet, Magma Kübü, Enderman ve Wither İskeleti bu boyut'da, Herhangi bir yerde doğabilir. Ancak, Blaze ve Wither İskeleti, "Nether Kalesi" denilen yerde doğabilir. Nether zamansız bir yerde olduğu için saatler Nether'da çalışmaz ve eğer bir kişi yatak ile uyumaya kalkarsa yatak patlar. Nether'da 6 mob kendiliğinden canlanabilir. 1 maden kendiliğinden oluşabilir. Ayrıca sandıkların bulunduğu Nether Kalesi yolları ve Burç Kalıntıları da bulunur. 1.16 güncellemesi ile Nether boyutuna büyük eklemeler yapılmıştır. Bu eklemeler özellikle biyomlar üzerinedir. 5 biyom eklenmiştir.
 1. Çarpık Orman
 2. Kızıl Orman
 3. Ruh Kumu Vadisi
 4. Nether Rüzgarlı Vadileri
 5. Basalt Deltası
Nether portalı, minimum 10 Obsidyen bloğu ile inşa edilip ateşe verilerek aktif hale getirilebilir.
 • End: Endermanlar, Ender Ejderhası, ender böcekleri buradadır. Burada end taşı ve obsidyenler bulunur. Ender Ejderhası öldüğü zaman End'den dünyaya geçiş geçidi çıkar. Ender gözü oyuncuları End portalının yanına götürür. Oyuncular End Portal bloklarının üstüne ender gözlerini koymalı ve End'e gitmelidir. Giderken oyuncular balkabağını kafasına takmalıdır. O zaman Enderman'ler oyunculara saldırmaz. End'de de oyuncular yatmaya çalışırsa yatak patlar. End'de 2 mob kendiliğinden spawnlanabilir. Ayrıca 1.9 sürümü ile birden fazla Ender Ejderhası ve End Şehri oyuna eklenmiştir. Şehirlerde Kanat yani "Elytra" bulunmaktadır. Ve bu şehirlerde Shulkerler spawn olabilir, bunlardan düşen malzemeler ile oyuncular Shulker Kutusu yapabilir. Bu kutular içine koyulan eşyaları düşürmez. Bir nevi çantadır.

Not: Aether (Cennet) Aether 2: Genesis Of The Void modu tarafından eklenen bir boyuttur. Normal Minecraft (Vanilla)'da bulunmaz ve bir efsanedir, ancak modlar yoluyla gerçeğe getirilebilmiştir.

Minecraft'ın Geliştirme Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft PC versiyonunda Java dilini kullanır ve bu yüzden oyunu düzenlemek görece daha kolaydır,PS4, PS3, Xbox 360, Raspberry Pi ve Android versiyonları ise C++ ile, IOS versiyonu ise Objective C ile geliştirilmiştir.

Java altyapısını kullanan Minecraft modları Android, iOS ve PC versiyonlarında bulunmaktadır ancak ,PS4, PS3 ve Xbox 360 'ın görece kapalı yapısı nedeniyle bu platformlarda modlar yoktur.

Modlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Modlar Minecraft'a yeni özellikler ekleyen dosyalardır [.jar, .zip (PE modları .js, .mod, .modpkg)]. Bu Modları Yükleyebilmek için üç farklı Modifikasyon yükleyicisinden birini kurmak gerekmektedir. Bunlar Modloader, Forge ve ForgeModLoader'dir (PE modlarını yüklemek için PocketTool, BlockLauncher veya MCPE Master uygulamaları kullanılır). Modloader mod yapımcılarına daha az class ve imkân sunduğu için genelde Forge kullanılmaktadır. Forge ise her türlü yaratık, yeryüzü şekli, ağaç, maden ekleyebilmek için kullanılan mod yükleyicisidir. ForgeModLoader ise ikisinin karışımıdır ve iki tür modları da çalıştırabilir.

Alet ve Zırhlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda Kılıç, Kazma, Balta, Kürek ve Çapa olmak üzere 5 farklı alet vardır. Bu aletler Tahta, Taş, Demir, Altın, Elmas ve netherite ile yapılabilir. Kılıç ve Balta saldırı amaçlı kullanılabilir. Kılıç daha hızlı ama daha az hasar verirken, Balta daha yavaştır fakat daha çok hasar verir. Balta aynı zamanda odun ve tahta malzemeleri diğer aletlere ve oyuncuların eline oranla daha hızlı kazar. Kürek ise toprak, kum, çakıl gibi küçük tanecikli blokları daha hızlı kazmak için kullanılır. PC 1.9 ve PE 0.11.0'dan itibaren oyuncular çimen blokuna kürekle sağ tık yaparsa yol olur. Çapa ile oyuncular bitkileri ekmek için tarla hazırlar. Bunun için toprak veya çimene sağ tıklamak gerekir.

Zırhlar oyuncuların aldığı hasarı hafifletir. Oyunda 4 çeşit zırh vardır. Kask, Göğüslük, Pantolon ve Bot. Zırhların da Deri, Zincir, Demir, Altın, Elmas ve netherite olmak üzere 6 çeşidi vardır. Ancak zincir zırh yapılamaz. Sadece zombilerden düşürülebilir. Aynı malzemeden yapılan zırh çeşitlerinin can ve koruma sıralaması Göğüslük>Pantolon>Kask>Bot şeklindedir.

1.9 sürümünde ayrıca koruma amaçlı olarak kalkanlar eklenmiştir. Kalkanların, zırh ve aletlerin aksine farklı malzemeleri yoktur ve tahta ile demir kullanılarak yapılırlar. Kalkanlar önlerine flama asılarak çeşitli desenlerle üretilebilirler. Oyuncular kalkan ile sağ tıklayarak kendilerine yapılan saldırıyı engelleyebilir. Ok kalkana çarptığında geri seker ve oyunculara hasar vermez.

Bunların dışında alet olarak Olta, Havuç Oltası, Çarpık Mantarlı Olta, Çakmak Taşı ve Çelik ve Makas vardır. Olta balık tutmak için kullanılır. Ancak oltaya balık(morina, somon, palyaço, kirpi) dışında çöp (deri, deri bot, olta, kemik, çubuk, ip, kase, su şişesi, tuzak kancası, mürekkep kesesi, çürük et) ya da hazine (büyülü yay, büyülü olta, büyülü kitap, nilüfer, isim etiketi, eyer) de çıkabilir.[5] Havuç Oltası domuzları sürmek için kullanılır. Çarpık Mantarlı Olta Lavgezerleri sürmek için kullanılır. Çakmak Taşı ve Çelik ateş yakmak için kullanılır. Makasın ise koyunları kırkmak ve yaprak, çimen, ağ gibi blokları elde etmek üzere iki kullanımı vardır.

Oyundaki Madenler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kömür: Oyuncular yüzeyde veya dağlarda bulabileceği gibi çoğunlukla mağaralarda bulabilir. Çıkarabilmek için oyuncuların elinde en azından tahta kazma olması gereklidir. Oyuncular çubuk ile birleştirerek (Çalışma masasında çubuk alta kömür üste gelecek şekilde) meşale elde edebilir. Aynı zamanda yemek pişirmek ve madenleri eritmek içinde kullanılır. Deniz seviyesinin (64. kare) üstünde bulunabilen tek madendir. Çoğu zaman 5 - 10 arası blok kümeleri halinde bulunsa da derinlere inildikçe 30’un üstünde kömür cevheri bir arada bulunabilir. Bir Minecraft haritasında toplam taş miktarının %1.25’i kömürdür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 29. karedir. 9 Kömür ile oyuncular kömür bloku yapabilir.
 • Demir: Ne çok nadir ne de çok fazla bulunan bir madendir. Deniz seviyesinin altında (0 - 64) görülebilir. Kırmak için en azından taş kazma gerektirir. Oyuncular kırdığı takdirde Ham demir düşer. Oyuncuların kullanabilmesi için Ham demiri fırında eriterek Demir Külçesi elde etmesi gerekir. Pek çok Minecraft oyuncusu el aleti olarak demir aletleri kullanmayı tercih eder. Sebebi ise diğer madenlerle kıyaslandığında bulunabilirliğinin daha rahat olması, dayanıklı olması ve neredeyse her madeni kırabiliyor olmasıdır. Bir Minecraft haritasında toplam taş miktarının %0.72’si demirdir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 35. karedir. Oyuncular Demir Golem yapmak istiyorsa 36 tane demir külçesine ihtiyacı vardır. Oyuncular 9 Demir ile demir bloku yapabilir.
 • Lapis Lazuli: Çok işlevi olmayan bir madendir. 1.8 versiyonundan itibaren büyü masasında büyü yaparken oyuncuların yapabileceği büyü seviyesini ayarlar. Her büyü yaparken büyü masasına en fazla 3 adet lapis lazuli konulabilir. Sadece 0 - 32. blok yükseklikleri arasında bulunur. Kırmak için en azından taş kazma gereklidir. Kırıldığı takdirde 4 - 8 arası Lapis Lazuli düşer. Fırında eritilmesine gerek kalmadan direkt kullanılabilir. Lapis lazuli 32. blokun altında bulunup taş kazma ile çıkartılabilen tek madendir. Diğer bir kullanım alanı ise mavi boya olmasıdır. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 14. karedir. Oyuncular 9 Lapis lazuli ile lapis bloku yapabilir.
 • Altın: Haritalarda 0 - 32 kare arasında, özellikle de en alttan 2-9 blok yükseklikte görülürler. En bol Mesa Platosu'nda bulunurlar.

Mesa Platosu'nda demir kadar bol bulunurlar. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Kullanabilmek için fırında eritip Altın Külçesine dönüştürmek gereklidir. Aynı zamanda Zombi Domuz Adamlardan düşen Altın Parçaları'ndan 9 tanesi birleştirilerek Altın Külçesi elde edebilmekte mümkündür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir. Altın zırh ve alet bakımından kötüdür fakat altın elma ve altın havuç yapımında kullanılan bir madendir. Oyuncular 9 Altın ile altın bloku yapabilir.

 • Elmas: Genel olarak oyundaki en değerli madenlerden biridir. Sadece en alttan 16 kare içerisinde bulunur ama genellikle 0 - 10. bloklar arasında rastlanır. 0 - 16 arasında bir elmas bulma ihtimali %0.1276’dır. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Oyuncuların elmas avına giderken yanlarına özellikle “Servet” özelliği olan bir kazma ile (kendisi oyuncuların kırdığı bloktan 1'den fazla eşya alabilmesini sağlar. Örneğin Servet III özelliği olan bir kazma bir elmas cevheri kırdığında 4 elmas düşebilir.) gitmeleri önerilir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 10. karedir. Oyuncular 9 Elmas ile elmas bloku yapabilir.
 • Kızıltaş: En alttan 0 - 16 kare arasında rastlanabilen bu maden pek çok işlev için kullanılabilir. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Bir kızıl taş cevherinden 4-5 kızıl taş düşer. Kızıl taş olarak çok çeşitli eşyalar yapabilir ve oyuncular elektrik ileten devreler kurabilir. Ayrıca kızıl taş iksir yapımında da kullanılabilir. 0 - 14 kare arasında kızıl taş bulunma ihtimali %1.025‘tir. Aynı zamanda oyuncular kızıl taş cevheri üzerine sağ ya da sol fare tuşu ile tıklar ya da üzerinde zıplarsa 30 sn boyunca ışık verir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 8. karedir. Birçok sistem ve devre yapımında kullanılır. Oyuncular 9 kızıl taş ile kızıl taş bloku yapabilir.
 • Zümrüt: Oyunun en nadir bulunan madenlerinden biridir. Kırmak için en azından Demir kazma gereklidir. Köylüler ile ticaret yapmak amacıyla kullanılabilir. Şimdilik bunun dışında bir kullanımı bulunmamaktadır. Genellikle yükseklik olarak 30. karenin altında bulunabilir ve istatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir. Sadece Extreme-Hills biyomlarının bulunduğu yerlerde madenlerde sıkça rastlanır. Başka bir biyomda bulunmaz. Genelde tek blok halinde bulunur. Fırında eritilmesine gerek kalmadan kullanılabilir. Tüm köylerin para birimidir. Oyuncular 9 zümrüt ile zümrüt bloku yapabilir.
 • Kuvars: Oyuna 1.5(1.5.X Kızıltaş Güncellemesi) versiyonunda eklenmiştir. Blokunun 4 çeşidinin (Normal, Sütun, Tuğla, Oyma ve Keskin Kuvars bloku) dışında basamak ve merdiveni bulunur. Bloku 4 tanesiyle yapılır. Ayrıca güneş sensörü ve kızıltaş karşılaştırıcı ve gözlemci yapımında kullanılır.
 • Netherite: Oyuna 1.16 (1.16.X Nether Güncellemesi) versiyonunda eklenmiştir. Nether'da bulunan madenlerden biridir fakat Antik Kalıntı olarak bulunur, pişirilir ve netherite Bozuntusu elde edilir. Son olarak bunların 4 adeti ile altının 4 adeti ile netherite elde edilir. Bu sayede yine 1.16 ile eklenen Nalbant Masasının işlevi ile elmas eşyaları daha güçlü yapabilirsiniz. Bu maden ile elmastan daha güçlü eşyalar yapılabilir.

Versiyonlar ve Snapshotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Snapshot[değiştir | kaynağı değiştir]

Snapshot, Minecraft oyununda önemli bir yer tutmaktadır. Snapshot'un amacı hataları öğrenmek, yeni bir şeyler eklemek amacı olabilir. Snapshotlar ayrıca pre-release (ön-gösterim) için de olabilir. Genelde mod geliştiricileri bu sürümleri modlarının bu yeni sürümlere uyup uymayacağını denetlemek için de kullanırlar.

Snapshot'ların Kodlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Snapshot'lar YY w HH x formatında kodlanır. Y=Yıl, H=Hafta ve x ise alfabeye göre o hafta çıkan kaçıncı Snapshot olduğudur. Örneğin 2014 yılının 12. haftasında çıkan 4. Snapshot 14w12d'dir.

Versiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Versiyon, Minecraft oyununun sürümünü belirtir. Versiyonda yeni özellikler, bloklar, eşyalar eklenebilir, çıkartılabilir, hatalar giderilebilir, oyunun ara yüzü değişebilir. Örneğin Kızıltaş Güncellemesi 1.5 Snapshot'unda (13w01a) gelmiş, 1.5.0 versiyonunda resmen kabul edilmiştir. Örneğin gül 1.7 Snapshot'unda kaldırılmıştır. Yerine Gelincik Çiçeği gelmiştir. Oyundaki bazı hatalar da giderilmiştir. Versiyonlar böyle örneklenebilir.

Versiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Versiyon Versiyonun

adı

Versiyonun Türkçe

adı

2012 1.1 Creative Update Yaratıcılık Güncellemesi
1.2
1.3 Trade Update Takas Güncellemesi
1.4 Pretty Scary Update Oldukça Korkunç Güncelleme
2013 1.5 Redstone Update Kızıltaş Güncellemesi
1.6 Horse Update At güncellemesi
1.7 The Update that Changed the World Dünyayı Değiştiren Güncelleme
2014 1.8 Bountiful Update Dolu Güncelleme
2016 1.9 Combat Update Savaş Güncellemesi
1.10 Frostburn Update Kış Güncellemesi
1.11 Exploration Update Keşif Güncellemesi
2017 1.12 World of Color Update Renk Dünyası Güncellemesi
2018 1.13 Update Aquatic Deniz Güncellemesi
2019 1.14 Village & Pillage Köy & Yağma
1.15 Buzzy Bees Vız Vız Arılar
2020 1.16 Nether Update Nether Güncellemesi
2021 1.17 Caves & Cliffs Mağara ve Dağlar

(1.17 Caves & Cliffs - Mağralar ve Dağlar güncellemesi tüm özellikleriyle onaylanmamıştır.)

(1.0 sürümü öncesi “Pre-Classic”, “Classic”, “Indev”, “Infdev”, “Alpha" ve "Beta" sürümleri vardır.)[6]

Oyunun gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın geliştiricisi, Markus Alexej "Notch" Persson programlamaya beş yaşında başlamış. Babası Markus'a Commodore 128 ev bilgisayarı almış ve Markus, "type-in" programlarına odaklanmış bir bilgisayar dergisine abone olmuştur. Yaptığı deneyler sonucu sekiz yaşında ilk programını yazmıştır. Profesyonel olarak da, Wurm Online gibi oyunlarda ve King.com'da oyun programcısı olarak çalışmıştır.

Minecraft 10 Mayıs 2009 tarihinde geliştirilmeye başlanmıştır. Markus Persson, King.com'daki işinden çıktıktan sonra bağımsız program yazma ve geliştirmeye odaklanmıştır. Markus Persson, Minecraft'ı yazmak için Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon ve Dungeon Keeper gibi oyunlardan ilham almıştır. Oyunun temellerinin ne olması gerektiğini düşünen Markus, Infiniminer adlı bir oyunu keşfetmiştir ve TIGSource forumlarındaki kullanıcılarla oynamıştır. O zamanda Markus, izometrik inşa oyun fikirlerini kafasında canlandırırken, bu düşüncelerini denemek için prototipler yazmıştır.

Microsoft, 17 Eylül 2014 sabahı Minecraft'ı ve oyunun yapan stüdyo Mojang Studios'u satın alacağı haberlerini onayladı. Tam 2.5 Milyar dolarlık bir fiyata yapılan bu devir telaş getirsede aynı istikrarıyla hayatına devam etti. Mojang Studios'un devredilmesiyle beraber Markus, hayatına devam etti.

Satın alma işinde düşündürücü olan kısım ise oyunun var olmasını sağlayan Markus "Notch" Persson'un Microsoft ekibine katılmaması oldu. Mojang Studios takımından gelen bir bildiriye göre Notch, eski CEO Carl ve kurucu üye Jakob ekibi terk ediyorlar ve geride kalanlar bu üç programcının yapacakları projeler konusunda bilgi sahibi değiller. Her ne kadar Minecraft ile alakalı olmasa da güzel işler yaratacaklarından emin olan üçlüye Mojang Studios bol şans diledi.[7]

Platformlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Java Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft Java Edition, Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinde oynanabilir. Minecraft Java Edition dışında Minecraft Classic ve Minecraft 4K gibi versiyonları vardır.

Minecraft: Bedrock Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Ekim, 2011'de uyumlu tüm cihazlar için zamanında Android Market'de çıkmıştır, günümüzde Android Market'in yerine Google Play Store'da bulunmaktadır. iOS versiyonu ise 17 Kasım 2011'de çıkmıştır. Windows Phone 8 ve 8.1 içinse 10 Aralık 2014'te yayımlanmıştır. Bu versiyon oyunun yaratıcı bir şekilde blokları kırıp-inşa etmesine ve hayatta kalma özellikleri üzerine yoğunlaşmıştır ve PC versiyonunda özelliklerin tümünü içermemektedir ancak PC versiyonunda olmayan şeyler de vardır. Bu versiyon ayrıca kablosuz ağ üzerinden çok oyunculu oynama imkânı sağlar. Periyodik olarak çıkarılan güncellemeler ise bu versiyon ile PC versiyonu arasındaki fark kapatılmaya çalışılmaktadır. 0.9.0 versiyonu ile dünyaların yapısı pc sürümündeki gibi oluşacak şekilde geliştirilmiştir. Ardından 0.10.0 sürümü çıkmıştır ve bu sürümde az da olsa yeni şey gelmiştir. Geliştiriciler tarafından çıkarılan 0.11.0 sürümüyle PC sürümüne gelişmişlik olarak iyice benzetilmesi amaçlanmıştır. Ardından 0.12.1 sürümünde büyüler ve nether portalı eklenmiştir . 0.13.0'da kızıltaş eklenmiş ve hata düzeltmeleriyle 0.13.1 ve 0.13.2 çıkmıştır.0.14.1'da ise kalan kızıltaş sistemlerinden bazıları ve PE'ye özel bazı yenilikleriyle kazanlar eklenmiştir. Hata düzeltmeleriyle 1.4.2 çıkmıştır. 0.15.0 da pistonlar ve atlar eklenmiştir. 0.15.1 de Oyunun kendi doku paketleri eklenmiştir. 0.16.0 sürümünde gardiyanlar komutlar wither ve fener eklenmiştir. 0.17.1 beta güncellemesi oyuna Ender ejderhası, End portalı ve diğer End ürünlerini kazandırmıştır.

2017'de Better Togetter güncellemesi çıktı. Bu güncelleme sayesinde PE ,Xbox, PS ve Windows 10 Edition aynı oyun olmuştur. Yıllar içerisinde eksiklerini kapatarak Java Edition ile ufak farklılıklar içermektedir. Aynı zamanda uyumluluk ve stabilizasyon konularında da daha iyidir.

Minecraft: Xbox 360 Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun Xbox 360 versiyonu 9 Mayıs, 2012'de çıkmıştır. Oyunun bu versiyonunda ise başka versiyonlarda olmayan bazı özellikler mevcuttur. Mesela, kontrol menüleri ya da Xbox Live üzerinden çok oyunculu gibi.

Minecraft: PS4 Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın versiyonlarındandır ve Sony Playstation 4 içindir. Dünyalar Sony PlayStation 3'ün dünyalarından iki kat daha büyüktür.

Minecraft: Xbox One Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın versiyonlarındandır.

2017'de Better Together güncellemesi çıktı. Bu güncelleme sayesinde PE, Xbox, PS ve Windows 10 Edition aynı oyun olmuştur. Yıllar içerisinde eksiklerini kapatarak Java Edition ile ufak farklılıklar içermektedir. Aynı zamanda uyumluluk ve stabilizasyon konularında da daha iyidir.

Minecraft: Pi Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın taşınabilir bilgisayar Raspberry Pi için yapılmış özel versiyonudur ve alfa seviyesindedir. Pocket Edition ile benzerlik gösterir.

Minecraft: Education Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın eğitim sürümüdür. İçerisinde Kodlama ve Kimya eğitimleri bulundurur. Okul Microsoft Hesabı ile ücretsiz oynanılabilmekte. Bedrock Edition'un geliştirilmiş halidir.[8]

Minecraft Earth[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi ile geliştirdiği oyundur.[9] Mojang Studios, Minecraft Earth için son güncellemeyi yayınladı ve oyun 30 Haziran 2021'de kapatıldı.[10]

Minecraft Dungeons[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft’ın “Dungeon Crawler” tipi halidir. Oyun Minecraft’ın aksine maden kazma ve eşya yapmaya değil, yaratıklarla savaşmaya dayalıdır.[11]

Desteklediği Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın 97 dil desteği vardır. Korsan Dili (Pirate Speak) vardır. Bu dillerden bazıları:

 1. Pocket Edition'da yalnızca bu diller bulunmaktadır.

Oyuna karşı tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft önemli oyun eleştirmenleri ve sitelerinden olumlu cevaplar almıştır ve yüksek oranda satış gerçekleştirmiştir. Minecraft, Ekim 2010 itibarıyla 9,300,000 kullanıcıyı geçmiş ve 2,500,000 üstünde satış gerçekleştirmiştir. Eylül 2010'da Minecraft, "Bedavaya oyna" hafta sonu etkinliğini bitirdikten sonra 24 saat içinde 25,000 satış yapmıştır.[12]

Oyuna 30 Ocak 2016 tarihi itibarıyla, 32,278,000'den fazla kişi kaydolmuş, 22,387,000'den fazla kullanıcı da oyunu satın almıştır.[12][13]

Oyun, 200 milyon kopyadan daha fazla satarak dünya tarihinin en çok satan oyunu olmuştur.[1]

Türkiye'de Minecraft’a bakanlık incelemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (Şimdiki adı Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'dır.) şiddete özendirdiği gerekçesiyle oyunu 2015 yılında inceleme altına aldı.

Şiddete özendirdiği kanaatine varılırsa oyun hakkında hukuki yollara başvurulacaktı. Bakanlık hayatta kalma modunun şiddeti özendirebileceği yönünde şikâyet alınca oyunu gündemlerine aldı ve oyun 7+ oldu.[14][15]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Minecraft Wiki". minecraft.gamepedia.com (İngilizce). 20 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2021. 
 2. ^ "Hayatta kalma". Minecraft Wiki. 27 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2021. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2015. 
 5. ^ "Minecraft Wiki'de Balıkçılık". 17 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 
 6. ^ "Version history". Minecraft Wiki (İngilizce). 23 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2021. 
 7. ^ Tamindir[ölü/kırık bağlantı]
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2016. 
 9. ^ https://www.minecraft.net/tr-tr/about-earth
 10. ^ "Timeline of events". Minecraft Wiki (İngilizce). 26 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2021. 
 11. ^ https://www.minecraft.net/tr-tr/about-dungeons
 12. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 2 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2011. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2012. 
 14. ^ "İnceleme". 
 15. ^ "Minecraft'a bakanlık incelemesi". 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]