Lav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Pahoehoe cinsi lavların oluşturduğu bir "çeşme", Hawaii, ABD
Hawaii Yanardağlar Milli Parkında Pāhoehoe tip lav akıntısı; az viskoziteye sahip olup akıcı olan lavlara Hawaiicede akıcı anlamına gelen Pāhoehoe 'dan dolayı Pāhoehoe lavı adı verildi. Aksine daha fazla visikoziteye sahip olup akıcılık özelliğini taşımayan lavlara, soğuduğunda lavların üzerinide yürüyen Hawaiililerin acıdığında çıkardıkları ses aa (ünlem) dan dolayı Aa lavı adı verildi. (Hawaii Adası, Hawaii eyaleti, ABD, 2007)

Lav, yanardağ patlaması sırasında dışarı çıkan erimiş kayalardır. Yanardağ ağzından ilk çıktığında sıvı haldedir ve sıcaklığı 700 °C ve 1,200 °C (1,300 °F ve 2,200 °F) arasındadır.

Her ne kadar lav çok akışkan olmamasına rağmen (suyun akışkanlık direncinden yaklaşık 100,000 kat fazla) soğuyup katılaşana kadar uzun mesafeler boyunca akabilir. Lavlar akıntı türlerine göre farklılık gösterebilirler. Lavın iki çeşiti vardır; aa ve pahoehoe. Aa çok yoğun kıvamlı olup konik yanardağları oluşturur. Pahoehoe ("pahoyhoy" olarak okunur) ise aa'ya göre çok akışkan olup yassı yanardağları oluşturur. Aa ve pahoehoe adları ilk olarak Hawaii yerlileri tarafından kullanılmıştır.