C418

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Daniel Rosenfeld (9 Mayıs 1989), daha çok C418 sahne adıyla ("bkz. Dört onsekiz" olarak telaffuz edilir) tanınan bir Alman müzisyen, yapımcı ve ses mühendisi olup en iyi bestecisi ve ses tasarımcısı sandbox video oyunu Minecraft. Ayrıca Beyond Stranger Things'in temasını yazdı ve üretti.

Erken yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Rosenfeld, 1989'da Doğu Almanya'da doğdu ve büyüdü, Sovyet doğumlu etnik Alman kökenli bir baba ve Alman bir annenin oğlu. 2000'lerin başında Schism Tracker ve Ableton Live'ın ilk sürümlerinde müzik yaratmayı öğrendi, her ikisi de o zamanlar ilkel araçlar. Ableton Live aracılığıyla onu müzik kompozisyonuyla tanıştıran kardeşi Harry Rosenfeld, "bir aptalın bile" onunla başarılı bir şekilde müzik yaratabileceğini yorumladı. [4] Kardeşi C818 olarak da biliniyordu ve C418 adını seçti ve adın "gerçekten şifreli olduğunu ve aslında hiçbir şey ifade etmediğini" iddia etti.

2007'de Rosenfeld, her hafta "Blödsinn am Mittwoch" (İngilizce: "Çarşamba günü Aptallık") olarak bilinen yeni bir şarkı yayınladığı bir blog başlattı. Bu, oyun geliştirme ve sesle ilgilenmeye başladığı zamandı ve bu durum, çok sayıda küçük oyun ve oyun geliştiricisine dahil olduğu TIGSource adlı bağımsız bir oyun geliştirme forumuna katılmasıyla sonuçlandı.

Minecraft[değiştir | kaynağı değiştir]

Rosenfeld, TIGSource'ta Minecraft yaratıcısı Markus "Notch" Persson ile işbirliği yapmaya başladı. Rosenfeld, Persson'un devam eden video oyunu Minecraft'taki ses efektlerinden ve müzikten sorumluydu. Henüz genç olan Java oyunundaki ses motoru çok güçlü değildi, bu yüzden Rosenfeld'in ses efektleri ve müzik yaratma yaklaşımında yaratıcı olması gerekiyordu.

Serbest sanatçı olarak Rosenfeld personeli değildi Mojang, arkasındaki şirket Minecraft. Rosenfeld, hala oyundaki tüm müziklerinin haklarına sahip [11] ve Minecraft film müziklerinden şarkılar içeren iki albüm yayınladı. İlk film müziği olan Minecraft - Volume Alpha, 4 Mart 2011'de Bandcamp sayfasında dijital olarak yayınlandı.

Neredeyse altı ay sonra Minecraft'ın gelişimini anlatan Minecraft: The Story of Mojang adlı bir belgesel yapımına başlandı. C418'den bu belgesel için 2012 albümü One'da yer alan film müziğini yaratması istendi.

9 Kasım 2013'te Rosenfeld, Minecraft için resmi film müziğinin Minecraft - Volume Beta adlı ikinci albümünü yayınladı. Yeni şarkıların çoğu, oyunun ilk müzik grubu üretilirken mevcut olmayan özelliklerine ekleniyordu; yani Nether veya End. Bu arada Minecraft - Volume Alpha, 2015 yılında Ghostly International'da fiziksel bir formatta piyasaya sürüldü. Bu sürüm albümün normal bir CD baskısından oluşuyordu; albüm ve albümün sınırlı bir baskısı yeşil yarı saydam vinil üzerine basıldı. [14]

Persson ve Rosenfeld sonra yeniden birlikte çalıştı Minecraft başlıklı yeni oyunun oluşturulması konusunda başarısı, Persson Ağustos 2013'te üretimi süresiz olarak durdurduğu için oyun asla piyasaya sürülmedi. Rosenfeld, Eylül 2014'te projedeki çalışmalarını içeren bir albüm çıkardı. Albüm çok az tanıtımla dijital olarak yayınlandı; Rosenfeld, sadece mevcut olduğunu belirten bir tweet attı.

2015 yılında Rosenfeld potansiyel yaklaşan üçüncü ima albümü için Minecraft'ın 'Ben hala iş Minecraft üzerine, bu yüzden muhtemelen başka albüm orada olacağım edeceğiz' belirterek, film müziği. 2017'de Rosenfeld, albümün "hala bitmiş olmaktan uzak" olduğunu iddia ederek ileride yayınlanacağını doğruladı. 2020 itibarıyla, Temmuz 2018 güncellemesinde Minecraft'a eklenen üç parça single olarak piyasaya sürüldü.

2018'in "Update Aquatic" güncellemesinin ardından oyuna su altı müziği olarak üç yeni şarkı eklendi. Bu şarkılar - "Dragon Fish", "Shuniji", "Axolotl" - Rosenfeld tarafından sırasıyla 9 Ağustos, 10 Kasım ve 12 Aralık 2018'de Spotify'da single olarak yayınlandı. Hepsi üçüncü albümde yer alacak.

Oyun için yaptığı çalışmalar, açıklanmayan çeşitli nedenlerden ötürü Super Smash Bros. Ultimate'a dahil edilmedi, ancak verilen bir açıklama, savaşmak için çok sakin olmasıydı. Bunun yerine Minecraft Legacy Console Edition, Minecraft Dungeons ve Minecraft Earth için yapılan diğer bestecileri izler.

Bağımsız çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft film müziklerine ek olarak Rosenfeld kendi bağımsız müziğini de besteliyor. Bandcamp sayfasında on altı albüm çıkardığı (Minecraft film müzikleri hariç) büyük miktarda müzik yayınladı.

2008'de Rosenfeld, aynı adı taşıyan, bilinmeyen bir geliştirici tarafından yaratılan, yayınlanmamış bir indie oyunun müzik albümü Circle'ı yarattı. O yılın ilerleyen saatlerinde, erken dönem müziği olan Mixes ve Bps'nin iki küçük koleksiyonunu çıkardı. Üçüncü albümü Zweitonegoismus 16 Aralık 2008'de yayınlandı.

2009'da Rosenfeld dördüncü albümü Bushes ve Marshmallows'u çıkardı. Albüm, Blödsinn am Mittwoch adlı blogu ile gevşek bir şekilde bağlantılı. Bu, gevşek bir şekilde "Çarşamba günkü saçmalık" anlamına geldiği için, İngilizceye bir çeviri değildir.

Ne zaman Minecraft erken erişim başlık olarak genel kamuya açık hale geldi hızla popüler oldu. O zamana kadar bir montaj hattında çalışan Rosenfeld, artık birincil gelir kaynağı olarak müziğin peşine düşebilirdi. Bu, 72 Minutes of Fame albümüne ilham verdi. Bu albümün içeriği çoğunlukla Rosenfeld'in hayatındaki bu yaşam tarzını belirleyen an etrafında dönüyor. Bu albüm, Rosenfeld'in (sınırlı) fiziksel sürümü olan ilk çalışmalarıydı. The Guardian, ortam kalitesi nedeniyle bestelerini Brian Eno ve Erik Satie'nin kompozisyonlarıyla karşılaştırdı.

2015 yılında Rosenfeld yayımlanan 148 çok gibi, Fame 72 Dakika biraz daha şarkı sözleri ve etkileri altında gizli de olsa kişisel içeriğin önemli miktarda taşıdı.

Rosenfeld, başarısız projeler veya başka hiçbir yere sığmayan şarkılar için yapılmış bir müzik koleksiyonu da dahil olmak üzere 2016'da 2 Years of Failure'ı yayınladı. Bu albümdeki birkaç şarkı, Rosefeld'in "... Japon bulmaca değişimi..." havasına sahip olarak tanımladığı terk edilmiş bir oyun için yapıldı. Bu albüm aynı zamanda Crayon Physics'in orijinal film müziğini de içeriyor. En önemlisi, bu albüm C418'in 2018'de şaşırtıcı bir popülerliğe sahip olan Stranger Things tema şarkısının remixini içeriyor. Hala Rosenfeld'in kişisel SoundCloud sayfasında en çok çalınan şarkı.

Dief'i 2017'de yayınladı. Bu EP'nin şarkıları, Teddy Dief'in bilgilendirici bir konuşması için bir film müziği olarak yaratıldı ve kullanıldı.

20 Temmuz 2018'de Rosenfeld, çıkış single'ı "Beton" ile birlikte bir stüdyo albümü olan Excursions'ı duyurdu. İkinci single'ı "Thunderbird" 20 Ağustos 2018'de yayınlandı. Albüm 7 Eylül 2018'de yayınlandı.

Excursions, Ocak 2019'da Driftless Recordings tarafından CD ve sınırlı bir plak plak olarak yayınlandı.