Mojang Studios

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mojang Studios
Kuruluş2009
KurucuMarkus Alexej Persson Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Genel merkeziStockholm, İsveç
SahibiMicrosoft
Web sitesimojang.com

Mojang Studios, Mayıs 2009'da İsveç'te kurulmuş video oyunu geliştirici şirketi. Minecraft, Scrolls gibi oyunların yaratıcısıdır. 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınmıştır.[1] Mojang'ın kurucusu Markus Alexej Persson'dur. Merkezi İsveç Maria Skolgata Stockholm'dadır. 17 Mayıs 2020 tarihinde Mojang adı, Mojang Studios olarak yeniden adlandırılmıştır.[2]

Minecraft[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft, İsveçli geliştirici Markus "Notch" Persson tarafından geliştirilen, 2011 yılında Mojang tarafından yayınlanan sandbox oyunudur. Oyun, küplerle çeşitli tasarımlar yapmanıza olanak sağlar. 3 boyutlu voxel grafiklere sahiptir.

Minecraft platformları[değiştir | kaynağı değiştir]

Story Mode[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft: Story Mode, video oyunu Minecraft'a dayanan Telltale Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan grafik macera video oyunudur. Oyunun ilk beş bölümü Ekim 2015'ten Mart 2016'ya kadar yayınlandı ve ek üç bölüm 2016 ortasında indirilebilir içerik olarak yayınlandı. Oyun Microsoft Windows, macOS, PlayStation 3, PlayStation 4, Wii U, Nintendo Switch, Xbox 360, Xbox One ve Android için piyasaya sürüldü . Oyun Minecraft'ın orijinal geliştiricisi Mojang ile birlikte geliştirildi . Aralık 2016'da bir perakende sürümü piyasaya sürüldü.

Scrolls (Caller's Bane)[değiştir | kaynağı değiştir]

Caller's Bane (başlangıçta Scrolls olarak adlandırılır), Mojang tarafından geliştirilen ve kart oyunları ve geleneksel masa oyunlarından öğeleri birleştirmeyi amaçlayan bir strateji dijital koleksiyon kart oyunudur . Scrolls ilk olarak Mojang'ın kurucusu Markus Persson ile birlikte şu anda piyasada eksik olan bir oyun türü yaratmayı amaçlayan Jakob Porsér tarafından tasarlandı ve geliştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Microsoft, popüler bilgisayar oyunu Minecraft'ın yaratıcısı İsveç firması Mojang'ı 2 buçuk milyar dolara satın aldı". 8 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Thomas Wiborgh (17 Mayıs 2020). "MEET MOJANG STUDIOS" (İngilizce). Mojang Studios. 17 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]