İçeriğe atla

Aşağı Almanca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşağı Almanca
Plattdütsch, Plattdüütsch, Plattdütsk, Plautdietsch
Ana dili olanlarAlmanya, Hollanda, Danimarka, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Kanada, ABD, Meksika, Belize, Brezilya, Bolivya ve Paraguay
Konuşan sayısıYaklaşık 10 milyon, bunların arasında yaklaşık 1-2 milyonun anadili ya da iyi seviyede konuşabildiği bir dil.  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Yazı sistemiLatin alfabesi
Tanınmış azınlık dili Almanya  Hollanda
Dil kodları
ISO 639-1-
ISO 639-2nds
ISO 639-3nds

Aşağı Almanca, Alçak Almanca ya da Alçak Saksonca, Almanya'nın kuzeyinde ve Hollanda'nın batısında yaygın olan Eski Saksoncadan türemiş ve birçok diyalekte sahip olan bir Batı Cermen dili.[1]

Aşağı Almanca Frizceyle ve İngilizceyle benzerlik gösterir ve birlikte Kuzey Denizi Germen dil grubunu oluştururlar. Felemenkçe gibi tarih boyunca Benrath ve Ürdingen izogloslarının kuzeyinde konuşulurken Yüksek Almanca bu izoglosların güneyinde konuşulmuştur. Aşağı Almancada Frizce, İngilizce, Felemenkçe ve diğer Kuzey Cermen dillerinde Standart Yukarı Almancanın aksine, Yukarı Almanca ünsüz değişimine uğramamıştır. Aşağı Almanca, Eski İngilizce ve Eski Frizceye daha yakın olan Eski Saksonca’dan (Eski Aşağı Almanca) evrilmiştir.

Hollanda’da konuşulan Aşağı Almanca ağızları genelde Aşağı Saksonca; kuzeybatı Almanya’da (Aşağı Saksonya, Vestfalya, Schleswig-Holstein, Hamburg, Bremen ve Elbe’nin batısında kalan Saksonya Anhalt) Aşağı Almanca olarak anılır. Bunun nedeni kuzeybatı Almanya ve kuzeydoğu Hollanda'nın Saksonların yerleşim alanı olması, Alçak Almancanın ise dili konuşanların doğuya doğru göç etmesiyle kuzeydoğu Almanya'ya yayılmasıdır.

Günümüzde Almanya’da 1.6 milyon Hollanda’da ise 2.15 milyon Aşağı Almanca konuşan nüfus olduğu tahmin ediliyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Anderson, Stephen R. (2012). Languages : a very short introduction (1. bas.). Oxford, B.K.: Oxford University Press. ISBN 978-0199590599.