Raspberry Pi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Raspberry Pi
RaspberryPi.jpg
"Raspberry Pi" bilgisayarı Model-B Rev1
Tasarımcı Raspberry Pi Foundation
Tipi Tek Kartlı Bilgisayar
Piyasaya Çıkış 29 Şubat 2012
İşletim Sistemi Linux (Raspbian, Pidora, Pardus ARM, Arch Linux ARM vs..), RISC OS, FreeBSD, NetBSD, Plan 9
Güç 1.5 W (model A), 1.0 W (model A+), 3.5 W (model B), 3.0 W (model B+)
MİB ARM1176JZF-S (armv6k) 700 MHz,[3] Raspberry Pi'nin saat hızı dinamik bir şekilde arttırılarak geçici olarak 1 GHz'e kadar çıkartılabilir.
Veri depolama SD kart (SD veya SDHC kartı)
Bellek (SDRAM) 256 MB (Model A ve Model A+),
512 MB (Model B ve Model B+)
1 GB (Raspberry Pi 2)
Grafik Broadcom VideoCore IV
Web sitesi www.raspberrypi.org

Raspberry Pi Birleşik Krallık'ta Raspberry Pi Vakfı tarafından okullarda bilgisayar bilimini öğretmek amacılığıyla geliştirilmiş kredi kartı büyüklüğünde tek kartlı bir bilgisayardır[1]. Fiyatı modeline göre değişiklik gösterir ve 25$ ile 35$ arasındadır. En son Raspberry Pi 2 modeli Şubat 2015'te çıkmıştır.[2]

Raspberry Pi bilgisayarı Element 14/Premier Farnell, RS Components ve Egoman firmaları tarafından imal edilmektedir. Bu firmalar Raspberry Pi bilgisayarını Internet üzerinde satmaktadırlar. Egoman, Çin ve Tayvan'da satılan bir sürümünü satmaktadır ve rengi kırmızı olup FCC/CE etiketlerini taşımaz, bunun dışında diğerlerinden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Raspberry Pi, ilk modellerinde ARM1176JZF-S 700 MHz merkezi işlem birimini içeren Broadcom BCM2835 mikroçipi üzerine kurulmuştur. Daha sonra piyasaya çıkan Raspberry Pi 2 modelinde Broadcom BCM2836 kullanmıştır. VideoCore IV GPU grafik işlem birimine sahiptir. Booting ve veri depolaması için SD kart kullanır. Üzerinde USB 2.0 portları, HDMI video çıkışı, ses çıkışı, MIPI kamera girişi, GPIO arayüzü ve 5V MicroUSB güç girişi bulunmaktadır.[3]

Vakfın web sitesinden Raspbian (Debian Wheezy tabanlı), Pidora (Fedora tabanlı), Snappy Ubuntu Core veya desteklenen diğer işletim sistemleri indirilebilir. Sitesi dışındaki Pardus ARM, Arch Linux ARM ve Windows 10 IoT Core[4] işletim sistemlerini de destekler. Python programlama dili ile programlanabildiği gibi BBC Basic, C ve Perl programlama dilleri de kullanılabilmektedir.

17 Aralık 2012 tarihinde Raspberry Pi Vakfı, IndieCity ve Velocix firmalarıyla işbirliği yaparak kullanıcıların uygulama programları indirebilmeleri için Pi Store'u açmışlardır. Kullanıcıların Raspbian işletim sisteminde bulunan bir uygulamayı kullanarak çeşitli kategorilerdeki uygulamaları bularak indirmeleri mümkündür. Ayrıca kullanıcıların geliştirdikleri uygulamalar da yüklenebilir ve onaylandıktan sonra diğer kullanıcıların kullanımına sunulabilir.

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]