Endonezce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Endonezce
Bahasa Indonesia
Bölge Güneydoğu Asya
Etnisite Endonezyalılar
Konuşan sayısı 43 milyon (ana dil)  (2010)[1]
Dil ailesi
Avustronezya
  • Malezya-Polinezya dilleri
    • Malezya-Sumbawan dilleri
Yazı sistemi Latin
Resmî durumu
Resmî dil  Endonezya
Dil kodları
ISO 639-1 id
ISO 639-2 ind
ISO 639-3 ind
Indonesian Language Map.svg
Endonezyaca’nın konuşulduğu yerler.

Endonezyaca ya da Endonezce[2][3][4] (Endonezyaca: Bahasa Indonesia), Endonezya'nın resmî dilidir ve Doğu Timor'da da resmî statüsü vardır. Aslında, 1945'te Endonezya'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra standartlaştırılmış bir Malayca şivesidir. Bugün Malayca ve Endonezyaca farklı diller olarak kabul edilmelerine rağmen neredeyse aynıdırlar.

Endonezya'da yaşayan insanların çoğunun anadili yerel şivelerdir, ancak herkes Endonezyacayı da ikinci dil olarak bilir. Ülkedeki resmî yazışmalar, eğitim dili ve basın dili Endonezyacadır.

Endonezya dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir. Nüfusunun çokluğundan dolayı Endonezyaca dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir. Endonezyalıların çoğu Endonezyacayı anadil olarak kullanmanın yanı sıra yerel diller de kullanabilmektedirler (örneğin Cava ve Sunda dilleri gibi). Ülke genelinde eğitim, iletişim ve medyanın dili büyük çoğunlukla Endonezyacadır. 1975'ten 1999'a kadar Endonezya'ya bağlı olan Doğu Timor'da da Endonezyaca, İngilizce ile birlikte çalışma dili olarak kabul edilmiştir.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://web.archive.org/web/20150402221528/http://www.bps.go.id/index.php/publikasi/14
  2. ^ Ali Osman Muş (2014), Endonezce Mantığı
  3. ^ Aeni Nahdiyati (2020), Ahkâm Ayetleri Çerçevesinde Türkiye ve Endonezya Diyanet İşleri Başkanlıklarının Yayınladıkları Tefsirlerin Karşılaştırılması, Necmettin Erbakan Üniversitesi Yüksek Lisans Tezi
  4. ^ Pamukkale Üniversitesi İngilizce Sözlük