Zindan tarama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Masa üstü rol yapma oyunu için oluşturulmuş bir zindan haritası

Bir zindan taraması, kahramanların bir labirent ortamında dolaştığı, çeşitli canavarlarla savaştığı, tuzaklardan kaçındığı, bulmacaları çözdüğü ve bulabilecekleri herhangi bir hazineyi yağmaladığı fantastik rol yapma oyunlarında bir tür senaryodur.[1] Ağırlıklı olarak zindan tarama öğeleri içeren video oyunları bir tür olarak kabul edilir.

İlk bilgisayar tabanlı zindan taraması, 1975'te Rusty Rutherford tarafından Urbana, Illinois merkezli PLATO etkileşimli eğitim sisteminde geliştirilen pedit5'ti . Bu oyun sistemden hızlı bir şekilde silinmesine rağmen, dnd ve Moria gibi birkaç oyun daha ortaya çıktı.[1]

Crawl, bir zindan oyunundan kesit

Basitlik potansiyelleri ve çoğu oyuncunun zindan taramalarında olay örgüsü ve mantıksal tutarlılık konusundaki sınırlı beklentileri nedeniyle, rol yapma video oyunlarında oldukça popülerdirler. [kaynak belirtilmeli]

1980'lerden Wizardry, Ultima, The Bard's Tale, Cosmic Soldier, Might and Magic, Megami Tensei, Phantasy Star, Dungeon Master, Madō Monogatari ve Gauntlet gibi bilgisayar oyunları ve serileri, türün standartlarının belirlenmesine yardımcı olurken ilkel grafikler etkili labirentler oluşturmak için tekrarlayan döşemelere veya benzer görünümlü grafiklere duyulan ihtiyaç nedeniyle bu stile gerçekten elverişlidir.

Birinci şahıs ekip tabanlı zindan tarayıcıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dungeon Master tarzında birinci şahıs karo tabanlı bir zindan tarayıcısı Legend of Grimrock'tan oyun içi bir ekran görüntüsü.[2] Görüntünün merkezinde, Zindan'a bakış. Sağda, bir ekip üyesinin açık envanteri.

Bu alt tür, oyuncunun bir grup maceracıya birinci şahıs bakış açısıyla, tipik olarak ızgara tabanlı bir ortamda liderlik ettiği RPG'lerden oluşur. Örnekler arasında yukarıda bahsedilen Wizardry, Might and Magic ve Bard's Tale serisi; Etrian Odyssey ve Elminage serileri bulunmakta.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Going Rogue: A Brief History of the Computerized Dungeon Crawl". IEEE-USA InSight. 10 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2020. 
  2. ^ "Legend Of Grimrock review". Edge. 12 Nisan 2012. 10 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2012.