Erotik asfiksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gaz maskesi ve ıslak güderi ile erotik asfiksi

Erotik asfiksi, otoerotik asfiksi, seksüel mastürbatif asfiksi veya seksüel asfiksi, kişinin mastürbasyon esnasında daha fazla haz almak için kendisini oksijensiz bırakmasından ileri gelen boğulma.

Cinsel olarak bu davranışa eğilim gösterilmesi durumu; asfiksifili veya hipoksifili olarak adlandırılmaktadır. Asfiksiye duyulan ilgi, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından parafili çeşidi olarak tanımlanmıştır.

Bu durumun ilk kez Marquis de Sade tarafından ortaya konmuş[1] nedeni, hipoksinin beyinde kısmi bir iskemi oluşturarak bazı seksüel aktiviteleri uyarmasıdır.[2] Bu şekilde cinsel haz durumuna ulaşan kişinin boyun bölgesine doladığı bağ veya başına geçirdiği naylon torba gibi düzenekleri kimi zaman serbestleştirememesi veya hipoksi yaratması amacıyla kullanılan ilaçların dozları nedeniyle ölüm görülebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dr. Filiz Erdemir, Dr. İ. Hamit Hancı, Dr. Çağlar Özdemir: Otoerotik Asfiksi" (PDF). 9 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 9 Ekim 2011. 
  2. ^ "Hüseyin Sarı, M. Sunay Yavuz, Mahmut Asırdizer: Otoerotik aktivite sırasında meydana gelen bir ölüm olayının mediko-legal değerlendirilmesi" (PDF). 9 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 9 Ekim 2011.