Chris Columbus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chris Columbus
Columbus (2001)
DoğumChristopher Columbus
10 Eylül 1958 (65 yaşında)
ABD
MilliyetAmerikalı
MeslekYönetmeni, yapımcı ve senarist

Christopher “Chris” Columbus (d. 10 Eylül 1958) Amerikalı film yönetmeni, yapımcı ve senarist. Kariyerindeki en büyük başarıları Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001), Mrs. Doubtfire (1993) ve Evde Tek Başına (1990) filmleriyle kazanmıştır.

Film Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Columbus John F. Kennedy Lisesi'nden mezun olmuştur. Sonra New York Üniversite'si film okulunu bitirmiştir.(Tisch School of the Arts) Burada Charlie Kaufman ile sınıf arkadaşı olmuştur.[1]

Film okulunu bitirdikten sonra, Columbus Steven Spielberg'in Amblin Yapımcılık şirketinde(Amblin Productions) senarist olarak görev yapmıştır. Burada Gremlins(1984), The Goonies(1985) ve Young Sherlock Holmes (1985) filmleri üzerinde çalışmıştır. Ardından Spielberg onu İndiana Jones filmlerinin üçüncüsünü, İndiana Jones and the Last Crusade'i, yazmak üzere görevlendirdi. Ancak filmin yapımcısı George Lucas bu senaryodan memnun olmadı ve kontratı sona erdirdi. Bunun üzerine Columbus, Galaxy High(1986) animasyon dizisini yarattı ve ilk bölümlerini yazdı. Sonrasında ilk kez yönetmenlik yaptığı Adventures in Babysitting(1987) ve Heartbreak Hotel(1988) filmlerini yaptı.

Yönetmenlik yaptığı filmler: Home Alone (1990), Only the Lonely (1991), Home Alone2:Lostin New York (1992), Mrs. Doubtfire (1993), Nine Months (1995), Stepmom (1998), Bicentennial Man (1999), Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001), Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002), Rent (2005), I Love You Beth Cooper (2009) and Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (2010).

Kendi yapımcılık şirketi olan 1492 Pictures' 1995 yılında kurdu.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Columbus, Spangler, Pennsylvania'da doğmuş ve Youngstown, Ohio'da büyümüştür. Annesi, İrene, fabrika işcisi, babası, Alex Columbus maden işcisiydi. Columbus İtalyan ve Çek kökenlidir. 1983 yılında Monica Devereux ile evlenmiştir. Dört çocukları olmuştur: Eleanor, Violet, Brendan ve Isabella.

Kızı Eleanor, kendisinin yönetiiği iki Harry Potter filmindeki Susan Bones karakterini canlandırmıştır ve Evde Tek Başına ve Evde Tek Başına 2 filmlerinde de çok kısa olarak gözükmüştür.

Diğer iki çocuğu, Violet ve Brendan'ın da, Harry Potter ve Sırlar Odası filminde çok kısa rolleri vardır.

Violet Columbus I Love You, Beth Cooper filminde “Forget Me” şarkısını seslendirmiştir.

Eşi Monica Devereux'de Evde Tek Başına filminde uçuş görevlisi olarak ve Evde Tek Başına 2 filminde otel telefon operatörü olarak ortaya çıkmıştır.

Ayrıca eşinin babası da Evde Tek Başına filminde kapıya cevap vermeyen Kevin'ı arayan polisi canlandırmıştır.

Columbus şu anda ailesi ile birlikte San Francisco'da yaşıyor.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Box Office Prophets". 21 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]