Mario Puzo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mario Puzo
Bert Fields and Mario Puzo.jpg
Mario Puzo avukatı Bert Fields ile sarılırken
Doğum Mario Gianluigi Puzo
15 Ekim 1920(1920-10-15)
Manhattan, New York ABD
Ölüm 02 Temmuz 1999 (78 yaşında)
West Bay Shore, New York
Takma ad Mario Cleri
Meslek Yazar, Senarist
Milliyet İtalyan
Dönem 1955-1999
Tür Polisiye roman
Konu Amerikan mafyası
Önemli eser Baba
Önemli ödülleri En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü

İmza

Mario Gianluigi Puzo, (d. 15 Ekim 1920, New York – ö. 2 Temmuz 1999, New York). Amerikalı romancı ve senarist. Özellikle Baba (The Godfather) adlı romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri tarihine damgasını vurmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1969'a değin çeşitli riskler alarak kitaplar yazan Puzo, geniş kitlelere ulaşamadı. Bu dönem maddi bir sıkıntı da çeken Puzo büyük bir kumar oynayarak Godfather'ı yazıp varını yoğunu bu projeye yatırdı. Şans kendisine güldü ve Godfather tüm Amerika ve dünyada bestseller oldu. 1972'de Paramount film stüdyosuyla anlaşan Puzo, yönetmen Francis Ford Coppola ile senaryoyu yeniden uyarlayarak Bölüm I'i oluşturdu. Tüm dünya üzerinde olay yaratan film Hollywood'un son yıllarda çizdiği kötü imajı sildi ve bir anlamda prestijini kurtardı. Puzo Bölüm II ve III'te de ustalık işi çıkararak servetini artırdı. Fyodor Dostoyevski Puzo kitaplarında, özellikle Karamazov Kardeşler gelen çeşitli alıntılar sağlayan Puzo üzerinde bir etkisi vardı sanki., Karanlık Arena, Aptallar Erken Ölür, Dördüncü K, ve Aile The Godfather filmindeki Corleone ailesi yakından Karamazov Kardeşler Karamazov ailesi benzer: güçlü bir baba, bir itici en büyük oğlu, bir felsefi oğul, bir tatlı huylu oğlu ve bir çalışan olarak korunur bir kabul üvey.

Yazar ayrıca Sicilyalı, Last Don, Omerta, Dördüncü K, Ana gibi önemli yapıtlara imza atmış yeni başarılar elde etmişti. 1999'da ölmeden önce Godfather Bölüm IV üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Yazar ölünce proje iptal edildi. Ayrıca Mark Winegardner tarafından Godfather Returns (Baba Döndü) ve Godfather Revenges (Baba'nın intikamı) adıyla Baba serisine devam edildi.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]