Mario Puzo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mario Puzo
Mario Puzo avukatı Bert Fields ile sarılırken
Mario Puzo avukatı Bert Fields ile sarılırken
Mahlas Mario Cleri
Doğum Mario Gianluigi Puzo
15 Ekim 1920(1920-10-15)
Manhattan, New York ABD
Ölüm 02 Temmuz 1999 (78 yaşında)
West Bay Shore, New York
Milliyet İtalyan
Meslek Yazar, Senarist
Dönem 1955-1999
Tür Polisiye roman
Konu Amerikan mafyası
Önemli eserleri Baba

İmza
Mario Puzo imzası

Mario Puzo, (d. 15 Ekim 1920, New York – ö. 2 Temmuz 1999, New York). ABD'li romancı ve senarist. Özellikle Baba (The Godfather) adlı romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri tarihine damgasını vurmuştur.

1969'a değin çeşitli riskler alarak kitaplar yazan Puzo, geniş kitlelere ulaşamadı. Bu dönem maddi bir sıkıntı da çeken Puzo büyük bir kumar oynayarak Godfather'ı yazıp varını yoğunu bu projeye yatırdı. Şans kendisine güldü ve Godfather tüm Amerika ve dünyada bestseller oldu. 1972'de Paramount film stüdyosuyla anlaşan Puzo, yönetmen Francis Ford Coppola ile senaryoyu yeniden uyarlayarak Bölüm I'i oluşturdu. Tüm dünya üzerinde olay yaratan film Hollywood'un son yıllarda çizdiği kötü imajı sildi ve bir anlamda prestijini kurtardı. Puzo Bölüm II ve III'te de ustalık işi çıkararak servetini artırdı.

Yazar ayrıca Sicilyalı, Last Don, Omerta, Dördüncü K, Ana gibi önemli yapıtlara imza atmış yeni başarılar elde etmişti. 1999'da ölmeden önce Godfather Bölüm IV üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Yazar ölünce proje iptal edildi. Ayrıca Mark Winegardner tarafından Godfather Returns (Baba Döndü) ve Godfather Revenges (Baba'nın intikamı) adıyla Baba serisine devam edildi.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Vikisöz'de Mario Puzo ile ilgili alıntılar bulunmaktadır.