Mahfiruz Hatice Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mahfiruz Hadice Sultan sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Mahfiruz Hatice Valide Sultan
Apartments Valide Sultan Topkapi March 2008pano.jpg
Doğum 1590
Ölüm 1620
İstanbul, Osmanlı Devleti
Din İslam
Eşi I. Ahmed
Çocukları II. Osman

Mahfiruz Hatice Valide Sultan (1590 - 1620, İstanbul), Osmanlı Padişahı II. Osman'ın annesi ve Sultan I. Ahmed'in ilk eşidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1590'da Kuzey Kafkasya'da dünyaya geldi. Babası Çerkes-Kabardey'lerin Kral Hanedanına mensup olan Prens Alkas Çerkassky'dir. Büyük dedesi Prens Çerkes Bitu Mustafa Paşa Çerkassky, Sultan I. Süleyman'ın eşi Mahidevran Sultan'ın yeğeninin torunlarıdır. Henüz çocuk yaşta Saray'ın Kahyası olan Servazat Hatun tarafından Saray'a alınıp özel tahsil ve terbiye edilmiştir. Çerkes olan Handan Sultan'ın beğenini kazandığından genç Padişah Sultan I. Ahmed ile Şubat 1603 tarihinde evlendirilmiştir.

Sultan I. Ahmed'den dört çocuğu olmuştur, yaş sırasına göre bunlar: II. Osman.

Kız kardeşi Şahincan Hatun daha sonra Abaza Mehmed Paşa ile evlendirilmiştir.

Oğlu Genç Osman'ın 1618'de 14 yaşındayken tahta geçmesi üzerine Valide Sultan oldu. Kendisine Devletlu İsmetlu Mâh-Firûze Hadice Valide Sultan Ahiyât üs-Şan Hazretleri unvanıyla hitap edilirdi. 1620'de oğlunun saltanatı sırasında öldü. 2 yıl sonra da oğlu tahttan indirilerek öldürüldü.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2015 yılından itibaren yayınlanmakta olan Muhteşem Yüzyıl Kösem adlı Türk dizisinde kendisini Ceyda Olguner canlandırmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

| Andre Clot: Mektuplar, 1980 - 1985 | Yılmaz Öztuna: Devletler ve Hanedanlar 2.Cilt, 1989 | Çağatay Uluçay: Padişahların Kadınları ve Kızları, 1992 | Melike de Chimay, İnternet Sayfası,Çerkassky Ailesinin Sayfası

Önce gelen:
I. Mustafa'nın annesi
Valide Sultan
1618 - 1620
Sonra gelen:
Kösem Sultan