Nevvare Hanım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nevvare Hanım
Ayşe Sönmezler
Doğum1901
İzmit, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm22 Nisan 1992 (91 yaşında)
İzmit, Türkiye
DinSünni İslam
EvlilikVI. Mehmed

Ayşe Leyla Nevvare Hanım ya da Ayşe Sönmezler (d. 1901, İzmit - ö. 22 Nisan 1992, İzmit), Sultan VI. Mehmet Vahdettin'in dördüncü eşi. Üçüncü kadınefendi veya başikbal unvanını taşıyordu.

Nevvare Hanım 4 Mayıs 1901 senesinde İzmit'in Hikmetiye Köyün de bir Abhaza Beyi olan Çıhcı Mustafa Bey'in ve Hafize Hanım'ın kızı olarak dünyaya geldi.[1][2] Küçük yaştan itibaren Dolmabahçe Sarayı'nda yaşayıp eğitim gördü. Vahdettin'in üçüncü eşi Meveddet kadınefendinin amcasının kızıdır. Meveddet kadınefendi Vahdettin ile evlendikten sonra Nevvare'yi Çengelköy sarayında yanına nedime olarak aldı. Vahdettin ona aşık olunca amca kızı ile arası bozulmasın diye evlenmek istemedi ama Vahdettin'i ikna edemedi.

Vahdettin'le 20 Temmuz 1918 senesinde evlendi. Nikâhı ve düğünü Dolmabahçe sarayında oldu. Vahdettin'den çocuğu olmadı. Dördüncü kadınefendi Nevzad Hanım ile arası iyi değildi. Kardeşi Şükrü Bey Vahdettin'in yaveri olup sarayda Ser Duhani idi. 1924 senesinde sürgüne gitmemek için kendi rızasıyla boşandı. Bu sırada Vahdettin San Remo'da idi. İkinci evliliğini İstanbul'da Vahdettin öldükten sonra Mevlud Sönmezler adında bir tüccarla yaptı. Bu sırada adını arkadaşı ve Emine Nazikeda baş kadınefendinin nedimesi Leyla Açba'dan esinlenerek Leyla olarak değiştirdi. Eşinin Feneryolu'ndaki köşkünde oturdu oradan da Şişli'ye taşındı. Eşi Mevlud Sönmezler 1895'te doğmuş ve 1974 yılında ölmüştür. Hiç çocuğu olmadı. Yaşlandıktan sonra köyüne geri döndü ve 22 Nisan 1992'de Hikmetiye'de öldü. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık adı ise Ayşe Sönmezler'dir.

Nevvare Hanımefendi'nin Nimet Nevzat Hanımefendi gibi VI. Mehmed'ten çocuk doğurmadığı için "kadınefendi" unvanını kullanamadığı ve ikbal olarak kaldığı bilinir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uluçay 2011, s. 263.
  2. ^ Açba 2004, s. 194.
  • Açba, Leyla: Harem Hatıraları, İstanbul 2004
  • Açba, Harun: Kadınefendiler Ansiklopedisi, İstanbul 2007
  • Öztuna, Yılmaz: Devletler ve Hanedanlar, Ankara 1989
  • Uluçay, Çağatay: Padişahların kadınları ve kızları, Ankara 1992