Serfiraz Hanım

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Serfiraz Hanım, (ö. 9 Haziran 1905, İstanbul) Osmanlı padişahı Abdülmecid'in ikbali, Bediha Sultan, Safdeddin Osman Efendi ve Süleyman Selim Efendi'nin annesi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nahid Sırrı Örik Rus kökenli olduğunu iddia eder.[1] Trabzon valisi Serfiraz Hanım ile iki kızkardeşini satın alıp Bezmiâlem Valide Sultan'a hediye olarak göndermiş. Valide Sultan'da cariye kıza Serfiraz ismini vererek sarayda yetiştirmiş. Sarayda bir mevlid sırasında padişahın dikkatini çekmesi üzerine Abdülmecid'e takdim edilmiş.

Abdülmecid'in kendisine düşkün olduğu Serfiraz Hanım'ın hafifmeşrepliği, israfkârlığı bütün İstanbul'a yayılmıştır. Ahmed Cevdet Paşa Tezakir adlı eserinde "Küçük Fesli" denen Ermeni sevgilisi olduğunu, sarayı borca sokarak Osmanlı'nın sonraki yıllarda meydana gelecek malî krizlerine zemin hazırladığını ve bu sebeplerden ötürü padişahın gözetilip kollanmasını istediğini yazmıştır.[2]

Kocasının 1861'de ölümünden sonra oğlu Süleyman Selim Efendi ile Ortaköy'deki sarayda yaşamıştır. 9 Haziran 1905 tarihinde öldü. Beşiktaş'taki Yahya Efendi Türbesi yanındaki Şehzade ve Kadınlar Türbesi'nde medfundur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, s. 433
  2. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, s. 434-35