Esmehan Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Esmehan Sultan
Doğum 1544 Manisa
Manisa, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1585 İstanbul
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
İkâmet İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Diğer adı İsmihan
Din İslam
Ebeveyn(ler)i Nurbanu Sultan, II. Selim
Eşi Sokullu Mehmed Paşa(vefat etti)
Nişancı Feridun Paşa
Çocukları Gülruh Sultan
İbrahim Han

Esmehan Hanım Sultan (d.1544, Manisa -ö.1585 İstanbul) (Osmanlıca adı: سيدة تهب سلطان خان), II. Selim'in Nurbanu Sultan'dan doğma kızlarıdır. Veziriazam Sokullu Mehmed Paşa'nın eşidir ve III. Murad kızkardeşi'dir .

Sokullu Mehmet Paşa'yla iki çocuğu olmuştur , Sultanzade İbrahim Han'ın ve Gülrüh Hanım Sultan'ın annesidir ve Sokulluzade Hasan Paşa'nın mânevî annesidir . 1585 yılında bir doğum sırasında vefat etmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Esmehan Sultan, 1544 yılında Manisa Sarayı'nda dünyaya geldi. 1564 yılında Sokullu Mehmed Paşa ile evlendirildi ve bu evlilikten iki çocuğu olmuştu. Bunlar İbrahim Han ve Gülruh Sultan'dır. Bir yıl sonra Semiz Ali Paşa vefat etti ve eşi Sadrazam oldu. Artık her ikisi de güçlü ve etkille oldu. Eylül 1566'de, Dedesi I.Süleyman'ın ölümü üzerine annesi ve kardeşleriyle birlikte İstanbul'a geldi. Babası'nın Saltanat'ında devlet sözü Esmehan Sultan'ın eşi Sokullu Mehmed Paşa'ya geçti ve bu nedenle Esmehan'da büyük bir nüfuza ve güçe sahip oldu. Devlet işlerine karışdığı bilinmemektedir, ama muhtemelen bunu validesi Nurbanu Sultan'a ve zevcesi Sokullu Mehmed Paşa'ya bıraktı ve karışmadı.

1574'de babası vefat etti ve yerine kardeşi III. Murad tahta çıktı. Esmehan Sultan annesi gibi III.Murad'ın hasekisi Safiye Sultan'ı hiç sevmezdi. Bu nedenle Safiye'den kurtulmak ister. Bazı kaynaklara göre III.Murad'a Safiye Sultan'dan sonra ilk sunulan cariye Esmehan Sultan tarafından gönderilmiştir. 1579 yılında eşi Sokullu Mehmed Paşa'nın öldürülmesinden sonra dul kaldı. İlk zevcesinin ölümünden sonra Özdemiroğlu Osman Paşa'yla evlenmek istedi, ama o bir nedenle istemedi. Sonra Esmehan Sultan ya Budin valisi Kalaylikoz Ali Paşa ya da Nişancı Feridun Paşa ile evlendi. 1585 yılında Istanbul'da bir doğum yaparken vefat etti ve dünyaya gelen bebek kırk gün sonra öldü.[kaynak belirtilmeli]

Hayır işleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1571'da ilk eşinin adına Mimar Sinan'a bir Camii yaptırdı. (Sokullu Mehmed Paşa Camii (Kadırga)) ve Sokullu Mehmed Paşa'nın ölümünden sonra onun adına bir çeşme yaptırtmıştır . Ayrıca vakıflarının olmasından haberdarız .

1573 ve 1575 yılları arasında kendi adına Mangolya , Romanya'da bir camii yaptırdı. (Esmehan Sultan Camii ya da Romanya'da Moscheea ,,Esmahan Sultan'' ) . Mangalia Mosque'de olarak bilinir ve bu camii Romanya'nın en eski Camii'dir .

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İbrahim Han (1565-1621)  : Sokullu Mehmed Paşa'nın oğlu oldu için Sokullu İbrahim olarak,Esmehan Sultan'ın oğlu oldu için ise Sultanzade İbrahim olarak bilinirdi. 1565'da İstanbul'da dünyaya geldi. Budin Valisi olarak görev yaptığı bilinmektedir. 1621 senesinde vefat etti ve Eyüp Sultan Camii'de babasının yanına gömüldü.
  • Gülruh Sultan : Hakkında çok bilgi yok, ama o zamanın Şeyhülislamı'nın oğluyla evlendiği bilinmektedir.Annesi Sultan olduğu için Hanım Sultan unvanı almıştı.
  • Sultanzade Mahmut (1585) : Esmehan Sultan'ın ve onun ikinci zevcesinin oğludur, annesi onun doğumundan sonra vefat etti.Annesinin ölümünden 40 gün sonra küçük yaşta vefat etti.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci evliliğinden kısa bir süre sonra 1585'de bir doğum sırasında vefat etmiştir. Mezarı Ayasofya Camii avlusundadır.