Ritim bozukluğu ilaçları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Plot of membrane potential versus time. The initial resting phase (region 4) is negative and constant flowed by sharp rise (0) to a peak (1). The plateau phase (2) is slightly below the peak. The plateau phase is followed by a fairly rapid return (3) back to the resting potential (4).
Kardiyak aksiyon potansiyelini etkileyen ilaçlar. Voltajdaki keskin artış ("0") sodyum iyonlarının akışına karşılık gelirken İki düşüş (sırasıyla "1" ve "3") sodyum kanalı inaktivasyonuna ve potasyum iyonlarının repolarize edici akışına karşılık gelir. Karakteristik plato ("2") voltaja duyarlı kalsiyum kanallarının açılmasından kaynaklanır.

Ritim bozukluğu ilaçları, Kardiyak aritmi ilaçları ,antiaritmik ajanlar veya kısaca antiaritmikler olarak da bilinen , atriyal fibrilasyon, atriyal çarpıntı, ventriküler taşikardi ve ventriküler fibrilasyon gibi kalbin anormal ritimlerini (kardiyak aritmiler ) bastırmak için kullanılan bir ilaç grubudur.

Antiaritmik ajanları sınıflandırmak için birçok girişimde bulunulmuştur. Ancak birçok antiaritmik ajanın, herhangi bir sınıflandırmayı kesin olmayan, birden fazla etki şekline sahip olması gerçeğinden ötürü sorun yaşanmaktadır

Vaughan Williams Sınıflandırması[değiştir | kaynağı değiştir]

Vaughan Williams sınıflandırması[1] 1970 yılında Miles Vaughan Williams tarafından tanıtılmış bir sınıflandırmadır.[2]

Antiaritmik ajanların Vaughan Williams sınıflandırmasındaki beş ana sınıf şunlardır:

  • Sınıf I ajanlar, sodyum (Na + ) kanal blokörleri
  • Sınıf II ajanlar, çoğunlukla beta blokerler'dir. Genel özellikleri anti-sempatik sinir sistemi ajanları olmalarıdır.
  • Sınıf III ajanlar potasyum (K + ) kanal blokörleri
  • Sınıf IV ajanlar kalsiyum (Ca + ) kanal Blokörleri
  • Sınıf V ajanlar, diğer veya bilinmeyen mekanizmalarla çalışır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rang and Dale's pharmacology. 7th. Elsevier. 2012. s. 255. ISBN 9780702034718. 
  2. ^ Vaughan Williams, EM (1970) Classification of antiarrhythmic drugs. In Symposium on Cardiac Arrhythmias (Eds. Sandoe E, Flensted- Jensen E, Olsen KH). Astra, Elsinore. Denmark (1970)