İçeriğe atla

Sedef hastalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sedef hastalığı
Sedef hastalığına yakalanmış bir genç
UzmanlıkDermatoloji Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Sedef hastalığı (psoriasis), deride kabartılarla karakterize, uzun süreli, bulaşıcı olmayan bir otoimmün hastalık. HLA-Cw6 doku uygunluk antijeni birçok türünde genetik yönü oluşturur. Bu nedenle bazı hastaların ailelerinde de hastalık görülebilmektedir. Bazı ilaçlar ve duygusal dalgalanmalar hastalığı ortaya çıkarabilir veya aktifleştirebilir.

Stres, sedef hastalığını artıran faktörlerin başında gelmektedir. Ayrıca boğaz ve vücutta meydana gelen enfeksiyonlar, özellikle çocuklardaki damla tipi sedefi tetikleyen nedenlerdendir.

Bulguları[değiştir | kaynağı değiştir]

En sık görülen formu plak tipi sedef olup deride, özellikle diz, dirsek, sırt ve sakrum denen kuyruk sokumunda kızarıklık, pullanma ve deride dökülme ile karakterizedir. Fakat hastalık başka şekillerle de görülebilmektedir.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Plak tipi sedef
  • Plak tipi sedef (psoriazis): Hastalığın en sık görülen türüdür. Diz veya dirseklerde kızarıklık ve ayrıca pullanma ve kabuklanma görülür.
  • Ters (inverse) sedef: Sıklıkla koltuk altı, kasıklar gibi derinin katlanma yerlerinde ortaya çıkar. Sıklıkla kesin tanı öncesinde diğer egzama türleriyle karışır.
  • Eritrodermik sedef: Hastanın tüm vücudunda yaygın kızarıklık ve deri dökülmesi bulunmaktadır. Hastada sıvı ve elektrolit dengesizliğine neden olabildiğinden sıklıkla hastane şartlarında tedavi edilir.
  • Damla (guttat) tipi sedef: Özellikle çocuklarda görülen sedefin bu türünde sedef yaraları damlalar şeklinde tüm vücutta görülür.

Sedef hastalığının şiddeti, görüldüğü bölgeler ve görünüşü, çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterir. Plak tipi psöriazis en yaygın formudur, her beş sedef hastasından dördünde bu tip görülür. Bunun dışında, guttate, püstüler, inversa psoriasis ise daha az yaygındır, eritrodermik psöriazis ise çok nadir görülür.

Sedef Hastalığı Engel Oranı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sedef engel oranı, hastalığı şiddeti ve alt tipine bağlıdır, ancak şunları içerebilir: Engellilik değerlendirme tablosuna göre sedef engel oranı şekildedir;[1]

Sedef Hastalığı Engel Oranı
Hafif: Vücudun %0-19’unu kaplayan %5
Orta: Vücudun %20-49’unu kaplayan %15
Şiddetli: Vücudun %50-79’unu kaplayan %30
Çok şiddetli: Vücudun %80-100’unu kaplayan psöriasis vulgaris ve generalize püstüler

psöriasis

%40

Tedavi çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sedef Hastalığı Engel Oranı". Engelli.com. 8 Ocak 2023. 8 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Psoriasis ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Sınıflandırma
Dış kaynaklar