Krem

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir krem çeşidi olan Vazelin

Krem veya Nemlendirici, içerisinde bulunan etkin maddenin, taşıyıcı olan yağ, mum gibi maddelere karıştırılmasıyla hazırlanan ve güneş, yağmur vb. dış etkenlerden korunması amacıyla yüzeysel olarak kullanılan ilaçlar ile koyu kıvamlı kozmetik maddelere verilen isimdir. Ayrıca sarı rengin bir tonuna da ‘krem’ adı verilir.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle bir hastalığın tedavisinde kullanılan kremler olduğu gibi vücudun korunması amacıyla da kullanılan kremler bulunmaktadır.

Tedavi amaçlı kremler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlı hücre üzerinde meydana getirdiği tesir ile bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesi veya semptomlarının azaltılması amacıyla tedavisini veya bu hastalıktan korunmayı mümkün kılan maddelerin sıvı veya yarı katık olması durumunda verilen isimdir. Deriye sürülerek uygulanır ve yarı katı preparatlardır. Ayrıca su bazlıdırlar.[1]

Vücut kremleri (Nemlendiriciler)[değiştir | kaynağı değiştir]

Vücutta hücre yenilenmesini kolaylaştırmak amacıyla peptidler, retinol, alfa hidroksi asit, C vitamini içerebilen ürünlerdir.[2]

Güneş kremleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsan vücuduna etki eden UVA ve UVB ışınlara karşı korumak amacıyla kullanılan koyu kıvamlı kozmetik ürünleridir.[3]

Diğerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yanlış İlaç Ayak Bileğini 2 Kat Fazla Şişiriyor". hekimce.com. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. .(Türkçe)
  2. ^ "Krem seçmeyi biliyor musunuz?". haberturk.com. 4 Ağustos 2012. 16 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. .(Türkçe)
  3. ^ "Güneşe karşı 6 çay kaşığı krem". hurriyet.com.tr. 3 Ağustos 2012. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. .(Türkçe)