Kullanıcı mesaj:Melissadilara

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldin Melissadilara![kaynağı değiştir]

Bu su soğuk değil. Cesur ol!

56th Academy of Country Music Awards[kaynağı değiştir]

Ambox warning yellow.svg

Merhaba, ben TheFraxdeS. Oluşturduğun 56th Academy of Country Music Awards maddesini Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden "Telif ihlali" kriterine uyduğuna inandığımdan silinmesi için işaretledim. Hizmetliler maddeyi ve tartışma sayfasını inceledikten sonra karar verecekler. Eğer bir hata yaptığımı düşünüyorsan ya da herhangi bir sorun varsa mesaj sayfam üzerinden bana ulaşabilirsin. Teşekkürler. --TheFraxdeS msj için tıkla! 18.29, 21 Nisan 2021 (UTC)

@TheFraxdeS, merhaba, öncelikle sayfanın adında çevrilme sorunu var, onun dışında telif linkine gidildiğinde eşleşen maddelerin albüm ve şarkıcı isimleri olduğu görüleceğinden sorun olmaz diye düşünüyorum. Ek not; direkt olarak ingilizce sayfasından çevrilmiş bir maddedir. Bilgilendirme için teşekkürler. Melissadilara (mesaj) 18.35, 21 Nisan 2021 (UTC)
Merhaba @Melissadilara o zaman Telif hakkı olan yazıları sayfadan çıkarabilirsiniz. Bu sayede sayfa silinmeyecektir. Hizmetliler de gördüğü zaman bu şekilde düşüneceklerdir büyük ihtimalle :) Saygılar. TheFraxdeS msj için tıkla! 18.38, 21 Nisan 2021 (UTC)
Merhaba Melissadilara. Sayfanın adını Türkçeleştirdim. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman siz de taşıma gerçekleştirebilirsiniz zira üyeliğiniz 1 aylıkmış. Telif ihlalini copyvio aracı ile kontrol ettiğimde şarkı isimlerinden dolayı botun uyarı verdiğini tespit ettim ve etiketleri kaldırdım. Hızlı sil eklerken botun doğru yapıp yapmadığını da kontrol etmek gerekebiliyor bazen, @TheFraxdeS. İyi vikiler herkese. Kadıköylümesaj 18.47, 21 Nisan 2021 (UTC)
Teşekkürler @Kadıköylü --AnimWIKISTAR-laurier-WT.gifTheFraxdeS buyrun? 18.50, 21 Nisan 2021 (UTC)
@Kadıköylü, teşekkürler taşıma ve bilgi için. İyi Vikiler. Melissadilara (mesaj) 18.53, 21 Nisan 2021 (UTC)

Takson çubuğu[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bu şablonlara "from" kısmını eklemesen de bu bilgiyi zaten otomatik olarak çektiği için şablon sorunsuz bir şekilde çalışmakta :) Dolayısıyla bunları yapmana gerek yok. İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 22.13, 21 Nisan 2021 (UTC)

@Nanahuatl Merhaba, takson kodlarının eklenmesinin sebebi, tekil çağırmayı etkinleştirmek içindir. Eğer sınıflandırılan organizmanın adı, kategorisi vb değiştirilirse bağı kopmasın veya farklı bir bağlantıyla bağ kurmasın diye kullanılır. Kendiliğinden getirdiği kısım, arama karşılığını bulmasındandır, ancak karşılık her zaman istenileni getirmeyebilir veya bazen birden fazla da getirebilir :) Melissadilara (mesaj) 22.20, 21 Nisan 2021 (UTC)
Doğru mu anladım emin değilim ama böyle bir değişiklik olduğunda Vikiveri-Vikipedi arasındaki bağlantıdan ötürü her zaman senkronize oluyorlar ve dolayısıyla pratikte herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor (dikkatini çeken sorun oldu mu?). NanahuatlEfendim? 22.28, 21 Nisan 2021 (UTC)
Normalde Wikidata üzerinde eksik/hatalı/çevirisiz açılan/bağlantılanan veya eksiklerinden dolayı farklı eklemelere maruz kalan maddeler olabiliyor. Bunların sonucunda da istenilenin dışında veriler gelebiliyor. Linkler ne kadar isimlendirilerek bağlantılanırsa her eşleştirmede, şu an ve ilerleyen zamanlarda daha da sağlıklı oluyor. Bu yüzden önceliğim genelde dış ve kardeş Wiki bağlantılarını düzenlemek aslında. Onları düzenleyebilmek için de dış tanımlayıcılarını eşleştirmek gerekiyor. Bunlar aslında izleme (track) kategorileri için kullanılan düzenlemeler. Şunlar gibi: Kategori:İzleme kategorileri, Kategori:Parametre girilmemiş taksonçubukları Melissadilara (mesaj) 22.42, 21 Nisan 2021 (UTC)

Taksonomi şablonu oluşturma[kaynağı değiştir]

Merhaba, taksonomi şablonu oluşturmak istiyorum Magnoliales takımı ve daha sonrasında zamanla alt sınıflandırmalar için, böylece sınıflandırma bağları kurulabilsin ve çağrıldığında türlerin üstleri otomatik gelebilsin diye. Örneğin Passiflora linda için üstler takso kutuda otomatik gelebilsin diye. Ancak şablon içeriğine yazılacaklar kısmını keşfedemedim. Örnek olarak Magnoliales şablonunu oluşturmak için yapmam veya yazmam gerekenler hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler şimdiden. Melissadilara (mesaj) 13.05, 23 Nisan 2021 (UTC)

Şablon:Otomatik taksonkutu bu işi yapıyor. Dilerseniz onu inceleyin. Kullanımı çok zor değil. Nasıl yapacağınız konusunda yardım isterseniz mesaj gönderebilirsiniz. thecatcherintheryeileti💬 16.17, 23 Nisan 2021 (UTC)
Ek olarak, burayı tıklayıp son üç-dört değişikliği incelerseniz bahsettiğiniz konu ile alakalı olarak bir fikir edinebilirsiniz. thecatcherintheryeileti💬 16.21, 23 Nisan 2021 (UTC) thecatcherintheryeileti💬 16.21, 23 Nisan 2021 (UTC)
Örnek olarak, son değiştirdiğiniz Çarkıfelek maddesine otomatik taksonkutu şablonunu yerleştirdim. Düzenlemeler için Şablon:Amerikan papağanları şablonundaki maddeleri de inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin. thecatcherintheryeileti💬 16.41, 23 Nisan 2021 (UTC)
@Thecatcherintherye. Bağlantıların çoğuna göz gezdirmiştim ancak hata mesajı alıyordum yaparken. Az çok keşfetmeye başladım sanırım. Linklerinize göz attım hızlıca, yardımcı olacak şekildeler. Teşekkürler dönüşününüz için :) Melissadilara (mesaj) 17.34, 23 Nisan 2021 (UTC)
Merhaba @Thecatcherintherye, Muscicapidae için otomatik taksonomi şablonu hazırlamaya çalışıyorum (Şablon:Taksonomi/Passeriformes gibi) ancak "string got nil" hatası alıyorum, yardımcı olabilir misin lütfen?. Girdiklerim: Şablon:Muscicapidae olarak oluşturuyorum. Otomatik taksonkutu - ad= Muscicapidae, sıra=familya, bağ=Muscicapidae, ebeveyn=Passeriformes. Önizleme de eksik takson şablonu diyor, düzenle yazısına basıyorum. Oradan yönlendirdiği sayfada bahsettiğim hatayı veriyor. Başlık Şablon:Taksonomi/Muscicapidae olarak doğru geliyor. Neyi atlıyorum? Melissadilara (mesaj) 16.50, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Kaydettikten sonra bu sorun görünmemeli. Ben ekledim. Bakabilirsiniz. Tabi, bu şablonu çalıştırmak için bir üst ailesi olan Şablon:Taksonomi/Muscicapoidea şablonunu da açmak gerekiyordu. Bir de ekleme yapmak istiyorum: Bu şablonları açtıktan sonra ingilizcesine bağlamayı unutmayın. Ayrıca, ebeveyni Passeriformes değilmiş, Muscicapoidea imiş. thecatcherintheryeileti💬 18.29, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Teşekkürler cevap için. Ben hata kısmına takıldım, ebeveyne ne yazarsak yazalım normalde hata vermemesi lazım sonuçta sıfır bağlama yapılıyor, yanlış mıyım? Altlarından bir tane bağlamayı deneyeceğim nasılsa bağsız vardır, bakalım dediğiniz gibi olacak mı merak ettim :) Melissadilara (mesaj) 18.37, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Kaydetmeden hata almaya takılmayın. Bu hata kaydettikten sonra görülmemeli. Ayrıca, diller arası bağlantıları unutmayın. Çünkü vikiveri'den de veri çekilebileceği durumlar söz konusu olabilmektedir. thecatcherintheryeileti💬 18.47, 1 Mayıs 2021 (UTC)

taslak madde[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Son açtığınız bitki maddelerindeki içerik "X ülkesine özgü bir bitkidir" şeklinde ve bu maddelerin tamamının taslak madde kriterlerimizi karşılamadığından silinmemesi gerekiyor. Bu maddelere en azından tanımlayıcı birer cümle daha eklerseniz sayfaları silinmekten kurtarabilirsiniz. İyi çalışmalar.--Śαвяí¢αи76ileti 08.42, 24 Nisan 2021 (UTC)

Merhaba. Şu an için aynı cinsin bir kaç türünü taslak olarak giriyorum Türkçe parametrelere aşina olmak için. Parça parça eksiklerini gidermeye çalışıyorum kardeş bağlantıları ve onların oradaki bilgilerini de ekleye ekleye. Genellikle tür ayırımları çiçeğin resimlerinden (ufak nüans farklarını görerek) veya yetiştiği bölgelere göre olduğundan başka fazlaca bir ayırımları olmuyor. Ana açıklaması türün cinsinde oluyor genellikle eğer çok büyük değişim yoksa. Bu farkları eklemeye çalışırım olanların. Teşekkürler bilgilendirme için. Melissadilara (mesaj) 11.47, 24 Nisan 2021 (UTC)

İyi vikiler[kaynağı değiştir]

Sevgili Melissadilara, Vikipedi'ye katkılarınız için çok teşekkürler. Covid-19 önlemleri kapsamında pek çoğumuzun evinden çıkmadığı şu dönemi elimizden geldiğince Türkçe Vikipedi'ye katkı için kullanmak en güzel uğraş! Türkçe Vikipedi'nin her alanda uzman kişilerin bilgisine, emeğine çok ihtiyacı var ve katkılarınız çok değerli. Elinize sağlık.

Eğer Vikipedi'ye katkılarınız sırasında sorunuz, yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir konu olursa deneyimli bir vikipediste veya Köy Çeşmesi'ne mesaj bırakabilirsiniz. Ayrıca birine hızlıca ulaşabilmek için Wiki-dışı bir ortamı kullanmak isterseniz şu adresteki Telegram grubuna da katılabilirsiniz.

Size Türkçe Vikipedi başta olmak üzere Türkçe özgür bilgi ve içeriğin gelişimi ve desteklenmesi için çalışan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) adlı oluşumu da tanıtmak isterim.

WMTR üyeleri üniversiteler, kütüphaneler ve müzelerle çalışarak Vikipedi'yi geliştirmeye, katkıları arttırmaya çalışmakta. Bir süre önce İstanbul'da Salı akşamları düzenli olarak vikipedistler arasında sosyal buluşmalar gerçekleştirilmeye başladı. Şimdi bu buluşmalar çevrimiçi olarak İstanbul ve İstanbul dışından dileyen tüm vikipedistlerin katılımı ile gerçekleşiyor. Müsait olduğunuz bir zaman dilerseniz bu toplantılara da bekleriz. Tarafıma e-posta ile ulaşabilirseniz adresinize davet göndermek isteriz.

Kolay gelsin ve iyi vikiler Face-smile.svg Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.54, 24 Nisan 2021 (UTC)

Teşekkürler @Sakhalinio, hem karşılama hem bilgilendirme hem de değişiklik için. İyi vikiler :) Melissadilara (mesaj) 22.08, 24 Nisan 2021 (UTC)

Diller arası bağlantı[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Yukarıda da belirttiğim hususu buradan açıklamak istiyorum. Sanıyorum ki Şablon:Caricaceae şablonunu enwikideki şablonu baz alarak oluşturmak istemişsin. Şimdi yapılacak son bir işlem kaldı. O da dilleri birbirine bağlamak. Ben bu şablonun İngilizcede aynı şekilde yazıldığını tahmin ettiğim için en:Template:Caricaceae sayfasını açtım. Gördüm ki iki şablon da aynı. Şablon:Caricaceae şablonunda sol tarafta Diğer diller yazılı menünün altındaki Bağalantı ekleye basıyorum. Açılan tabloda dil yerine en (çünkü şablonu İngilizceden almıştık) yazıyorum. Sayfa kısmına Template:Caricaceae yazıyorum (Template dahil kopyalayıp yapıştırdım. Şablon olduğu için template'yi de almak şart). Sayfaya bağlantı oluştura basıyorum. Sayfayı yeniden yükle butonuna basınca sol tarafta artık dillerin birbirine bağlanmış olduğu görülüyor. Diğer dillerden aldığınız tüm şablon ya da madde çevirilerinde bu işlemleri yaparak maddeleri diğer dillerdeki bağlantılarına bağlamanız yerinde olacaktır. Kolay gelsin. thecatcherintheryeileti💬 18.40, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Başlangıç için açtığınız (ama benim taşıdığım) Bilimsel isimlerine göre yılanlar listesi maddesini İngilizcesi olan en:List of snakes by scientific name maddesine bağlamayı deneyebilirsiniz. thecatcherintheryeileti💬 18.45, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Veri bağlantılarını mümkün olduğunca yapıyorum, eğer kafam dağılmadıysa tabi. Zira kuşun wikidata kısmında gereksiz bot sayfa eklentisi vardı, oradan oraya derken arada kaynadı demek ki şablon bağları. Geriye dönüp bakınca düzenliyorum arada toplu olarak. Bilgilendirme ve eklemeler için ayrıca da yardım için tabi ki de teşekkürler :) Bu imzasız yazı Melissadilara (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.56, 1 Mayıs 2021 (UTC)