Konstantinopolis Kuşatması (813)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konstantinopolis Kuşatması
Bizans-Bulgar savaşları
Tarih813
Bölge
Sonuç Başarısız oldu
Taraflar
Birinci Bulgar İmparatorluğu  Bizans İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Krum V. Leon


Konstantinopolis Kuşatması, 813 yılında Birinci Bulgar İmparatorluğu'nun Bizans İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'e karşı gerçekleştirdiği muhasara.

Krum kumandasındaki Bulgar ordusu, Bizans ordusunu 811'de mağlup ettikten sonra Trakya'daki ilerleyişini sürdürmüş, Konstantinopolis önlerine dek gelmiştir. 17 Temmuz 813'te şehrin kapıları önünde kamp kurmuş, Altınkapı'nın sur diplerinde hendek açmayı başarmış, ancak şehre girememiştir. Zaferinin bir işareti olarak mızrağını İmparator V. Leon'a göndererek Altınkapı'ya asılmasını talep eden Krum'un isteği reddedilmiş, buna cevaben şehrin kırsalı birkaç gün yağmalanmıştır. Krum, bunun ardından pahalı giysiler talep ederek imparatorluğun en güzel kızlarının kendisine verilmesini istemiş, bu istek de reddedilmiştir. Ardından V. Leon, Krum'a silahsız olarak buluşma teklif etmiş, bunu kabul eden Krum buluşma sırasında saldırıya uğramışsa da yaralı olarak kurtulmuştur. İntikam amacıyla şehir surlarının dışındaki kiliseler, saraylar yağmalanarak ateşe verilmiş ancak surlar aşılamamış, Krum Adrianopolis'e yürümüştür.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Norwich, John Julius (2013). Bizans: Yükseliş Dönemi (MS 803-1081). 2. Selen Hırçın Riegel, çev. İstanbul: Kabalcı Yayınevi. ss. 28-30. ISBN 9786055093020.