Đurađ Branković

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Đurađ Branković
Ђурађ Бранковић
Đurađ Branković, Esphigmenou charter (1429).jpg
Sırbistan Despotu
Hüküm süresi 1427-1456
Önce gelen Stefan Lazarević
Sonra gelen Lazar Branković
Doğum 1377
Ölüm 24 Aralık 1456
Eş(ler)i Eirene Kantakouzene
Hanedan Branković Hanedanı
Babası Vuk Branković
Annesi Mara
Đurađ Branković'in 1448'de XI. Konstantinos yönetiminde Konstantinopolis Surlarının onarılması ile ilgili hazırlattığı mermer plaka. Günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ndedir.

Đurađ Branković (Sırp-Hırvatça telaffuz: [d͡ʑûrad͡ʑ brǎːŋko̞ʋit͡ɕ]) (SırpçaЂурађ Бранковић; MacarcaBrankovics György) (1377 – 24 Aralık 1456), (Đurađ) Vuković lakabı ile de bilinir, Osmanlılar tarafından Vılkoğlu Brankoviç olarak anılır, 1427-1456 arası Sırp despotluğu ve Macaristan Krallığı baronluğu yapmış kişi. Branković Hanedanı'nın Sırbistan monarşisindeki ilk hükümdarı olan Branković ölene kadar tahtta kalmıştır.

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

1430'da Osmanlılar'ın Selanik'i ele geçirmesiyle Branković vatandaşlarının çoğu için kefaret ödemiş ancak yine de devletin bir vassalı olmak ve oğullarından birini Durazzo kuşatmasında Gjon Kastrioti'ye karşı görevlendirilmek üzere Osmanlı güçlerine katılmak için göndermeyi engelleyememiştir.[1]

Hükümdarlığında II. Kosova Muharebesi nedeniyle başkenti Smederevo'ya (Belgrad yakınları) taşımıştır.

Amcası Despot Stefan Lazarević'in varisi olarak tahta geçen Branković'in dönemi yeni sorunlar ve Kosova'nın Osmanlı İmparatorluğu'na kaybedilmesiyle özdeşleştirilmiştir. Macaristan Krallığı ile müttefik olan Branković, 1439'da başkent Smederevo'nun Osmanlılarca ele geçirilmesiyle Zemun, Slankamen, Kupinik, Mitrovica, Stari Bečej, Kulpin, Čurug, Sveti Petar, Perlek, Peser, Petrovo Selo, Bečej, Arač, Veliki Bečkerek, Vršac gibi birçok mülkünün bulunduğu Macaristan'a kaçmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Radovan Samardžić (1892). Istorija srpskog naroda: Doba borbi za očuvanje i obnovu države 1371-1537. Srpska knjiiževna zadruga. s. 239. 31 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2013. 
Resmî unvanlar
Önce gelen
Stefan Lazarević
Sırbistan Despotu
1427–1456
Sonra gelen
Lazar Branković