Konstantinopolis Kuşatması (626)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diğer kuşatmalar için Konstantinopolis kuşatmaları'na bakınız
Konstantinopolis Kuşatması (626)
Bizans-Sasani Savaşı (602-628) ve Avar-Bizans savaşları

Sasani İmparatorluğu'nun maksimum yayılması
Tarih626
Bölge
Sonuç Başarılı Bizans savunması,
Sasani İmparatorluğu istilalarının doruk noktası.
Taraflar
Bizans İmparatorluğu Sasani İmparatorluğu
Avarlar
Komutanlar ve liderler
Patrik I. Sergios
patrici Bonus
Adı bilinmeyen Avar Kağanı
Şahrbaraz
Güçler
12.000 kişi
(Atlarından indirilmiş süvari)
80.000 Avar
Pers müttefiği

626 yılı Konstantinopolis Kuşatması, Sasaniler tarafından gerçekleştirilen ve Bizans İmparatorluğu'nun kesin zaferiyle sona eren kuşatmadır. Herakleios tarafından elde edilen diğer zaferler ile beraber bu kuşatmanın başarısız olması, Bizanslılar'ın topraklarını geri almalarını sağlayarak, sınırlarla ilgili Sasanileri M.S. 590 yılındaki duruma uygun anlaşma yapmaya zorladı.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

M.S. 602 yılında Phocas, İmparator Mauricius'u devirdi ve teröre dayalı ve ehil olmayan bir hükümdarlığı anarşi içinde yöneterek tesis etti.[1] Sasani kralı II. Hüsrev, darbeyi bir savaş bahanesi olarak kullandığında, dini ve idari yönetimin kötü kullanımıyla Yahudileri suçlayan yasalar geçirildiğinde imparatorluğu zor bir durumda bırakıyordu. Başlangıçta Persler için savaş Romalılar'ın elinde sadece Anadolu kalıncaya kadar iyi gidiyordu. Sonra Phocas, Herakleios tarafından devrildi.[1] Şaşırtıcı enerjiye sahip henüz sınırlı tecrübede bir general, Herakleios ilk başta Phocas'ın imparatorluğu zamanında verdiği zararlı çalışmaları ortadan kaldırmaya başladı.[1]

Kuşatma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca 80.000 kişilik Avrupa Avarlar'ının yardımı, Avrupa üzerindeki bütün Roma/Bizans İmparatorluğu kuralını bükerek uzaklaştırıyordu.[2] Persler Kalkedon'a Phocas'ın devrilmesinden önce varmışlardı. Avarlar ağır kuşatma ekipmanlarını İstanbul Surları'na doğru ileri sürmeye başladıkları an kuşatma açık bir hale geldi.

Savunanlar için ise, atlarından indirilmiş 12.000 kişilik süvari birliği zamanın Yunan-Roma ordularının en iyi eğitilmiş bir koluydu.[3] Sonuçta, her bir saldırı kötü gayret haline geldi. Avar ve Pers deniz filosu iki farklı yerdeki çarpışmada batırıldığında, saldıranlar panik içinde kaçarak şehri terk ettiler.

Kuşatma süresince Ayasofya'da toplanan sivil halkın Akathist İlahi'yi söylediği, hatta bu ilahinin ilk olarak bu kuşatma nedeniyle ortaya çıkmış olabileceği iddia edilmektedir.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Norwich, John Julius (1997). A Short History of Byzantium. New York: Vintage Books. ss. p. 90. 
  2. ^ Norwich, John Julius (1997). A Short History of Byzantium. New York: Vintage Books. ss. p. 92. 
  3. ^ Norwich, John Julius (1997). A Short History of Byzantium. New York: Vintage Books. ss. p. 93. 
  4. ^ Patzold, Alexandra, Der Akathistos Hymnos, die Bilderzyklen in der byzantinischen wandmalerei des 14. Jahrhunderts,1989.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]