İsmet Güney

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsmet Güney
Genel bilgiler
Doğum adıİsmet Vehit Güney
Doğum15 Temmuz 1923
Limasol, Kıbrıs (Birleşik Krallık)
Ölüm23 Haziran 2009 (85 yaşında)
Lefkoşa, KKTC
Ünlü yapıtlarıKıbrıs Cumhuriyeti bayrağı

İsmet Vehit Güney, (d. 15 Temmuz 1923, Limasol - ö. 23 Haziran 2009[1], Lefkoşa), Kıbrıs Türkü ressam, karikatürist ve halen Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından ulusal bayrak olarak kullanılan Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı'nın tasarımcısı.

II. Dünya Savaşı'nda İngiliz ordusunda görev yaptı. O yıllarda İngiltere yönetiminde bulunan Filistin'e bağlı Hayfa'daki İngiliz Askerî Akademisi'nde askerî konuların yanı sıra resim eğitimi de aldı. İbrahim Çallı ile tanıştı ve birlikte çalıştı. Çallı gibi o da izlenimci resim akımından etkilendi. 1947'de kişisel sergisini açan ilk Kıbrıslı Türk ressam oldu. Eserleri pek çok karma ve kişisel sergide yer aldı, ödüller kazandı. Karikatürleri İstiklâl ve Köylü gibi Kıbrıs gazetelerinde yayımlandı. 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bayrağının, ambleminin ve Kıbrıs Lirasının tasarımlarını yaptı. Bizzat Kıbrıs Cumhurbaşkanı III. Makarios, İsmet Güney'in tasarımlarını resmî bayrak ve amblem olarak seçti. 1977'ye kadar Lefkoşa Türk Erkek Lisesi'nde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. 1986 yılında KKTC hükûmeti kendisine Kültür Sanat Hizmet Ödülü verdi.

24 Haziran 2009 tarihinde Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde dönemin Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın da katıldığı bir törenden sonra Lefkoşa Mezarlığı'nda toprağa verildi.[2]

Kızı Nilgün Güney de ressamdır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]