Monica Geller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Monica Geller
Friends karakteri
İlk görünümThe Pilot
(1. Sezon 1. Bölüm)
Son görünümThe Last One, Part 2
(10. Sezon 18. Bölüm)
Yaratan
CanlandıranCourteney Cox
Bilgileri
Tam adıMonica E. Geller-Bing
CinsiyetKadın
MeslekAşçı
AileJack Geller (Baba)
Judy Geller (Anne)
Ross Geller (Ağabey)
Evlilik(ler)
Chandler Bing (e. 2001)
Önemli ilişkileriDr. Richard Burke
Çocuklar
AkrabalarıBen Geller (Yeğen)
Emma Geller-Green (Yeğen)
Rachel Green (Kardeşinin eşi)
DinYahudilik
UlusAmerikalı

Monica E. Geller, Amerikan durum komedisi Friends'teki (1994-2004) altı ana karakterden biri olan kurgusal karakterdir.[1][2] David Crane ve Marta Kauffman tarafından oluşturulan ve Courteney Cox tarafından canlandırılan karakter, Friends'in 1994'teki ilk bölümünden 2004'teki son bölümüne kadarki 236 bölümünün hepsinde yer almaktadır. Titizliği, rekabetçi ve obsesif tavrıyla tanınan bir şef olan Monica, Ross Geller'ın küçük kız kardeşidir. Monica, lisedeki en yakın arkadaşı Rachel Greene'in kendi düğününden kaçmasının ardından Rachel ile ev arkadaşı olmuş ve karşı dairede Joey Tribbiani ile beraber yaşayan ve daha sonradan eşi olacak Chandler Bing ile aşk yaşamaya başlayıp Chandler ile aynı eve çıkana kadar Rachel ile beraber yaşamıştır. Çocuk yapmaya neredeyse elverişsiz olan Monica ve Chandler, dizinin sonunda Erica ve Jack adındaki yeni doğan ikizleri evlat edinip New York banliyösü Westchester'daki yeni müstakil evlerine taşınırlar.

Yapımcıların Monica karakteri için ilk düşündükleri isim, komedyen Janeane Garofalo'ydu. Courteney Cox'a ise ilk olarak Rachel rolü teklif edilse de Cox, Monica karakterinin güçlü kişiliğinden dolayı Monica'yı oynamak istediğini yapımcılara belirtti. Bunun sonucunda Rachel rolünü Jennifer Aniston'ın oynamasına karar verildi. Friends'in ilk bölümünde Monica'nın ilk buluşmada cinsel ilişki yaşamasının planlanması, dizinin yapımcılarının karakterin kişiliği konusunda münakaşaya girmesine sebebiyet verdi. NBC yöneticisi Don Ohlmeyer, Monica'nın bu davranışının karakteri gereğinden fazla hafifmeşrep kılacağını düşünürken Marta Kauffman, Ohlmeyer'e karşı çıktı. Sonuç olarak bölüm değişmeden yayınlandı ve Monica karakteri ilk kez seyircinin karşısına çıkmış oldu. Karakterin çocukken yaşadığı obezite geçmişi ile mücadelesi, romantik ilişkilerle yaşadığı zorluklar ve annesiyle olan karmaşık ilişkisi, karakterin dizi genelinde konu olarak işlenen özelliklerinden bazılarıdır.

Friends'in ilk gösteriminden birkaç ay önce NBC tarafından bir test grubuyla yapılan araştırmada Monica'nın görece olumlu karşılanan tek karakter olduğunu belirlendi. Friends ilk yayınlandığında, eleştirmenler başlangıçta Monica'yı dizinin ana karakteri ve ekibin anaç kişisi olarak tanımlarken ve Cox'u ise dizinin ana yıldızı olarak tanımladılar. Eleştirmenler, Cox ve Monica karakterini çoğunlukla "yenilikçi" olarak değerlendirirken Los Angeles Times, Cox ve Monica karakterinin "çekici kadınların komik rollerde olamayacağı algısını" yıktığını belirtti. Bunların dışında bir televizyon ikonu olarak değerlendirilen Monica karakteri; seks sırasında korunma, sadece sekse dayalı ilişkiler ve ilişkilerdeki yaş farkı gibi prime time'da genel olarak değinilmeyen konulara değinmiştir. Performansına olumlu eleştiriler gelmesine rağmen Courteney Cox, Friends'in 10 yıllık yayın süresi boyunca altı ana karakterden Emmy Ödülleri'ne aday gösterilmeyen tek karakterdir.

Rol[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Monica, pilot bölümde çalışkan bir şef Monica, ağabeyi Ross (David Schwimmer), komşuları Joey Tribbiani (Matt LeBlanc) ve Chandler Bing (Matthew Perry) ve eski oda arkadaşı Phoebe Buffay (Lisa Kudrow) da dahil olmak üzere New York'ta yaşayan beş arkadaştan biri olarak tanıtıldı.[3][4][5] Uzun zaman önce irtibatını kaybettiği, iltimas gösterilen ve iş tecrübesi olmayan çocukluk arkadaşı Rachel Greene (Jennifer Aniston), nişanlısı Barry Farber'ı kendi düğününde terk ettikten sonra habersiz bir şekilde Monica'nın semtine gelir ve bunun üzerine Monica, Rachel'ın kendi yanına taşınmasına izin verir, Rachel'ın hayatını yoluna sokmasına yardımcı olur ve yeniden yakınlaşırlar.

Monica, dizinin ikinci sezonunda aynı zamanda babasının en iyi arkadaşlarından biri olan ve kendisinden 21 yaş büyük olan göz doktoru Richard Burke (Tom Selleck) ile çıkmaya başlar.[6][7] Ancak hâli hazırda iki çocuğu olan Richard daha fazla çocuk istemediğini belirtirken Monica aile kurmak istediğini belirttiğinden çift ayrılmak zorunda kalır.[1][8] Ross'un Emily Waltham (Helen Baxendale) ile düğününe katılmak için ekiple beraber Londra'ya giden Monica, burada Chandler ile ilişki yaşar.[9] Başlangıçta tek gecelik bir ilişki olan ve sonrasında aralarında duygusal birliktelik olmadan cinselliğe dayalı bir ilişki geliştiren iki arkadaş, birbirleri hakkında duygular hissetmeye başlarlar ve romantik bir ilişkiye adım atarlar. Buna karşın çift, ilişkilerini ilk başta olabildiğince arkadaşlarından saklamaya çalışırlar.[9] İlişkiyi ekipten ilk öğrenen, The One with the Kips bölümünde Chandler'ın Atlantic City'deki otel odasında bir kirpik maşası bulunduğuna dair telefon almasının hemen ardından aynı hafta sonu Atlantic City'de olacağını söyleyen Monica'nın Rachel'dan kirpik maşası istemesiyle durumu fark eden Joey olur.[10] The One with All the Resolutions bölümünde Rachel, Monica ve Chandler'ın telefon konuşmasını dinlediğinde ilişkiyi fark ederken Phoebe ise The One Where Everybody Finds Out bölümünde Ross'un yeni taşındığı dairenin penceresinden Monica ve Chandler'ı Monica'nın evinin salonunda seks yaparken görür. Ekipten ilişkiyi en son öğrenen ise bölümün sonunda Phoebe ile benzer bir şekilde öğrenen Ross olur.[11] Monica ve Chandler, ekibin ilişkiyi öğrenmesinin ardından yedinci sezonun son bölümünde evlenirler.[9] Her ne kadar evlenmelerinin ardından Phoebe, Monica'ya bazen Monica Geller-Bing veya Monica Geller "hyphen" Bing (Monica Geller "tire" Bing) şeklinde seslense de 10. sezonda Monica'nın Chandler'ın soyadını almadığı ortaya çıkmıştır.[12]

Birkaç kez çocuk yapmayı denemelerinin ardından Monica ve Chandler, her ikisinin de kısır olduklarını öğrenirler.[13] Bu nedenle çift, hamile olduğu bebeği vermeyi düşünen Ohiolu Erica (Anna Faris) isimli bir kadının bebeğini evlat edinmeye karar verir. Dizinin son bölümünde Erica'nın ikizlere hamile kaldığı, doğum yaptığında öğrenilir ve çift şoke olur. Monica ve Chandler, ikizlerden erkek olana Monica'nın babasına ithafen Jack, kız olana ise ikizlerin biyolojik annelerinin adı olan Erica adını verirler.

Monica'nın meşhur lafı, "Biliyorum!" anlamına gelen "I know!"dur.[14]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterin oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarlar David Crane ve Marta Kauffman, kısa ömürlü durum komedileri Family Album'ın CBS tarafından iptal edilmesinden kısa bir süre sonra NBC yönetim kurulu başkanı Warren Littlefield'a "hayatınızda arkadaşlarınızın aileniz olduğu o özel zaman" hakkında bir şov olarak Friends'i sundular.[15]

Karakterizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin en baskın ve titiz karakteridir. Geçmişte kilosu ile sorunları olmuş bu nedenle ailesi dahil çevresindeki herkesten ima görmüştür. Daha sonraki bölümlerde aslında Chandlerin ona lisedeyken şişko demesi ve bu duruma çok üzülerek hemen yaz tatilinde bütün kilolarından kurtulduğunu öğreniyoruz. Bu nedenle kişiliği yenilgiyi kabul etmeyen, iddialıdır. Ross'un düğünü için Londra'ya gittiklerinde Monika sarhoş olur ve Joey ile görüşmek için Joey ve Chandler'in odasına gider ama odada Chandler'i bulur. Chandler ile ilişki yaşadıktan sonra bunu gizlice eve dönünce de devam ettirirler. Herkes öğrendikten sonra aradıkları aşkı yanı başlarında bulan Monica ve Chandler evlenirler. Çocukları olmadığı için son sezonda evlatlık almaya karar verirler. Son bölümde bir bebek beklerken bebeklerin ikiz olduğunu öğrenince herkes çok sevinir. Chandler ile evlendikten sonraki adı Monica E. Geller-Bing olmuştur. İddialar konusunda takıntılıdır. Yenilmemek için saatlerce top atıp tutabilir. En takıntılı oldugu konu ise temizliktir. Sadece kafasına takıldığı için bir garaj dolusu araba yıkayabilir. Sinirlendiğinde o kadar tiz bir sesle bağırır ki, arkadaşları onun ultrasonik frekansa eriştiğine inanmaktadır. Bir bölümde Monica şükran günü için bir hindi hazırlamaktadır. Hindi için Joey çok ısrar etmiştir. Ancak herkes yaptığı yemekler için bahane bulunca Monica sinirden bağırarak ağlamaya başlar. Chandler der ki: 'OK Monica, only dogs can hear you now!' (Monica, şu an seni sadece köpekler duyabiliyor.) Monica'nın ailesi kendisine pek önem vermez. Onlar abisi Ross'un muhteşem bir çocuk olduğuna inanırlar ve daima Ross'u üstün tutarlar. Annesi Monica'yı acımasızca eleştirmekten hiç çekinmez. Bu durum Monica'yı çok üzmektedir. Haksızlığa gelemez, arkadaşları Monica için çok değerlidir. Çok iyi bir dosttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Loiacono, Rita (17 Eylül 2014). "5 Reasons Monica is, hands down, the best character on Friends". SheKnows. 10 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2015. 
 2. ^ Galindo, Buzz (7 Ağustos 2013). "25 Fascinating Facts You Might Not Know About "Friends"". BuzzFeed. BuzzFeed, Inc. 15 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2015. The full names of the characters are ... Monica E. Geller (we never learn what the E stands for). 
 3. ^ Terrance, Vincent (2008). Encyclopedia of Television Shows, 1925 through 2010, 2d ed. United States: McFarland. s. 368. ISBN 9780786486410. 29 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "Monica Geller". Nick at Nite. 10 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2015. 
 5. ^ Ihnat, Gwen (18 Ağustos 2014). "How Friends changed the sitcom landscape". The A.V. Club. Onion Inc. 12 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2015. 
 6. ^ Allen, Samantha (12 Eylül 2014). "The Best Reason to Love 'Friends' Is the One We Never Realized at the Time". Mic.com. 13 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2015. 
 7. ^ Tallarico, Maria (29 Temmuz 2015). "A "Friends" Where Are They Now? The One With Monica, Rachel and Phoebe's Ex-Boyfriends". Cosmopolitan. 30 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2015. 
 8. ^ Saah, Nadia (28 Ocak 2004). "'Friends' season, er, series finale countdown!". USA Today. USA TODAY. 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 
 9. ^ a b c Adalian, Josef (20 Kasım 2013). "How Friends Decided to Pair Off Monica and Chandler". Vulture. New York Media LLC. 23 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2015. 
 10. ^ "When Everybody on 'Friends' Found Out About Monica & Chandler the Series Got Even Better". Bustle (İngilizce). 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2022. 
 11. ^ Fowler, Matt (1 Kasım 2021). "The Top 10 Friends Episodes". IGN (İngilizce). 25 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2022. 
 12. ^ "Friends 917 - The One With The Memorial Service". fangj.github.io. 11 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2022. 
 13. ^ "Celebrities and Fertility". Canoe.ca. MediResource Inc. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2015. 
 14. ^ "FRIENDS: Check out Monica Geller's TOP 10 iconic dialogues from the series". PINKVILLA (İngilizce). 29 Kasım 2019. 30 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2022. 
 15. ^ Keck, William (16 Eylül 2014). "Friends: A 20th Anniversary Oral History". Emmys.com. Academy of Television Arts & Sciences. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015.