Gulf News

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gulf News
TürGünlük gazete
FormatBerliner
SahibiAl Nisr Publishing
Kuruluş tarihi1979
Dilİngilizce
Genel merkezDubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Tirajartış120,000 Günlük(Temmuz 2015)[1]
Resmî siteGulf News

Gulf News, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai'den basımı yapılan, İngilizce yayın yapan günlük bir gazetedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gulf News ilk olarak tabloid adı verilen bir mecmua türünde 1979 yılında, önde gelen BAE iş insanı Abdülvehhab Galadari (Abdul Wahab Galadari) tarafından basılmaya başlanıldığında büroları Havalimanı Caddesinde bulunuyordu.[2] Kasım 1984'te, üç zengin iş insanı ortaklığı satın alarak El Nisr Yayımcılık olarak yeniden biçimlendirdiler. Yeni sahipleri Ubeyd Humeyd el Tayir (Obaid Humaid el Tayer), Abdullah el Rostamani ve Cuma el Macid (Guma al Majid) adlı üç iş insanıydı. 2006'da Abdullah el-Rostamani'nin ölümüyle bu kişinin gazete yönetimindeki yeri ailesi tarafından devralınırken diğer sahipleri aynı kaldı.

Yeni sahipliği ile birlikte, 10 Aralık 1985'te Gulf News ücretsiz olarak yeniden yayımlanmaya başlanıldı. Şubat 1986'dan itibaren 1 dirhem (ABD Doları bazında 27 sent) ücretinde bir gazete olarak ve beraberindeki classifields içeriğini veren tabloid ekiyle birlikte satışa çıkarıldı.

Gulf News'in Türkiye temsilcisi ve stratejik ortağı Global Connection'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gulf News Erişim Bilgisi". gulfnews.com. Al Nisr Publishing. 26 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2015.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ Reinisch, Lisa. "Environmental Journalism in the UAE" (PDF). Arab Media Society. 10 Ekim 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]