Pencapça

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pencapça
Punjabi example.svg
Şahmukhi ve Gurmukhi yazılarında "Pencapça" yazımı
Ana dili olanlar Hindistan, Pakistan
Konuşan sayısı 113 milyon (anadil)  (2017)
Dil ailesi
Resmî durumu
Resmî dil Hindistan Hindistan
*Pencap (resmî)
*Haryana (ek dil)
*Delhi (ek dil)
*Batı Bengal (ek dil)
Dil kodları
ISO 639-1 pa
ISO 639-3 pan
Punjabispeakers.png
Pencapça'nın coğrafi dağılımı

Pencapça (Şahmukhi: پن٘جابی, Gurmukhi: ਪੰਜਾਬੀ; Pencapça telaffuz: [pənˈdʒaːbːi]), ağırlıklı olarak Pencaplar tarafında Pakistan ve Hindistan'da yer alan Pencap bölgesinde konuşulan bir Hint-Aryan dilidir. Pakistan'daki 80 milyonu aşkın konuşuruyla ülkedeki en yaygın, yaklaşık 31 milyonluk konuşur sayısıyla Hindistan'da ise 11. en yaygın dildir. Toplam ana dil olarak Pencapça konuşan nüfusun 113 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Güney Asya dışında Kuzey Amerika, Batı Avrupa (özellikle Birleşik Krallık) ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de önemli sayıda konuşura sahiptir.

Pencapça Pakistan'da Şahmukhi adı verilen Fars-Arap alfabesi bazlı bir yazı sistemiyle yazılır ve bazen bu hali Batı Pencapça olarak isimlendirilir. Dil, Hindistan'da Gurmukhi alfabesiyle yazılır. Pencapça, Hint-Avrupa dil ailesine mensup çoğu diğer dilin aksine bir tonlamalı dildir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bhatia, Tej (1999). "Lexican Anaphors and Pronouns in Punjabi". Lust, Barbara; Gair, James (Ed.). Lexical Anaphors and Pronouns in Selected South Asian Languages. Walter de Gruyter. s. 637. ISBN 978-3-11-014388-1.  Other tonal Indo-Aryan languages include Hindko, Dogri, Western Pahari, Sylheti and some Dardic languages.