The Office (ABD dizisi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Office
FormatDurum komedisi · Mokümanter
BaşrolSteve Carell
Rainn Wilson
John Krasinski
Jenna Fischer
Açılış müziğiJay Ferguson
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Diliİngilizce
Sezon sayısı9
Bölüm sayısı201
Yapım
Yönetici yapımcıGreg Daniels
Ricky Gervais
Stephen Merchant
Howard Klein
Ben Silverman
Paul Lieberstein
Jennifer Celotta
B. J. Novak
Mindy Kaling
Brent Forrester
Dan Sterling
YapımcıRicky Gervais, Stephen Merchant ve Greg Daniels
Gösterim süresi22-28 dakika
Yayın bilgileri
KanalNBC
Resim formatı1080i (16:9 HDTV)
Yayın tarihi25 Mart 2005 (2005-03-25) - 16 Mayıs 2013 (2013-05-16)

The Office, Emmy ve Altın Küre ödüllü komedi dizisi.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yapımcısı ve fikir babalarından Ricky Gervais'in baş rolünü de oynadığı İngiliz yapımı The Office dizisinden uyarlanmış ve Amerikan NBC kanalında yayınlanmıştır. Steve Carell, Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fischer, B.J. Novak dizide rol alırken dizinin yapımcılığını Ricky Gervais, Stephen Merchant ve Greg Daniels üstlenmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Dunder Mifflin isimli bir kâğıt şirketinin Scranton şubesinin ofisinde ve dışarısında yaşananları konu almaktadır.

Önemli karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Office oyuncuları, 2009'da dizi setinde.
  • Michael Scott (Steve Carell): Dunder Mifflin'in müdürü. Ofisin diğer çalışanlarının deyimiyle 'anlatılmaz, yaşanır' bir adam. Kötü espri yapar ve kendisinin dışında sadece Dwight esprilerine güler fakat gülmesinin çoğu zaman nedeni sağduyusuzluktur. Herkes çalışırken itici, alakasız şakalarıyla ve gereksiz toplantılarda yaptığı konuşmalarla insanların huzurunu bozabilir. Bu duruma ofis çalışanları alışmıştır artık. Michael, çalışanlarının önce kendisini bir arkadaş, daha sonra bir patron olarak görmelerini istemektedir. Çok merhametli fakat öngörüsüz bir adamdır. Okula yeni başlayan bir sınıf dolusu öğrenciye ve ailelerine onların Üniversite giderlerinin karşılanacağı sözünü verir ve gazetelere çıkar, bu öğrenciler üniversiteye girmeleri gereken yıla gelindiğinde pek de zengin olmayan Michael zor bir konuşma yapmak zorunda kalacaktır. İşten birinin çıkarılmasına kendi çıkarmak zorunda kalacağı için karşıdır. Michael ofiste sadece Toby'i sevmez ve ondan nefret eder. Hep sevgilisi ve çocukları olsun ister ve fırsatlar kötü şekilde son bulur. Mutlu bir ilişki yaşadığı Holly ile ruh eşidir ve ondan ayrılmak zorunda kalacaksa da onunla planları bitmemiştir. Ancak Holly'nin geri dönüşü sonrası taşınmaya karar verir ve diziden ayrılır.
  • Dwight Schrute (Rainn Wilson): Ofisin garip bir karakteri. Sağduyusuz ve tezcanlı bir eleman olmasına rağmen robotik ve enerjik yapısının da gereği, şirketin en fazla satış yapan elemanıdır. Bu sayede birçok ödül kazanmıştır, bunlardan birinde yüzlerce şirket üyesine karşı Jim'in şakası sonucunda Mussolini'nin mitinginden kopyalanmış bir konuşma ile umulmadık şekilde salonu coşturacaktır. Kuzeni Moses ile kaldığı bir çiftliği vardır ve doğa ile ilişkili konularda beklenmedik seviyede(!) bilgi ve pratik sahibidir. Ofisin ve çiftliğinin gizli yerlerine hazırlıklı olmak için arbalet, gladyatör kılıcı, orak gibi absürt silahlar yerleştirdiği birkaç defa ortaya çıkmıştır. Ofis çalışanları Dwight'ın çekilmez olduğunu düşünür. Michael bile çoğu zaman Dwight'a katlanamaz ve hakaret eder. Dwight, Jim'i ve daha sonra da Andy'i kendisine rakip olarak görmektedir. Ofis çalışanlarından Angela ile gizli bir aşk yaşamaktadır. Dwight; Battlestar Galactica, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Crow, Star Wars, Survivor, 24 hayranıdır.
  • Jim Halpert (John Krasinski): Ofisin bir diğer satış elemanı. Sürekli resepsiyonist Pam ile muhabbet eder ve ona karşı hisleri ortadadır. Jim, Dwight'a bazıları Pam Beesly ile ortak olan sonu gelmez şakalar yapmayı çok sever. Nispeten ağırbaşlıdır. Bir süre Michael ile beraber Eş müdürlük görevi yürütecektir. Daha sonra satış ekibinin komisyonu yüksek olması sebebiyle satış ekibine döner.
  • Pam Beesly (Jenna Fischer): Ofisin "tatlı" resepsiyonisti. Michael'ın birçok işini görür. Depoda çalışan Roy ile uzun yıllar nişanlı kaldı. Jim'le muhabbet etmeyi çok seviyor ve Jim'e karşı duyguları bir süre belirsizliğini koruyor. Daha sonra Jim ile evlenir ve çocukları olur.
  • Ryan Howard (B.J. Novak): Ofiste ilk başlarda stajyer olarak görev alırken sonrasında şirkette çalışmaya başlıyor. Michael'den çok çekmiştir çünkü Michael, Ryan'ı ayak işlerinde kullanıyordur. Daha sonraları Dunder Mifflin'de çok yüksek bir pozisyona yükselecek fakat kendini bağımlılıkların ortasında bulduktan sonra şirketi neredeyse batırır ve bir bovling salonunda ayak işleri yaptığı bir işe girer. Buradan Michael'ın kendi şirketini kurmaya çalıştığı zamanda kurtulacaktır. Michael onu tekrar ofise getirir. Kelly Kapour ile yarı gönüllü bir ilişkisi vardır.
  • Andy Bernard (Ed Helms): Dizide ilk kez Jim'in transfer edildiği Connecticut şubesinde görülür. Sonrasında bu şubenin kapatılma kararıyla Dunder Mifflin Scranton şubesine transfer olur. Angela ile nişanlanır ama kendisini Dwight ile aldattığını öğrenince nişanı bozar. Şarkı söylemeye ve akapellaya bayılır. Daha sonra Michael'ın gidişinden sonra şirkette müdür olur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]