Phoebe Buffay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Phoebe Buffay
Friends karakteri
İlk görünüm The Pilot
(1. Sezon 1. Bölüm)
Son görünüm The Last One, Part 2
(10. Sezon 18. Bölüm)
Yaratan
Canlandıran Lisa Kudrow
Bilgileri
Tam adı Phoebe Buffay-Hannigan
Cinsiyet Kadın
Meslek
Aile Lily Buffay (Üvey anne)
Phoebe Abbott (Öz anne)
Frank Buffay, Sr. (Baba)
Frank Buffay, Jr. (Üvey kardeş)
Ursula Buffay (Kardeş)
Evlilik(ler)
Duncan Sullivan (e. 1988–1995)

Mike Hannigan (e. 2004)
Önemli ilişkileri David
Akrabaları Frances Buffay (Anneanne)
Frank Buffay Jr. Jr. (Yeğen)
Leslie Buffay (Yeğen)
Chandler Buffay (Yeğen)
Alice Knight (Kardeşinin eşi)
Ulus Amerikalı

Phoebe Buffay (ayrıca Buffay-Hannigan) (d. 16 Şubat, 1967), 1994 ve 2004 yılları arasında yayınlanan Friends dizisinde Lisa Kudrow tarafından canlandırılan karakterdir.

Monica'nın eski ev arkadaşıdır. Profesyonel masözdür ve amatör çapta müzikle uğraşır. Ursula Buffay adında bir ikiz kardeşi vardır. Phoebe ve ikiz kardeşi Ursula 13 yaşlarındayken anneleri intihar etmiş, babaları ise küçükken onları terk etmiştir. Babasının diğer eşinden olma, Frank, Jr. Adında bir erkek kardeşi vardır fakat Phoebe Frank'ı çok sonraları tanır. Frank kendisinden yaklaşık 20 yaş büyük biriyle evlenir ve çocuk sahibi olmak için tek şanslarının taşıyıcı anne olduğunu öğrenirler. Phoebe kardeşinin çocukları için taşıyıcı anne olmayı kabul eder ve üçüz doğum yapar.

Phoebe ergenlik çağında, sokakta, evsiz hayatı yaşamıştır. Çeşitli batıl inançlara ve ruhlar alemi ile ilgili görüşlere sahiptir. Çocuk ruhludur: değişik, nev-i şahsına münhasır bir karakteri vardır. Dizideki en garip karakterdir. Hayvansever ve vejetaryendir, ayrıca zincir mağazalara ve büyük şirketlere antipati besler. Dizi boyunca 6 kişilik gruplarından herhangi biriyle ilişkisi olmayan tek kişi Phoebe'dir.

Farklı ve komik sözlere sahip şarkılar yazmakta onan Phoebe'nin bu şarkılarından en sevilmiş olanı "Smelly Cat" (Kokuşmuş Kedi) bir kedi kumu reklamına jenerik müziği olmuştur. Joey, Phoebe ile birbirlerine ayarlayacakları randevuları unutunca Mike Hannigan ile tanışır ve onu Phoebe ile tanıştırır. Son sezonda Mike ile Phoebe evlenirler. Joey adlı yan dizide Joey diğer herkesin evlenip çocuk sahibi olduğunu söyler bu sözünden Phoebe ile Mike'ın sonradan çocuklarının olduğunu anlıyoruz.