Phoebe Buffay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Phoebe Buffay (ayrıca Buffay-Hannigan) (d. 16 Şubat, 1967), 1994 ve 2004 yılları arasında yayınlanan Friends dizisinde Lisa Kudrow tarafından canlandırılan karakterdir.

Monica'nın eski ev arkadaşıdır. Profesyonel masözdür ve amatör çapta müzikle uğraşır. Ursula Buffay adında bir ikiz kardeşi vardır. Phoebe ve ikiz kardeşi Ursula 13 yaşlarındayken anneleri intihar etmiş, babaları ise küçükken onları terketmiştir. Babasının diğer eşinden olma, Frank Jr. Adında bir erkek kardeşi vardır fakat Phoebe Frank'ı çok sonraları tanır. Frank kendisinden yaklaşık 20 yaş büyük biriyle evlenir ve çocuk sahibi olmak için tek şanslarının taşıyıcı anne olduğunu öğrenirler. Phoebe kardeşinin çocukları için taşıyıcı anne olmayı kabul eder ve üçüz doğum yapar.

Phoebe ergenlik çağında, sokakta, evsiz hayatı yaşamıştır. Çeşitli batıl inançlara ve ruhlar alemi ile ilgili görüşlere sahiptir. Çocuk ruhludur: değişik, nev-i şahsına münhasır bir karakteri vardır. Dizideki en garip karakterdir. Hayvansever ve vejetaryendir, ayrıca zincir mağazalara ve büyük şirketlere antipati besler. Dizi boyunca 6 kişilik gruplarından her hangi biriyle ilişkisi olmayan tek kişi Phoebe'dir.

Farklı ve komik sözlere sahip şarkılar yazmakta onan Phoebe'nin bu şarkılarından en sevilmiş olanı "Smelly Cat" (Kokuşmuş Kedi) bir kedi kumu reklamına jenerik müziği olmuştur. Joey, Phoebe ile birbirlerine ayarlayacakları randevuları unutunca Mike Hannigan ile tanışır ve onu Phoebe ile tanıştırır. Son sezonda Mike ile Phoebe evlenirler. Joey adlı yan dizide Joey diğer herkesin evlenip çocuk sahibi olduğunu söyler bu sözünden Phoebe ile Mike'ın sonradan çocuklarının olduğunu anlıyoruz.