Phoebe Buffay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Phoebe Buffay (ayrıca Buffay-Hannigan) (d. 16 Şubat, 1967), 1994 ve 2004 yılları arasınd yayınlanan Friends dizisinde Lisa Kudrow tarafından canlandırılan karakterdir.

Monica'nın eski ev arkadaşıdır. Masözlük ve müzisyenlikle uğraşır. Annesi, Phoebe ve ikiz kardeşi Ursula buffay 13 yaşındayken intihar etmiştir. Babası ise küçükken onları terketmiştir ve babasının diğer eşinden yine terkettiği Frank Jr. Adında bir erkek kardeşi vardır ama daha sonra tanışırlar. Frank kendisinden yaklaşık 20 yaş büyük biriyle evlenir ve çocuk sahibi olmak için tek şanslarının taşıyıcı anne olduğunu öğrenirler. Phoebe kardeşinin çocukları için taşıyıcı anne olmayı kabul eder ve üçüz bebekler doğurur. Ergenlik çağında sokakta evsiz hayatı yaşamıştır. Çeşitli batıl inançlara ve ruhlar alemi ile ilgili görüşlere sahiptir. Çocuk ruhludur; değişik, nev-i şahsına münhasır bir karakteri vardır. Dizideki en garip karakterdir. Hayvansever ve vejetaryendir, ayrıca zincir mağazalara ve büyük şirketlere antipati besler. Dizi boyunca 6 kişilik gruplarından her hangi biriyle ilişkisi olmayan tek kişi Phoebe'dir.

Farklı ve komik sözlere sahip şarkılar yazmakta onan Phoebe'nin bu şarkılarından en sevilmiş olanı "Smelly Cat" (Kokuşmuş Kedi) bir kedi kumu reklamına jenerik müziği olmuştur. Joey, Phoebe ile birbirlerine ayarlayacakları randevuları unutunca Mike Hannigan ile tanışır ve onu Phoebe ile tanıştırır. Son sezonda Mike ile Phoebe evlenirler. Joey adlı yan dizide Joey diğer herkesin evlenip çocuk sahibi olduğunu söyler bu sözünden Phoebe ile Mike'ın sonradan çocuklarının olduğunu anlıyoruz.