Viral reklam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Viral reklam, internet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yolu veya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların ağızdan ağza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur.

Viral reklamlar ikiye ayrılmaktadır: Gerçekten son kullanıcı tarafından çekilen reklamlar, reklamı yapılacak firmanın kendisi tarafından çektirilenler.

Son kullanıcı viral reklamları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu reklamlara genelde video paylaşım sitelerinde rastlanmaktadır. Tesadüfen bir kullanıcı herhangi bir ürünü hedef alan veya onu savunan bir video çeker ve bu video çok başarılı ise yayılır. Genelde firmalar daha sonra bu reklamı satın alma yoluna giderler.

Reklamı yapan firma tarafından yapılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada izlenen yol ise firmanın profesyonel bir ekibe sipariş olarak bir viral reklam vermesidir. Ama buradaki en önemli nokta bunun amatör bir çekim olarak gözükmesidir. Viral reklamlarda amatörce çekimler favori olsa da bunlara film, video klip gibi içeriklerde de rastlanabilir.

Twitter ve viral reklamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahip olduğu retweet özelliği, Twitter'ı viral reklamların yayılması için önemli bir mecra haline getirmektedir. Etkili kullanıcılar belirlenip ikna edilerek hazırlanan viral reklamı paylaşması sağlanır ve yeterince retweet alarak geniş kitleye ulaşması ve mümkünse "Gündem"e girmesi sağlanır.[1]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Twitter'da Viral Reklam Kampanyası Örgütlemek