Ralph Lauren

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ralph Lauren
Ralph Lauren 3x4.jpg
Doğum 14 Ekim 1939
The Bronx, New York
Meslek Modacı

Ralph Lauren ( d. 14 Ekim 1939, The Bronx, New York) ABD'li moda tasarımcısı ve aynı adı taşıyan ticari markanın yaratıcısı. Halen bu marka Polo Ralph Lauren olarak bilinmektedir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşkenaz yahudilerinden olan Ralph Lauren (Ralph Rueben Lifshitz), The Bronx, New York, ABD'de doğmuştur. Belarus'dan göçmen olarak gelen bir aileye mensuptur[1].

Daha çocuk yaşlarda tekstil mağazalarında çalışıp para kazanmaya başlamıştır. Ralph Lifshitz, Salanter Academy Jewish Day School'a gitmiş ve ardından Marsha Stern Talmudical Academy'de öğrenimine devam etmiştir. Sonrasında ise DeWitt Clinton High School'u 1957'de bitirmiştir[2][3]. 16 yaşındayken Ralph'ın erkek kardeşi Jerry, onun soyadını Lifshitz'den Lauren'e çevirtmiştir. Ralph öğrenim yaşamına Baruch College'da devam etmiştir. Burada işletme öğrenimini tamamlamıştır. 1962'den 1964'e kadar ABD ordusunda görev yapan Ralph Lauren, 1968'de Ricky Low-Beer ile evlenmiştir. Herhangi bir moda okuluna gitmeyen Ralph Brooks Brothers'da satış elemanı olarak çalışmıştır. 1967'de Norman Hilton'un finansal desteği ile kendi tasarımlarını "Polo" etiketi ile satabileceği bir kravat dükkânı açmıştır.

1987 yılında beyin tümöründen ameliyat olmuştur. Eşi Ricky'den iki erkek ve bir kız çocuğu bulunmaktadır. Ayrıca Lauren, otomobil koleksiyonu ile de bilinmektedir.

Polo Ralph Lauren[değiştir | kaynağı değiştir]

New York'da The Magnificient Mile üzerindeki Polo Ralph Lauren mağazası

1970'de Lauren, erkek giyiminde yarattığı çizgi ile COTY Ödülü'nü kazanmıştır. Aynı zamanda kadınlar için de tasarımlarını geliştirmiştir ve bu arada ilk Polo amblemi de kullanılır olmuştur.

The Financial Times, Ocak 2010 baskısında Polo Ralph Lauren raporunda şirketin 2009 mali yılında $5 milyar gelir elde ettiğini bunun 1 milyar dolarlık likiditeyi de içerdiğini bildirmiştir.

2010 yılında Lauren, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Legion d'honneur ile taltif edilmiştir.

Değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 itibariyle, Forbes Ralph Lauren'in servetini $4.6 milyar olarak tahmin etmektedir. Bu rakam ile Lauren dünyanın en zengin 173. kişisi olmaktadır.[4] 2012 itibariyle, Forbes Ralph Lauren'in servetini $7.5 milyar olarak tahmin etmektedir. Bu rakam ile Lauren dünyanın en zengin 122. kişisi olmaktadır.[5]

Kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gross, Michael. Genuine Authentic: The Real Life of Ralph Lauren.
  1. ^ Ralph Lauren returns to his Russian roots
  2. ^ Staff. "Selling a Dream of Elegance and the Good Life", Time (magazine), September 1, 1986. Accessed September 15, 2009. "At DeWitt Clinton High School in the Bronx, Lauren attended business classes but paid little attention to studies. His adolescent idols were British and American style setters: the Duke of Windsor, for example, and Katharine Hepburn, who stole the show in The Philadelphia Story with her pants-and-pearls look."
  3. ^ DeWitt Clinton High School, Bronx, New York
  4. ^ Ralph Lauren, dünya servet sıralaması
  5. ^ [1] FORBES