Ralph Lauren

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ralph Lauren
Ralph Lauren 2013.jpg
Doğum Ralph Lifshitz
14 Ekim 1939 (1939-10-14) (80 yaşında)
Bronx, New York, ABD
Milliyet Amerikalı
Eğitim Baruch Koleji
Meslek Modacı
Özvarlık $7 milyar
Evlilik Ricky Anne Loew-Beer (e. 1964)
Çocuk(lar) 3
Ödüller Légion d'honneur

Ralph Lauren (d. 14 Ekim 1939, Bronx, New York), Amerikalı moda tasarımcısı, hayırsever ve işletmeci. Dünya çapında milyarlarca dolar değerindeki Ralph Lauren Corporation adlı giyim firması ile tanınır. Kişisel koleksiyonunda bulunan nadir otomobillerin bazılarını müzelerde sergilemektedir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşkenaz yahudilerinden olan Ralph Lauren (Ralph Rueben Lifshitz), The Bronx, New York, ABD'de doğmuştur. Belarus'dan göçmen olarak gelen bir aileye mensuptur[1].

Daha çocuk yaşlarda tekstil mağazalarında çalışıp para kazanmaya başlamıştır. Ralph Lifshitz, Salanter Academy Jewish Day School'a gitmiş ve ardından Marsha Stern Talmudical Academy'de öğrenimine devam etmiştir. Sonrasında ise DeWitt Clinton High School'u 1957'de bitirmiştir[2][3]. 16 yaşındayken Ralph'ın erkek kardeşi Jerry, onun soyadını Lifshitz'den Lauren'e çevirtmiştir. Ralph öğrenim yaşamına Baruch College'da devam etmiştir. Burada işletme öğrenimini tamamlamıştır. 1962'den 1964'e kadar ABD ordusunda görev yapan Ralph Lauren, 1968'de Ricky Low-Beer ile evlenmiştir. Herhangi bir moda okuluna gitmeyen Ralph Brooks Brothers'da satış elemanı olarak çalışmıştır. 1967'de Norman Hilton'un finansal desteği ile kendi tasarımlarını "Polo" etiketi ile satabileceği bir kravat dükkânı açmıştır.

1987 yılında beyin tümöründen ameliyat olmuştur. Eşi Ricky'den iki erkek ve bir kız çocuğu bulunmaktadır. Ayrıca Lauren, otomobil koleksiyonu ile de bilinmektedir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Chicago'da The Magnificient Mile üzerindeki Polo Ralph Lauren mağazası

1970'te Lauren, erkek giyiminde yarattığı çizgi ile COTY Ödülü'nü kazanmıştır. Aynı zamanda kadınlar için de tasarımlarını geliştirmiştir ve bu arada ilk Polo amblemi de kullanılır olmuştur.

Financial Times gazetesi, Ralph Lauren Corporation şirketinin 2009 mali yılında 5 milyar dolar gelir elde ettiğini, bunun 1 milyar dolarlık likiditeyi de içerdiğini bildirdi.[4]

Lauren, Kasım 2015'te şirketin yöneticiliğini Stefan Larsson'a devredeceğini ve şirketın baş tasarımcısı olarak kalacağını açıkladı.[5]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lauren, 2010 yılında Paris'te Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Légion d'honneur nişanı ile taltif edildi. 2014 yılında, James Smithson Bicentennial Madalyası ile ödüllendirildi.[6]

Değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 itibarıyla, Forbes Ralph Lauren'in servetini $4.6 milyar olarak tahmin etmektedir. Bu rakam ile Lauren dünyanın en zengin 173. kişisi olmaktadır.[7] 2012 itibarıyla, Forbes Ralph Lauren'in servetini $7.5 milyar olarak tahmin etmektedir. Bu rakam ile Lauren dünyanın en zengin 122. kişisi olmaktadır.[8]

Kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gross, Michael. Genuine Authentic: The Real Life of Ralph Lauren.
  1. ^ Ralph Lauren returns to his Russian roots
  2. ^ Staff. "Selling a Dream of Elegance and the Good Life", Time (magazine), September 1, 1986. Accessed September 15, 2009. "At DeWitt Clinton High School in the Bronx, Lauren attended business classes but paid little attention to studies. His adolescent idols were British and American style setters: the Duke of Windsor, for example, and Katharine Hepburn, who stole the show in The Philadelphia Story with her pants-and-pearls look."
  3. ^ DeWitt Clinton High School, Bronx, New York
  4. ^ "Fashion patriarch fronts a model of success". Financial Times. 1 Ocak 2010. En son 30 Eylül 2015 tarihind erişildi. (İngilizce)
  5. ^ "Ralph Lauren steps down as company boss". BBC. 30 Eylül 2015. En son 30 Eylül 2015 tarihind erişildi. (İngilizce)
  6. ^ "Ralph Lauren to Receive James Smithson Bicentennial Medal". WWD. 6 Mart 2014. En son 30 Eylül 2015 tarihind erişildi. (İngilizce)
  7. ^ Ralph Lauren, dünya servet sıralaması
  8. ^ [1] FORBES