Friends karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu listede, 1994-2004 yılları arasında NBC'de yayımlanmış Friends dizisindeki karakterler yer almaktadır.[1] Dizide altı ana karakter vardır, bunlar: Rachel Green (Jennifer Aniston), Monica Geller (Courteney Cox), Phoebe Buffay (Lisa Kudrow), Joey Tribbiani (Matt LeBlanc), Chandler Bing (Matthew Perry) ve Ross Geller (David Schwimmer). 10 sezon süren diziye dönem dönem ünlü oyuncular da konuk oyuncu olarak katılmıştır.[2]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide yer alan altı ana karakter her bölümde görünmüştür.

Rachel Green[değiştir | kaynağı değiştir]

Rachel Karen Green (Jennifer Aniston) zengin bir cerrahın kızıdır. Dizinin ilk bölümünde nişanlısı Barry'yi düğün gününde terk edip gizlice kaçar. Ailesinin ekonomik gücünden bağımsız olarak yaşamaya karar verir.[3] New York'a gidip çocukluk arkadaşı Monica Geller'la yaşamaya başlar. Monica'nın arkadaşları Phoebe Buffay, Chandler Bing ve Joey Tribbiani'yle tanışıp arkadaş olur. Monica'nın abisi Ross Geller da bu arkadaş grubunun içerisindedir. Rachel'ın ilk işi grubun sık sık vakit geçirdği Central Perk isimli kafede garsonluk olur. Daha sonra da asistan olarak Bloomingdale's ve satış müdürü olarak Ralph Lauren'da çalışır.

Rachel dizi boyunca Ross Geller'la sürekli ayrılıp barıştığı bir ilişki yaşar. 7. sezonun sonunda hamile olduğu ortaya çıkar ve bebeğin babası Ross'tur. Bebeği doğduğunda bir süre Ross'la yaşar fakat daha sonra Joey'nin evine taşınır.

Son sezonda Paris'te Louis Vuitton'dan iş teklifi alır ve kızıyla birlikte oraya taşınmaya karar verir. Dizinin finalinde ise Ross'a hâlâ âşık olduğunu fark edip gitmekten vazgeçer ve Ross'la tekrar bir araya gelirler.[e 1]

Monica Geller[değiştir | kaynağı değiştir]

Monica E. Geller (Courteney Cox) grubun annesi rolündedir,[4] obsesif kompulsif kişiliği ve rekabetçi ruhuyla bilinmektedir.[5][6] Özellikle abisi Ross tarafından sık sık çocukken çok şişman olmasıyla ilgili şakalar yapılır. Akıllı ve iyi yürekli biridir ve dizi boyunca pek çok restoranda şeflik yapar.

İkinci sezonda babası Jack'in (Elliott Gould) arkadaşı Richard Burke'e (Tom Selleck) âşık olur. Aralarında 21 yaş fark olmasına rağmen mutlu bir ilişkileri olur ve Monica'nın ailesi de ilişkiyi onaylar. Fakat ilerleyen dönemlerde Monica, Richard'ın çocuk sahibi olmak istemediğini öğrenmesi üzerine ilişkiyi bitirir.

Monica'nın dizi boyunca pek çok erkekle kısa süreli ilişkisi olur. Dördüncü sezonda uzun süredir arkadaşı olan Chandler Bing'le çıkmaya başlar, yedinci sezonun sonunda evlenirler. Uzun bir süre çocuk sahibi olmaya çalışırlar fakat doktora gittiklerinde çocukları olamayacağını öğrenirler. Dizinin sonunda ikiz çocuk evlat edinirler ve Monica'nın apartman dairesinden çıkıp şehirden uzakta müstakil bir eve taşınırlar.[e 1]

Phoebe Buffay[değiştir | kaynağı değiştir]

Phoebe Buffay-Hannigan (Lisa Kudrow) tuhaf, kafası karışık ama iyi kalpli bir masözdür. Annesinin intihar etmesi üzerine bir süre sokaklarda yaşamıştır ve arkadaşlarına sık sık bu dönemle ilgili garip hikâyeler anlatır. Kendi kendine gitar çalmayı öğrenmiştir, kafelerde kendi yazdığı şarkıları söyler. Ursula adında, kendisi kadar garip bir ikiz kardeşi vardır (Kudrow tarafından canlandırılır). Bu karakter Mad About You dizisinde de görünmektedir. Phoebe'nin dizi boyunca pek çok ilişkisi olmuştur. Dokuzuncu sezonda Mike Hannigan'la (Paul Rudd) tanışır ve son sezonda evlenirler. Ayrıca beşinci sezonda babasının başka bir kadından olan oğlu Frank Jr. (Giovanni Ribisi) ve karısı Alice için taşıyıcı annelik yapar ve üçüz bebek doğurur.

Joey Tribbiani[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph "Joey" Francis Tribbiani, Jr. (Matt LeBlanc) yemek yemeyi çok seven, biraz aptal ve pek başarılı olmayan bir aktördür. Days of Our Lives dizisindeki Dr. Drake Ramoray karakteriyle meşhur olur. Joey çapkın biridir, dizi boyunca onlarca kadınla ilişkisi olur. Sekizinci sezonda arkadaşı Rachel Green'e âşık olur. LeBlanc, Friends bittikten sonra dizinin devam projesi Joey'de aynı karakteri canlandırmaya devam etmiştir.

Chandler Bing[değiştir | kaynağı değiştir]

Chandler Muriel Bing (Matthew Perry) çok uluslu bir şirketin istatistiksel analizlerini ve veri konfigürasyonlarını yapan bir yöneticidir. Daha sonra ise işini sevmediği için istifa eder ve en alt basamaktan reklam yazarlığı kariyerine başlar. Chandler sarkastik bir espri anlayışına sahiptir,[7] zeki biri olmasına rağmen şapşalca hatalar yapar. En yakın arkadaşı Joey'yle sık sık dalga geçer fakat bunu kötü niyetle yapmaz. Başına sık sık talihsiz olaylar gelir, sosyal ilişkilerde başarısızdır ve dizi boyunca birçok kez sigaraya başlayıp bırakır. Uzun süreli arkadaşı Monica'ya âşık olur ve yedinci sezonda evlenirler. Dizinin sonunda ikiz bebek evlat edinirler, isimlerini Jack (Monica'nın babasının ismi) ve Erica (İkizlerin biyolojik annelerinin adı) koyarlar.[8]

Ross Geller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ross Eustace Geller, Ph.D. (David Schwimmer) dizinin başlarında müzede, daha sonra New York Üniversitesinde çalışan bir paleontologdur. Altı ana karakter arasındaki en zeki olandır fakat sakardır ve garip özellikleri vardır. Üç başarısız evlilik geçirmiştir. Dizi boyunca Rachel'la sürekli ayrılıp barıştığı bir ilişki hâlindedir. Eski karısı Carol'dan Ben adında bir oğlu ve Rachel'dan da Emma adında bir kızı vardır.

Dizi boyunca görünen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Görünme sayısı
S 1 S 2 S 3 S 4 S 5 S 6 S 7 S 8 S 9 S 10 Toplam
Elliott Gould Jack Geller 3 2 1 1 2 1 6 2 1 1 20
Christina Pickles Judy Geller 2 3 1 2 2 1 4 2 1 1 19
Mitchell Whitfield Barry Farber 3 1 2 6
Jane Sibbett/Anita Barone Carol Willick 6 3 2 1 1 2 1 16
Jessica Hecht Susan Bunch 6 3 1 1 1 12
Maggie Wheeler Janice Litman Goralnik 3 2 6 1 1 1 1 2 1 1 19
Larry Hankin Mr. Heckles 3 1 1 5
Cosimo Fusco Paolo 3 1 4
Hank Azaria David 1 1 3 5
Morgan Fairchild Nora Tyler Bing 1 1 2 1 5
Lisa Kudrow Ursula Buffay 2 1 1 1 1 1 1 8
Lauren Tom Julie 1 6 7
Michael G. Hagerty Mr. Treeger 2 2 1 5
June Gable Estelle Leonard 2 1 1 2 1 1 1 9
Tom Selleck Dr. Richard Burke 6 2 2 10
Giovanni Ribisi Frank Buffay, Jr. 1 2 3 1 1 8
Ron Leibman Leonard Green 1 1 1 1 4
Steven Eckholdt Mark Robinson 5 1 6
Laura Dean Sophie 2 2 4
Jon Favreau Pete Becker 6 6
Debra Jo Rupp Alice Knight Buffay 1 4 1 6
Paget Brewster Kathy 6 6
Helen Baxendale Emily Waltham 10 4 14
Tate Donovan Joshua Burgin 5 5
Steve Ireland Mr. Zelner 1 1 1 1 2 6
Michael Rapaport Gary 4 4
Elle Macpherson Janine LaCroix 5 5
Alexandra Holden Elizabeth Stevens 5 5
Reese Witherspoon Jill Green 2 2
Eddie Cahill Tag Jones 6 1 7
Bonnie Somerville Mona 7 7
Amanda Carlin Dr. Long 6 6
Christina Applegate Amy Green 1 1 2
Paul Rudd Mike Hannigan 11 7 18
Aisha Tyler Charlie Wheeler 5 4 9
Anna Faris Erica 5 5

1. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack ve Judy Geller[değiştir | kaynağı değiştir]

Elliott Gould 20 bölüm boyunca Ross ve Monica'nın babası Jack Geller'ı canlandırdı.

Jack (Elliott Gould) ve Judy Geller (Christina Pickles): Ross ve Monica'nın ebeveynleri. Jack sık sık yersiz yorumlar yapar, Judy ise sürekli Monica'nın aşk hayatı hakkında kötü eleştirilerde bulunur. Monica'yla arası iyi değildir, bazen kızı olduğunu bile unutur, her zaman Ross'u ön planda tutar.

Pickles, birinci sezondaki "The One Where Nana Dies Twice"daki rolüyle Primetime Emmy Ödülleri'nde En İyi Konuk Aktris kategorisine aday oldu.[e 2] The Seattle Times 2004'te Jack ve Judy'yi dizinin en iyi ikinci konuk karakterleri olarak göstermiştir.[9]

Barry Farber[değiştir | kaynağı değiştir]

Barry Farber (Mitchell Whitfield): Rachel'ın, düğünde terk ettiği nişanlısı. Barry bir ortodontisttir. Rachel'ın, düğünü terk etmesi üzerine Rachel'ın nedimelerinden Mindy ile balayı tatilini değerlendirir ve onunla sevgili olur. İlişkileri Barry'nin onu Rachel'la aldatması yüzünden sarsılır fakat yine de evlenirler.[e 3] Beş yıl sonra Barry'nin tekrar aldatması üzerine boşanırlar.[e 4] Dizinin ilk bölümünde Barry'nin soyadı "Finkle" olarak kullanıldı[e 5] fakat sonradan "Farber"a çevrildi ve geri kalan tüm bölümlerde bu şekilde kaldı.[e 6] Barry dizide bencil, korkunç, sadakatsiz, yalancı, başkalarını küçümseyen biri olarak gösterilir. Rachel ve Mindy'nin ondan etkilenmesinin sebebi ise manipülasyon yeteneğinin güçlü olmasındandır.

Carol Willick ve Susan Bunch[değiştir | kaynağı değiştir]

Carol Willick (Anita Barone dizinin ilk bölümünde karakteri oynamış sonraki bölümlerde yerine Jane Sibbett geçmiştir.) ve Susan Bunch (Jessica Hecht): Ross'un eski lezbiyen karısı ve onun partneri. Dizinin ikinci bölümünde Carol Ross'a ondan hamile olduğunu[e 7] ve bebeği partneri Susan'la yetiştireceğini söyler. Susan ve Ross birbirinden hoşlanmaz ve bunu belli etmekten çekinmezler. Haftalarca süren bebeğin adının ne olacağı tartışmaları bebeğin doğduğu gün Ross'un "Ben" ismini önermesi ve herkesin ismi onaylamasıyla son bulur.[e 8] Carol ve Susan "The One with the Lesbian Wedding" bölümünde evlenirler.[e 9]

Kauffman ve Crane bu karakterleri New York'taki yakın arkadaşlarından esinlenerek hazırlamıştır. Yapımcılar lezbiyen bir çifti diziye herhangi bir politik sebep ya da popüler olma gayesiyle değil hikâyelerini ilgi çekici buldukları için eklediklerini belirtmiştir.

Gunther[değiştir | kaynağı değiştir]

Gunther (James Michael Tyler): Central Perk kafesinin sahibidir. Dizide ilk kez "The One with the Sonogram at the End" bölümünde görülmüştür ve İsveçli'dir. Gunther üçüncü sezonda Rachel'a karşı karşılıksız bir aşk duymaya başlar ve "The Last One"a kadar bunu saklar.[e 10][e 1] Rachel'la birlikte olduğu için Ross'tan nefret etmektedir ve bunu pek çok kez gösterir. Kıskançlığa bağlı bu nefret en belirgin olarak "The One the Morning After" bölümünde Rachel'la Ross'un onu başka bir kadınla aldattığını söylemesiyle görülür.[e 11] Grubun diğer üyeleriyle ise herhangi bir problemi yoktur. Gunther dizide neredeyse her bölümde gözükmesine rağmen hikâyede neredeyse hiç önemli rolü yoktur.

James Michael Tyler, Central Perk setinde kahve makinesinin tam olarak nasıl çalıştığını bilen tek kişi olması sayesinde Gunther olarak kadroya dâhil olmuştur. Tyler Friends'in PS2, PC, Xbox ve masa oyunu Friends: Scene It? için Gunther karakterini seslendirmiştir. The Seattle Times Gunther'ı 2004'te dizinin en iyi sekizinci yardımcı karakteri olarak değerlendirmiştir.[9] Ana karakterlerin dışında dizide en çok gözüken karakter Gunther'dır.

Marcel[değiştir | kaynağı değiştir]

'Marcel': Ross'un evcil kapuçin maymunu.[e 12] Bir bölümde Rachel, Marcel'i şehirde kaybeder[e 13] ve onu bulması için Hayvan Kontrol Merkezini arar. Marcel bulunur fakat şehirde bulunmasının yasak olduğu egzotik hayvanlardan biri olduğu öğrenilir. Bu nedenle onu almak için gelirler fakat bir şekilde grup buna engel olur. İlerleyen bölümlerde Marcel artık erişkin bir maymun olduğu için Ross onu hayvanat bahçesine bırakmak zorunda kalır.[e 14] Bir gün televizyonda bir reklamda Marcel'e benzeyen bir maymun görür ve onun gerçekten Marcel olduğunu düşünüp araştırma yapar. Gerçekten de Marcel hayvanat bahçesinden show dünyasına satılmıştır. Ross, Marcel'in bir film çekimi için New York'a getirildiğini öğrenince film setine gider ve birbirlerini son kez görürler.[e 15]

Janice Goralnik[değiştir | kaynağı değiştir]

Janice Litman Goralnik (evlenmeden önce Hosenstein) (Maggie Wheeler): Chandler'ın ilk dört sezon boyunca sürekli ayrılıp tekrar birlikte olduğu sevgilisi. Janice ana karakterler dışında dizinin her sezonunda görülen ender karakterlerden biridir. Dizide ilk göründüğü bölüm olan "The One with the East German Laundry Detergent"ta Chandler Janice'in nazal sesinden ve ağır New York aksanından rahatsız olduğu için ondan ayrılmak istemektedir fakat onun duygularını incitmekten korktuğu için bunu bir türlü becerememektedir.[e 16] Phoebe Janice'e durumu açıklar ve Chandler'ın da istediği gibi onu üzmeden ayrılırlar fakat Chandler yılbaşı gecelerinde[e 12] ve Sevgililer Günlerinde yine onunla beraber olur.[e 17] Mr. Heckles'ın ölümünün ardından Chandler yalnız ölmekten korktuğu için Janice'le tekrar bir ilişki yaşamaya karar verir[e 18] fakat Janice'in evlendiğini ve hamile olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğrar. "The One with Barry and Mindy's Wedding" bölümünde Chandler internetten tanıştığı gizli bir kadınla buluşmaya karar verir ve bu kadın Janice çıkar.[e 19] İlişkileri üçüncü sezonda son bulur: Janice Chandler'la beraber olabilmek için kocasını terk etmeye karar verir fakat Joey onu bir gün kocasıyla öpüşürken görür.[e 20] İlerleyen zamanlarda Janice tekrar Chandler'ın hayatına girer[e 21] fakat Chandler onu çekilmez birisi olarak görmeye başlar ve ondan kurtulmak için işi nedeniyle Yemen'e taşınacağını söyler. Sonraki bölümlerde Ross'un Emily'den ayrıldığı zamanlarda Janice'le Ross arasında bir yakınlaşma olur fakat Janice, Ross'un sürekli bir şeylerden yakınmasına katlanamadığı için onu terk eder.[e 22] Chandler ve Monica nişanlandıklarında Janice düğün planlarına müdahale etmeye çalışır çünkü Chandler'ın hâlâ kendisine karşı hisleri olduğunu düşünür.[e 23] Ross ve Rachel, kızları Emma'nın doğumu için hastanedeyken[e 24] Janice de onlarla aynı odada doğum yapmayı beklemektedir. Monica ve Chandler çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde onlara destek olur ve klinik önerir.[e 25] "The One Where Estelle Dies" bölümünde Chandler ve Monica yeni bir ev almaya karar verir ve beğendikleri evi görmeye gittiklerinde hemen yanlarındaki evi de Janice'in satın almak istediğini görürler. Bunun üzerine Chandler, Janice'ten kurtulmak için ona hâlâ âşık olduğunu ve eğer komşu olurlarsa bu aşka engel olamayacağını ve Monica'yı bırakacağını söyler. Janice böyle bir şeyin olmasını istemez, evi almaktan vazgeçer ve Chandler'ın hayatından çıkar.[e 26]

Janice, Chandler ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten zevk alsa da gruptaki kimse ona tahammül edememektedir ama o bunun farkında değildir. Karakteristik özellikleri arasında onu şaşırtan her olaya nazal sesi ve aksanıyla "Ohhh—myyy—Gawd!" der, Chandler bazen bunu taklit eder. Diğer bir özelliği ise herkesi rahatsız eden gülüşüdür.[10] The Seattle Times 2004'te Janice'i dizinin en iyi konuk oyuncusu seçmiştir.[9]

Mr. Heckles[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr. Heckles (Larry Hankin): Monica ve Rachel'ın alt komşusu. Yaşlı ve garip bir adamdır, sürekli üst kattakilerin çok gürültü yaptığından şikâyet eder ve grup o ölünceye kadar bunun nedenini anlamaz. Öldüğünde dairesine giderler ve gerçekten en ufak bir sesin bile bu dairede gürültü olduğunu keşfederler. Mr. Heckles "The One Where Mr. Heckles Dies" bölümünde kalp krizinden ölmüştür.[e 27]

Paolo[değiştir | kaynağı değiştir]

Paolo (Cosimo Fusco): Rachel'ın apartmanındaki İspanyol komşusu. Rachel "The One with the Blackout" bölümünde ondan hoşlanmaya başlamıştır.[e 28] Bir süre sonra çıkmaya başlarlar ve Ross bunu çok kıskanır. Paolo, Phoebe'yi taciz edince Rachel ondan ayrılır[e 29] fakat sonradan "The One with Ross's New Girlfriend" bölümünde onunla tek gecelik bir ilişki yaşar.[e 30]

Terry[değiştir | kaynağı değiştir]

Terry (Max Wright): Central Perk'ün Gunther'dan önceki sahibi. Rachel'ın berbat bir garson, Phoebe'nin de çok kötü bir müzisyen olduğunu düşünmektedir. "The One with the Baby on the Bus" bölümünde Phoebe yerine çalması için profesyonel bir müzisyen olan Stephanie Schiffer'ı (The Pretenders grubundan Chrissie Hynde) tutar.[e 31]

Fun Bobby[değiştir | kaynağı değiştir]

"Fun Bobby" (Robert) (Vincent Ventresca): Monica'nın alkolik erkek arkadaşı. İlk olarak "The One with the Monkey" bölümünde görülür.[e 12] "The One with Russ" bölümünde onu eğlenceli yapan şeyin alkol olduğu ortaya çıkar. Monica onu alkolden uzaklaştırmaya çalışır fakat alkolü bırakınca çok sıkıcı birine dönüştüğünü görünce bundan vazgeçer.[e 32]

David[değiştir | kaynağı değiştir]

Hank Azaria dizide David karakterini canlandırdı.

David, "the Scientist Guy" (Hank Azaria): Phoebe'nin "The One with the Monkey" bölümünde âşık olduğu fizikçi. İlişkileri güzel ilerlerken David üç yıllığına araştırma yapmak için Minsk'e gitmek zorunda kalır.[e 12] Yedi yıl sonra New York'a geri döner ve Phoebe'yle bir gece geçirir.[e 33] Bundan iki yıl sonra ise "The One with the Male Nanny" bölümünde kalıcı olarak şehre döner.[e 34] "The One with the Donor" bölümünde Phoebe'yle tekrar bir ilişkiye başlarlar.[e 35] "The One in Barbados—Part 1" bölümünde David Phoebe'ye evlenme teklif eder fakat Phoebe, Mike Hannigan'a geri döner ve onunla evlenmeye karar verir.[e 36]

2003'te Azaria, dizideki rolüyle Primetime Emmy Ödülleri'nde Komedi Dizilerindeki En İyi Konuk Aktör kategorisinde aday gösterildi. Azaria dizinin seçmelerine Joey karakterini oynamak için katılmıştı.[11]

Nora Tyler Bing[değiştir | kaynağı değiştir]

Nora Tyler Bing (Morgan Fairchild): Chandler'ın annesi, Euphoria Unbound, Euphoria At Midnight ve Mistress Bitch gibi kitapları olan çok satan erotik roman yazarı. İlk kez "The One with Mrs. Bing" bölümünde görülür, bölümde New York'a kitabını tanıtmak için geldiğinde grupla tanışır.[e 37] "The One with All the Thanksgivings" bölümünde flashback sahnelerde,[e 38] "The One with Monica and Chandler's Wedding"[e 39] ve "The One After 'I Do'" bölümünde görülür.[e 40] The Seattle Times Nora ve eski kocasını birlikte dizinin en iyi beşinci konuk karakteri seçti.[9]

Ursula Buffay[değiştir | kaynağı değiştir]

Ursula Pamela Buffay (Lisa Kudrow): Phoebe'nin ikizi. Kudrow önceden Mad About You sitcom'unda Riff's barında, siparişleri sık sık unutan garson olarak Ursula'yı canlandırmıştı.[m 1] Ursula görünüş olarak Phoebe'nin tıpatıp aynısıdır fakat onun aksine bencil, ahlaksız, sinir bozucu, yalnızca kendi çıkarlarını düşünen, kaba, sık sık bir şeyleri unutan ve genellikle Phoebe'nin varlığını yok sayan biridir. Phoebe, Ursula'yı "şeytani ikizi" olarak tanımlamaktadır. Friends'te ilk kez "The One with Two Parts" bölümünde Chandler ve Joey'nin, Riff's'te Ursula'yı Phoebe'yle karıştırmalarıyla görülür.[e 27] Joey ondan hoşlanır ve çıkmaya başlarlar fakat daha sonra Ursula, Joey'yi salak bulduğu için onu terk etmek ister ancak Phoebe, Ursula'nın onun kalbini kırmaması için Ursula'nın yerine geçip Joey'yle kibar bir şekilde ayrılır. Ursula "The One with the Jam" bölümünde tekrar görülür, bu bölümde bir adam (David Arquette) onu sürekli takip etmektedir.[e 41] Phoebe bu adamla çıkmaya başlar fakat onun Ursula takıntısıyla baş edemez ve ayrılırlar. "The One with the Jellyfish" bölümünde Phoebe, Ursula'ya onları doğuran kadını (Teri Garr) bulduğunu söyler fakat Ursula'nın bunu zaten bildiği ortaya çıkar.[e 42] "The One Where Chandler Can't Cry" bölümünde Phoebe sokaktaki erkeklerden sürekli ilgi görmeye başlar ve daha sonra öğrenir ki Ursula onun adını kullanarak pornografik filmler çekmeye başlamıştır.[e 43] Phoebe ondan intikam almak içi Ursula'nın işten kazandığı çekleri alır ve onu "hayranlarına" küçük düşürücü şekilde tanıtır. "The One Where They All Turn Thirty" bölümünde flashback sahnelerde Phoebe'nin, doğum belgesini İsveçli kaçaklara sattığı görülür.[e 44] "The One with the Halloween Party" bölümünde Ursula, Phoebe'ye Eric (Sean Penn) adında biriyle nişanlandığını söyler. Fakat Ursula adama kendisini öğretmen, sigara içmeyen, Peace Corps üyesi, kilise gruplarına katılan biri olarak tanıtmıştır ve bunların hepsi yalandır. Phoebe bu yalanları Eric'in görmesini sağlar.[e 45]Mad About You dizisinin finalinde 22 yıl sonrası gösterilir ve gelecekte Ursula'nın porno kariyerinde çok başarılı olduğu ve New York valisi olduğu görülür.[m 2]

Mindy Hunter-Farber[değiştir | kaynağı değiştir]

Mindy Hunter-Farber ("The One with the Evil Orthodontist" bölümünde Jennifer Grey,[e 3] "The One with Barry and Mindy's Wedding" bölümünde Jana Marie Hupp[e 19]): Rachel'ın, Barry'yle olan düğününde baş nedimesi. Mindy ve Rachel çocukluktan beri en iyi arkadaşlardır ve Rachel, Mindy ve Barry'nin bir ilişki yaşadığını öğrenince arkadaşlıkları sarsılır. Rachel da Barry'yle olan düğününde baş nedimesi olmasını ister ve o da kabul eder. Mindy "The One with Barry and Mindy's Wedding" bölümünde Barry'yle evlenir[e 19] fakat sonradan "The One That Could Have Been, Part 1"da aldatıldığını öğrenir.[e 4]

Ben Geller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben (1995–1999 arasında çeşitli oyuncular; Cole Sprouse, 2000–2002): Ross ve Carol'ın oğlu, "The One with the Birth"te doğmuştur.[e 8] Ben'in bebekliğini Michael Gunderson, üçüncü sezondan beşinci sezona kadarki hâlini Charles Thomas Allen ve John Christopher Allen kardeşler ve altıncı sezondan sekizinci sezona kadarki hâlini de Cole Sprouse canlandırmıştır.

Julie[değiştir | kaynağı değiştir]

Julie (Lauren Tom): Ross'un üniversiteden arkadaşı, Çin'de tekrar karşılaşırlar ve ilk kez birinci sezonun finalinde gözükür.[e 46] Çıkmaya başlarlar fakat Ross, Rachel'ın ona karşı hisleri olduğunu öğrenince ayrılırlar.[e 47] Julie ve Ross çıktıkları tüm süre boyunca Rachel, Julie'den nefret etmiştir çünkü Ross Çin'e gitmeden hemen önce onun kendisinden hoşlandığını öğrenmiş ve kendisinin de Ross'a karşı hisleri olduğunu fark etmiştir. Ross'tan ayrıldıktan sonra Russ adında (David Schwimmer'ın canlandırdığı) Ross'un görünüş ve karakter olarak aynısı biriyle çıkmaya başlar.

Steve[değiştir | kaynağı değiştir]

Steve (Jon Lovitz): Restoran sahibi ve Phoebe'nin bildiğine göre uyuşturucu bağımlısı. 1995'te Monica, restoranında çalışabilmek için onu etkilemeye çalışır.[e 48] Uyuşturucu problemi yüzünden 2003'te restoranını kaybeder. Daha sonradan Phoebe, Ross ve Rachel'ı barıştırmak için yaptığı bir planda Steve'le Rachel'a bir randevu ayarlar.[e 49]

Ugly Naked Guy[değiştir | kaynağı değiştir]

Ugly Naked Guy (Çirkin Çıplak Adam, Mike Hagerty): Monica'nın karşı apartmanında yaşayan, grup tarafından sık sık gözetlenen ve evinde çıplak gezen bir adam. İlk kez dizinin ikinci bölümünde ondan bahsedilmiştir[e 7] ancak iki kez ekranda gözükmüştür. Bunlardan ilki "The One with the Giant Poking Device"ta karnı ve kolunun gözüktüğü sahne[e 50] "The One Where Everybody Finds Out"ta belinin gözüktüğü sahnedir.[e 51] Daha sonra dairesinden taşınır ve Ross onun dairesini kiralar.

2. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr. Treeger[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr. Treeger (Michael G. Hagerty): Monica'nın apartmanındaki kapıcı. İlk kez "The One Where Heckles Dies"ta gözükür.[e 18]

Estelle Leonard[değiştir | kaynağı değiştir]

Estelle Leonard (June Gable): Joey'nin menajeri. İlk kez "The One with the Butt"ta gözükür.[e 52] Her zaman Joey'yi destekler. Son sezonda ölür ve Joey ve Al Zebooker (kâğıt yiyen adam) adındaki müşterisi cenazesinde konuşma yapar.[e 26]

Dizide hiçbir zaman Estelle'in yaşından bahsedilmez fakat Gable onu 80'lerinde biri olarak hayal etmektedir.[12] 2004'te The Seattle Times, Estelle'i dizinin en iyi altıncı konuk karakteri seçmiştir.[9] Gable "The One with the Birth" bölümünde Ben'i getiren hemşireyi de canlandırmıştır.

Richard Burke[değiştir | kaynağı değiştir]

Tom Selleck dizide 1995-2000 arasındaki çeşitli bölümlerde Monica'nın erkek arkadaşı Dr. Richard Burke'ü canlandırdı.

Dr. Richard Burke (Tom Selleck): Jack Geller'ın, göz doktoru olan en yakın arkadaşı. İlk kez "The One Where Ross and Rachel … You Know"[e 53] bölümünde Monica'nın catering'ini yaptığı partide görülür. Daha sonra Monica'nın ailesinden habersiz olarak Monica'yla çıkmaya başlar fakat sonradan ailesi öğrenir.[e 54] Monica, Richard'la bir gelecek düşünmektedir fakat "The One with Barry and Mindy's Wedding"[e 19] bölümünde Richard ona çocuk istemediği çünkü zaten kendisinin artık yetişkin olmuş çocukları olduğunu söyler ve bu yüzden ayrılırlar. İkisi de birbirine âşık olduğu için aylarca ayrılık acısı çekerler. "The One with the Proposal"da[e 55] Monica'nın Chandler'ı terk ettiğini duyunca ona evlenme teklif eder ama Chandler, Monica'nın onu terk etmesine sebep olacak şeyleri ona evlenme teklifi sürprizi yapmak istediği için yapmıştır. Chandler bunu Richard'la konuşur ve Richard onu anlayışla karşılayıp Monica'yla arasından çekilir. Richard'ın dairesi dokuzuncu sezonda "The One with Ross's Inappropriate Song" bölümünde satışa çıkar fakat Richard bölümde gözükmez.[e 56]

Selleck'in ikinci sezondaki bütün sahneleri seyirciler setten çıkarıldıktan sonra tekrar çekilmiştir çünkü seyircilerin çığlıkları ve alkışları çekimleri engellemiştir.[13] "The One with the Proposal"daki performasıyla Primetime Emmy Ödülleri'nde Komedi Dizilerinde En İyi Konuk Aktör dalında aday gösterildi.[e 55] 2004'te The Seattle Times, Richard'ı dizinin en iyi üçüncü konuk oyuncusu seçti.[9]

Sandra Green[değiştir | kaynağı değiştir]

Marlo Thomas, Rachel'ın, 2. sezonda boşanan ve çeşitli bölümlerde tekrar görünen annesi Sandra Green'i oynadı.

Sandra Green (Marlo Thomas): Rachel'ın aşırı korumacı annesi. "The One with the Lesbian Wedding"de Rachel'a babasını hiçbir zaman sevmediğini ve boşanacaklarını söyler.[e 9] ("Sen kendi Barry'nle evlenmedin hayatım ama ben benimkiyle evlendim.") "The One with the Two Parties"de Rachel'ın doğum günü partisine katılır ancak eski kocası da (Rachel'ın babası) oradadır ve tüm parti boyunca grup onların birbirini görmemesini sağlamaya çalışır.[e 57] "The One with the Baby Shower"da son anda Rachel'ın bebeğinin baby shower'ına davet edilir ve bebeğe bakmalarına yardım etmek için Ross'la Rachel'ın yanına taşınmak ister. İkili başta bunu kabul eder ancak sonra fikirlerini değiştirirler.[e 58]

Thomas "The One with the Lesbian Wedding"deki performansıyla Primetime Emmy Ödülleri'nde Komedi Dizilerinde En İyi Konuk Oyuncu dalında aday gösterildi.

Frances[değiştir | kaynağı değiştir]

Frances (Audra Lindley): Phoebe'nin üvey annesi Lily'nin annesi. Yalnızca "The One with Phoebe's Dad" bölümünde gözükür.[e 59] Ancak dizide pek çok kez adı geçer.[e 60] Öldüğünde Phoebe'ye onun taksisi ve apartman dairesi miras kalır. Phoebe taksiyi dizinin sonuna kadar tutar.

Frank Buffay, Jr.[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank Buffay, Jr. (Giovanni Ribisi): Phoebe'nin babasının başka bir kadından olan erkek kardeşi. "The One with the Bullies"de Phoebe babasıyla görüşmek için gittiğinde onunla tanışır ve Frank Jr.ın annesinden (Laraine Newman) babasının onları yıllar önce terk ettiğini öğrenir.[e 61] Frank kendisinden 26 yaş büyük ev ekonomisi öğretmeni Alice Knight (Debra Jo Rupp) ile evlenir.[e 62] "The One With Phoebe's Uterus"ta çift kendi çocukları olmadığı için Phoebe'den taşıyıcı annelik yapmasını ister.[e 63] Phoebe bunu kabul eder ve "The One Hundredth"ta üçüz bebek doğurur.[e 64] Frank dizide en son "The One Where Ross is Fine" bölümünde üçüzleri Central Perk'te Phoebe'yle buluşmaya getirdiği zaman gözükür.[e 65]

Henüz Frank Jr. karakteri ortaya çıkmadan Ribisi "The One with the Baby on the Bus" bölümünde Phoebe'nin gitar kutusuna para yerine kondom bırakan ve sonra onu geri almak için dönen bir yabancı olarak görülür. Fakat bu sahnedeki adamın gerçekten Frank mi yoksa sadece o anlık bir figüran mı olduğuyla ilgili bir şey söylenmez.[e 31]

2004'te The Seattle Times, Frank'i dizinin en iyi dördüncü konuk oyuncusu seçti.[9] Alice'in yalnızca bir bölüm görüleceği planlanıyordu fakat Lisa Kudrow'un hamile olması hikâyenin değiştirilmesine sebep oldu.[14]

Leonard Green[değiştir | kaynağı değiştir]

Leonard Green (Ron Leibman): Rachel'ın babası, memnuniyetsiz, nezaketsiz, huysuz karakterli; kalp damar cerrahı. Herkese karşı kaba ve küçümseyici olsa da Rachel'a karşı duyarlı ve kibardır. Rachel'ın sevgilisi Ross'tan hoşlanmamaktadır. Rachel ve Ross'un evlenmeden çocuk yaptığını öğrenince bu duruma çok kızar. "The One Where Joey Speaks French" bölümünde kalp krizi geçirir.[e 66]

3. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mark Robinson[değiştir | kaynağı değiştir]

Mark Robinson (Steven Eckholdt): Rachel'ın Bloomingdale's'deki iş arkadaşı, dizide ilk kez "The One Where Chandler Can't Remember Which Sister" bölümünde görülmüştür. Ross, Mark ve Rachel'ın arasında bir şeyler olmasından korktuğu için onu kıskanmaktadır. Rachel'la Ross'un kavga ettiğini öğrendiği gün Rachel'ın evine gelir ve onu teselli eder. Bu sırada Ross, Rachel'ı arar ve telefonda Mark'ın sesini duyunca Rachel'ın onunla yattığını düşünür ve kızgınlıktan sarhoş olup Chloe ile yatar böylece Ross'la Rachel'ın ilişkisi sona erer.[e 67] Daha sonra Mark, Rachel'a gerçekten çıkma teklif eder ve Rachel da kabul eder fakat Mark'a karşı bir şey hissetmez.[e 68] Bu olaydan sonra Mark onuncu sezondaki "The One with Princess Consuela"ya kadar gözükmez. Bölümde Rachel'a Paris'te iş teklif eder.[e 69] Ross onu görünce tekrar kıskançlık krizine girer fakat Mark'ın evlendiğini ve ikiz çocukları olduğunu öğrenip rahatlar.

Sophie[değiştir | kaynağı değiştir]

Sophie (Laura Dean): Mark'ın yerine işe alınan kişi. Sophie sık sık patronu Johanna tarafından rencide edilir, küçümsenir. "The One Where They're Going to Party!" bölümünde Johanna'nın öldüğünü öğrenince çok sevinir.[e 70]

Johanna[değiştir | kaynağı değiştir]

Johanna (Alison LaPlaca): Rachel'ın patronu, Chandler'la üçüncü sezonda iki bölüm,[e 71] dördüncü sezonda da bir bölüm çıkmıştır.[e 72] Asistanı Sophie'yı sık sık rencide etse de Rachel'a karşı iyi davranır. Rachel'ın terfi almasına engel olmaya çalışmış ama onu kaybetmemek için en sonunda ona kendi bölümünde terfi vermeye karar vermiştir fakat bunu gerçekleştiremeden bir taksinin çarpması sonucu ölmüştür.[e 70]

Doug[değiştir | kaynağı değiştir]

Douglas "Doug" (Sam McMurray): Chandler'ın "The One with the Ultimate Fighting Champion" bölümünde gelen yeni patronu.[e 73] Doug Chandler'a "Bing!" diye seslenmekten ve kalçasına vurmaktan zevk alır. Monica ve Chandler "The One with Chandler's Work Laugh" bölümünde Doug ve eşiyle tenis oynamaya giderler fakat Monica'nın aşırı rekabetçi tavırlarından hoşlanmazlar ve çok yorulurlar. Aynı bölümde Chandler, Joey'yi şirketin bir partisine davet eder ve Doug, eşi ve diğer bütün çalışanlar Joey'den nefret eder. Chandler imajını geri kazanabilmek için başka bir partiye Monica'yı getirir. "The One with Ross's Step Forward" bölümünde Chandler ve Monica'yı boşanmasını kutlamak için akşam yemeğine davet eder. Chandler gitmek istemediği için Doug'a Monica'yla ayrıldıklarını söyler, bunun üzerine Doug moral vermek için onu striptiz kulübüne götürür.

Bonnie[değiştir | kaynağı değiştir]

Bonnie (Christine Taylor): Phoebe'nin ilk kez "The One with the Candy Hearts" bölümünde adı geçen (daha sonradan ismi Abby olarak geçer.) eskiden kel olan arkadaşı. "The One with the Ultimate Fighting Champion" bölümünde Ross'la flört ederler. Rachel, Bonnie'yle iki yıl önce kelken tanışmış ve Ross'un onunla çıktığını öğrenince dalga geçmiştir fakat Bonnie'nin saçı uzamış hâlini görünce Ross'u kıskanmaya başlamıştır. Rachel, onları ayırmak için "The One at the Beach" bölümünde Bonnie'yi saçlarını tekrar kazıtmaya ikna eder. "The One with the Jellyfish"te Ross ondan ayrılıp tekrar Rachel'la çıkmaya başlar.

Phoebe Abbott[değiştir | kaynağı değiştir]

Teri Garr Phoebe'nin öz annesi Phoebe Abbott'ı oynamıştır. 3. ve 4. sezonda toplam üç bölüm görünmüştür.

Phoebe Abbott (Teri Garr): Phoebe'nin öz annesi. "The One at the Beach" bölümünde Phoebe öz annesi zannettiği Lily'nin aslında Phoebe Abbott'ın çok yakın bir arkadaşı olduğunu öğrenir. "The One with the Jellyfish"te de Phoebe Abbott ona gerçek annesinin kendisi olduğunu söyler. İlerleyen bölümlerde Phoebe, Frank ve Alice'e taşıyıcı annelik yapmaya karar verince annesi onu kararından vazgeçirmeye çalışır.

Chick ve Duck[değiştir | kaynağı değiştir]

Chick ve Duck: Chandler ve Joey'nin evcil kuşları. Chick bir tavuk, Duck da ördektir. 6. sezonda birden diziden çıkarlar, ördeğin adı 7. sezonda bir kez geçer. Dizinin finalinde Chandler, Joey'nin kendisini yalnız hissetmemesi için ona yine bir tavuk ve ördek alır ve isimlerini "Duck Jr." ve "Chick Jr." koyarlar. Bu bölümde asıl kuşların bir süre önce öldüğü ama Joey'yi üzmemek için onların çiftliğe götürüldüğünün söylendiği ortaya çıkar.[e 1]

4. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Stu[değiştir | kaynağı değiştir]

Stuart "Stu" (Fred Stoller): Monica'nın "The One Where They're Going to Party!" bölümünde işe başladığı Allesandro'daki bir garson. Restoranda çalışanları Monica'ya karşı kışkırtır.

Emily Waltham-Geller[değiştir | kaynağı değiştir]

Emily Waltham-Geller (Helen Baxendale): "The One with Joey's Dirty Day" bölümünde iş gezisi için iki haftalığına New York'a gelen, Rachel'ın patronu Mr. Waltman'ın yeğeni. Ross'la birbirine âşık olurlar ve kısa bir sürede evlenmeye karar verirler. Rachel düğüne katılmak istemez fakat daha sonra fikrini değiştirip apar topar Londra'ya düğüne gider. Ross, Rachel'ı görünce ona olan aşkını tekrar hatırlar ve evlilik yemini sırasında Emily'nin adını söyleyecekken yanlışlıkla Rachel'ın adını söyler ve böylece Emily'yi tüm ailesi ve arkadaşları önünde rezil eder. Emily düğünden sonra, Ross ne kadar onunla konuşmaya çalışsa da telefonlarına çıkmaz. "The One After Ross Says 'Emily'"de balayına gidecekleri gün Emily havaalanına gidip Ross'la arasını düzeltmeye karar verir ama Ross'u orada Rachel'la görünce tekrar hayal kırıklığına uğrar. Ross, Emily'yi New York'a taşınmaya ikna etmeye çalışır. Emily eğer Ross, Rachel'la tüm ilişkisini keserse taşınacağını söyler Ross da üzülse de bunu kabul eder.[e 74] Ross'un Rachel ve diğer arkadaşlarıyla ayrılık yemeği yediği bir sırada telefon eder ve Rachel'ın orada olduğunu öğrenince çılgına döner ve Ross'a evliliklerinin tamamen bittiğini söyler. "The One with the Ride Along" bölümünde düğününden bir gece önce Ross'a telefon edip bu evlilikten şüphe duyduğunu onunla ayrılmalarının bir hata olduğunu söylediği bir mesaj bırakır.[e 75] Rachel mesajı yanlışlıkla siler ama Ross'a mesajı söyler ve onu cevap vermemeye ikna eder.

Bu rol için ilk başta Patsy Kensit düşünülmüştü fakat sonradan vazgeçildi.[15] Emily ve Ross'un düğününün dizinin daha ileri bölümlerinde olması planlanıyordu fakat Helen Baxendale'in hamile olması yalnızca dördüncü sezonda görülebilmesine sebep olduğu için düğün öne alındı.[16] Helen Baxendale'e 10. sezonda diziye katılması için teklif götürüldü fakat West End'deki oyunu After Miss Julie'yi bırakmak istemediği ve 1998'deki medya ilgisine tekrar maruz kalmamak için teklifi reddetti.[17]

Steven ve Andrea Waltham[değiştir | kaynağı değiştir]

Steven (Tom Conti) ve Andrea Waltham (Jennifer Saunders): Emily'nin babası ve üvey annesi, ilk kez "The One With Ross's Wedding, Part 2"da görünürler. Birbirlerine karşı soğuklardır ve birbirlerine kötü davranırlar. Düğün masraflarına ortak olmayı reddettikleri için Jack ve Judy Geller'a açıkça düşmanca davranırlar.

5. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr. Zelner[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr. Zelner (Steve Ireland): Polo Ralph Lauren yöneticisi, "The One with Rachel's Inadvertent Kiss"de Rachel'la iş mülakatı yapar.[e 76] Rachel 7. sezonda terfi alınca Mr. Zelner dizide tekrar gözükmeye başlar. "The One with Princess Consuela"da Rachel'ı Gucci'yle iş görüşmesi yaparken yakalayınca onu kovar.[e 69] Ross, Rachel'ı işe tekrar alması için Mr. Zelner'a çeşitli rüşvetler verir.[e 26]

Kim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kim (Joanna Gleason): Rachel'ın Polo Ralph Lauren'daki iş arkadaşı.

6. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diziye bu sezonda katılanlar diğer sezonlarda bir daha gözükmemiştir.

7. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tag Jones[değiştir | kaynağı değiştir]

Eddie Cahill 7. sezonda altı bölüm, 8. sezonda bir bölüm Tag Jones karakterini oynamıştır.

Thomas "Tag" Jones (Eddie Cahill): Rachel'ın, Polo Ralph Lauren'da terfi edince yakışıklı olduğu için işe aldığı genç, tecrübesiz asistanı.[e 77] Rachel onu gördüğü ilk andan beri ondan hoşlanmaktadır daha sonra Tag de Rachel'dan hoşlanmaya başlar ve sevgili olurlar. İlişkilerini Mr. Zelner'dan saklamaya çalışırlar.[e 78] "The One Where They All Turn Thirty" bölümünde Rachel Tag'le arasındaki altı yaş farkı çok bulmaya ve Tag'i evliliğe gidecek ciddi bir ilişki için çok genç ve çocuksu bulduğu için ondan ayrılır.[e 44] Sekizinci sezondaki "The One with the Red Sweater" bölümünde Phoebe Rachel'ın bebeğinin babasının Tag olduğunu düşünür ve bir buluşma ayarlar. Tag Rachel'la artık olgun biri olduğunu söyleyip tekrar bir ilişki ister fakat Rachel'ın başka birinden hamile olduğunu öğrenince korkup kaçar.

Charles Bing/Helena Handbasket[değiştir | kaynağı değiştir]

Charles Bing/Helena Handbasket (Kathleen Turner): Chandler'ın drag queen babası ve Nora'nın eski kocası. Dizide sık sık kendisinden bahsedilse de 7. sezona kadar dizide gözükmez. Chandler "The One with Chandler's Dad" bölümünde onu düğüne davet etmeyi reddedince Monica onu Charles'ın Las Vegas'taki şovuna götürür ve Chandler babasını düğüne davet eder.

8. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Emma[değiştir | kaynağı değiştir]

Emma Geller-Green (Cali Sheldon & Noelle Sheldon): Rachel ve Ross'un kızı. "Emma" ismi Monica'nın 14 yaşından beri çocuğuna koymak istediği isimdi fakat bu ismi Rachel'ın kendi kızına koymasına izin verir.[e 24]

9. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mike Hannigan[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Rudd dizide Phoebe'nin sevgilisi Mike Hannigan'ı oynadı.

Michael "Mike" Hannigan (Paul Rudd): Phoebe'nin sevgilisi ve daha sonradan kocası. "The One with the Pediatrician" bölümünde Joey ve Phoebe çifte randevuya çıkmaya karar verir ve randevuya birbirleri için birer arkadaşlarını getirmeye karar verirler. Ancak Joey randevuyu unutur ve Phoebe için kafeden bulduğu rastgele biri olan Mike'ı götürür. Randevu sırasında bu ortaya çıkar ve Phoebe Joey'ye çok kızar. Fakat daha sonra Mike ve Phoebe sevgili olur. İlerleyen bölümlerde Mike Phoebe'nin yanına taşınır. Phoebe evleneceklerini düşünmektedir ama Mike daha önceden kötü bir evlilik yaşadığı için tekrar evlenmek istemez ve bu yüzden ayrılırlar. Mike Precious (Anne Dudek) ile Phoebe de David'le çıkmaya başlar. "The One in Barbados, Part 1" bölümünde Mike Phoebe'ye karşı hâlâ hisleri olduğunu fark eder ve ona evlenme teklif etmeye karar verir. Aynı gece hem Mike hem de David Phoebe'ye evlenme teklif eder ama Phoebe Mike'ı seçer. Kısa bir süre sonra evlenirler.

Theodore and Bitsy Hannigan[değiştir | kaynağı değiştir]

Theodore ve Bitsy Hannigan (Gregory Itzin ve Cristine Rose): Mike'ın zengin ve kibirli anne-babası. Phoebe'yle tanıştıklarında ondan hiç hoşlanmazlar ve ailelerine yakıştırmazlar fakat Mike onların önünde Phoebe'yi sevdiğini söyleyince onu kabul ederler.[e 56]

Amy Green[değiştir | kaynağı değiştir]

Christina Applegate Amy Green'i oynadı.

Amy Green (Christina Applegate): Rachel'ın iki kız kardeşinden biri, ilk kez "The One with Rachel's Other Sister"da görünür. Amy bencil, materyalist, başkalarını küçük gören ve aşağılamaktan zevk alan biridir. Bu bölümde Rachel'la kavga ederler. "The One Where Rachel's Sister Babysits" bölümünde Rachel'a eski erkek arkadaşının zengin babasıyla evlenmeye karar verdiğini söyler. Rachel onun sorumluluk sahibi olmayı öğrenmesi için bir günlüğüne Emma'ya bakmasını ister böylece bencilliğinden kurtulacağını ve başkaları için iyi şeyler yapmanın önemini fark edeceğini düşünür. Amy Rachel'ın tavsiyesine uyar ve Emma'ya bakar fakat gün içinde Rachel'a sormadan Emma'nın kulaklarını deldirip küpe takar ve bu Rachel'ı çok kızdırır.

Applegate "The One with Rachel's Other Sister"daki performansıyla Primetime Emmy Ödülleri'nde Komedi Dizilerinde En İyi Kadın Konuk Oyuncu dalında ödül kazanmış, "The One Where Rachel's Sister Babysits"teki performansıyla da aday gösterilmiştir.

Charlie Wheeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlie Wheeler (Aisha Tyler): Ross'un "The One with the Soap Opera Party" bölümünde âşık olduğu çekici paleontolog. Ona çıkma teklif etmeyi planlamaktadır ancak Joey ondan önce davranır ve Charlie'yle sevgili olur. Ross başta buna kızsa da sonradan ilişkilerini kabullenir. "The One in Barbados"ta Ross'un Barbados'ta konferans verdiği bölümde, Charlie Joey'ye hiçbir ortak zevklerinin olmadığını söyleyip ondan ayrılır ve Ross'la çıkmaya başlar. "The One with Ross's Grant"ta ise Ross'tan ayrılır eski sevgilisi Dr. Benjamin Hobart'a (Greg Kinnear) döner.

10. sezonda katılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Anna Faris 10. sezonda Monica ve Chandler'a bebeklerini evlatlık veren Erica'yı oynadı.

Erica[değiştir | kaynağı değiştir]

Erica (Anna Faris): Cincinnati'de yaşayan ve "The One with the Birth Mother"da bebeklerini Monica ve Chandler'a evlatlık vermeyi kabul eden genç bir kız. "The One Where Joey Speaks French" bölümünde New York'a gelir ve Monica ve Chandler onu gezdirir. "The Last One"da ikizleri Erica ve Jack'i doğurur.

Jack ve Erica Bing[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack ve Erica Bing—Monica ve Chandler'ın evlat edindiği, "The Last One"da doğan ikizler.

Missy Goldberg[değiştir | kaynağı değiştir]

Missy Goldberg (Ellen Pompeo): Üniversitedeyken hem Ross'un hem de Chandler'ın çıkma teklif etmek istediği ama arkadaşlıklarını zedelememek için çıkma teklif etmeyeceklerine dair birbirlerine söz verdikleri kadın. "The One Where the Stripper Cries" bölümünde diziye girer. Daha sonradan Chandler Ross'a sözü çiğnediğini ve Missy'le birkaç kez çıktığını itiraf eder.

Benjamin Hobart[değiştir | kaynağı değiştir]

Benjamin Hobart (Greg Kinnear): Nobel ödülü sahibi bir paleontolog ve Ross'un sevgilisi Charlie'nin eski sevgilisi. "The One with Ross's Grant" bölümünde görünür ve Charlie ona karşı hâlâ hisleri olduğunu fark edince Ross'u terk eder.

Amanda Buffamonteezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amanda Buffamonteezi (Jennifer Coolidge): İngiltere'ye taşınmadan önce Monica'nın apartmanında yaşayan sinir bozucu ve sahte İngiliz aksanıyla konuşan bir kadın.[e 79]

Roy[değiştir | kaynağı değiştir]

Roy (Danny DeVito): "The One Where the Stripper Cries" bölümünde Phoebe'nin Monica'nın bekârlığa veda partisi için tuttuğu erkek striptizci. Phoebe telefon rehberinde önüne gelen ilk numarayı aradığı için nasıl birinin geleceğini bilmez. Partiye geldiğinde herkes çok şaşırır çünkü Roy en az 50 yaşında, kısa boylu biridir.

Mackenzie[değiştir | kaynağı değiştir]

Mackenzie (Dakota Fanning): Monica ve Chandler'ın almayı düşündüğü evde yaşayan küçük kız.

Yalnızca bir sezonda görünen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada listelenen tüm karakterler dizide yalnızca bir sezonda görünmüştür.

1. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

George Clooney dizide bir doktoru canlandırdı.

Joseph Tribbiani, Sr. ve Gloria Tribbiani [değiştir | kaynağı değiştir]

"The One with the Boobies" bölümünde Joey, babası Joey Sr.'ın (Robert Costanzo) Ronni (Lee Garlington) isimli bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrenir. Joey, annesi Gloria'ya (Brenda Vaccaro) aldatıldığını söyler ancak bunu zaten bildiğini ve bununla bir problemi olmadığını çünkü kocasının onu aldatmaya başladığından beri kendisine daha iyi davrandığını söyler.

Joey'nin anne ve babası dizi başka bir bölümde görünmez fakat daha sonra Joey Sr. dizinin devam projesi Joey'de tekrar Friends'teki rolüyle görünür.

Drs. Michael Mitchell ve Jeffrey Rosen [değiştir | kaynağı değiştir]

Drs. Michael Mitchell (George Clooney) ve Jeffrey Rosen (Noah Wyle): Rachel ve Monica'nın hastanede tanıştığı doktorlar.

Jill Goodacre Connick [değiştir | kaynağı değiştir]

Jill Goodacre Connick dizide kendisini oynamıştır. "The One with the Blackout" bölümünde Chandler bir ATM'de onunla kilitli kalır.

Alan[değiştir | kaynağı değiştir]

Alan (Geoffrey Lower) "The One with the Thumb"da Monica'nın erkek arkadaşı.[e 80] Gruptaki herkes onu çok sever ama bölüm sonunda Monica onu terk eder.

Lydia[değiştir | kaynağı değiştir]

Lydia (Leah Remini): Carol hastanede doğum yaparken Joey'nin tanıştığı yalnız ve doğum yapmak üzere olan bir kadın.[e 8] Remini Monica rolü için seçmelere katılmıştır.

Rog[değiştir | kaynağı değiştir]

Rog (Fisher Stevens): "The One With The Boobies"de Phoebe'nin sürekli insanları analiz edip onların sinirlerini bozan sevgilisi.

2. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Chris Isaak Phoebe'yi kütüphanede çocuklar için şarkı söylemeye çağıran daha sonra da onunla randevuya çıktığı Rob Donnan'ı canlandırmıştır.
Julia Roberts dizide Susie Moss'u oynadı. Chandler çocukken eteğini kaldırıp iç çamaşırlarının görünmesine sebep olmuştur ve o da intikam için bir restoranda Chandler'ın kıyafetlerini çalıp iç çamaşırlarıyla kalmasını sağlar.
Brooke Shields Joey'nin gerçekten Dr. Drake Ramoray olduğunu sanan Erika Ford'u oynadı.
Karakterlerin hepsi "The One After the Superbowl" (1996) bölümünde gözükmüştür.

Caroline Duffy[değiştir | kaynağı değiştir]

Caroline Duffy (Lea Thompson): Karikatürist, "The One with the Baby on the Bus" bölümünde Chandler ve Joey'yi sevgili sanır.[e 31]

Eddie Manoick[değiştir | kaynağı değiştir]

Eddie Manoick (Adam Goldberg): Bir süreliğine Chandler'ın ev arkadaşı olmuştur. Joey Days of Our Lives dizisindeki Dr. Drake Ramoray rolüyle ünlü olup para kazanmaya başlayınca kendine bir ev tutar.[e 54] Chandler da kendine yeni bir ev arkadaşı bulur. Joey tekrar Chandler'ın yanına taşınınca Eddie gider.

Adam Goldberg Joey'nin ikinci sezonunda başka bir rolde oynamıştır.

Rob Donnan[değiştir | kaynağı değiştir]

Rob Donnan (Chris Isaak): Rob Phoebe'ye kütüphanede çocuklar için şarkı söylemeyi teklif eder. Aileler Phoebe'nin şarkı sözlerini duyunca dehşete düşerler ancak çocuklar onun şarkılarını beğenir ve daha sonra kafeye onu dinlemeye gelirler.[e 15]

Hayvanat bahçesinde çalışanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvanat Bahçesi Yöneticisi (Fred Willard) Ross'a Marcel'in öldüğünü söyler fakat Ross daha sonra Hayvanat Bahçesi Hademesinden (Dan Castelanetta) Marcel'in aslında bir reklam firmasına satıldığı gerçeğini öğrenir.[e 15]

Susie Moss[değiştir | kaynağı değiştir]

Susie "Underpants" Moss (Julia Roberts): Chandler'ın eski çocukluk arkadaşı, bir filmin prodüksiyonunda çalışmaktadır.[e 15] Chandler'la kötü bir geçmişi vardır, ilkokuldayken bir gösteride Susie sahnedeyken Chandler onun eteğini kaldırır ve iç çamaşırının gözükmesine sebep olur. Bir gün New York'ta karşılaşıp yemeğe çıkarlar ve Chandler Susie'nin ondan hoşlandığını düşünür. Susie onu erkekler tuvaletine götürür ve kendisinin iç çamaşırını giymesini sağlar ve sonra onu tuvalette o şekilde bırakıp gider.

Jean-Claude Van Damme[değiştir | kaynağı değiştir]

Jean-Claude Van Damme (kendisi): Susie'nin prodüksiyonunda çalıştığı filmdeki aktör.[e 15]

Erika Ford[değiştir | kaynağı değiştir]

Erika Ford (Brooke Shields): Joey'nin gerçekten Dr. Drake Ramoray olduğunu sanan ve onu takip eden kadın.[e 15] Joey buna rağmen onunla çıkar. Fakat Erika, Drake'in dizide kendisini başka bir kadınla aldattığını görüp ondan ayrılır. Joey bunun yalnızca bir dizi olduğunu açıklamaya çalışır ama Erika kabul etmez.

Ryan[değiştir | kaynağı değiştir]

Ryan (Charlie Sheen) Phoebe'nin donanmadaki asker sevgilisi. Yalnızca donanma New York'a geldiğinde buluşurlar.[e 81]

Duncan[değiştir | kaynağı değiştir]

Duncan (Steve Zahn) Yeşil kart alabilmek için Phoebe'yle sahte bir evlilik yapan Kanadalı buz dansçısı.[e 82] Phoebe onun gay olduğunu sanmaktadır ama bir gün başka bir kadınla evlenmek için Phoebe'yle boşanmaya gelince gerçeği öğrenir.

3. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jon Favreau 3. sezonda altı bölüm Monica'nın zengin girişimçi sevgilisi Pete Becker'ı oynadı.
Ben Stiller "The One with the Screamer"da (1997) Rachel'ın erkek arkadaşı Tommy'yi oynadı.
Robin Williams ('yukarıda') ve Billy Crystal "The One with the Ultimate Fighting Champion" (1997) bölümünün başında Tomas ve Tim karakterlerini canlandırdı.

Chloe[değiştir | kaynağı değiştir]

Chloe (Angela Featherstone): Ross'un sarhoşken birlikte olduğu, fotokopicide çalışan kız.[e 67] "The One with the Jam"de iki kez adı geçer.

Pete Becker [değiştir | kaynağı değiştir]

Pete Becker (Jon Favreau): Bilgisayar yazılımı sahibi multi milyoner. "The One with the Hypnosis Tape" bölümünde Pete Moondance'teki yemek için Monica'ya 20.000 $ bahşiş bırakır fakat Monica bunu şaka sanır. Daha sonra onu yemeğe davet eder ve Roma'ya giderler. Birkaç kez görüşmelerine rağmen Monica onu çekici bulmadığı için ondan ayrılır. Pete onu restoranında aşçı olarak almak istediği zaman Monica onu öper ve ondan hoşlanmaya başlar. "The One with Ross's Thing" bölümünde Monica Pete'in kendisine evlenme teklif edeceğini düşünür fakat o Ultimate Fighting Champion'a katılacağını söyler. Maçta Tank Abbott tarafından dövülür[e 73] ve Monica ondan dövüşmeyi bırakmasını ister ve Pete bunu kabul etmeyince de ondan ayrılır.

Kate Miller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kate Miller (Dina Meyer): Joey'nin Boxing Day oyunundaki rol arkadaşı[e 68] Joey ona âşık olur ve Kate onunla yatar fakat bir ilişki istemez çünkü zaten oyunun yönetmeniyle çıkmaktadır. Oyun beklenen ilgiyi görmeyince yönetmen onu terk eder. "The One with the Screamer"da Kate Joey'yle çıkmaya başlar fakat daha sonra Los Angeles'ta bir pembe dizi için teklif alınca onu terk eder.

Marshall Townend[değiştir | kaynağı değiştir]

Marshall Townend (Reg Rogers): Boxing Day oyununun aşırı dramatik, bencil yönetmeni, Kate'in sevgilisidir. Oyun kötü eleştiriler alınca sinirlenip Kate'i terk eder.

Lauren[değiştir | kaynağı değiştir]

Lauren (Jennifer Milmore): Boxing Day oyununda Kate'in yedek oyuncusu. Joey'nin Dr. Drake Ramoray rolüyle hayranıdır ve onunla yatar. Joey Kate'le yatınca onu terk eder ve Lauren buna çok sinirlenir. Kate Los Angeles'a gidince oyunda "Adrienne" rolü ona kalır.

Tommy (The Screamer) [değiştir | kaynağı değiştir]

Tommy "the Screamer" (Ben Stiller): Agresif, sürekli insanlara bağıran ve bir dönem Rachel'ın sevgilisi olan adam. Tommy Rachel'ın ve onun arkadaşlarının yanındayken son derece kibar biri gibi davranır fakat onlar etrafta yokken en ufak bir şeyde sinirlenip insanlara bağıran biridir. Ross bunu ilk fark eden kişidir fakat grup ona inanmaz ve kıskandığı için böyle söylediğini düşünür. Rachel ve arkadaşları Tommy'nin gerçek yüzünü Joey'nin tavuğunun idrarı eline değdiğinde çılgına dönüp herkese bağırmaya başlamasıyla görür. Tommy bunun hemen ardından Rachel'ı terk edip evden çıkar.

Isabella Rossellini[değiştir | kaynağı değiştir]

Isabella Rossellini (kendisi) Ross ve Rachel beşer kişilik imkânları olduğunda sevişebilecekleri ve bunun ilişkilerini etkileyemeyeceği ünlülerin listesini yapıp birbirlerine verirler. Rossellini de Ross'un listesindedir fakat daha sonra Ross onun yerine Winona Ryder'ı koyar. Birkaç dakika sonra kafeye Rossellini girer ama Ross şansını kaybetmiştir.[e 83]

Tomas ve Tim [değiştir | kaynağı değiştir]

Tomas (Robin Williams) ve Tim (Billy Crystal): kafedeki iki yabancı. "The One with the Ultimate Fighting Champion" bölümünün başında kafede grubun her zaman oturduğu koltukta otururlar. Grup da oradayken Tomas Tim'e karısının kendisini jinekoloğuyla aldattığını düşündüğünden yakınmaya başlar. Joey'nin konuya dâhil olmasıyla Tomas'ın karısının onu Tim'le aldattığı (o da bir jinekologdur.) ortaya çıkar. Tomas ağlayıp Tim'e bağırır ve kafeyi terk eder.

4. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Paget Brewster ilk başta Joey'yle çıkıp onu aldatan daha sonra da aynısını Chandler'a yapan Kathy'yi oynadı.
Tate Donovan Jennifer Aniston'la çıktığı dönemde dizide Rachel'ın sevgilisi Joshua'yı canlandırdı.
Michael Vartan Richard Burke'ün (Tom Selleck) oğlu Tim'i oynadı ve bir bölüm Monica'yla randevuya çıktı.

Kathy[değiştir | kaynağı değiştir]

Kathy (Paget Brewster): İlk kez "The One with Joey's New Girlfriend" bölümünde gözüken oyuncu ve Joey'nin sevgilisi. Chandler'la arasında bir yakınlaşma başlar ve öpüşürler.[e 84][e 85] Joey bunu öğrenince çok kızar ve Kathy Chicago'ya taşınmaya karar verir fakat Chandler'a âşık olduğunu söyler.[e 86] Chandler'ın günlerce Joey'ye kendisini affettirmeye çalışması ve Kathy'nin de itirafıyla Joey yumuşar ve birlikte olmalarına izin verir. Chandler Kathy'nin, rol arkadaşıyla yattığını öğrenince ondan ayrılır.[e 87]

Charlton Heston[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlton Heston (kendisi): Joey'nin filmindeki bir oyuncu. Joey sete duş almadan geldiği için gizlice onun soyunma odasına girip duş alır. Heston bu durumdan hiç hoşlanmaz.[e 88]

The Salesman[değiştir | kaynağı değiştir]

The Salesman (Penn Jillette) Joey'ye ansiklopedi satan satıcı. Joey'nin yalnızca 50 doları vardır bu yüzden tüm set yerine yalnızca tek harfi almasına izin verir, Joey de "V"yi seçer.[e 72]

Cheryl[değiştir | kaynağı değiştir]

Cheryl (Rebecca Romijn): Ross'un bir süre çıktığı fakat evi çok pis olan kadın.[e 84]

Joshua Burgin[değiştir | kaynağı değiştir]

Joshua Burgin (Tate Donovan): Yeni boşanmış, Bloomingdale's'e alışverişe gelen adam. Onunla Rachel ilgilenir ve bir süre sonra çıkmaya başlarlar. "The One with All the Wedding Dresses" bölümünde ilişkilerinin çok hızlı gittiğini düşündüğü için Rachel'dan ayrılır. Joshua karakteri diziye Tate Donovan ve Jennifer Aniston'ın gerçek hayatta çıktığı dönemde girmiştir.[18]

Chip Matthews[değiştir | kaynağı değiştir]

Chip Matthews (Dan Gauthier): Rachel, Monica ve Ross'la aynı liseye gitmiş, okulun popüler çocuğu. Rachel lise mezuniyet balosuna onunla gitmiştir. Fakat baloda Rachel'ı Amy Welch'le aldatmıştır. Monica her zaman Chip'e karşı bir şeyler hissetmekteydi ama lisedeyken çok şişman olduğu için ondan hoşlandığını söylemeye cesareti yoktu. Bir gün Monica New York'ta Chip'le karşılaşır. Chip onu zayıflamış ve güzelleşmiş görünce çok şaşırır ve onu yemeğe davet eder. Bu, Monica'nın liseden beri hayali olduğu için teklifi kabul eder. Yemekte Chip tıpkı lisedeki gibi davranmaya başlar. Monica onun liseden beri hiç büyümediğini hâlâ lisedeki gibi davrandığını, aynı esprileri yaptığını görür ve onunla bir daha görüşmez.

Mr. Waltham[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr. Waltham (Paxton Whitehead): Rachel'ın, "The One with Rachel's Crush" ve "The One with Joey's Dirty Day"de gözüken patronu. Emily Waltham-Geller'ın amcasıdır. Emily şehre geldiğinde Rachel'dan onu operaya götürmesini ister ama Rachel'ın Joshua'yla randevusu vardır bu yüzden biletleri Ross'a verir. Böylece Ross ve Emily tanışmış olur.

Sarah, Duchess of York[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarah, Duchess of York (kendisi): "The One With Ross's Wedding" bölümünde Joey video çekerken kamerada görünür.

Dr. Tim Burke [değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Tim Burke (Michael Vartan): Richard Burke'ün oğlu. Monica gözündeki bir rahatsızlığı göstermeye gittiğinde onunla tanışır. "The One With Chandler In A Box" bölümünde Monica onu Şükran yemeğine çağırır ve sonra öpüşürler. Fakat Monica'nın daha önceden babasıyla çıktığını bildiği için bu öpüşmenin kendi annesini öpüyormuş gibi hissetirdiğini söyler ve birlikte olmalarının bir hata olduğunu kabul ederler.[e 86]

5. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bob Balaban 5. sezonda Phoebe'nin babası Frank Buffay, Sr.'ı canlandırdı.

Danny[değiştir | kaynağı değiştir]

Danny (né Daniel) (George Newbern): "The One with the Yeti" bölümünde dünyayı dolaşıp gelen bir adam.[e 89] Rachel ve Monica bu sakallı adamı apartmanda gördüklerinde ona Yeti derler. Rachel ondan hoşlanmaktadır fakat bir türlü istediği şekilde ilgisini çekememektedir.[e 90] En sonunda çıkmaya başlarlar fakat Rachel onu kız kardeşiyle çok samimi bulduğu için onu terk eder.[e 91]

Katie[değiştir | kaynağı değiştir]

Katie (Soleil Moon Frye): "The One with the Girl Who Hits Joey"de Joey'nin çıktığı aşırı enerjik kız. Dışarıdan ufak tefek, iyi ve nazik bir kız gibi gözükse de çok hareketlidir ve enerjisini dışarı atmak için sürekli Joey'nin omuzuna yumruk atar. Joey bundan rahatsız olduğunu söylediğinde Katie onun minyon tipiyle ilgili espri yaptığını sanır. Joey en sonunda ondan ayrılmaya karar verir fakat Katie'nin bunu duyduğunda ona sert bir yumruk atacağından korkmaktadır. Rachel bu konuda istemeden yardımcı olur, Katie şaka olarak Rachel'ın omuzuna vurur fakat Rachel'ın çok canı yanar ve bu yüzden Katie'nin bileğine vurur. Katie Joey'nin Rachel'a bir şey söylemesini bekler ama Joey Rachel'ı destekleyince onu terk eder ve bir daha dizide gözükmez.[e 92]

Dr. Donald Ledbetter[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Donald Ledbetter (Michael Ensign): Ross'un müzedeki patronu. "The One with Ross's Sandwich" bölümünde dinlenme odasındaki buzdolabında Ross'un Şükran Günü'nden kalma hindili sandviçini alıp yiyince Ross çılgına döner ve ona bağırmaya başlar, bu olaydan sonra Ross'a tatil verir.[e 93] "The One Where Everybody Finds Out"ta tekrar görünür.[e 51]

Gary[değiştir | kaynağı değiştir]

Gary (Michael Rapaport): Rozetini Central Perk'te unutan polis.[e 94] Phoebe rozeti bulur ve polis gibi davranmaya başlar. Gary onu bulur ve ondan hoşlanır ve çıkmaya başlarlar. Bir süre sonra Phoebe'ye beraber yaşamayı teklif eder.[e 75] Phoebe onu çok ses çıkardığı için pencereden bir kuşu vurduğu için terk eder ve Gary bir daha dizide gözükmez.

Frank Buffay, Sr.[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank Buffay, Sr. (Bob Balaban), Phoebe, Ursula ve Frank Jr.'ın babası. Phoebe onu ilk kez üvey büyükannesinin cenazesinde görür.[e 60] Phoebe ve Ursula'yı terk etme sebebi olarak çok kötü bir baba olduğunu öne sürer. Phoebe'ye ona küçükken söylediği bir ninniyi söyler ve ninninin melodisi tıpkı Phoebe'nin şarkısı "Smelly Cat" gibidir.

6. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Elle Macpherson "The One with the Apothecary Table" (2000) bölümüne kadar Joey'nin ev arkadaşı daha sonra da sevgilisi olan Janine LaCroix'i canlandırdı.
Reese Witherspoon 6. sezonda iki bölüm Rachel'ın kız kardeşi Jill Green'i oynadı.
Bruce Willis 6. sezonda üç bölüm oynamıştır.

Janine LaCroix[değiştir | kaynağı değiştir]

Janine LaCroix (Elle Macpherson): Chandler Monica'nın yanına taşınınca Joey'nin ev arkadaşı olan kız. "The One Where Phoebe Runs" bölümünde Joey ev arkadaşı aramaktadır ve Janine'in güzel, Avustralyalı bir dansçı olduğunu öğrenince hemen onu seçer.[e 95] Janine eve bebek tabloları, çiçek gibi feminen şeyler alır ve Joey bundan rahatsız olur.[e 96] Dick Clark's New Year's Rockin' Eve çekimlerinde çıkmaya başlarlar[e 97] ama Janine Monica ve Chandler'dan hoşlanmadığını söyleyince ayrılırlar ve Janine evden taşınır.[e 98]

The Judge[değiştir | kaynağı değiştir]

The Judge (Conchata Ferrell) Ross ve Rachel'ın Las Vegas'ta sarhoşken yaptıkları evliliği iptal etmesi için başvurdukları fakat iptal etmek yerine boşanma mahkemesi yönünde karar veren hukuk görevlisi.[e 99]

Jill Green[değiştir | kaynağı değiştir]

Jill Green (Reese Witherspoon): Rachel'ın iki kardeşinden biri, "The One with Rachel's Sister"da Rachel'ın hâlâ eski evinde yaşadığını sanıp Monica ve Chandler'ın dairesine gelir. Babası bir tartışma sonunda Jill'e para vermeyi bırakır ve onu "tek gurur duyduğu kızı" Rachel'la yaşamaya gönderir. Jill tıpkı kardeşi Amy gibi kibirli, aklı bir karış havada ve materyalist biridir fakat Rachel ve arkadaşlarına karşı Amy'den daha iyi davranır. Rachel Jill'e hayatına yeniden başlaması gerektiğini söyler fakat o gün boyu kendine pahalı şeyler alır.[e 100] Rachel'a inat Ross'la bir gece çıkar ve sonraki bölüm terk eder.[e 101]

Elizabeth Stevens[değiştir | kaynağı değiştir]

Elizabeth Stevens (Alexandra Holden): Ross'un üniversitedeki öğrencilerinden biri, "The One Where Ross Dates a Student" bölümünde üniversite kurallarına aykırı olmayacağını düşünüp çıkmaya başlarlar.[e 102] "The One with Joey's Fridge"de Elizabeth bahar tatilinde birkaç arkadaşıyla sahile partiye gitmeye karar verir ve Ross bunu çok kıskanır. O da peşinden partiye gider orada MTV'ye çıkar.[e 103] "The One with the Proposal, Part 1"da aralarındaki yaş ve olgunluk farkı yüzünden Ross ondan ayrılır.[e 104]

Paul Stevens[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Stevens (Bruce Willis), Elizabeth'in babası, kızıyla aralarındaki yaş farkı yüzünden Ross'tan hiç hoşlanmaz. Ona karşı her zaman sert ve kabadır. Bir yemekte Rachel'la tanışır ve birbirlerinden hoşlanıp çıkmaya başlarlar. Rachel onun duyguları ve zevklerinin çok gizli olduğunu düşünür ve sürekli onu kendisinden bahsetmeye zorlar. Paul en sonunda aşırı bir duygu yoğunluğu yaşar ve Rachel'a tüm çocukluğunu ve onu üzen her şeyi anlatıp ağlamaya başlar. Rachel bundan rahatsız olup durmasını ister ama Paul kendine hâkim olamaz ve ağlamaya devam eder, Rachel en sonunda dayanamayıp ondan ayrılır. Paul bir daha dizide gözükmez.[e 105]

Bruce Willis The Whole Nine Yards filminde beraber oynadığı Matthew Perry'ye karşı bir iddiayı kaybeder ve dizide oynadığı bölümler için kazandığı tüm parayı beş hayır kurumuna bağışlar. Dizideki performansıyla Primetime Emmy Ödülleri'nde Komedi Dizilerinde En İyi Konuk Erkek Oyuncu dalında ödül kazanır.[19]

7. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Susan Sarandon Days of Our Lives dizisindeki bir karakteri oynayan oyuncu Cecilia Munroe'yu canlandırdı.
Denise Richards Ross ve Monica'nın süpermodel kuzeni Cassie Geller'ı canlandırdı.
Winona Ryder Melissa'yı, Rachel'ın üniversiteden arkadaşını oynadı.

Erin[değiştir | kaynağı değiştir]

Erin (Kristin Davis): Joey'nin bir gecelik ilişki yaşadığı bir kadın.[e 23]

Cecilia Munroe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cecilia Munroe (Susan Sarandon): Days of Our Lives dizisindeki Jessica Lockhart karakterini canlandıran oyuncu. Jessica öldüğünde beyni, Joey'nin oynadığı Drake Ramoray'in vücuduna nakledilir.[e 106]

Cassie Geller[değiştir | kaynağı değiştir]

Cassie Geller (Denise Richards): Monica ve Chandler'la kalmaya gelen, Ross ve Monica'nın kuzeni. Cassie bir süpermodeldir ve Chandler ondan çok etkilenir bu yüzden ona Ross'un evinde kalmasını önerir. Fakat Ross da aynı şekilde ondan çok etkilenir ve ona sarılmaya çalışır fakat Cassie kuzeninin böyle bir şey yapmasından iğrenir.[e 107] Cassie en sonunda Phoebe'nin evinde kalır fakat Phoebe de Chandler ve Ross gibi ona karşı bir şeyler hisseder.

Melissa Warburton[değiştir | kaynağı değiştir]

Melissa Warburton (Winona Ryder): Rachel'ın üniversiteden arkadaşı. Son sınıftayken çok sarhoş oldukları bir gece öpüşürler. Melissa Rachel'a âşık olur ve o geceyi hiç unutamaz fakat Rachel bunu sadece üniversitedeki çılgın bir deneyimden daha öte bir şey olarak görmez.[e 108] Bir gün Rachel Melissa'yla Central Perk'te karşılaşır ve akşam yemeğine çıkmaya karar verirler. Rachel yemekte öpüşme olayından bahsedince Melissa bunu hiç hatırlamıyormuş gibi davranır çünkü Rachel'ın aşkına karşılık vereceğini düşünmez. Yemeğin sonunda Rachel kendisinin de çılgın şeyler yapabileceğini Phoebe'ye kanıtlamak için Melissa'yı öper. Melissa bundan Rachel'ın da kendisini sevdiği anlamını çıkarır. Ona "kimse sevmeden böyle öpüşmez" der fakat Rachel sadece kendisinin iyi öpüşen biri olduğunu bundan başka bir anlam çıkarmaması gerektiğini söyler. Melissa çok utanır ve şaka yaptığını Rachel'a âşık olmadığını söyler ve gider.

Richard Crosby[değiştir | kaynağı değiştir]

Richard Crosby (Gary Oldman): "The One with Monica and Chandler's Wedding"de (hem part 1 hem part 2) görünen, Joey'nin bir savaş filmindeki rol arkadaşı.[e 109] Çekimler boyunca Joey'ye bilgiçlik taslar ve iyi bir aktörün nasıl olması gerektiğini anlatır. Monica ve Chandler'ın düğün günü yapılan çekimlere Crosby sarhoş gelir ve sahneler bir türlü çekilemez ve Joey'nin düğüne geç kalmasına sebep olur. Oldman dizideki performansıyla Primetime Emmy Ödülleri'nde Komedi Dizilerinde En İyi Konuk Oyuncu dalında aday gösterildi.

8. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mona[değiştir | kaynağı değiştir]

Mona (Bonnie Somerville), Monica'nın restoranında çalışanlardan biri. "The One After 'I Do'" bölümünde Ross'la tanışırlar ve daha sonra çıkmaya başlarlar. Ross'u Rachel'la bir bebeği olacağı için ilişkileri sorunlu ilerler ve en sonunda Ross ona Rachel'ın bebek doğana kadar onunla yaşayacağını söylemediği için "The One with the Birthing Video" bölümünde ayrılırlar.

Dina Tribbiani[değiştir | kaynağı değiştir]

Dina Tribbiani (Marla Sokoloff): Joey'nin kız kardeşi. Rachel'a hamile olduğunu ve ondan tavsiye almak için geldiğini söyler.[e 110]

Dr. Long[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Long (Amanda Carlin): Rachel'ın doğum uzmanı, 8. sezonda 5 bölüm gözükür.

Eric[değiştir | kaynağı değiştir]

Eric (Sean Penn): Ursula Buffay'in erkek arkadaşı, "The One with the Halloween Party"de Monica'nın Cadılar Bayramı partisine gelir. Phoebe ondan hoşlanır ve Ursula'nın onunla evlenebilmek için ona kendisi hakkında yalanlar söylediğini fark eder. Eric bunları öğrenince Ursula'dan ayrılır ve Phoebe'yle çıkmaya başlar ama Phoebe ona Ursula'yı hatırlattığı için ilişkileri yürümez. Penn diziyi izlemek için çocuklarını stüdyoya getirdiği birkaç seferde fark edilip dizide oynamaya davet edildi.[20]

Will Colbert[değiştir | kaynağı değiştir]

Will Colbert (Brad Pitt): Lisede Ross'un sınıfından Monica'nın şişman arkadaşı, Rachel'dan nefret etmektedir. "The One With The Rumor"da Monica onu Şükran Günü yemeğine çağırır. Will neredeyse 70 kilo verip fit ve yakışıklı birine dönüşmüştür, Phoebe onu görünce onunla flört etmeye başlar. Yemek sırasında Will'in lisede Rachel'ın aşağılamalarına maruz kaldığı için ondan nefret ettiği ve Ross'la beraber "I Hate Rachel Green Club" (Rachel Green'den nefret ediyorum kulübü) kurduğu ve okulda Rachel'ın hermafrodit olduğu dedikodusunu yaydıkları ortaya çıkar. Dizide Will'in yer aldığı bölümde Brad Pitt gerçek hayatta Jennifer Aniston'la evliydi.

Parker[değiştir | kaynağı değiştir]

Parker (Alec Baldwin): "The One with the Tea Leaves" bölümünde Phoebe'nin kuru temizlemecide tanıştığı aşırı enerjik ve optimist adam. "The One in Massapequa"da grubun geri kalanıyla tanışır ve aşırı pozitifliği gruptakileri rahatsız eder. Jack ve Judy Geller'ın yıl dönümü partisine Phoebe'nin davetlisi olarak gelir ve her şeyi aşırı ilgi çekici bulup heyecanlamasıyla herkesi rahatsız eder. Phoebe ona daha fazla katlanamaz ve onu terk eder.

"Sick Bastard" ve "Evil Bitch" [değiştir | kaynağı değiştir]

"Sick Bastard" (Jimmy Palumbo) ve "Evil Bitch" (Debi Mazar), Rachel'la aynı doğum odasında kalan çift. Ross ve Rachel onlara uyuz olur.

9. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Leonard Hayes[değiştir | kaynağı değiştir]

Leonard Hayes (Jeff Goldblum), Joey'nin seçmelerine katıldığı filmin yönetmeni. Başta Joey'yi beğenmez fakat başka bir denemede Joey tuvalete gitmesi gerektiği için rolü aceleyle oynadığı zaman ondan etkilenir ve rolü ona verir.[e 111]

Gavin Mitchell[değiştir | kaynağı değiştir]

Gavin Mitchell (Dermot Mulroney), Rachel'ın Polo Ralph Lauren'da geçici olarak yerine geçen çalışan.

Steve[değiştir | kaynağı değiştir]

Steve (Phill Lewis): Chandler'ın stajdaki patronu. "The One Where Rachel Goes Back to Work", "The One with the Mugging" ve "The One with the Lottery" bölümlerinde görünür ve Chandler'a iş teklif eder.

Molly[değiştir | kaynağı değiştir]

Molly (Melissa George): Emma'nın güzel ve çekici bakıcısı, Ross Rachel'dan habersiz onu işe alır.[e 112] Joey ondan hoşlanır ama Ross Joey'nin bebeğinin bakıcısıyla çıkmasını istemez. Sonradan Molly'nin lezbiyen olduğu öğrenilir.

Sandy[değiştir | kaynağı değiştir]

Sandy (Freddie Prinze, Jr.): Emma'nın ilk bakıcısı.[e 34] Ross ve Rachel Sandy'nin erkek bir bakıcı olduğunu görünce şaşırır fakat Sandy çok iyi bir bakıcı olduğunu onlara kanıtlar. Ross her ne kadar Sandy'nin işini iyi yaptığını düşünse de erkek bir bebek bakıcısı istemediğini söyler ve onu kovarlar.

Zach[değiştir | kaynağı değiştir]

Zach (John Stamos), Chandler'ın Monica'yı hamile bırakamayacağı anlaşılınca Chandler'ın önerdiği sperm donörlerinden biri.[e 35]

Wendy[değiştir | kaynağı değiştir]

Wendy (Selma Blair), Chandler'ın Tulsa, Oklahoma'daki çalışanlarından biri. Noel gecesi Chandler'ı ayartmaya çalışır.[e 113]

10. sezondaki karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

10. sezon Friends'in son sezonu olduğu için bu sezondaki tüm yeni karakterler yalnızca bu sezonda görülmüş sayılsa da karakterler #10. sezonda katılanlar başlığında tanıtılmıştır.

Cameo olarak görünen oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Friends (TV series, 1994–2004) - IMDb". 20 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2012. 
 2. ^ "IMDb: Top 50 Famous Friends Guest Stars". 21 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2012. 
 3. ^ Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Burrows, James (director) (22 Eylül 1994). "The Pilot". Friends. 1. sezon. § 1. NBC. 
 4. ^ Lomartire, Paul (4 Eylül 1994). "Fall TV '94". The Palm Beach Post. 14 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2009. 
 5. ^ Bianco, Robert (3 Mart 2004). "Friends played great game of poker". USA Today. 7 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2009. 
 6. ^ "Sarey Carey: Does pride in housework make me bad as well as mad?". The Sunday Times. Londra. 21 Mayıs 2006. 29 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2009. 
 7. ^ "Friends Star Finally has Chance to Enjoy Success". Los Angeles Times. 26 Mart 1995. 14 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2009. 
 8. ^ Saah, Nadia (21 Ocak 2004). "Friends til the end". USA Today. 20 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2008. 
 9. ^ a b c d e f g McFadden, Kay (6 Mayıs 2004). "Friends of 'Friends': guest characters". The Seattle Times. 19 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2016. 
 10. ^ Wheeler, Maggie (2004). Friends of Friends [DVD]. New Wave Entertainment DVD and Warner Home Entertainment.
 11. ^ Harris, Will (14 Eylül 2011). "Random Roles – Hank Azaria". The A.V. Club. 25 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2011. 
 12. ^ Gable, June (2004). Friends of Friends [DVD]. New Wave Entertainment DVD and Warner Home Entertainment.
 13. ^ Stallings 2000, s. 53.
 14. ^ Jo Rupp, Debra (2004). Friends of Friends [DVD]. New Wave Entertainment DVD and Warner Home Entertainment.
 15. ^ Russo, Tom (10 Nisan 1998). "Her Best 'Friends' Wedding?". Entertainment Weekly (426). 11 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2016. 
 16. ^ Bright, Kevin S.; Marta Kauffman; David Crane (2004). Friends: The Complete Fourth Season DVD audio commentary for "The One with Ross's Wedding" (DVD). Los Angeles: Warner Home Video. 
 17. ^ Brockes, Emma (28 Kasım 2003). "'I don't feel like a drip'". The Guardian. 21 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2009. 
 18. ^ "redandblack.com". 21 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 19. ^ "Friends Gig Nets Willis an Emmy". ABC News. 16 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2015. 
 20. ^ Kepnes, Caroline (16 Kasım 2001). "Burning Question". Entertainment Weekly. 19 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2016. 
 1. ^ a b c d Kauffman, Marta; Crane, David (writers); Bright, Kevin S. (director) (6 Mayıs 2004). "The Last One". Friends. 10. sezon. § 17 & 18. NBC. 
 2. ^ Kauffman, Marta; Crane, David (writers); Burrows, James (director) (10 Eylül 1994). "The One Where Nana Dies Twice". Friends. 1. sezon. § 8. NBC. 
 3. ^ a b Abrams, Doty (writer); Bonerz, Peter (director) (6 Nisan 1995). "The One with the Evil Orthodontist". Friends. 1. sezon. § 20. NBC. 
 4. ^ a b Malins, Gregory S.; Chase, Adam; Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Lembeck, Michael (director) (17 Şubat 2000). "The One That Could Have Been". Friends. 6. sezon. § 15 & 16. NBC. 
 5. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; pilot isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 6. ^ Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Bonerz, Peter (director) (31 Ekim 1996). "The One with the Flashback". Friends. 3. sezon. § 6. NBC. 
 7. ^ a b Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Burrows, James (director) (29 Ekim 1994). "The One with the Sonogram at the End". Friends. 1. sezon. § 2. NBC. 
 8. ^ a b c Crane, David; Kauffman, Marta (story); Greenstein, Jeff; Strauss, Jeff (teleplay); Burrows, James (director) (11 Mayıs 1995). "The One with the Birth". Friends. 1. sezon. § 23. NBC. 
 9. ^ a b Abrams, Doty (writer); Schlamme, Thomas (director) (19 Ocak 1996). "The One with the Lesbian Wedding". Friends. 2. sezon. § 11. NBC. 
 10. ^ Curtis, Michael; Malins, Gregory S. (writers); Lembeck, Michael (director) (28 Mart 1996). "The One Where Eddie Won't Go". Friends. 2. sezon. § 19. NBC. 
 11. ^ Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Burrows, James (director) (20 Şubat 1997). "The One with the Morning After". Friends. 3. sezon. § 16. NBC. 
 12. ^ a b c d Chase, Adam; Ungerleider, Ira (writers); Bonerz, Peter (director) (15 Aralık 1994). "The One with the Monkey". Friends. 1. sezon. § 10. NBC. 
 13. ^ Astrof, Jeffrey; Sikowitz, Mike (writers); Bonerz, Peter (director) (9 Mart 1995). "The One Where the Monkey Gets Away". Friends. 1. sezon. § 19. NBC. 
 14. ^ Chase, Adam; Underleider, Ira (writers); Mancuso, Gail (director) (27 Nisan 1995). "The One with the Fake Monica". Friends. 1. sezon. § 21. NBC. 
 15. ^ a b c d e f Astrof, Jeffrey; Sikowitz, Mike; Borkow, Michael (writers); Lembeck, Michael (director) (28 Ocak 1996). "The One After the Superbowl". Friends. 2. sezon. § 12 & 13. NBC. 
 16. ^ Greenstein, Jeff; Strauss, Jeff (writers); Fryman, Pamela (director) (20 Ekim 1994). "The One with the East German Laundry Detergent". Friends. 1. sezon. § 5. NBC. 
 17. ^ Lawrence, Bill (writer); Burrows, James (director) (9 Şubat 1995). "The One with the Candy Hearts". Friends. 1. sezon. § 14. NBC. 
 18. ^ a b Curtis, Michael; Malins, Gregory S. (writers); Bright, Kevin S. (director) (5 Ekim 1995). "The One Where Mr. Heckles Dies". Friends. 2. sezon. § 3. NBC. 
 19. ^ a b c d Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Barry and Mindy isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 20. ^ Kurland, Seth (writer); Mancuso, Gail (director) (7 Kasım 1996). "The One with the Race Car Bed". Friends. 3. sezon. § 7. NBC. 
 21. ^ Cohen, Ted; Reich, Andrew (writers); Burrows, James (director) (26 Şubat 1996). "The One with All the Rugby". Friends. 4. sezon. § 15. NBC. 
 22. ^ Varinaitis, Alicia Sky (writer); Bright, Kevin S. (director) (21 Ocak 1999). "The One with Chandler's Work Laugh". Friends. 5. sezon. § 12. NBC. 
 23. ^ a b Silveri, Scott (writer); Schwimmer, David (director) (16 Kasım 2000). "The One with Ross's Library Book". Friends. 7. sezon. § 7. NBC. 
 24. ^ a b Silveri, Scott; Kauffman, Marta; Crane, David (writers); Bright, Kevin S. (director) (16 Mayıs 2002). "The One Where Rachel Has a Baby". Friends. 8. sezon. § 23 & 24. NBC. 
 25. ^ Silveri, Scott (story); Carlock, Robert (teleplay); Halvorson, Gary (director) (1 Mayıs 2003). "The One with the Fertility Test". Friends. 9. sezon. § 21. NBC. 
 26. ^ a b c Kunerth, Mark (story); Crane, David; Kauffman, Marta (teleplay); Halvorson, Gary (director) (22 Nisan 2004). "The One Where Estelle Dies". Friends. 10. sezon. § 15. NBC. 
 27. ^ a b Kauffman, Marta; Crane, David (writers); Lembeck, Michael (director) (23 Şubat 1995). "The One with Two Parts". Friends. 1. sezon. § 16 & 17. NBC. 
 28. ^ Astrof, Jeffrey; Sikowitz, Mike (writers); Burrows, James (director) (3 Aralık 1994). "The One With The Blackout". Friends. 1. sezon. § 7. NBC. 
 29. ^ Astrof, Jeffrey; Sikowitz, Mike; Chase, Adam; Ungerleider, Ira (writers); Lazarus, Paul (director) (12 Ocak 1995). "The One with the Dozen Lasagnas". Friends. 1. sezon. § 12. NBC. 
 30. ^ Astrof, Jeffrey; Sikowitz, Mike (writers); Lembeck, Michael (director) (21 Ekim 1995). "The One with Ross's New Girlfriend". Friends. 2. sezon. § 1. NBC. 
 31. ^ a b c Borns, Betsy (writer); Mancuso, Gail (director) (2 Kasım 1995). "The One with the Baby on the Bus". Friends. 2. sezon. § 6. NBC. 
 32. ^ Ungerleider, Ira (writer); Schlamme, Thomas (director) (4 Ocak 1996). "The One with Russ". Friends. 2. sezon. § 10. NBC. 
 33. ^ Goldberg-Meehan, Shana (writer); Halvorson, Gary (director) (4 Ocak 2001). "The One with the Cheesecakes". Friends. 7. sezon. § 11. NBC. 
 34. ^ a b Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Bright, Kevin S. (director) (7 Kasım 2002). "The One with the Male Nanny". Friends. 9. sezon. § 6. NBC. 
 35. ^ a b Reich, Andrew; Cohen, Ted (writers); Weiss, Ben (director) (8 Mayıs 2003). "The One with the Donor". Friends. 9. sezon. § 22. NBC. 
 36. ^ Goldberg-Meehan, Shana; Silveri, Scott; Kauffman, Marta; Crane, David (writers) (15 Mayıs 2003). "The One in Barbados". Friends. 9. sezon. § 23. NBC. 
 37. ^ Junge, Alexa (writer); Burrows, James (director) (1 Ocak 1995). "The One with Mrs. Bing". Friends. 1. sezon. § 11. NBC. 
 38. ^ Malins, Gregory S. (writer); Bright, Kevin S. (director) (19 Kasım 1998). "The One with All the Thanksgivings". Friends. 5. sezon. § 8. NBC. 
 39. ^ Malins, Gregory S.; Kauffman, Marta; Crane, David (writers) (17 Mayıs 2001). "The One with Rachel and Chandler's Wedding". Friends. 7. sezon. § 23 & 24. NBC. 
 40. ^ Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Bright, Kevin S. (director) (27 Eylül 2001). "The One After 'I Do'". Friends. 8. sezon. § 1. NBC. 
 41. ^ Calhoun, Wil (writer); Bright, Kevin S. (director) (3 Ekim 1996). "The One with the Jam". Friends. 3. sezon. § 3. NBC. 
 42. ^ Calhoun, Wil (writer); Jensen, Shelley (director) (25 Eylül 1997). "The One with the Jellyfish". Friends. 4. sezon. § 1. NBC. 
 43. ^ Reich, Andrew; Cohen, Ted (writers); Bright, Kevin S. (director) (10 Şubat 2000). "The One Where Chandler Can't Cry". Friends. 6. sezon. § 14. NBC. 
 44. ^ a b McCarthy, Vanessa (story); Plummer, Ellen; Bilsing, Sherry (teleplay); Weiss, Ben (director) (8 Şubat 2001). "The One Where They All Turn Thirty". Friends. 7. sezon. § 14. NBC. 
 45. ^ Kunerth, Mark (writer); Halvorson, Gary (director) (1 Kasım 2001). "The One with the Halloween Party". Friends. 8. sezon. § 6. NBC. 
 46. ^ Brown, Chris (writer); Bright, Kevin S. (director) (18 Mayıs 1995). "The One Where Rachel Finds Out". Friends. 1. sezon. § 24. NBC. 
 47. ^ Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Place, Mary Kay (director) (16 Kasım 1995). "The One with the List". Friends. 2. sezon. § 8. NBC. 
 48. ^ Greenstein, Jeff; Strauss, Jeff (writers); Myerson, Alan (director) (16 Şubat 1995). "The One with the Stoned Guy". Friends. 1. sezon. § 15. NBC. 
 49. ^ Bilsing-Graham, Sherry; Plummer, Ellen (writers); Bright, Kevin S. (director) (6 Şubat 2003). "The One with the Blind Dates". Friends. 9. sezon. § 14. NBC. 
 50. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Poking isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 51. ^ a b Junge, Alexa (writer); Lembeck, Michael (director) (11 Şubat 1999). "The One Where Everybody Finds Out". Friends. 5. sezon. § 14. NBC. 
 52. ^ Chase, Adam; Ungerleider, Ira (writers); Sanford, Arlene (director) (27 Ekim 1994). "The One with the Butt". Friends. 1. sezon. § 5. NBC. 
 53. ^ Curtis, Michael; Malins, Gregory S. (writers); Lembeck, Michael (director) (8 Şubat 1996). "The One Where Ross and Rachel ... You Know". Friends. 2. sezon. § 16. NBC. 
 54. ^ a b Borns, Betsy (writer); Lembeck, Michael (director) (15 Şubat 1996). "The One Where Joey Moves Out". Friends. 2. sezon. § 17. NBC. 
 55. ^ a b Silveri, Scott; Goldberg-Meehan, Shana; Reich, Andrew; Cohen, Ted (writers); Bright, Kevin S. (director) (18 Mayıs 2000). "The One with the Proposal". Friends. 6. sezon. § 24 & 25. NBC. 
 56. ^ a b Carlock, Robert (writer); Halvorson, Gary (director) (14 Kasım 2002). "The One with Ross's Inappropriate Song". Friends. 9. sezon. § 7. NBC. 
 57. ^ Junge, Alexa (writer); Lembeck, Michael (director) (2 Mayıs 1996). "The One with the Two Parties". Friends. 2. sezon. § 22. NBC. 
 58. ^ Bilsing-Graham, Sherry; Plummer, Ellen (writers); Bright, Kevin S. (director) (25 Nisan 2002). "The One with the Baby Shower". Friends. 8. sezon. § 20. NBC. 
 59. ^ Astrof, Jeffrey; Sikowitz, Mike (writers); Bright, Kevin S. (yönetmen) (14 Aralık 1995). "The One with Phoebe's Dad". Friends. 2. sezon. § 9. NBC. 
 60. ^ a b Curtis, Michael (story); Kurland, Seth (teleplay); Mancuso, Gail (director) (4 Şubat 1999). "The One with Joey's Bag". Friends. 5. sezon. § 13. NBC. 
 61. ^ Buckner, Brian; Jones, Sebastian (writers); Lembeck, Michael (director) (25 Nisan 1996). "The One with the Bullies". Friends. 2. sezon. § 21. NBC. 
 62. ^ Kurland, Seth (writer); Benson, Robby (director) (13 Mart 1997). "The One with the Hypnosis Tape". Friends. 3. sezon. § 18. NBC. 
 63. ^ Kurland, Seth (writer); Steinberg, David (director) (8 Ocak 1998). "The One with Phoebe's Uterus". Friends. 4. sezon. § 11. NBC. 
 64. ^ Crane, David; Kauffman, Marta (writers); Bright, Kevin S. (director) (8 Ekim 1998). "The One Hundredth". Friends. 5. sezon. § 3. NBC. 
 65. ^ Bilsing-Graham, Sherry; Plummer, Ellen (writers); Weiss, Ben (director) (2 Ekim 2003). "The One Where Ross is Fine". Friends. 10. sezon. § 2. NBC. 
 66. ^ Bilsing-Graham, Sherry; Plummer, Ellen (writers); Halvorson, Gary (director) (19 Şubat 2004). "The One Where Joey Speaks French". Friends. 10. sezon. § 15. NBC. 
 67. ^ a b "The One where Ross and Rachel Take a Break". Friends. 3. sezon. § 15. 1 Ocak 1997. 
 68. ^ a b "The One with the Tiny T-Shirt". Friends. 3. sezon. § 19. 27 Mart 1997. 
 69. ^ a b "The One with Princess Consuela". Friends. 10. sezon. § 14. 26 Şubat 2004. 
 70. ^ a b "The One Where They're Going to Party!". Friends. 4. sezon. § 9. 11 Aralık 1997. 
 71. ^ "The One with the Dollhouse". Friends. 3. sezon. § 20. 10 Nisan 1997. 
 72. ^ a b "The One with the Cuffs". Friends. 4. sezon. § 3. 9 Ekim 1997. 
 73. ^ a b "The One with the Ultimate Fighting Champion". Friends. § 3. May 8, 1997. 
 74. ^ "The One Where Phoebe Hates PBS". Friends. 5. sezon. § 4. 15 Ekim 1998. 
 75. ^ a b "The One with the Ride-Along". Friends. 5. sezon. § 20. 29 Nisan 1999. 
 76. ^ "The One with Rachel's Inadvertent Kiss". Friends. 5. sezon. § 17. 18 Mart 1999. 
 77. ^ "The One with Rachel's Assistant". Friends. 7. sezon. § 4. 26 Ekim 2000. 
 78. ^ "The One with All the Candy". Friends. 7. sezon. § 9. 7 Aralık 2000. 
 79. ^ "The One with Ross's Tan". Friends. 10. sezon. § 3. 9 Ekim 2004. 
 80. ^ "The One with the Thumb". Friends. 1. sezon. § 3. 6 Ekim 1994. 
 81. ^ "The One with the Chicken Pox". Friends. 2. sezon. § 23. 5 Mayıs 1996. 
 82. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Phoebe Husband isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 83. ^ Goldberg-Meehan, Shana; Silveri, Scott (writers); Zuckerman, Steve (yönetmen) (17 Ekim 1996). "The One with Frank Jr.". Friends. 3. sezon. § 5. NBC. 
 84. ^ a b "The One with the Dirty Girl". Friends. 4. sezon. § 6. 6 Kasım 1997. 
 85. ^ "The One Where Chandler Crosses the Line". Friends. 4. sezon. § 7. 13 Kasım 1997. 
 86. ^ a b "The One with Chandler in a Box". Friends. 4. sezon. § 8. 1997. 
 87. ^ "The One with Rachel's Crush". Friends. 4. sezon. § 13. 29 Ocak 1998. 
 88. ^ "The One with Joey's Dirty Day". Friends. 4. sezon. § 14. 5 Şubat 1998. 
 89. ^ "The One with the Yeti". Friends. 5. sezon. § 6. 5 Kasım 1998. 
 90. ^ "The One Where Ross Moves In". Friends. 5. sezon. § 7. 12 Kasım 1998. 
 91. ^ "The One with the Inappropriate Sister". Friends. 5. sezon. § 10. 17 Aralık 1998. 
 92. ^ "The One with the Girl Who Hits Joey". Friends. 5. sezon. § 15. 18 Şubat 1999. 
 93. ^ "The One with Ross's Sandwich". Friends. 5. sezon. § 9. 10 Aralık 1998. 
 94. ^ "The One with the Cop". Friends. 5. sezon. § 16. 25 Şubat 1999. 
 95. ^ "The One Where Phoebe Runs". Friends. 6. sezon. § 7. 11 Kasım 1999. 
 96. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Teeth isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 97. ^ "The One with the Routine". Friends. 6. sezon. § 10. 16 Aralık 1999. 
 98. ^ "The One with Apothecary Table". Friends. 6. sezon. § 11. 6 Ocak 2000. 
 99. ^ "The One with Joey's Porsche". Friends. 6. sezon. § 5. 21 Ekim 1999. 
 100. ^ "The One with Rachel's Sister". Friends. 6. sezon. § 13. 3 Şubat 2000. 
 101. ^ "The One Where Chandler Can't Cry". Friends. 6. sezon. § 14. 10 Şubat 2000. 
 102. ^ "The One Where Ross Dates a Student". Friends. 6. sezon. § 18. 9 Mart 2000. 
 103. ^ "The One with Joey's Fridge". Friends. 6. sezon. § 19. 23 Mart 2000. 
 104. ^ "The One with the Proposal, Part 1". Friends. 6. sezon. § 24. 18 Mayıs 2000. 
 105. ^ "The One with the Ring". Friends. 6. sezon. § 23. 11 Mayıs 2000. 
 106. ^ "The One with Joey's New Brain". Friends. 7. sezon. § 15. 14 Şubat 2001. 
 107. ^ "The One with Ross and Monica's Cousin". Friends. 7. sezon. § 19. 19 Nisan 2001. 
 108. ^ "The One with Rachel's Big Kiss". Friends. 7. sezon. § 20. 26 Nisan 2001. 
 109. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Wedding isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 110. ^ "The One with Monica's Boots". Friends. 8. sezon. § 10. 6 Aralık 2001. 
 111. ^ "The One with the Mugging". Friends. 9. sezon. § 15. 13 Şubat 2003. 
 112. ^ "The One with Phoebe's Rats". Friends. 9. sezon. § 12. 16 Ocak 2003. 
 113. ^ "The One with the Christmas in Tulsa". Friends. 9. sezon. § 10. 12 Aralık 2002. 


Kaynak hatası: <ref> "m" adında grup ana etiketi bulunuyor, ancak <references group="m"/> etiketinin karşılığı bulunamadı (Bkz: Kaynak gösterme)