İçeriğe atla

Ross Geller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ross Geller
Friends karakteri
İlk görünümThe Pilot
(1. Sezon 1. Bölüm)
Son görünümThe Last One, Part 2
(10. Sezon 18. Bölüm)
Yaratan
CanlandıranDavid Schwimmer
Bilgileri
CinsiyetErkek
Meslek
UnvanDoktor
AileJack Geller (Baba)
Judy Geller (Anne)
Monica Geller (Kız kardeş)
Evlilik(ler)
Carol Willick (e. 1989–1994)

Emily Waltham (e. 1998–1999)

Rachel Green
(e. 1999; b. 1999)
ÇocuklarBen Geller
Emma Geller-Green
AkrabalarıJack Bing (Yeğen)
Erica Bing (Yeğen)
Chandler Bing (Kardeşinin eşi)
DinYahudilik
UlusAmerikalı
David Schwimmer, New York'taki Walter Reade Tiyatrosu'nda Run, Fat Boy, Run'ın galasında . Bu, gösterim sonrası Q & A. David Schwimmer sırasındaydı.

Dr. Ross Geller (d. 18 Ekim, 1967), Friends dizisinde David Schwimmer tarafından canlandırılan kurgusal kahraman, 6 başrolden biridir.

Monica'nın ağabeyi, Chandler'in üniversiteden yurt arkadaşıdır. Paleontologdur, önceden bir müzede çalışırken ardından üniversitede öğretim üyesi olmuştur. Arkadaş grubunun entelektüel karakteri olan Ross, bu konudaki aşırı gayreti ve özellikle dinozorlara olan sevgisi ve bu konuda sürekli konuşabilmesi yüzünden bazen arkadaşları ile uyum sorunu yaşar. Ross kendisine profesör Geller denmesinden çok hoşlanır. Aşk hayatı pek iyi gitmez. İlk evlendiği ve bir çocuğu olan Carol, kendisini bir kadınla aldatır ve ilk eşinden Ben adında bir oğlu olmuştur. Ardından Emily ile evlenirken yanlışlıkla düğün sırasında ilk aşkı olan Rachel'ın adını söylemiştir ve bu da ikinci evliliğinin çabuk bir şekilde bitmesini sağlamıştır. Daha sonra Vegas'ta yanlışlıkla sarhoş bir anlarında Rachel ile evlenir. Her ne kadar 30'unda 3 kere boşanmış bir adam olmak istemesede Rachel onu ikna eder. Ailesinin favori çocuğu olması kardeşi Monica'yı üzmektedir. Rachel ile uzun süreli, çok inişli çıkışlı bir ilişkisi olmuştur ve Emma adında bir kızları olmuştur. Rachel onun çocukluk ve platonik aşkıdır. Ama daha sonra birbirlerini ne kadar çok sevdiklerini anlamışlardır. Ve dizinin sonunda bir daha ayrılmama sözüyle birleşmişlerdir.