Harry Potter'daki büyülü nesneler listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Büyülü nesneler (Harry Potter) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara


Aşağadaki listede Harry Potter evrenine ait büyülü nesneler yer almaktadır. Tüm nesneler J. K. Rowling'in yazdığı kitaplarda adı ve işlevi ile anlatılmaktadır.

İçindekiler

İletişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyülü Paralar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Hermione Granger, Dumbledore'un Ordusu üyeleri arasında haberleşmeyi sağlayan büyülü paralar oluşturur. Gerçek Galleonlar gibi üstlerinde numaralar bulunur; normallerinde parayı yapan cin cüceyi belirleyen bu seri numaraları, büyülü paralarda ise Harry kendininkini ayarladığına otomatik olarak değişerek bir sonraki buluşmanın gün ve saatini göstermektedir. Paralar üzerindeki sayılar değiştiğinde ısınarak sahibini uyarmaktadır.

Harry Potter ve Melez Prens'te, Draco Malfoy Hogwarts'taki iletişim engellerini aşmak için bir çift büyülü para kullanır, böylece Imperius laneti etkisindeki Madam Rosmerta ile bağlantıda kalabilmektedir. Draco daha sonra bu fikri, Lord Voldemort'un Ölüm Yiyenleri ile iletişim kurmasından etkilenerek paraları hazırlayan Hermione'den edindiğini söyler.

Çığırtkan[değiştir | kaynağı değiştir]

Çığırtkan ciddi bir kızgınlığı göstermek için ya da sadece bir mesaj iletmek için kullanılan bir mektup çeşididir. Açıldığında, gönderenin sesinin şiddeti büyüyle çok kez yükseltilmiş şekilde herkes tarafından duyulur. Eğer açılmazsa kendini patlatır ve ses daha da kötü bir kulak tırmalayıcı sesle konuşur.[HP2] Film versiyonunda, Çığırtkan'ın origami tarzında dudaklardan oluştuğu ve daha sonra kendini küçük parçalara ayırdığı görülür.

Harry Potter ve Sırlar Odası filminde Ron Weasley babasının büyülenmiş arabasını çalıp Harry ile birlikte Hogwarts'a uçarak gittikten sonra annesi Molly Weasley'den bir Çığırtkan alır. Neville Longbottom Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda, Sirius Black Gryffindor ortak salonuna girmek için onun kaybettiği parola listesini kullandığında büyük annesinden bir Çığırtkan alır. Daha sonra Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde, Hermione Rita Skeeter'ın Harry ile O'nun birlikte olduğunu hikayesini yayımlandıktan sonra Çığırtkan alır. Son olarak Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda, Albus Dumbledore Petunia Dursley'e amcası Vernon Harry'i kapı dışarı etmeye çalışınca, Harry'nin Privet Drive'da yaşamasına izin vermesi için yaptıkları anlaşmayı hatırlatıcı olarak bir Çığırtkan gönderir.

Saklayıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Görünmezlik Pelerinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca Bakınız: Harry'nin Görünmezlik Pelerini

Harry Potter Dünyası'nda, bir görünmezlik pelerini giyen kişiyi görünmez kılar. Görünmezlik pelerinleri birkaç tiptir. Çok nadir bulunan ve bir o kadar da pahalı nesnelerdir ve Demiguise'lerin derilerinin ipek haline getirilmesi ile yapılır. Bu büyülü otçullar (Harry Potter Dünyası'nın) Uzak Doğusu'nda bulunurlar. Gerçekleri Gösterme Büyüsü veya bir Kamaştırma Büyüsü ile normal bir pelerin haline getirilebilirler. Bu pelerinler zamanla görünmezlik yeteneklerini kaybederler ve çeşitli büyüler ile hassas hale getirilebilirler.[1]

Görünmezlik pelerinleri giyen kişinin sadece varlığının görünülürlüğünü gizler, fakat giyen kişinin cisim (katı) olma özelliğini yok etmez, yani kişiye dokunulabilir. Alastor Moody'nin sihirli gözü görünmezlik pelerini giymiş kişileri görme özelliğine sahiptir. Kediler (Mrs Norris) ve yılanlar (Nagini) gibi yaratıklar koklama ve duyma gibi bazı güçlü duyuları sayesinde görünmez kişilere karşı daha güçlülerdir, bu yüzden pelerinler ile bu yaratıklardan gizlenmek insanlara nazaran daha zordur. Kitaptaki Ruh Emiciler görme yeteneğine sahip değildirler bunun yerine insanların umutsuzluklarına göre hareket etme yeteneğine sahiptirler; bu sayede Ruh Emiciler görünmezlik pelerininden etkilenmezler.

Harry'nin pelerini haricinde, Moody'nin iki tane pelerininin olduğu bilinmektedir. Bunlardan birini Zümrüdüanka Yoldaşlığı hareketi sırasında Sturgis Podmore'dan ödünç almıştır. Diğerini ise Barty Crouch Senior oğlunu saklamak için kulanmıştır.

Püfür (Işıkemer)[değiştir | kaynağı değiştir]

Püfür sıradan bir çakmak gibi görünen Dumbledore'un icat ettiği alettir. Bir ışık kaynağından ışığı emip tekrar yerine koyarak kullanıcısının gizliliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Harry Potter ve Felsefe Taşı'nda, Dumbledore, Püfür'ü Dursley'nin yaşadığı yer olan Privet Drive'ı karartmak için kullanmıştır. Püfür'ün seride sonraki görünüşü Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda olmuştur. Dumbledore Püfür'ü Harry'yi Dursley' lerden alıp Grimmauld Meydanı 12 Numara'ya götürmekle görevli Deligöz Moody'ye ödünç vermiştir. Melez Prens'te ise Dumbledore Püfür'ü Harry'yi Privet Drive'dan almadan önce kullanır.

Son olarak Ölüm Yadirgarları'nda görülen Püfür, Dumbledore tarafından Ron'a miras bırakılır. Ron sinirlenip de arkadaşlarını terk ettikten sonra Püfür'ün eve dönmek için gereken yolu gösterdiğine dair özelliği ortaya çıktı. Ron bu nesne sayesinde Hermonie'nin sesini ismini söylerken duyar ve Püfür'ü kullandığında bir ışık Ron'un içine girer ve böylece Harry ve Hermione'nin bulunduğu kampa geri dönmesini sağlamış olur. Rowling şunu belirtmiştir ki Dumbledore onu Ron'a bıraktı çünkü Ron Harry ve Hermione'ye göre biraz daha yol gösterilmeye ihtiyaç duymaktadır.[2]

Karanlık Objeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şanlı El[değiştir | kaynağı değiştir]

Şanlı El, Borgin ve Burkes'te bir yastık üzerinde sergilenen bir el olarak tarif edilir. Bir mum ele yerleştirildiğinde, sadece sahibine ışık verir. ilk defa Draco ve babası Lucius Malfoy Harry Potter ve Sırlar Odası'nda, Knockturn Yolu'ndaki Karanlık Sanatlar mağazası Borgin ve Burkes'ü ziyaret ettiğinde bahsedilmiştir. Draco eli almak istediğini babasına söylediğinde Lucius elin bir hırsız aracı olduğunu söyleyerek, bu isteğini reddetti. Harry Potter ve Melez Prens'te Draco Peru Anında Karanlık Tozu kullandıktan sonra Şanlı El'i kullanarak Ölüm Yiyenler'i Dumbledore'un Ordusu üyelerinin arasından görülmeden geçirmek için kullandı.

Hortkuluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Hortkuluk

Diğer Karanlık Nesneler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yasak kitaplarda geçenler:
  • Bir büyücünün şiirleri, okuyanı sonsuza dek esprili bir biçimde konuşturabilir
  • Okuyanın gözlerini dağlayan bir kitap
  • Okuyan kişinin bir daha ayrılamadığı bir kitap .
 • Borgin & Burkes da bulunabilen isimsiz nesneler:
  • Kanlı oyun kartları
  • Camdan yapılmış parlak bir göz
  • Kötü görünümlü maskeler
  • İnsan Kemikleri
  • Paslı ve eski enstrümanlar
  • Hangman'ın ipinden yapılmış uzun bir düğüm
  • On dokuz Muggle'ın canıyla lanetlenmiş bir opal kolye ve aynı zamanda Harry Potter ve Melez Prens de Katie Bell'i neredeyse öldürecek olan kolyedir.
 • Knockturn Yolu'nda bulunabilen nesneler:
  • Zehirli mumlar
  • İnsan Tırnakları
  • Etçil salyangozları uzaklaştırıcılar
 • Grimmauld Meydanı, 12 Numara da bulunabilen nesneler:
  • Wartcap Tozu ile doldurulmuş gümüş bir enfiye kutusu
  • Harry'nin derisi delmeye çalışmış ama kaçmayı başarmış çok ayaklı cımbızlar gibi ince ve uzun bir alet, Sirius tarafından yok edilmiştir
  • Uğursuz ve kötü bir müzik kutusu fakat dinleyenlerini çok ilgi çekici bir tonla derin bir uykuya daldırır, Ginny Weasley tarafından durdurulmuştur
  • Önünden geçenleri ağır çivilerle vuran bir dede saati (Sarkaçlı duvar saati)
  • Ron'u boğazlamaya çalışmış eski ve mor bir cüppe takım
  • Ağzına kadar kanla doluymuş gibi görünen ,büyük bir opal takımla süslenmiş, bir kristal şişe
  • Pençeler
  • Paslı Hançerler
  • Sargılanmış yılan derileri

Ölüm Yadigarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölüm Yadigarları'nın üç ayrı objeden oluşan sembolü: Asa, Taş, ve Pelerin.

Ölüm Yadigarları, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nın ana konusunu oluşturan üç sihirli nesnedir. Her bir Ölüm Yadigarı'nın şekil, işlev ve amacı kitap akışı boyunca açığa çıkmıştır. Harry, Ron ve Hermione'nin Voldemort'un Hortkulukları'na yönelik araştırmaları sırasında Xenophilius Lovegood ile yaptıkları konuşmada Lovegood onlara bir Arayış olarak nitelediği efsanevi Yadigarlar'dan bahsetmiştir. Çoğu kişiye rağmen pek az insan bu hikayeye inansa da, Viktor Krum gibi bazıları Ölüm Yadigarları'nın sembolünün Gellert Grindelwald'un işareti olduğuna inanır.

Üç Kardeşin Hikayesi'ne göre Peverell kardeşler Ölüm'ü bulurlar. Ölüm onlara istedikleri herhangi bir şeyi seçme hakkı verir; büyük kardeş düelloda hiçbir şekilde altedilemeyecek bir asa, ortanca kardeş ölmüş birini geri getirmenin bir yolunu, ve küçük kardeş ise giyeni Ölüm'e görünmez kılan bir görünmezlik pelerinini seçer. Rowling'e göre hikayenin nasıl ortaya çıktığı Geoffrey Chaucer'ın The Pardoner's Tale adlı eserine dayanır.[3]

Mürver Asa[değiştir | kaynağı değiştir]

Mürver Asa, tarih boyunca bilinen adlarıyla Ölüm Değneği ya da Kader Asası, olağanüstü güçlere sahip mürver ağacından yapılmış Testral teleği bulunduran bir asadır.[4] Sanılana göre, varolan en güçlü asadır ve, daha sonradan yanlış olduğu kanıtlanmış olsa da, gerçek efendisi tarafından kullanıldığında o kişi hiçbir düelloda altedilemez. Ayrıca Asa, diğer tüm asalar gibi duyarlıdır ve asla gerçek sahibine zarar vermez. Asa yapıcısı Mr Ollivander tarafından belirtildiğine göre Asa, yalnızca yeni kullanan eski sahibini doğrudan silahsız bırakır, sersemletir ya da öldürürse gerçek anlamda yeni sahibine hizmet eder. Rowling'in söylediğine göre Asa efendisinin seçiminde acımasızdır ve pek çok asa sahibine sadakat beslese de Mürve Asa yalnızca güce yönelir. Eğer bir efendi yenilmeden, doğal yollarla ölürse Asa'nın gücü son sahipten bir daha alınamayacağı için ölür.

Antioch Peverell'in yenilmez asasıyla övünmesinin üzerine Peverell gece uyurken asayı almak isteyen bir rakibi tarafından öldürülmüştür. O zamandan beri güce aç büyücüler tarafından Asa hep aranmıştır. Son olarak Asa, Bulgar asa yapıcısı Gregorovitch'e geçmiştir. Gregorovitch, Ollivander ile giriştiği rekabette Asa'nın gizlerini ortaya çıkarma olanağına eriştiği için ona sahip olmasından ötürü övünmüştür. Daha sonra Asa onu Gregorovitch'ten çalan Grindelwald'un eline geçmiştir. Nihai olarak Grindelwald, "Asanın sahibi olmaya en çok yakışan, onunla ya da öldürmekle övünmeyen ve onu terbiye eden" Dumbledore tarafından yenilmiş, böylece Asa onun hakimiyetine girmiştir.

Dumbledore'un Severus Snape ile ayarladığı kendi ölümüne göre Snape onu kendi isteğiyle öldüreceği için Mürver Asa'nın yeni sahibi o olacaktır. Dumbledore'un ölümü bu nedenle bir yenilgi anlamına gelmediğinden böylece Asa'nın gücünün kırılacağını ummuştur. Ancak Draco, Dumbledore'u silahsız bıraktığı için plan bozulmuş ve Draco Asa'nın yeni efendisi olmuştur. Dumbledore'un ölümünden sonra Asa mezarının içine konmuştur. Son kitapta Voldemort Asa'nın gücünü öğrenir ve onu aramaya gider. Karanlık Lord, Dumbledore'un Asa'ya sahip olduğunu öğrenir, mezarı açar ve Asa'ya yeni sahibi olduğunu söyler. Sonrasında Voldemort bir önceki efendisinden sahipliğini alamadığı için Asa'ya tam anlamıyla sahip olamadığını öğrenmiştir. Ardından Snape'i, aslında Draco da Asa'ya hiçbir zaman tam olarak sahip olamamış olsa da, Asa'nın bağlılığının Draco'ya ait olduğunu bilmeden öldürmüştür. Dahası, Draco Harry tarafından silahsızlandırıldığı için Asa'nın bağlılığı Harry'e geçmiştir.

Hogwarts Savaşı'nda Mürver Asa efendisinin Harry olduğunu kavrar ve Harry'nin Expelliarmus büyüsü ile karşılaştığında Voldemort'un Öldüren Lanetini ona geri döndürür ve Voldemort'u kendi lanetiyle öldürür. Harry Defne ağacından ve Anka teleği bulunan asasını Mürver Asa ile tamir ettikten sonra onu tekrar Dumbledore'un mezarına koyarak Dumbledore'un esas istediği planı gerçekleştirmek istemiştir; Mürver Asa'nın gerçek sahibinin doğal bir yolla ölmesi ve böylece onun kötülüğü takibinin bitmesi.

Ayrıca Rowling bir röportajında Harry Potter ve Ölüm Yadigarları için ilk olarak düşündüğü başlığın Harry Potter ve Mürver Asa olduğunu belirtmiştir.[5]

Diriltme Taşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Diriltme taşı onu tutan ile ölü arasında iletişim kurulmasını sağlar. Ölüm Yadigarları'nın kökeni konusunda anlatılagelen bir hikayeye göre taş, orijinal sahibi olan Cadmus Peverell'in ölen nişanlısının bir tür yansımasını görmesinin ardından tam olarak ona sahip olamadığı için onu ölüme sürüklemiştir. Taş Marvolo Gaunt'ın elinde görüldüğü zaman Gaunt'un Peverell arması olduğuna inandığı Ölüm Yadigarları işaretinin üzerine oyulduğu bir yüzüğe, Marvolo Gaunt Yüzüğü, yerleştirilmiş olduğu görülür ve Gaunt bunu kanının saflığına dair bir övünç kaynağı olarak görür. Hem Dumbledore hem de Grindelwald taşı farklı nedenlerle istedi. Dumbledore onu ölü ailesi ile iletişim kurmak, Grindelwald ise bir Inferi ordusu oluşturmak için kullanmak istedi. Voldemort onun diğer büyü güçlerini bilmeden taşı bir hortkuluğa dönüştürdü.

Dumbledore taşı Marvolo'nun evinin kalıntıları arasından bulmuş ve onun hem bir hortkuluk hem de bir ölüm yadigarı olduğunu anlamıştır. Dumbledore, onun Voldemort tarafından yapılan lanetlerle korunan bir hortkuluk olduğunu unutarak ve kişisel isteklerinin etkisiyle Diriltme Taşı'nı ölmüş ailesiyle konuşmak için kullanmaya yeltenmiştir. Ancak, lanet elini yok etmiş ve vücuduna yayılmaya başlamıştır. Lanetin yayılması Snape tarafından tahrip olmuş ve kararmış ele bir süre için kıstırılmış olsa da Dumbledore'un yalnızca bir yıla yakın bir ömrü kalmıştır.

Taş daha sonra Dumbledore'un vasiyetiyle Harry'nin ilk kez katıldığı Quidditch maçında, neredeyse yutarak, ağzıyla yakaladığı Snitch'in içinde gizli olarak Harry'e geçti. Harry'nin dudakları Snitch'e dokunduğu zaman üzerinde Kapanışta açılırım mesajı ortaya çıktı. Harry ta ki ormana, ölümüne gidene kadar Snitch'i açamadı ve kapanış'ın sonu ya da ölümü anlamına geldiğini fark etti. Harry Voldemort ile yüzleşmeden önce kendini rahatlatmak için annesini, babasını, Sirius'u ve Remus Lupin'i çağırmak için taşı kullandı. Taş Harry'nin uyuşmuş parmakları arasından kayıp Yasak Orman'da kaldı. Harry ve Dumbledore'un portresi sonra Harry'nin ne onu arayacağı ne de nerede olduğunu başkalarına anlatacağı konusunda anlaştılar. 2007 yılındaki bir röportajında Rowling "İnanmak istiyorum ki bir atadam'in toynağı onu sonsuza dek toprağa gömmüştür" dedi. [3]

Görünmezlik Pelerini[değiştir | kaynağı değiştir]

Efsaneye göre Görünmezlik Pelerini giyeni Ölüm'e görünmekten koruyan bir güce sahiptir. Gerçek bir görünmezlik pelerini giyeni görünmekten tamamen koruyan ve hiçbir şekilde ne büyüler aracılığıyla ne de zamana karşılık giyeni ortaya çıkarmayan bir özelliğe sahiptir. Ölüm Yadigarları'nda, Harry'nin görünmezlik pelerininin Ölüm Yadigarları'ndan biri olduğu ortaya çıkar. Aslında pelerin Ignotus Peverell'e aittir. Onun ölümünden sonra pelerin Peverell'lerin soyu boyunca babadan oğula geçerek James Potter'a kalmıştır.[6] James Potter'ın öldüğü gece pelerin onda değildi; onu Ölüm Yadigarları üzerine büyük ilgi gösteren Dumbledore'a çalışması için önceden ödünç vermiştir. Dumbledore yıllar sonra pelerini Harry'e Hogwarts'taki ilk yılında yılbaşı hediyesi olarak vermiştir. Harry onu seri boyunca çeşitli maceralarında okulun içinde gizlice dolaşmak amacıyla kullanmıştır. Pelerin, yıllar içinde büyümelerine karşın zorlaşmaya başlasa da, Ron ve Hermione'nin de Harry ile beraber gezinmelerini sağlayacak kadar geniştir. Yedinci kitabın sonunda Dumbledore tarafından açıklanan Pelerinin gerçek büyüsü ise onun diğerlerini de sahibi gibi görünmez kılıp koruyabilmesidir.

Giyen kişiyi sıradan insanlara ve büyücülere karşı görünmez kılsa da bazı yaratıklar giyenin Pelerinin altında olduğunu sezme yetisine sahiptir. Yılanlar Pelerini göremeseler de hareket ve ısıyı sezebildikleri için giyen kişiye saldırabilirler. Argus Filch'in kedisi Mrs. Norris de Pelerini giydiğinde Harry'yi görür gibi gözükür. Ayrıca giyen kişiler "Homenum Revelio" büyüsüyle açığa çıkarılabilirler.[3] Ateş Kadehi'nde Moody'nin sihirli gözü Harry'yi Pelerin'in altında görebiliyordu. Azkaban Tutsağı'nda Dumbledore öğrencileri Ruh Emiciler'in insanların hislerini sezmelerinden ötürü görünmezlik pelerinleri ile aldatılamayacağını söyleyerek uyarmıştır.[7]

Serinin son kitabında Harry kendi soyuna bırakmak amacıyla Yadigarlardan sadece Görünmezlik Pelerini'ni elinde tutmayı seçmiştir.

Bulucular[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşman Camı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Düşman Camı sahibinin düşmanlarını, onların yakınlıklarına göre değişmekle beraber, odağın içinde ya da dışında belirleyen ve gösteren aynadır .Lakin, bütün Karanlık bulucular gibi yanılabilirler, beşinci kitabın ilk DO (Dumbledore'un Ordusu) toplantısında Harry tarafından bahsedildiği gibi. Moody'nin, aslında Barty Crouch Jr'ın kılığındayken, belirttiği gibi nesneler ne kadar yakınsa görüntü o kadar nettir .

Dürüstlük Dürterölçer[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Dürüstlük Dürterölçer gizlenme büyülerini ve büyülü nesneleri ortaya çıkarır. Nesne ilk kez Zümrüdüanka yoldaşlığı'nda ince altın bir çubuk olarak ortaya çıktı. Dürterölçerler, Voldemort'un dönüşünden sonra, Gringotts'un artırılmış güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak kullanılmışlardır. Son olarak Harry, Ron ve Hermione Gringotts'a Voldemort'un Hortkuluklarından birini çalmak için gittiklerinde görülmüşlerdir.

Hatırlatıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hatırlatıcı bir şey unutulduğunda kırmızıya dönen, duman içeren küçük şeffaf bir küredir. Ne yazık ki, kullanıcısına neyi unuttuğunu söyleyemez. Çok unutkan olan Neville'e Felsefe Taşı'nda büyükannesi tarafından bir hatırlatıcı verilir, ama Neville onu beşinci yılında kaybeder. Malfoy Felsefe Taşı'nda onu saklamak üzere çalar ancak Harry ona engel olur ve Malfoy'un fırlatıığı hatırlatıcıyı yakalar. Harry'nin yakalayışından etkilenen Minerva McGonagall onu Gryffindor Quidditch Takımı'na arayıcı olarak alır. Bunların S.B.D sınavlarında kullanımı yasaktır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı DVD'si hatırlatıcılara yaklaşım hakkında bir yazılım içerir.

Gösterici[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Gösterici kırmızı parlak bir tür silgidir ve görünmez mürekkep ile yazılmış bir yazıyı görünür kılmak için kullanılır. İlk kez Sırlar Odası'nda Hermione Tom Riddle'ın Günlüğü'ne yazıları görünür yapmak için kullandığında görülmüştür.

Sır Sezici[değiştir | kaynağı değiştir]

Sır Sezici, "son derece eğri büğrü, altın bir televizyon anteni" gibi tasvir edilen bir karanlık bulucudur. Bir sırrı ya da yalanı bulduğunda titreşir. Moody, "Elbette burada kullanılamaz, çok fazla parazit var, her yönden niçin ödevini yapmadığı için yalan söyleyen öğrenciler." der. Ancak, bu aslında onun kötü niyetlerinden ötürü de olabilir (aslında Barty Crouch Jr.'ın).

Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda, Sır Sezici'lerin Sihir Bakanlığı'nda, Atrium'da İdare Katı'na giden ziyaretçilerin üzerinde kullanıldığı görülür. Kitabın devamında Harry, diğer karanlık bulucular gibi bunların da kolayca yanıltılabileceğini söyler. Melez Prens'te, Hogwarts'taki sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle, Argus Filch, binaya giren her öğrenciyi Sır Seziciyle aramakla görevlendirilmiştir. Okula gelen bütün baykuşlar da bu önleme dahil edilmiştir ki posta yoluyla herhangi bir Karanlık Nesne Okula sokulamasın. Sonrasında Hermione şunu belirtmiştir ki Sır Seziciler nazarları, lanetleri ve gizlenme büyülerini bulabilir ama aşk iksirlerini karanlık olmadıkları için bulamazlar.

Sinsioskop[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinsioskop, Karanlık Dedektörler'den biridir. Nesnenin tepesinde dönen bir cam bulunur ve sahtekarlık olması durumunda acı sesler çıkararak bunu bildirir, örneğin yanı başında güvenilmez birinin bulunması veya yakınında gizli bir şeyin yapılması.

Sinsioskop seride ilk kez Azkaban Tutsağı'nda, Ron'un Harry'e on üçüncü yaşgünü hediyesi olarak vermesiyle görülür. Sonrasında Hogwarts Expresi'nde ve Harry ile Ron'un odasında görülür. Harry bir zaman sonra Ron'un faresi Scabbers'ın nesnenin her harekete geçtiği zaman yanında olduğunu fark eder. Aslında o Animagus kılığındaki hain Peter Pettigrew'dır. Ateş Kadehi'nde biraz takıntılı biri olan Moody'nin pek çok Sinsioskopu vardır ve bir şekilde bozmuştur -yüksek ihtimalle sahip olduğu çatlağı nedeniyle- hiçbir zaman susmadığını söylemiştir. Ancak sonrasında açığa çıkmıştır ki Deli Göz Moody kılığındaki kişi Çoközlü İksir etkisi altında bulunan Barty Crouch Jr'dır ve bu, nesnenin sürekli onun yanındayken ötmesini açıklamaktadır. Son olarak Ölüm Yadigarları'nda Hermione Harry'ye on yedinci yaşgünü hediyesi olarak bir tane vermiştir ve onu kitabın devamında saklandıkları yerde gözcülük etmek için kullanmışlardır.

Weasley aile saati[değiştir | kaynağı değiştir]

Weasley'ler evlerinde, Kovuk, her bir aile bireyi için ayrı olmak üzere dokuz kolu bulunan özel bir saate sahiptirler. Bu nesne saatin kaç olduğunu göstermek yerine her aile ferdinin yerini ya da durumunu belirtir. Bilinen yerler; Ev, Okul, İş, Yolda, Kayıp, Hastane, Hapishane, ve Ölümcül Tehlike'dir. Weasley'ler kitap dizisinde böyle bir saate sahip olduğu bahsedilen tek ailedir. Dumbledore saat için "mükemmel" yorumunda bulunur ve ondan etkilendiği gözlenir, ayrıca onun olağanüstü güçlü bir nesne olduğunu iddia eder.

Ölümcül Tehlike göstergesi saat kadranında normalde 12'nin olması gereken yere yerleştirilmiştir. İlk beş kitap boyunca saatin kolları aile üyelerinin değişen durumlarına göre değişmektedir, ama altıncı kitapta tüm kollar Ölümcül Tehlike'yi işaret etmektedir, birinin yolda olma durumu hariç. Mrs Weasley bunu Voldemort'un dönmesi nedeniyle herkesin ölümcül tehlikede olmasına bağlamaktadır, ama bunu onlardan başka kimsede böyle bir saat bulunmadığı için doğrulayamamaktadır.[HP6]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tükürenbilye[değiştir | kaynağı değiştir]

Tükürenbilye, kitaplarda genç büyücüler tarafından Sihirbaz Satrancı ve Patlayan Çıtçıt'ın yanı sıra oynanan bir sihirli oyundur. Tükürenbilye, misket ve petank oyunlarına benzer ancak bu oyunda bilyeler bir oyuncu kaybettiğinde onun yüzüne pis kokan bir tükürük saçabilir. Hogwarts öğrencileri kitaplarda Tükürenbilye oynarken çokça görülürler, hatta okulda bir Tükürenbilye Klübü bile vardır.

Quidditch ekipmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendini Karan Oyun Kartları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırlar Odası'nda, bir paket Kendini Karan Oyun Kartı'nın Ron'un odasını dolduran nesnelerden biri olduğundan bahsedilmiştir.[8]

Sihirbaz Satrancı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sihirbaz Satrancı, hareket edebilen ve rakibinin yerine geldiğinde onu öldürerek yerine geçen satranç taşları ile tahta üzerinde oynanan bir satranç oyunudur.[9] Oyuncular yalnızca taşlara cebirsel satranç notasyonu kullanarak hareket etmeleri gereken yeri söyler ve taşlar da buna uyar. Taşlar rakip oyuncunun taşı alınacağı zaman onu yıkarak ya da dışarı sürükleyerek oyundan atar. Ron büyükbabasından kalan bir takıma sahiptir ve Harry ilk kez oynadığında Seamus Finnigan'ın taşlarını ödünç alır, (taşların ona güvenmediği için sürekli tavsiyeler verdiği söylenir).[HP1] Harry daha sonra Hogwarts'taki ilk Noelinde sihirbaz krakerlerinden çıkan bir takıma sahip olur. Felsefe Taşı'nın son bölümünde Harry, Ron ve Hermione gerçek boyutlu bir sihirbaz satrancı oyununda hayatlarını riske atarak satranç taşlarının yerine geçerler. Ron açılış hareketini İskandinav Savunması ile yaparak taşların büyülendiğini ve birbirlerini parçalayabileceklerini gösterir. Daha sonra Ron, Harry'yi galip yapmak için kendi şahını feda eder.[10]

Sonrasında Deagostini adlı bir şirket Felsefe Taşı filminden sonra Harry Potter Chess adlı, tamamen gerçek boyutlu ve hareketli satranç taşlarına dayanan bir dergi yayınlar. Bu satranç taşları filmdeki gerçek boyutlu taşlar gibi üretilmiştir. Arco Toys ve başka oyuncak şirketleri de Sihirbaz Satrancı üretmiştir.[11]

Patlayan Çıtçıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Patlayan Çıtçıt oyun esnasında devamlı patlayan bir büyülü kart oyunudur. Oyun, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu öğrencileri arasında yaygındır. Sırlar Odası'nda, Harry Potter ve Ron Weasley, örümceklerin neden okuldan kaçtıklarını araştırmayı Weasley ikizlerinin onları bu oyunu oynamak için tutmaları nedeniyle ertelemişlerdir. Bir kitapta Ron Weasley, Patlayan Çıtçıt kartlarından bina yaparken kaşını hafifçe yakmıştır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Lee Jordan hocaların yalnızca öğretmek için ücret aldıkları konular hakkında konuşabileceklerine dair eğitim kararnamesi nedeniyle Dolores Umbridge'in onları bu kart oyununu oynamaktan men edemeyeceğini söylediği için cezalandırılmıştır.

Efsanevi büyülü eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ateş Kadehi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ateş Kadehi her Üçbüyücü Turnuvası'nın başlangıcında kullanılan ağaçtan yapılmış bir kupa'dır. Yalnızca okulların şampiyon katılımcılarının seçiminde "adil bir seçim" için kullanılır[HP4] Muhtemel adayların adlarının yazılı olduğu kağıt parçaları Kadeh'in içine atılır ve tayin edilen zamanda her okuldan bir temsilcinin adı Kadeh'ten dışarı doğru püsküren bir sihirli alevden çıkan kağıtta yazılıdır. Sahte Moody bir keresinde belirtmiştir ki Ateş Kadehi son derece güçlü bir büyülü nesnedir ve muazzam derecede güçlü bir aldatma büyüsü kullanılmadığı takdirde asla şaşırtılamaz.

Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde ki kullanımında Kadeh, Giriş Salonu'na konmuştur ve Dumbledore tarafından etrafına bir "yaş sınırı" çizilmiştir ki yaşı küçük olan büyücüler Turnuva'ya katılamasınlar. Kullanılmadığı zamanlarda Kadeh mücevher işlemeli bir kutunun içinde tutulmaktadır.

Gryffindor'un Kılıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gryffindor'un Kılıcı, cincüce yapımı kabzası yakut kakmalı bir kılıçtır. Hogwarts'ın kurucularından Godric Gryffindor'a aittir. Harry Potter ve Sırlar Odası'nda Harry, Kılıcı Seçmen Şapka'nın içinden bir Basilisk'i öldürmek için çıkarmıştır. Ayrıca Kılıç Ölüm Yadigarları'nda da (kılıç kandini güçlü yapan her şeyi soğurduğu için Basilisk zehri içerdiğinden) Voldemort'un üç hortkuluğunun yok edilmesinde rol oynamıştır.

Kılıç cincüce yapımı olduğundan yok edilemez ve bir cincüce olan Griphook'a göre Kılıç ilk olarak Birinci Ragnuk adında bir cincüce tarafından dövülmüştür ve Gryffindor tarafından "çalınmıştır". Yedinci kitapta Kılıç, Bellatrix Lestrange'in hazine dairesindeki baskın sırasında Harry'den düşmüş ve Griphook tarafından çalınmıştır (ya da cincücenin söylediğine göre geri almıştır). Ancak kitabın ilerleyen kısımlarında Kılıç, Neville Seçmen Şapka'nın içinden Voldemort'un yılanı Nagini'nin kafasını kesmek için çıkardığında tekrar büyücülere geri dönmüştür. Bu durum şunu açıkça göstermiştir ki Kılıç ne zaman nerede olursa olsun gerçek bir Gryffindor Kılıç'a ihtiyaç duyduğunda o Seçmen Şapka'nın içinde belirir.

Rowling internet üzerinden yaptığı bir konuşmada şunu belirtmiştir ki Gryffindor, Kılıç'ı Ragnuk'tan çalmamıştır ve bu yalnızca cincüce Griphook'un büyücülere olan güvensizliğinin ve ön yargısının bir parçasıdır.[12]

Felsefe Taşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik bir simya düşüncesi olan Felsefe Taşı'na dayanan (Amerikan basımlarında Büyücü'nün Taşı olarak değiştirilen) nesne Nicolas Flamel'e ait olan bir taştır. Efsaneye gör Taş tüm metalleri altına çevirme gücüne sahiptir ve Ölümsüzlük İksiri'nin de yapımında kullanılır. Taş sadece ilk kitapta görülmüştür ve Voldemort tarafından gücüne kavuşmak için aranmıştır. Kitabın sonunda Dumbledore ve Flamel'in yaptığı anlaşmaya göre Taş yokedilmiştir.

Seçmen Şapka[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçmen Şapka, Hogwarts'ta her yeni öğrencinin hangi okul binasına - Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ya da Slytherin - ait olduğunu sihir yoluyla belirleyen akıllı bir nesnedir. Şapka, okulun açılış şöleninde her yeni öğrencinin kafasına yerleştirilir. Şapka seçimini sesli bir şekilde duyurur ve öğrenci seçilen binaya katılır. Harry'nin kendi seçilişine dair yaptığı çıkarıma ve Hermione'nin kısa bir yorumuna göre Şapka seçimini yaparken öğrenciyle konuşur ve kararını verirken onun tercihini de hesaba katar. Seçmen Şapka Harry'nin yerleştirilmesinde zorda kalmıştır, onun özellikle ve ısrarla istemediğini söylemeden önce Harry'yi neredeyse Slytherin'e yerleştirecektir. Şapka onu hem annesinin hem de babasının binası olan Gryffindor'a seçmiştir. Rowling'in, Seçmen Şapka'nın Harry'yi hangi binaya yerleştireceği konusunda karasız kalmasına yorumu onun, Harry'nin içinde Voldemort'un ruhunu hissetmesidir.

Seçmen Şapka aslında Hogwarts'ın dört kurucusundan biri olan Godric Gryffindor'a aittir. Eskiliğinden ötürü Şapka "yamalı, yıpranmış ve son derece kirli" olarak görülür. Her sene öğrencileri seçmeden önce yeni bir açılış şiiri okur. Duruma göre bu şiirler yaklaşmakta olan tehlikeye karşı uyarıcı olabilir, Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda olduğu gibi. Seçmen Şapka'nın şiiri uzunluğuna ve içeriğine göre değişse de her zaman binalar hakkında kısa tanımlarda bulunur.

İki örnekte Seçmen Şapka, Gryffindor'un Kılıçı'nı çıkarabilme özelliğini göstermiştir; Sırlar Odası'nda Harry'ye getirmiş, Ölüm Yadigarları'nda Neville'e ulaştırmıştır. Dumbledore yalnızca gerçek bir Gryffindor'un Kılıc'ı çağırabileceğini ortaya koymuştur. Ölüm Yadigarları'nda Voldemort onu ateşe atmıştır, ama hemen ardından Neville, Kılıç'ı Şapka'nın içinden çıkarabildiğinde yok olmadığı görülmüştür. Ölüm Yadigarları'nda, Harry'nin en küçük oğluyla yaptığı, eğer gerçekten Slytherin'e gitmek istemezse Şapka'nın onun tercihini dikkate alacağını söylediği konuşmasıyla Şapka'nın varlığını sürdürdüğü ortaya çıkmıştır.

Aynalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelid Aynası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelid Aynası, Felsefe Taşı'nda Harry tarafından Hogwarts'ın arka koridorlarında bulunan efsanevi bir aynadır. Üzerine kazınan "erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi" - ki tersten okunduğunda ve kelimelere doğru ayrıldığında - İngilizce, "Sana yüzünü değil ama kalbindekini gösteririm" anlamına gelir (Ayna'nın İngilizce orijinalindeki adı Erised'dir -"desire" kelimesinin tersi- ve manası çevirmenler tarafından Türkçeye "dilek" olarak çevrilmiş, böylece Ayna'nın adı Kelid olmuştur). Harry, Ayna'yla karşılaşmasında annesi ve babasının yanı sıra akraba kalabalığı olarak görünenleri; Ron ise kendini okul birincisi ve Quidditch Kaptanı olarak elinde Quidditch Kupası'nı tutarken görmüştür (ve böylece kendinden çokça başarılı olan ağabeylerinin ve en meşhur arkadaşı Harry'nin gölgesinden çıkmış olarak kabul edilmeyi istediğini açığa vurmuştur). Dumbledore, Harry'yi, onun ne bilgi ne de doğruluk verdiğini, ama ondan önce Ayna'nın önünde çokça zaman geçiren kişilerin gördüklerinden ötürü çıldırdıklarını söyleyerek uyarmıştır.

Dumbledore, kitapta Ayna ile karşılaşan ender karakterlerden biridir, asla yeterli sayıda çorabı olmadığını iddia ederek kendini elinde çorap örerken gördüğünü söylemiş, insanların ona kitap hediye etmekte ısrar ettiği için yılbaşında hiç çorap alamamasından yakınmıştır. Lakin, Ölüm Yadigarları'nda anlaşılmıştır ki Ayna'da gerçekten gördüğü şey tüm ailesinin tekrar canlı ve mutlu olduğudur.[13]

Kelid Aynası, ilk kitapta Felsefe Taşı için konulan son önlemdir. Dumbledore, Taş'ı, Ayna'nın içine yalnızca onu kullanma maksadı olmadan bulmak isteyenlerin bulacağını bilerek saklamıştır; kendilerini, Taş'ı bulmaktan ziyade, Ölümsüzlük İksiri yaparken ya da nesneleri altına dönüştürürken görenlerin asla ona sahip olamayacağını da bilerek.

Ayna'nın mevcut durumu bilinmemektedir.

İki Taraflı Ayna[değiştir | kaynağı değiştir]

Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Sirius, aslında hücre cezası verildiğinde James ile irtibatını sağlayan bir aynayı Harry'ye verir. Bu ayna, eline alıp diğer aynanın sahibinin adını söylediğinde etkin hale gelen ve çağrılan kişinin yüzünün diğer aynada görülmesine (veya tam tersine) sebep olan İki Taraflı Ayna'nın bir parçasıdır. Harry bu Ayna'yı Sirius'tan, Grimmauld Meydanı'nda bir yılbaşı tatilini geçirirken alır. Harry, ilk olarak, paketi açmamaya karar verir. Sirius'un ölümünden sonra ise bir daha etkin olamayacağını fark ederek Ayna'yı bulur. Ayna, ikinci kez, Melez Prens'te Mundungus Fletcher Grimmauld Meydanı'nı yağmalayıp Aberforth Dumbledore'a sattığında görülür. Aberforth Dumbledore ise Ayna'yı, Ölüm Yadigarları'nda Harry'yi izlemek için kullanır. Harry umutsuzca yardım için Ayna'nın kırık parçasına bakıp yardım istediğinde Aberforth'a ait olan (Harry'nin ise yanlışlıkla Albus Dumbledore'a ait olduğunu sandığı) parlak bir mavi göz belirir ve Malfoy Malikanesi'nden kaçıp Denizkabuğu Kulübesi'ne varabilmeleri için yardıma Dobby'yi gönderir.

Fotoğraflar ve Portreler[değiştir | kaynağı değiştir]

İksirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amortentia[değiştir | kaynağı değiştir]

Amortentia, içen kişide iksiri verene karşı güçlü bir takıntı ve delicesine bir aşkın oluşmasına sebep olur. İksir ya birine içmesi için zorla verilir ya da gizli bir şekilde içirilir. Etkileri tüketilmek için bekledikçe kuvvetlenir, Harry Potter ve Melez Prens'te Ron'un yanlışlıkla Harry'ye verilmek için içine yoğun aşk iksiri katılmış bir kutu Cauldron çikolatası yediğinde görüldüğü gibi. İksirin nektarı içecek olan kişiye özeldir, her kim içecekse onu hareketlendiren bir kokuya sahiptir. Tüm afrodizyakların en güçlüsüdür. Ayrıca kendine has buhar kıvrımlarından ve sedef parıltısından da tanınabilir.

Yaşayan Ölünün Yudumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşayan Ölünün Yudumu, adından da anlaşılabileceği gibi, içeni sanki ölüymüş gibi göründüğü derin bir uyku konumuna sokan bir iksirdir. Harry'nin Snape ile yaptığı ilk İksir dersinde hocasının bahsettiği gibi dövülmüş çirişotu kökünün kaynatılmış peline katılmasıyla yapılır. Melez Prens' te Harry, Melez Prens'in (aslında Snape'in) kitabındaki sonradan yazılmış olan tavsiyeye uyarak bu iksiri hazırlamada birinci olur. Sonrasında küçük bir şişe Felix Felicis iksiri ile ödüllendirilir.

Barış Yudumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Barış Yudumu endişeyi azaltmak ve heyecanı yatıştırmak için kullanılan bir iksirdir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı' nda Snape, Harry ve sınıf arkadaşlarına bu iksiri yaptırır. Yapması çok zor bir iksirdir; malzemeler kesin bir sırayla katılmalı, mutlak bir zaman boyunca karıştırılmalı ve en son malzeme katılmadan önce iksirin kaynatıldığı ateşin ısısı belirli bir seviyeye düşürülmelidir.

Felix Felicis[değiştir | kaynağı değiştir]

Felix Felicis, ayrıca "şans iksiri" olarak da adlandırılır, her kim içerse ona sıradışı bir şans sunar ve şansın süresi ne kadar içildiğine göre değişir. Tüm spor müsabakalarında yasaklanmıştır ve çok miktarda içilmesi zararlıdır. Sıvı halinde iken altın renklidir, fakat Harry Potter ve Melez Prens filminde şeffaf olarak görünmüştür. Horace Slughorn'a göre aşırı kendine güvene bağlı etkilerin yanı sıra baş dönmesi ve aşırı isteklilik gibi yan etkiler de görülebilir. Melez Prens'te Harry Ron'a, Quidditch maçında başarılı olabilmesi için sanki iksirden vermiş gibi yapmıştır ve Ron plasebo etkisiyle başarılı olmuştur. Harry iksiri Slughorn'dan Voldemort ve Hortkuluklar hakkındaki anılarını almak için kullanmış, geri kalanını da Ölüm Yiyenler Hogwarts'ı basıp Dumbledore'u öldürdüklerinde Ron, Hermione, Ginny, Neville ve Luna Lovegood arasında paylaştırmıştır.

Çok Özlü İksir[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok Özlü İksir, içenin bir saat süreyle bir başkası gibi görünmesini sağlayan bir iksirdir. Bu iksir, dönüşmek istenen kişinin saç telinin yanı sıra başka malzemelerin de katılmasıyla yapılır. Tadı ve görünüşü kişiden kişiye değişir. İlk olarak seride, Sırlar Odası'nda Harry ve Ron'un Crabbe ve Goyle'a dönüşerek Draco'yu sorgulayabilmeleri için kullanılmıştır; Hermione ise kedi kılı almıştır ve bir kediye dönüşmüştür. Ateş Kadehi'nde ise Barty Crouch Jr, Moody kılığına girmek için kullanmıştır. Melez Prens'te ise Crabbe ve Goyle, Draco içerdeyken İhtiyaç Odasını korurken genç kız kılığına girmek için kullanmışlardır. Ölüm Yadigarları'nda Harry, Bill Weasley ve Fleur Delacour'un düğününde "Barny Weasley" olarak görünmek için kullanmıştır. Ayrıca, Harry, Ron ve Hermione, Sihir Bakanlığı yetkilileri kılığına girerek Bakanlığa sızmak için kullanmışlardır. Godric's Hollow'da Harry ve Hermione yaşlı bir Muggle çifti kılığına girip keşif yaparken ve Gringotts'ta Bellatrix Lestrange'ın banka dairesine girerken Hermione'nin onun kılığına girmesi için de kullanılmıştır.

Veritaserum[değiştir | kaynağı değiştir]

Veritaserum, ayrıca Doğruluk İksiri ve Doğruluk Sıvısı olarak da bilinir, yalnızca üç damlası herhengi bir kişiyi bir sorunun doğru cevabını söyletmeye yarayan iksirdir; bir örneği Ateş Kadehi'nde Barty Crouch Jr.'ın üzerindeki kullanımıdır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Umbridge, Dumbledor'un Ordusu'na bağlılığı bulunan öğrencileri sorgulamak üzere kullanmayı denemiş, aslında ona verilen iksir Snape tarafından tesir etmeyecek şekilde hazırlanmış ve Harry de sanki onu içmiş gibi yapmıştır. Melez Prens'te Harry, Slughorn'dan Voldemort ile ilgili anılarını almak için kullanmayı düşünmüş, ki sonrasında daha iyi bir yol bulmuştur, Ölüm Yadigarları'nda ise Rita Bathilda Bagshot'tan Dumbledore'un çocukluğu ile ilgili anılarını almak için kullanmıştır. Rowling bir hayran sitesinde şunu belirtmiştir ki iksir Zihinbend ile yanıltılabilir ve büyücü mahkemelerinde genellikle kullanılmaz.

Şaka Nesneleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Weasley Büyücü Şakaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Weasley Büyücü Şakaları'nın şaka eşyaları, dükkanın sahipleri Fred ve George tarafından yapılır ve tasarlanır. Weasley'lerin Gösterişli Parlamaları büyülenmiş olağanüstü havai fişeklerdir. Kaytartan Çerez Kutuları yiyenin dersi kırması için tasarlanmış şekerlerdir. Farklı çerezler değişik etkilere sahiptirler, kusma, bayılma ya da burun kanaması gibi; şekerlerin bir yanı hasta ederken diğer yanı iyileştirir. Patentli Gündüz Düşleri kullananı gerçekçi rüyalara sokan bir kittir ve derste kullanılabilir. Kafasız Şapka yalnızca kafa ile sınırlı bir görünmezlik sağlar ve başsız gibi gösterir. Bunun eşi ise Kalkan Şapkadır ve nazarlarla lanetleri geri yansıtır. Fred ve George bunu bir şaka aracı olarak tasarlasalar da Bakanlık görevlileri kullanışlılığından etkilenmiş ve 500 adet sipariş vermişlerdir; Kalkan Pelerin ve Kalkan Eldiven de yakında satışa sunulacaktır.

Hileli Asalar kullanılmak istendiğinde alakasız nesnelere dönen sahte asalardır. Ayrıca savunmasız hedefleri kafasından ve boynundan vuran nesneler de vardır. Dolma Dil Şekerlemesi yiyenin dilini dehşet verici biçimde geçici olarak büyüten ve Harry'nin kuzeni Dudley'nin ağzına Fred tarafından "yanlışlıkla" düşürüldüğünde de etkisi görülen şekerlerdir. Kanarya Kremaları yiyeni kısa süreliğine dev bir kanaryaya dönüştüren kremadır.

Zonko'nun Şaka Dükkanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonko'nun Şaka Dükkanı Hogwarts öğrencileri için Hogsmeade gezilerinde önemli bir uğrak yeri olmuştur. Dükkan "Fred ve George'un bile en çılgın hayallerini gerçekleştirecek şakalar ve oyunlar" satar. Bu ürünler Tezek Bombası, Bayıltan Lezzetler, Kusma Pastili ve Burunkanatan Nugat'tır.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer şaka nesneleri Geğirme Tozu,[14] Tezek bombası (patlar ve kötü bir koku salar), ve Tekrar Vuran Bumeranglar'ı (atıldıktan sonra tekrar tekrar hedeflerini vururlar ve Hogwarts'ta yasaklanmışır) içerir. Tazı Dişli Frizbiler gerçekten de tazı dişine sahiptirler ve Ateş Kadehi'nde sene başında Filch'in yasakladığı yeni nesnelerden biri olarak bahsedilmiştir. Ancak ilk kez görülmeleri Melez Prens'te Ron, Gryffindor ortak salonunda fırlatırken olmuş, yanlışlıkla yön değiştirmiş ve bir perdeyi ısırmıştır.

Çalıştığında gürültüyle çığlık atan Çığlık Atan Yo-Yolar ve hocaları rahatsız etmek için kullanılan ve koku salan Pis Kokulu Topak dahil pek çok nesne daha vardır.[14]

Depolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Moody'nin Büyülü Bavulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Alastor Moody özellikle büyülenmiş bir sihirli bavula sahiptir. Bavulun yedi kilidi vardır ve her nesne türü bölmesi için ayrı bir kilit vardır. En kaydadeğer olanı yedinci bölmesidir, 10 metre derinliğindedir (yüksek ihtimalle Saptanamaz Genişletme Büyüsü sayesinde) ve Barty Crouch Jr.'ın gerçek Moody'yi hapsettiği yerdir. Diğer bölmelerinde büyü kitapları, Karanlık Bulucular ve Moody'nin Görünmezlik Pelerini vardır.

Düşünseli[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşünseli, anıları saklamak ve izlemek için kullanılan taş bir kaptır. Mistik rünlerle kaplıdır ve ne katı ne de sıvı halde olarak tanımlanan anıları içerir. Bir büyücü ya da cadı kendisinin veya bir başkasının anılarını çıkarabilir, içinde saklayabilir ve sonra izleyebilir. Ayrıca bilgiyle ve anılarla dolu olunduğu zaman hafızayı rahatlatabilir. Herkes anıları Düşünselinin içinde görebilir, hem izleyenlere gerçek dünyanın büyülü bir hali gibi olan anıların içine dalma olanağı da tanır.

Gözlemleyenler olayları üçüncü şahıs bakış açısından izlerler ve nesne olaylara yakından bir bakış imkanı da sağlar. Rowling şunu belirtmiştir ki Düşünseli kişilerin dikkat etmemiş olsalar dahi yaşanmış olaylardaki ayrıntıları görebilmelerini sağlar, ve "bu Düşünselinin büyüsüdür, olanı canlı kılar" demiştir.[15] Düşünselinin içindeki hatıralar gümüş iplik görünümündedir. Anılarla oynanabilir ya da onlara ağır hasar verilebilir, veya sadece eskitilip sisli hale getirilebilir (Slughorn'da olduğu gibi), kalın akıcı gözükebilir ve karanlık bir görüş sunabilir. Anılar yalnızca insanlardan olmak zorunda değildir, Dumbledore bir ev cini olan Hokey'den de anı almıştır. Nesne son kez Ölüm Yadigarları'nda, Harry Snape hakkındaki gerçeği öğrenmek için kullandığında görülmüştür.

Melez Prens'in film versiyonunda Dumbledore'un anıların içinde bulunduğu küçük şişeleri saklamak için kullandığı ayrı bir kabı vardır.

Hermione'nin boncuklu küçük çantası[değiştir | kaynağı değiştir]

Hermione, elçantasına Saptanamaz Genişletme Büyüsü yaparak Ölüm Yadigarları'nda Bill ve Fleur'un düğününden ayrılırken ihtiyaç duydukları neredeyse her şeyi yanlarına almalarını sağlamıştır.

Kürk torbalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürk torbalar içlerinde çeşitli nesnelerin saklanabildiği ve sahibinden başka kimsenin onları alamadığı çantalardır. Harry, Hagrid'den doğum günü hediyesi olarak aldığı torbanın içinde Dumbledore'un kendisine vasiyeti ile bıraktığı Snitch, Sirius'un iki taraflı aynasının kırık bir parçası ve sahte Hortkuluğu taşır. Rufus Scrimgeour'un da Dumbledore'un vasiyeti ile Harry, Ron ve Hermione'ye bıraktığı nesneleri ulaştırabilmek için kullandığı bir torbası vardır.

Ulaşım aracı[değiştir | kaynağı değiştir]

Süpürgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Süpürgeler her yaştan büyücü ve cadının ulaşım ve Quidditch oyunu için kullandığı bir araçtır. Kullanımları Uçan Halılar gibidir ancak Uçan Halılar Büyük Britanya'da yasaklanmıştır. Ancak Süpürgeler pahalı yolculuklar için yastık büyüsüyle bile rahat değildirler. Süpürgeler Büyücülük Dünyası'nda en çok satılan malzemedir. Pek çok marka ve modelde süpürge vardır, hepsi de yeterliliklerine göre değişmektedir. Bu süpürge yelpazesi yüksek kalite ve pahalı olanlarından küçük büyücüler için olan ve yalnızca yerden birkaç karış yukardan uçabilenlerine, hatta aile boy, oturma odası olan ve altında bir bagajı olanlara kadar uzanmaktadır.

Harry Quidditch oynadığı için onun süpürgeleri Nimbus 2000 ve Ateşoku seri boyunca belirgin bir biçimde geçer. Nimbus 2000 Harry'ye Dumbledore'un özel izniyle Minerva McGonagall tarafından onu Arayıcı olarak seçtiği için verilmiştir. Ateşoku ise Sirius tarafından Noel hediyesi olarak Nimbus'unun bir Quidditch maçında kullanılmaz hale gelmesinden sonra verilmiştir. Ateşoku dünyadaki en hızlı süpürge olarak kalmış ve önceki rekoru elinde bulunduran Nimbus 2001'i geçmiştir, ve bedeli o kadar yüksektir ki yalnızca talep üzerine alınabilir.

Bay Weasley'in aracı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur Weasley, sonradan büyülediği bir Ford Anglia'ya sahiptir; araç uçabilir, görünmez olabilir ve pek çok diğer özelliğinin yanı sıra büyülenmeden önceki boyutlarına rağmen tüm Weasley ailesini içine alabilir. Araba Fred, Ron ve George tarafından Harry'yi Dursley'lerin evinden kurtarmak için çalınmıştır. Sonradan, Ron ve Harry arbayı Peron 9¾ Dobby tarafından mühürlendiği için Hogwarts'a gidebilmek amacıyla çalmışlardır. Okula vardıklarında, Şamarcı Söğüt'ün olduğu yerde indikten sonra araba Yasak Orman'a kaçmıştır. Bay Weasley, yedi Muggle arabayı uçarken gördükleri için Sihir Bakanlığı tarafından soruşturmaya alınmış, işini kaybetmekten son anda kurtulmuştur.

Araba, Harry ve Ron ormanda Aragog'u ziyaret etmeye gittiklerinde örümcek kolonisi üzerlerine saldırmak üzereyken ortaya çıkar ve onlara saldırarak ikisini ormandan dışarı çıkarır. Arabanın son durumu belli değildir. Ron, arabanın çıldırdığını ve kendi başına hareket ettiğini belirtmiştir.

Uçuş Tozu[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçuş Tozu, büyücüler tarafından şöminelerde ulaşım ve haberleşme amacıyla kullanılan parıltılı bir tozdur. Toz, Ignatia Wildsmith (1227–1320) tarafından bulunmuştur. Uçuş Tozu, Uçuş Ağı'na bağlı her şöminede kullanılabilir. Birinden diğerine hareket etmek için öncelikle şömine yakılmalıdır. Yolcu, bir avuç Tozu alevlere atar, zümrüt yeşiline dönen alevlere girerek gideceği yeri temiz ve istekli bir sesle belirtir. Toz haberleşme için kullanılacağı zaman büyücü alevlere başını sokarak konuşacağı kişinin bulunduğu yerdeki şömineden başını çıkarır. Ayrıca bedenin başka bir bölümü de bu amaçla kullanılabilir; Umbridge'in Sirius'u, Harry ile Ağ aracılığıyla konuştuğunda yakalamak üzereyken olduğu gibi. Büyücüler aynı zamanda Toz aracılığıyla çağrılabilir de, Azkaban Tutsağı'nda Snape'in Harry'yi Çapulcu Haritası hakkında sorgularken Lupin'i şöminesi aracılığıyla çağırdığı gibi.

Sırlar Odası'nda, Weasley ailesi Diagon Yolu'na Uçuş Tozu aracılığıyla giderler. Harry tam olarak Diagon Yolu diyemediği için Borgin and Burkes'e çıkar. Dördüncü kitapta Bay Weasley, Bakanlık'taki gücünü kullanarak Dursley'lerin şöminesini geçici süreliğine Uçuş Ağı'na bağlar, ancak bacanın kapatıldığını bilmemektedir. Sirius, aynı kitapta Harry ile konuşabilmek için Ağı kullanır. Beşinci kitapta Harry, Sirius ile konuşabilmek için önce Gryffindor'un şöminesini, sonra da Umbridge'inkini kullanır; Harry bunu Umbridge, Hogwarts ile içerden ve dışardan yapılan haberleşmeleri kontrol ettiği için yapmıştır. Uçuş Ağı, Sihir Bakanlığı tarafından izlenmektedir. Bakanlık'ın ayrıca çalışanları ve memurları merkeze ulaşırken Anahtarlar ve Süpürgelerle uğraşmasın diye sahip olduğu 700 şöminesi vardır.

Uçan halılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçan Halılar kalın, işlemeli ve genelde Orta Doğu'da üretilen uçma büyüsüyle büyülenmiş halılardır.[özgün araştırma?] Uçan Halılar bir zamanlar Britanya büyücülük cemiyetinde ulaşım aracı olarak kullanılması kabul edilmişti, anacak şu anda Yasaklanmış Büyülenebilen Nesneler Sicil Dairesi tarafından "Muggle Eşyası" olarak tanımlanmış ve yasaklanmıştır. Her ne kadar diğer ülkelerde serbest olsa da kullanımı Britanya büyücülük kanunlarına aykırıdır. Bay Weasley Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanımı Dairesi'ndeki makamından dolayı bu yasağın uygulanmasıyla yakından ilgilenmiştir. Yasağın yeni olduğu yalnızca Bay Weasley'nin katılımından dolayı değil ayrıca Barty Crouch Sr'nin büyükbabasının yasaktan hemen önce 12 koltuklu Axminster halısı almasından da anlaşılmaktadır. Tahminen Orta Doğulu Ali adında bir büyücü Uçan Halı kullandığı için Sihir Bakanlığı'ndan Bay Weasley ile sorunludur.

Hogwarts Expresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Hogwarts Expresi

Hızır Otobüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Hızır Otobüs (Orijinali:Knight Bus) cadı ve büyücülerin taşınmasını sağlayan sihirli, mor renkli, üç katlı Regent tipi otobüs. Harry kolunu asasına istemeden uzatarak çağırmış ve ilk kez Azkaban Tutsağı'nda ortaya çıkmıştır. Harry en son olarak Hızır Otobüse Zümrüdüanka Yoldağlığı'nda arkadaşlarıyla beraber binmiştir. Hızır otobüs süpürgeyle seyahatten daha hızlı ancak neredeyse anında varış sağlayan diğer metotlardan daha yavaştır (Uçuş Tozu, Cisimlenme). Otobüs ücretlidir; Harry Little Whinging'den Çatlak Kazan'a gitmek için 11 Sickle ödemiştir.(Sıcak su şişeleri, diş fırçaları ve sıcak çikolata gibi diğer olanaklar ekstra ücrete tabidir.)

Otobüs, toplu taşıma amacıyla başka bir ulaşım aracı seçemeyen büyücü ve cadılara hizmet verir. Yolcular otobüs tarafından Büyük Britanya'nın genelinden toplanır ve belli olmayan bir rotadan giderek onları istedikleri yere ulaştırır. Sokaklarda ok gibi fırlar, Muggle'lara kesinlikle görünmez ve kısa mesafelerde nesnelerin yolundan çekilmesini sağlayarak gider. Uzun mesafelerde ise patlama ve sallantılarla beraber anında 160 km atlar. Otobüsün içi günün saatlerine göre değişir, gündüz oturaklar gece ise yataklar vardır. Bahsedilen tek engel ise otobüsün suya girememesidir.

Serinin üçüncü kitabında Otobüs'ün muavini Stan Shunpike, şoförü ise Ernie Prang'dir.

Sirius Black'in motosikleti[değiştir | kaynağı değiştir]

Sirius uçan bir motorsiklete sahiptir ve onu Harry'nin anne ve babasının öldüğü gece Hagrid'e ödünç verir. İlk kez, Hagrid Harry'yi ilk kitapta Privet Drive Dört Numara'ya getirdiğinde görülmüş; sonradan yedinci kitapta onu tekrar Harry'yi Dursleyler'in evinden kaçmasında yardım etmek için kullanmıştır. Ölüm yadigarları'nda motorsiklete Bay Weasley tarafından çeşitli değişiklikler yapılmıştır; egzoz borusundan örülmüş duvar fırlatmak, arkasından ağ ateşlemek, motoru aniden hızlandıran bir ejder ateşi çıkarmak gibi. Ejder ateşi Hagdir ve Harry Voldemort tarafından takip edilirlerken büyük oranda kullanılmıştır. Ancak Bay Weasley onları güvenlik konusunda emin olmadığından uyarmış ve yalnızca acil bir durumda kullanılmasını söylemiştir. Bunu söylemekte haklı olduğu ani hızlanmadan sonra motorsiklet sepetinin ayrılmasıyla ortaya çıkmış; Hagrid büyüde deneyimsiz olduğundan yardım edememiştir.

Motorsiklet, Hagrid ve Harry onu Ted ve Andromeda Tonks'un bahçelerindeki havuza düşürdüğünde büyük zarar görmüştür. Mr Weasley Harry'ye "zamanı olduğunda", yani Mrs Weasley unuttuğunda, onu yeniden tamir edeceğini gizlice söylemiştir. Bay Weasley onu tavuk kümesinde saklamaktadır.

Anahtarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Anahtarlar'dan ilk olarak Ateş Kadehi'nde bahsedilmiştir. Portus büyüsüyle dönüştürülürler. Bir Anahtar belirli bir noktaya gitmek isteyen kişinin dokunmasıyla ya da önceden belirlenerek etkin olduğu bir zamanda dokunan kişinin taşınması için kurulur. Ayrıca tek yol ve tek sefer için veya sahibinin belirli noktalar arasında gidiş geliş yolculuğu için de kurulabilir. Anahtarların yapılması genel ve sıkı bir şekilde sınırlanabilir: Cornelius Fudge bir keresinde Dumbledore gözlerinin önünde yapabildiğinde çok üzülmüş, Lupin de "...yasak bir anahtarın kurulumu hayatımızdan daha değerli olabilir" demiştir.

Seride Anahtarlar genellikle dikkat çekmeyen ya da çöplerden yapılmıştır ki Mugglelar tarafından büyülü oldukları anlaşılmasın. Etkin hale getirildiklerinde kullanan kişi karnının arkasından çekildiğini hisseder ve birden istediği yerde belirir.[HP4] Yeterince denemeyle zarif bir konumlanma sağlanabilir: Quidditch Dünya Kupası'na Anahtarla gidildiğnde Bay Weasley, Cedric ve Amos Diggory ayaklarının üstünde geldikleri halde Harry, Ron, Hermione, Ginny, Fred ve George yere kapaklanmışlardır.

Ateş Kadehi'nde Moody kılığındaki Crouch Jr. Üçbüyüvü Turnuvası Kupası'nı dokunan kişinin Voldemort'un eline geçmesi için bir Anahtara dönüştürmüştür, dokunanın Harry olmasını beklediğinden. Ancak Harry, Kupa'ya Cedric ile beraber dokunur ve Pettigrew Cedric'i öldürür.

Zaman Döndürücü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Zaman Döndürücü, zamanda yolculuk için kullanılır. Hermione, Azkaban Tutsağı'nda, normal zamanın elverdiğinden daha fazla derse girebilmek için McGonnagall'dan bir Zaman Döndürücü alır. Hermione'den bunu, Harry ve Ron dahil olmak üzere, herkesten sır olarak saklaması emredilmiştir; her ne kadar onlar Hermione'nin ders programının imkansızlığını fark etseler ve bir yok olup tekrar görünmesinden afallasalar da. Artan zamanın etkisi onu yıl sonunda bitkin bırakmıştır. Hermione, Harry ile, Sirius ve Şahgaga'yı kurtarmak için Zaman Döndürücü kullandıklarında Harry ve Ron'un sırrı öğrenmelerini sağlar.

Zaman Döndürücülerin önemli bir miktarı, Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda görüldüğü gibi, Sihir Bakanlığı'nda tutulmaktadır. Ancak aynı kitapta gelişen olaylar sonucu Zaman Döndürücülerin bulunduğu camdan hazne kırılmıştır. Zaman döndürücülerin etkisinden dolayı hazne sürekli düşüp parçalanıp tekrar toplanmaktadır. Melez Prens'te Hermione, Gelecek Postası'ndaki bir makalede bu olay nedeniyle Sihir Bakanlığı'nın tüm Zaman Döndürücü deposunun yok olduğunu okur. Kitaplar, Bakanlık dışında kimin Zaman Döndürücülere sahip olabileceğine değinmez.

Hermione'nin Zaman Döndürücüsü kolyede asılı duran bir kum saatini andırır. Diğer tüm Zaman Dündürücülerinin de aynı mı olduğu bilinmemektedir. Zamanda yolculuk için kum saati döndürülür ve her dönüş geri gidilecek bir saate denk gelir. Yolculuk, giden kişinin yolculuğa başlamak için ayrıldığı noktaya geri dönmesiyle biter. Örneğin Hermione ve Harry üç saat geriye giderler ve üç saat sonunda yolculuklarının başladığı ana geri dönerler.[16]

Yokedici Dolap[değiştir | kaynağı değiştir]

Yokedici Dolap bir çift dolabın Hogwarts'ta bulunan eşidir; diğeri ise Borgin ve Burkes'te bulunur. Bir kişi bunlardan birine girdikten sonra diğerinden çıkar.

İlk olarak Sırlar Odası'nda, Harry yanlışlıkla Borgin ve Burkes'e geldiğinde Malfoylar'dan gizlenmek için girdiğinde görülmüştür. Dolaptan ilk olarak Neredeyse Kafasız Nick Harry'yi Filch'in odasında cezaya kalmaktan kurtarmak için Peeves'i dolabı düşürerek kırmaya ikna ettiğinde bahsedilmiştir. Ayrıca Fred ve George Montague'yü, Slytherin Quidditch kaptanı ve Teftiş Mangası üyesi, Gryffindor'dan puan silmeye çalıştığında içine kapatmışlardır. Draco böylece Montague'nün deneyiminden iki dolap arası yolculuğun mümkün olduğunu ve diğerinin Borgin ve Burkes'te bulunğunu öğrenir. Sonradan kırık olanı Hogwarts'ta tamir ederek Ölüm Yiyenler'i yüksek güvenlik önlemleriyle korunan okula alır.

Yazı aletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Susturucu Tüy[değiştir | kaynağı değiştir]

Susturucu Tüy, üzerinde kopyaya karşı bir büyü bulunan kalemdir, ilk kez Felsefe Taşı'nda bahsedilmiştir. Diğer kitaplarda bahsedilmese de tahminen Harry'nin girdiği tüm sınavlarda bu kalem kullanılmıştır.

Otomatik Cevap Tüyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Otomatik Cevap Tüyü'nün Sıradan Büyücülük Düzeyi sınav salonunda kullanımı yasaktır. Diğer sınavlarda kullanımı yasak olan kalemler gibi olsa da bu kalemlerden Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na kadar bahsedilmemiştir.

Kan Tüyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kan Tüyü, Zümrüdüanka Yoldaşlığı boyunca Umbridge tarafından öğrencilere ceza vermek için kullanılan acımasız işkence kalemidir. Gayet sivri ve siyah bir kalem ucuyla tasvir edilmiştir. Kullanan yazdıkça kalem sihirli olarak acıyla kişinin elinin tersini kesmeye ve kanını mürekkep olarak kullanmaya başlar. Beşinci kitapta Harry, Umbridge ile pek çok olay için cezaya kalmış, Asla yalan söylememeliyim (I must not tell lies) yazısını yazmakla cezalandırılmış ve Umbridge "iyice kazındığına" inanana kadar da yazmayı bırakamamıştır. Devamlı olarak kullanıldığında kalıcı yaralanmaya sebep olur, Harry'nin Scrimgeour'a son iki kitapta elindeki yarayı gösterdiği gibi. Bir başka bu cezaya maruz kalan kişi de Lee Jordan'dır. Film versiyonunda tüm Dumbledore'un Ordusu üyeleri bu cezaya maruz kalmıştır.

Tez Tekrar Tüyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tez Tekrar Tüyü stenografa benzeyen, Rita Skeeter tarafından kullanılan ve kendi cümlelerini hoşlandığı biçimde müstehcen ve melodramik bir havaya büründüren bir tüydür. Ateş Kadehi'nde Rita, tüyü Gelecek Postası'ndaki köşesi için Harry'nin Üçbüyücü Turnuvasına katılımıyla ilgili mülakatı yapmak için kullanır. Harry sürekli tüyün çarpıtmalarını düzeltmeye çalışır ancak Rita bunu görmezden gelir. Ayrıca Ölüm Yadigarları'nda Rita, Dumbledore'un ölümünden sonra yayınlanan biyografisini konu alan mülakatında Tez Tekrar Tüyü sayesinde bu kitabı çabucak tamamlayabildiğini belirtmiştir.

İmlâ Denetimli Tüy[değiştir | kaynağı değiştir]

İmlâ Denetimli Tüy yazımı kontrol eder. Fred ve George Weasley tarafından açılan şaka dükkanı olan Weasley Büyücü Şakaları'nda satılır. Melez Prens'te kalem bitmek üzereyken Ron'un adını "Roonil Wazlib" olarak yazar.

Diğer Kategorize Edilmemiş Nesneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu nesneler kendi alanlarında tek oldukları için sınıflandırılmamışlardır.

Kazan[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazanlar içerisinde büyülü iksirlerin yapıldığı nesnelerdir. Pek çok çeşitte ve büyüklükte kazanlar vardır. Hogwarts öğrencileri kazanlarını Diagon Yolu'ndaki kazan dükkanından alabilirler. Hogwarts öğrencilerinden en azından bir tane kalaylı kazan istemektedir, üçüncü kitapta Harry som altından bir tane almayı arzulamıştır.

Percy Weasley kazan diplerinin kalınlığı konusunda bu meseleyi düzenleyici yazılar yazmaktadır, çünkü ithal kazanlar güvenlik sorunu oluşturmaktadır.

Gubraithia Ateşi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gubraithia Ateşi yalnızca olağanüstü yetenekli büyücüler tarafından yapılabilen sönmeyen büyülü ateştir. Hagrid ve Madame Maxime seyehatlerinde, Dumbledore tarafından yapılmış, bir dalın üstünde yanan Gubraithia Ateşini bir hediye olarak Gurg'e, Devlerin Reis'ine vermişlerdir.

Çapulcu Haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Çapulcu Haritası, James Potter, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew tarafından Hogwarts'ta öğrenciyken yapılan, sıkça çıktıkları gece gezintilerinden okul hakkında edindikleri geniş bilgiyi, gizli geçitler gibi, içeren sihirli bir Hogwarts haritasıdır.

İlk bakışta Harita yalnızca boş bir parşömendir, ama ne zaman kullanan asasıyla Harita'ya dokunur ve "Tüm ciddiyetimle yemin ederim ki hayırlı bir şey düşünmüyorum" derse "Mösyöler Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak, Sihirli Muziplik Sanatçılarının Yardakçıları Gururla Sunar: Çapulcu Haritası" yazısı ve okulun çalışanlarını, gizli geçitlerini (ayrıca onlara nasıl ulaşılacağını) ve diğer gizlerini gösteren detaylı bir Hogwarts planı belirir, ancak bazı yerler (İhtiyaç Odası ve Sırlar Odası gibi) ya yapıcılarının oralar hakkında bir bilgisinin olmamasından ya da oraların İşaretlenemez olduğundan Harita üzerinde görünmezler. Dahası, Animagus değişimleri, Çok Özlü İksir ya da Görünmezlik Pelerinleri Harita'yı yaniltamaz. "Muziplik tamamlandı" demek Harita'yı eski boş haline dönüştürür.

Azkaban Tutsağı'nda, Fred ve George Weasley, daha fazla ihtiyaçları olmadığı için, Hogsmeade'e gizli geçitlerden gidebilsin diye Harita'yı Harry'ye verirler. Fred ve George, Harita'yı Filch'in tehlikeli olduğu için el koyduğu nesnelerin bulunduğu bir çekmeceden çalmışlardır, ayrıca Remus Lupin şunu ortaya koymuştur ki Filch yüksek ihtimalle onun ne olduğunu bilmekte ama nasıl çalıştığını bilmemektedir. Snape daha sonra haritayı Harry'deyken bulur ve sırlarını ortaya çıkarmaya çalışır, ama Harita yalnızca alaycı bir dille ona hakaret eder, yaratıcılarının okulda çoğunlukla ona yapmış oldukları gibi. Remus Lupin, o zamanki Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocası, bu "Karanlık Nesne"yi soruşturmak üzere çağrılır ve Harry'nin güvenliği için ona el koyar; ancak istifasını verdikten sonra tekrar Harry'ye geri verir. O zamandan sonra Harita, Harry'nin devam eden maceralarında vazgeçilmez bir araç olur ve yalnızca ona danıştığında bahsi geçer.

İlk bakışta Harita üzerinde görülen çizgiler yalnızca rastgele harflermiş gibi gözükür, ama yakın bir incelemede onların rastgele olmadığı anlaşılır. İlerleyen kısımlarda kullanmasına karşın Ateş Kadehi'nde Harry'nin Harita'yı nasıl Moody'nin odasından geri aldığı anlatılmaz; bu karışıklık Rowling'e sorulduğunda o, Harry'nin Üçüncü Görevi takip eden günlerde odaya sızıp Harita'yı aldığını ama kendisinin bu detayı yazıya aktarmayı unuttuğunu söyler. İnternet ortamında sorulan "Okul yıllarının bitmesinden sonra -eğer yaptıysa- Harry'nin Çapulcu Haritası'nı hangi çocuğa verdiği" sorulduğunda, onu kimseye vermediğini düşündüğünü ama büyük oğlu olan James Potter'ın onu bir gün babasının masasından yürüttüğünü düşündüğünü söylemiştir.[3]

Envaigöz[değiştir | kaynağı değiştir]

Envaigöz dördüncü kitaptaki Quidditch Dünya Kupası sırasında Harry, Ron ve Hermione tarafından kullanılmış prinçten sihirli bir dürbündür. Envaigöz, büyüteçlerinin yanı sıra pek çok özelliğe de sahiptir Bunların arasında merceklerden görülen bir hareketin tekrar edilebilmesi ya da yavaşlatılabilmesi vardır, ancak normal olay akışından yavaş olduğu için görülen olay gerçekte o anda olmamaktadır. Ayrıca hareketleri adım adım izleme olanağı da vardır, Envaigöz'ün merceğinin üzerinde her bir Quidditch oyuncusunun yaptığı hareketin adı parlak mor harflerle gösterilmiştir.[HP4]

Spellotape[değiştir | kaynağı değiştir]

Spellotape büyülü bir yapışkan banttır. İsmi, Birleşik Krallık'ta şeffaf yapışkan bantlar için jenerik ad olmuş olan Sellotape markasından gelir.[17][18] Nesne Sırlar Odası'nda Ron tarafından, kitabın önceki bölümlerinden birinde kırılan asasını tamir etmek için kullanılmıştır.

Asa[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Asa bir büyücünün günlük yardımcısıdır ve büyü mahareti sergilemede kullanılır; o olmadan büyü yapmak çok zordur. Asalar, Büyücülük Dünyası'nda hem araç hem de silah olarak kullanılır. Ayrıca kitaplarda çeşitli iksirlerin yapımında da kullanılır. Genelde büyücünün cüppesinin içinde taşınırlar; ancak diğer eşyaların içine de konabilir. Mesela Hagrid, kırık olan asasını şemsiyesinin içine saklamıştır. Harry Potter Dünyası'nda bir büyücü ağır bir suç işlediğinde asası ortadan ikiye kırılır ve böylesi bir hasar onarılamaz; ancak Harry kendi asasını Mürver Asa'nın yardımıyla tamir edebilmiştir.

Bir asa, Asa İlmi'ne sahip bir asa yapıcısı tarafından yapılır. Asalar büyü yapmaya uygun ağaçlardan yapılırlar; çobanpüskülü, porsuk, abanoz, asma gibi. Sonra içine dipten uca bir telek yerleştirilir. Bu telekler anka kuşu tüyü, tekboynuz yelesi ve ejderha yürekteli gibi olması gerekir. Ölüm Yadigarları'nda Mürver Asa'da Testral teleği oduğu söylenmiştir.[19] Bilinen tek asa dükkanı Ollivander'ınkidir. Harry Potter ve Ateş Hadehi'nde Ollivander, iki yabancı asayı tartmak için çağırılmıştır: Krumun asası, Gregorovitch'in yaptığı, olağandışı derecede kalın ve Fleur'un asası, Veela saçı teleği olan, Ollivander'ın dengesiz bulduğu ve bu nedenle kullanmadığını söylediği.

Bir asa, kullanıcısına özeldir. Bununla beraber asalar diğer büyücüler tarafından da nispeten daha az yetkinlikle kullanılabilir. Felsefe Taşı'nda Harry, kendini seçen asayı bulana dek pek çok asa denemek durumunda kalmıştır. Aynı teleğe sahip asalar birbirleriyle savaştıklarında, Harry ve Voldemort'un asalarında olduğu gibi ilginç etkiler gösterirler (Priori Incantatem). Ateş Kadehi'nde ikisinin de asasında Dumbledore'un anka kuşu Fawkes'ın tüyünün bulunduğu açığa çıkmıştır. Priori Incantatem'den sonra, asalar karşıt asanın efendisini tanırlar, bu Ölüm Yadigarları'nda açıklanmıştır.

Asalar efendi değiştirebilirler.[HP7] Bir büyücü ya da cadı yenildiğinde veya asası zorla alındığında asa bağlılığını eski efendisini yenene sunar ve yeni efendisiyle eskisi gibi çalışır. Ancak düello olmadan asa, eski efendisine geçtiğinde eskisi gibi çalışıp çalışmayacağı açık değildir. Herhangi bir asa Expelliarmus büyüsüyle sahibinden alındığında bağlılığını değiştirmediği görülür (Melez Prens'te Dumbledore, Draco tarafından silahsız bırakıldığında Mürver Asa'nın durumu hariç). Sonrasında eğer sahipleri geri alabilirse eskisi gibi çalışmaya devam ederler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Şablon:HPref
 2. ^ "J.K. Rowling Web Chat Transcript". The Leaky Cauldron. 2007-07-30. http://www.the-leaky-cauldron.org/2007/7/30/j-k-rowling-web-chat-transcript. Erişim tarihi: 2007-07-30. 
 3. ^ a b c d "Online Chat Transcript". Bloomsbury. 2007-07-31. http://www.bloomsbury.com/harrypotter/content.asp?sec=3&sec2=1. Erişim tarihi: 2007-07-31. 
 4. ^ "Extra Stuff". J.K.Rowling Official Site. http://www.jkrowling.com/textonly/en/extrastuff_view.cfm?id=25. 
 5. ^ Transcript of live web interview with Bloomsbury
 6. ^ "J.K. Rowling Web Chat Transcript". Accio Quote. 2007-07-30. http://www.accio-quote.org/articles/2000/1000-aol-chat.htm. Erişim tarihi: 2000-10-19. 
 7. ^ Harry Potter at Bloomsbury
 8. ^ Şablon:HPref
 9. ^ Elsewhere on the Web : Harry Potter Wizard Chess
 10. ^ Harry Potter. The complete position. Composition of the chess position by International chess master Jeremy Silman
 11. ^ Amazon.com: Harry Potter Wizard Chess: Toys & Games
 12. ^ Gryffindor did not 'steal' the sword, not unless you are a goblin fanatic and believe that all goblin-made objects really belong to the maker.
 13. ^ J.K. Rowling Web Chat Transcript - The Leaky Cauldron
 14. ^ a b Şablon:HPref
 15. ^ MuggleNet Emerson and Melissa's J.K. Rowling Interview Page 3
 16. ^ Şablon:HPref
 17. ^ Boyle, Fiona (2004). A Muggle's Guide to the Wizarding World: Exploring The Harry Potter Universe. ECW Press. s. 363. ISBN 155022655X. 
 18. ^ Whited, Lana A. (2002). The Ivory Tower and Harry Potter: Perspectives on a Literary Phenomenon. University of Missouri Press. s. 280. ISBN 0826215491. 
 19. ^ J.K.Rowling Official Site

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]