Dean Ormanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Symonds Yat Rock'dan Ross-on-Wye'a doğru kuzey görünümü, ormanın popüler bir turist ziyaret noktası.

Dean Ormanı, İngiltere'nin Gloucestershire kontluğunun batı kısmında bulunan coğrafi, tarihi ve kültürel bir bölgedir. Wye Nehri tarafından batı ve kuzey batıdan, Herefordshire tarafından kuzeyden, Severn Nehri tarafından güneyden ve Gloucester tarafından doğudan sınırlandırılmış bir üçgen biçimli vadi şekline sahiptir.

110 kilometrekare alan karışık ağaçlardan oluşur ve İngiltere'nin yaşayan antik ormanlarından biridir. 1066'dan önce geniş bir bölge kraliyet ailesine avlanma alanı olarak ayrılmış, en büyüğü New Forest olmak üzere İngiltere'nin ikinci en büyük kraliyet ormanı olarak kalmıştır. Yer adı görece Gloucestershire'ın Severn ve Wye arasında kalan kısımları için kullanılsa da Dean Ormanı Ortaçağ'dan beri çok daha küçük bir yer tutmaktadır. 1327'de yalnızca kraliyet mülkünü ve St Briavels'in yüzlüklerine bağlı birkaç kilise mıntıkasını kapsayan alan olarak belirlenmiş[1] ve 1668'den sonra sadece kraliyet mülkünü içine alacak şekilde düzenlenmiştir. English Bicknor'un bir sıra mıntıkaları dahil olarak West Dean, Lydbrook, Cinderford, Ruspidge ve Drybrook'un sivil mıntıkaları orman mülkü içindedir.[2]

Geleneksel olarak ana geçim kaynağı ormancılık - odun kömürü dahil - demircilik ve kömür madenciliğidir. Arkeolojik çalışmalar en erken kömür kullanımını ev ısıtma ve demir cevheri hazırlama gibi ilk sanayi işlemleri için kullanıldığı Roma dönemine tarihlendirmiştir.[3]

Bölge adını yerel idare birimi Dean Ormanı ve meclis seçim bölgesine de ad olarak vermiştir. Her iki bölge de tarihi ormandan daha geniş bir alanı kaplar. Yerel idare merkezi Coleford'dadır ve Cinderford ve Lydney ile beraber tarihi orman alanının ana kent yerleşim birimlerinden biridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Map showing boundary of the Hundred of St Briavels
  2. ^ "British History:Forest of Dean". 9 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
  3. ^ Hoyle, John (Kasım 2008). "The Forest of Dean Gloucestershire Archaeological Survey Stage 1". Archaeology Service, Gloucester County Council. 20 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2011.