İçeriğe atla

Sihir Bakanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Cornelius Fudge sayfasından yönlendirildi)
Sihir Bakanlığı
Ministry of Magic
Dolores Umbridge'in ofisi
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi1707[1]
Önceki kurum
 • Büyük Britanya Büyücüler Konseyi[2]
TürüBakanlık
BağlılığıTarafsız diye geçse de 5. Kitaptan Hogwarts savaşına kadar ölüm yiyenlere hizmet etmiştir
AdresWhitehall, Londra, İngiltere
Yönetici(ler)

Sihir Bakanlığı, J. K. Rowling'in Harry Potter serisinde oluşturduğu evrende, Londra'da kurulmuş olan kurgusal bir bakanlıktır. Bu kurum, Britanya'daki büyücü dünyasının yönetiminden sorumludur. Temel görevi, Mugglelar ve büyücülerin uyum içinde yaşamasını sağlayan yasal düzenlemeler yapmaktır. Bu karmaşık ve çok fazla bürokrasi gerektiren bir görevdir.

Bakanlık Binası yer altındadır ve girmek için, oradaki telefon kulübesine 6-2-4-4-2 tuşlamak gerekir. Ayrıca cisimlenilebilir ya da buharlaşılabilir.

Yapısı ve durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

"Muggle" dünyası ile bağlantısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Muggle başbakanı, sihir dünyasından haberdardır. Muhtemelen, diğer dünya liderleri de. Sirius Black ve 10 Ölüm Yiyenin Azkaban hapishanesinden kaçması ile birlikte, Cornelius Fudge bunun mugglelara karşı da bir tehdit oluşturduğunu düşündüğünden konuyu muggle başbakanına açmıştır. Ayrıca bazı büyülü yaratıkların elden kaçırılması gibi özel durumlarda da, Yanlış Bilgilendirme Ofisi (Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi Dairesi'nin alt bölümüdür) muggle başbakanına, muggleları inandırabilecek hikâyeler uydurma konusunda yardımcı olmaktadır.

Bakanlık hükûmeti,[4] büyücüler dünyasının ilk bilinen yönetim organı olan "Büyücüler Konseyi"nin yerini aldı.

Hükûmet yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı sistemi ve yozlaşmışlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Normal şartlarda mahkemelerine normal yargıçlar bakar. Fakat olay büyük bir skandalsa (cinayet, ölüm, ciddi hırsızlıklar vb…) büyücü heyeti toplanır. Bu heyeti genellikle Merlin nişanı almış büyücüler tarafından oluşturulur. Tabii ilerideki bölümlerde bakanlık bu heyete kendi yandaşlarını olağan üstü yetkilerle sokmuştu. (Dolores Umbrige) bu büyücü heyetinin yargısına iki yargıç ve bakan son karsr mercisidir. Bütün üyeler oy kullanır fakat son karar onlara aittir. Verdikleri kararlara göre cezaları çok ciddi olabilir. Örneğin ruh emici öpücüğü, azkaban hapishanesine kapatılmak vb…

Daireler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sihir Bakanlığı, en büyükleri Büyü Yasaları Uygulama Dairesi olan 21 adet bölüme ayrılmıştır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Büyülü Taşımacılık Dairesi
 • Büyü Yasaları Uygulama Dairesi
 • Büyü Kazalarını Düzeltme Servisi
 • Cincüce Bağlantı Dairesi
 • Deneysel Büyüler Dairesi
 • Esrar Dairesi / Adı-Ağza-Alınmayanlar
 • Büyülü Yaratıklar Dairesi
 • Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanımı
 • Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi
 • Sihrin Uygunsuz Kullanımı Dairesi
 • Sihir Bakanlığı Gizem Dairesi
 • Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi Dairesi
 • Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi
 • Sihirli Afetler Dairesi
 • Sihirli Kanun Yürütme Timi
 • Tehlikeli Yaratıkların Yönetimi
 • Uluslararası Sihirsel İşbirliği Bölümü
 • Unutturma Bölümü
 • Yasaklanmış Büyülenebilen Nesneler Sicil Dairesi
 • Seherbaz Dairesi
 • Muggle Bilimleri Dairesi

Bakanlık yetkilileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ludo Bagman[değiştir | kaynağı değiştir]

Ludovic "Ludo" Bagman, ismi ilk olarak Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabında geçmiştir. Harry'le Quidditch Dünya kupasında karşılaşmışlardır.

Barty Crouch, Sr[değiştir | kaynağı değiştir]

Bartemius Crouch, Sr., J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde bir karakterdir. Barty Crouch Junior'ın babasıdır.

4. kitapta Percy Weasley'in patronluğunu yapmıştır. Oğlu Barty Crouch Junior ölüm yiyenlere katıldığı için, oğlunu Azkaban'a göndermiştir. Daha sonra oğlu tarafından öldürülmüştür. Barty Crouch Sr., oğlunun annesinin biçimine dönüşmesini sağlayarak onu Azkaban'dan kaçırmıştır. Annesi ise Azkaban'da oğlunun kılığındayken 1 yıl sonra ölmüştür.

John Dawlish[değiştir | kaynağı değiştir]

John Dawlish, ismi ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında geçmiştir.

Cornelius Fudge[değiştir | kaynağı değiştir]

Cornelius Oswald Fudge, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde bir karakterdir.

Harry Potter filmlerinde Robert Hardy tarafından canlandırılmıştır.

Cornelius Fudge, 1985'le 1996 arasında İngiliz Sihir Bakanlığı'nda Sihir Bakanı olarak görev yapmıştır.

Fudge, Harry Potter serisi sırasında ilk defa Sırlar Odası'nda karşımıza çıksa da Felsefe Taşı'nda bahsedilmiştir.

Fudge önceleri Harry Potter'a sempatik görünmüştür. Harry'nin Sirius Black'in James Potter'ın en iyi arkadaşı olduğunu öğrenmesi gibi önemli noktalarda yardım etmiştir.

Ancak, bunlara rağmen Fudge, Lord Voldemort'un döndüğüne inanmaz ve Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Albus Dumbledore'la Harry'i karalamak için çalışmalarda bulunur. Sihir Bakanı olarak Fudge, aynı zamanda Rubeus Hagrid'in Azkaban'a götürülmesinden sorumlu kişidir.

Voldemort'un dönüşü kesinleştiğinde bile bunu kabul etmemesi, Fudge'ın Sihir Bakanı olarak görevinden kovulmasına ve Rufus Scrimgeour'un onun görevine getirilmesine neden olmuştur.

Bertha Jorkins[değiştir | kaynağı değiştir]

Bertha Jorkins, 4. kitapta Lord Voldemort tarafından öldürülmüştür.

Rufus Scrimgeour[değiştir | kaynağı değiştir]

Rufus Scrimgeour, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin karakterlerindendir. Büyücü halkının bir kısmı onun vampir olduğuna inanır. İlk olarak 6. kitap olan Harry Potter ve Melez Prens kitabında Sihir Bakanı olarak görülmüştür. Sihir bakanı olmadan önce seherbaz olarak çalışıyordu. Bu zamana kadar bu görevi Cornelius Fudge üstlenmekteydi. Aslında Harry ile Scrimgeour iyi anlaşamazdı. Harry 5. Kitap olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda yaşananlardan dolayı sihir bakanlığına güvenmiyordu. 7. ve son kitap olan Harry Potter ve Ölüm Yadigârları'nda Voldemort tarafından öldürülmüştür. Öldürülmeden önce ona Harry Potter'ın yerinin Cruciatus lanetli ile söyletilmeye çalışıldığı fakat söylemediği yazılmaktadır.

Pius Thicknesse[değiştir | kaynağı değiştir]

Pius Thicknesse, ismi ilk olarak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında geçmiştir. Kendisi Yaxley tarafından İmperius Laneti'ne uğratılmış ve Karanlık Taraf adına Sihir Bakanı olmuştur. Hogwarts savaşında Arthur ve Percy Weasley tarafından yere düşürüldü.

Dolores Umbridge[değiştir | kaynağı değiştir]

Dolores Jane Umbridge, Sihir Bakanlığı'nda Bakanlık Müşteşarı olarak görev yapan Umbridge; solgun bir kurbağaya benzer. Tıknaz, geniş, sarkık bir yüzü ve çok geniş, gevşek bir ağzı vardır. Boynu hemen hemen yok gibidir. Yuvalarından fırlayacakmış gibi görünen iri ve yuvarlak gözleri vardır. Kısa ve kıvırcık saçlıdır. Bazen saçına kadife fiyonklar takar. Titrek ve tiz bir sesi olan Umbridge her zaman çok renkli giysiler giyer.

Umbridge yarı insanlardan nefret eder. 1993 yılında Bakanlıkta 'Kurt-adam Karşıtı Yasa Taslağı' hazırlamıştır. Bu taslak, Remus Lupin'in bir dönem iş bulmasını imkânsız hale getirmişti. Aynı zamanda, Hogwarts'taki ilk Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde, Remus Lupin'den "bir melez" olarak bahsetmiş ve kendisinden önce derslerin işlenme biçimini eleştirmiştir.[5]

1995 yılında Albus Dumbledore'un Bakanlık tarafından Hogwarts müdürlüğünden uzaklaştırılması ile Hogwarts'a müdür olarak atandı. Aynı zamanda da Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersine girmektedir. Her şeye yasak getiren Umbridge'yi okulun öğrencilerinin büyük çoğunluğunun yanı sıra birçok öğretmen de sevmez.

1995 yılında daha okul başlamadan Harry teyzesinin evindeyken, Ruh Emicileri Harry'nin üzerine saldırtmıştı. Çünkü Bakanlıktaki herkes Potter'in artık gözden düşmesi ve susturulması gerektiğini düşünüyor ama kimse bu konuda bir şey yapmıyordu. Prof. Umbridge'in bu çabasından Sihir Bakanı'nın haberi olmadı.

Hogwarts'ta öğretmenlik yaptığı sene At-adamlara 'Pis Melezler' diye bağırınca, at-adamlar tarafından saldırıya uğramıştır. Daha sonra atadamların elinde kurtarılmış; ancak yaptıkları yüzünden bir süre Azkaban'da tutulmuştur. Daha sonra tekrar görevine dönmüştür.

1996 yılında Dumbledore'un cenazesine katılmış olup hâlâ Sihir Bakanlığı'nda çalışmaktadır. Ancak bu kez Sihir Bakanı Fudge değil Scrimgeour'dur.

1997 yılında ise Karanlık Lord'un Bakanlığı ele geçirdiği dönemde "Muggle doğumlular Kayıt Komisyonu"nun başında bulunmuştur.

Slytherin Madalyonu'nun aslını çalan R.A.B. (Regulus Arcturus Black) bunu yok etmesi için Kreacher adlı ev cinine vermiş ancak cin bu Hortkuluk'u yok etmeyi başaramamıştır. Daha sonra Mundungus Fletcher bu madalyonu Black Malikanesi'nden çalmış ve diğer çaldıklarıyla birlikte bunu satmaya çalışırken Dolores Umbridge'e yakalanmıştır. Rüşvet olarak madalyonu Umbridge'e vermiş ve bu durumdan kurtulmuştur. Daha sonra madalyonu arayan Ron, Harry ve Hermione onun Umbridge'de olduğunu öğrenirler ve onu çalmak için gizlice Bakanlık'a girerler.

Umbridge, ayrıca "Teftiş Mangası" adlı öğrenci kulübünün kurucusudur. Grubun amacı Umbridge müdür olduktan sonraki kuralları uygulatmak ve kontrol etmektir. Üye öğrencilerin tümü Slytherin öğrencileridir. Bu grup binalara puan ekleyip eksiltme yetkisine sahiptir.

Percy Weasley[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Ignatius Weasley, Weasley ailesinin Hogwarts'tan yakın zamanda mezun olmuş yetişkin oğludur. 1987 yılında Gryffindor'da okula başlayan Percy 1994 yılında okulu bitirmiştir. Sihir Bakanlığı'nda Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde çalışmaya başlamıştır. Fakat burada çalışırken patronu Mr. Crouch'un Voldemort'un kontrolünde olduğunu anlamaması, onun için büyük bir gaflet olarak nitelendirilmiştir. 1994 yılında terfi ederek Cornelius Fudge'nin yanında ikinci asistan olarak çalışmaya başlamıştır. Kurallara ve işleyiş düzenine çok sıkı sıkıya bağlıdır. Hatta Ron, büyücü kurallarını çiğnerlerse kendi kardeşlerine bile hoşgörülü olacağı konusunda şüphelidir. Hogwarts’ta Sınıf ve Öğrenci Başkanı olmuştur. O da kızıl saçlı fakat ince ve uzun boyludur. Kız arkadaşı Penelope Clearwater’dır. Hermes adında bir baykuşu vardır. Bir süre Harry'nin 4. senesinde Lord Voldemort ile savaşmadığına inanmıştır ve Sihir Bakanı Cornelius Fudge ile birlikte Prof. Dumbledore'un bakanlığa karşı ordu kurdukları gerekçesiyle okula gelerek Prof.Dumbledore'u Azkaban'a götürme girişiminde bulunmuştur. Bunun üzerine babası Arthur Weasley ile aralarında bir tartışma yaşanmış ve Percy Kovuk'tan ayrılmıştır. Ayrıca 5. kitapta Percy kardeşi Ronald Weasley'nin sınıf başkanı olduğunu öğrenince ona bir tebrik mektubu yazmıştır ve mektupta "Harry Potter denen o çocukla arkadaş olma." deyince Ron'un Percy'ye olan nefreti daha da güçlenmiştir.

Diğerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Broderick Bode fazla konuşkan olmayan bir Sihir Bakanlığında çalışanı.
 • Amelia Susan Bones Sihir Bakanlığının Sihrin Uygunsuz Kullanımı Dairesi başkanıdır. Harry 5. kitapta kendisini ve kuzeni Dudley'i koruyabilmek için bir Patronus büyüsü yaptığında Amelia Susan Bones'dan okuldan atıldığına dair bir mektup almıştır. Bones, Harry Potter'ın disiplin duruşmasına başkanlık etmiştir. Cornelius Fudge'ın aksine adil biriydi ve Harry'nin bedensel bir Patronus yaratma yeteneği karşısında hayrete düşmüş ve etkilenmişti. Harry'nin tüm suçlamalarının aklanması için oy vermiştir.Arthur Weasly’ le Harry Potter’a olan yakınlığına rağmen konuşan sayılı kişilerdendir.Yeğeni Susan Bones Harry Potter’la aynı dönemden mevzundur[6] Bones ailesi, Birinci Büyücülük Savaşı sırasında Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nı desteklemiştir, bu yüzden Voldemort tarafından ailesiyle birlikte öldürülmüştür. Bones ölmeden önce Voldemort'a karşı cesurca bir mücadele verdiği söylenmektedir.[7]
 • Reginald "Reg" Cattermole, ismi ilk olarak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında geçmiştir.
 • Dirk Cresswell
 • Amos Diggory Sihir Bakanlığının Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi Dairesi'nde çalışmaktadır. 4. kitapta ölen Cedric Diggory'nin babasıdır.Quidditch Dünya Kupası'nda olanlardan dolayı Harry'i suçlamıştır.Fakat daha sonra Voldemort’un karşısında yer almıştır
 • Madam Edgecombe
 • Mafalda Hopkirk ismi ilk olarak Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında geçmiştir.
 • Griselda Marchbanks ismi ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında geçmiştir.
 • Bob Ogden ismi ilk olarak Harry Potter ve Melez Prens kitabında geçmiştir. Kendisi Bakanlık için Gauntların evine gitmişti. Marvolo ve Morfin Gaunt'u yakalayan kişidir. Merope Gaunt'un özgür kalmasını sağladı.
 • Tiberius Ogden
 • Perkins
 • Albert Runcorn ismi ilk olarak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında geçmiştir.
 • Newt Scamander Ünlü bir zoologdur. Uzmanlık alanı shirili hayvanlardır. Fransa sihir bakanlığında bir dönem çalışmıştır. Grindelwald’u yendikten sonra bakanlığa dönmemiştir
 • Wilkie Twycross

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Rowling, J. K. "Ministers for Magic" (İngilizce). Pottermore. 30 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2016. 
 2. ^ Rowling, J. K. "The Magical Congress of the United States of America (MACUSA)" (İngilizce). Pottermore. 30 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2016. 
 3. ^ "Senior Undersecretary to the Minister for Magic" (İngilizce). Harry Potter Wiki. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2016. 
 4. ^ Barton, Benjamin H. (2006). "Harry Potter and the Half-Crazed Bureaucracy" (PDF). Michigan Law Review. Cilt 104. Social Science Research Network. 29 Aralık 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2013. 
 5. ^ J.K Rowling, Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Syf 280. YKY Yayınları, Sevin Okyay-Kutlukhan Kutlu Çevirisi, 25. Baskı
 6. ^ "Amelia Bones Character Analysis". 18 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2022. 
 7. ^ "Amelia Bones, Harry Potter Wiki". 16 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2022.