Yardımcı Harry Potter karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Aşağıdaki liste J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin yardımcı karakterleri listesidir.

Dursley'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dursley ailesi Harry Potter'ın yaşayan son akrabalarıdır. Harry bebekken Harry'nin güvenliğini sağlamak amacıyla, Albus Dumbledore Dursley'lere teslim etmiştir. Dursley'ler Number 4, Privet Drive, Little Whinging in Surrey, İngiltere'de oturuyor. Tüm Muggle - ve genel olarak olağan dışı bir şey - dünyası gibi sihir ve büyüye sıcak bakmıyorlar.

"Dursley" adı Rowling'in doğduğu yerin yakınında, küçük bir kasaba Gloucestershire'den esinlenmiştir. Dursleyler sihirden nefret ederler.

Vernon Dursley[değiştir | kaynağı değiştir]

Vernon Dursley, Petunia'nın kocası, Harry'nin eniştesi, Lily'nin kayınbiraderi, Dudley'nin babası ve Marge'ın erkek kardeşidir. Şişman, belli belirsiz bir boyun ve kocaman bir bıyıkla tasvir edilir. Ailesinde çok fazla söz sahibidir ve Harry için en büyük tehdidi o oluşturmaktadır. Aynı zamanda matkap firması Grunnings'de yöneticidir. Genellikle Daily Mail okur.

Vernon enişte ve karısı Harry'yi küçük bir yaştan beri isteksiz bir şekilde büyütmüşlerdir. Petunia ve Vernon zaman zaman Harry'ye düşmanca davranmış ve ona sihir ve büyü dünyası hakkında anne babalarının ölümü de dahil hiçbir şey söylememişlerdir. Anne babasının trafik kazasında öldüğünü söylemişlerdir. Petunia'nın aksine Vernon, Harry'den aşırı derecede nefret etmektedir.

Vernon Dursley film versiyonunda Richard Griffiths tarafından canlandırılmaktadır.

Petunia Dursley[değiştir | kaynağı değiştir]

Petunia Dursley Harry'nin teyzesi, Lily Potter'ın ablası, Vernon'ın karısı, Dudley'nin annesi ve Marge'ın kanunen kız kardeşidir. Zayıf, kemikli, uzun boyunlu bir kadın olarak tasvir edilir. Zamanının büyük çoğunluğunu komşularını gözetleyerek geçirir. Lily'nin gözlerinden oldukça farklı olarak gözleri büyük ve solukturlar. Lily dışında bütün ailesi Muggle'dır, Lily ise bir Muggle-doğumlu cadıdır. Petunia'ya göre ailede bir cadı olması ailesi için gurur kaynağı fakat Petunia kız kardeşini bir ucube olarak görmektedir. Aslına bakarsak Petunia, Lily'nin sihir güçlerini kıskanıyordu, çok ileri giderek Dumbledore'a Hogwarts'a kabul edilmesi için bir rica mektubu yazdı. Dumbledore bunu nazikçe reddetti. Lily ve James Potter evlendikten sonra ve yeğeni Harry doğduktan sonra Petunia Lily'le hiç iletişim kurmadı.

Mızmız Myrtle[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwartsda kendi tuvaletinde yaşayan Mızmız Myrtle okuldaki öğrenciler tarafından sevilmez ve genellikle kendisine sürekli kitap atıldığından bahseder. Muggle doğumludur, yani büyücu bir aileye sahip değildir. Hogwarts'da öğrenciyken Tom Riddle tarafından açılan efsanevi Sırlar Odası'ndaki Basilisk'in gözlerine bakmasıyla ölmüştür. Ravenclaw öğrencisidir.

Cedric Diggory[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç Büyücü Şampiyonası'nda Voldemort'un hizmetkarı olan Kılkuyruk tarafından öldürülen kişidir.Çok cesurdur. Harry'nin arkadaşıdır. Cho Chang'a aşıktır. Hufflepuff öğrencisidir. Eğer Harry Potter, onu sarmaşıklardan kurtarmasaydı yaşamaya devam edebilirdi. Anahtar olan kupayla Voldemort 'un yanına geldiklerinde Harry'i korumak uğruna Avada Kedavra laneti ile öldürülmüştür. Harry'den cesetini babasına götürmesini istemiştir.

Mr.Ollivander[değiştir | kaynağı değiştir]

En iyi asa yapımcısı olmuştur. Hogwarts'ta ki herkes asalarını Ollivander'tan alır. Harry Potter'a hayranlığı ile bilinir. Voldemort işkence lanetini ondan Ölüm Yadigarlarını öğrenmek için uygular.

Bathilda Bagshot[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski bir büyü tarihçisidir. A History of Magic'in yazarıdır ve bunun dışında kitapları da vardır. Godric's Hollow da yaşamaktadır. 1997 Aralık ayında Voldemort tarafından öldürülmüştür.

Viktor Krum[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde oynamış Igor Karkaroff'un müdürlüğünü yapan Durmstrang Enstitüsü'nde okur. Hermione Granger'a aşıktır. Labirentte Cedric Diggory'yi öldürmeye çalışmıştır (Barty Crouch Jr.un İmperius Laneti altında, sebebi ise kupaya ilk Harry'nin dokukanarak Voldemort'un yanına gitmesini sağlamaktır - Kupa bir anahtardır-) ama Harry Potter onu engellemiştir.k

Rita Skeeter[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarışın ve 41 yaşındadır. Gelecek Postası'nda yazı yazmaktadır. Kayıtsız bir Animagus'tur. Harry Potter ile ilk olarak süpürge dolabında röportaj yapmıştır.

Gelecek Postası'nda yazardır. Bir böceğe dönüşebilir. Bu şekilde Hogwarts'a gizlice girip bazı bilgileri öğrenmiştir. Üç Büyücü Turnuvasında şampiyonlar ilk etaba geçmeden önce bir çadırda toplanmışlardır. Rita yine iş başındadır. Bir böceğe dönüşüp gizlice çadıra sızmıştır. Bu sırada Hermonie çadırın arkasından gizlice Harry'le konuşurken dayanamayıp çadıra girer ve Harry'e sarılır sarılmaz aniden Rita ortaya çıkar ve "Genç Aşıklar" diye çığlık atarak onların fotoğrafını çeker.

Narcissa Malfoy[değiştir | kaynağı değiştir]

(d. 1955), Lucius Malfoy'un karısı, Draco Malfoy'un annesi, Bellatrix Lestrange'nin kız kardeşi ve Sirius Black'in kuzenidir. Karanlık güçlere hizmet eden bir cadıdır. Narcissa karakterine ilk kez Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde yer verilmiş, fakat kitabın film uyarlamasında karakter senaryodan çıkarılmıştı. Voldemort oğlu Draco'yu bir görev için seçtiğinde kardeşi Bellatrix Snape'e hiç güvenmese de gidip ondan Draco'yu korumasını istemiştir; Snape de bunu kabul etmiş ve bozulmaz yemini etmiştir.

Gregory Goyle[değiştir | kaynağı değiştir]

Genelde sadece Goyle olarak hitap edilen karakter, Draco Malfoy'un emirlerini yerine getirip onu takip eder. Düşünme, büyü yapma, özgür düşünme ve okuma (Malfoy tarafından belirtilmiştir) yeteneği olmayan Goyle, diğerlerini korkutmak için sadece cüssesini ve gücünü kullanır.

Goyle genellikle hep birçok yönden kendine benzeyen Vincent Crabbe'le beraber anılır. Goyle genellikle Crabbe'den bile salak olarak bahsedilir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Malfoy, Crabbe ve Pansy Parkinson'la beraber Teftiş Mangasına katılmıştır.

Vincent Crabbe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts'ta Slytherin öğrencisi olan Crabbe, Gregory Goyle'la beraber Draco Malfoy'un yanından başka bir yerde çok nadir görülür. Crabbe'in büyük bir vücudu, goril gibi kolları ve kaseye benzeyen bir saç kesimi vardır. Çok sert ve salak olan Crabbe, Melez Prens'te Sorgulayıcı Ekibe katılmıştır.

Yanlış olsa da Crabbe ve Goyle'ın Harry Potter ve Draco Malfoy'la aynı dönemden olmadığı düşünülür. Felsefe Taşı'nda Draco'nun, Goyle ve Crabbe'in masasına katıldığı belirtilmiştir ancak Hogwarts'ta öğrenciler alfabetik bir şekilde seçilmektedir ve hem Crabbe'in soyadı, hem de Goyle'ın soyadı alfabede Malfoy'dan öndedir.

Peverell Kardeşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Peverell ailesi ilk olarak Melez Prens'te Voldemort'un anne tarafından büyük babası Marvolo Gaunt'un ataları olarak geçmiştir. Serinin son kitabında Ozan Beedle'ın Öyküleri'ne göre Ölüm'den aldıkları iddia edilen ama Dumbledore'un kendilerinin yaptıklarını düşündüğü Ölüm yadigarları'nın gerçek sahipleri oldukları ortay çıkmıştır. Peverell soyu yaşayan bireylerle, Harry ve oğlu dahil devam etmektedir.