İçeriğe atla

Harry Potter yardımcı karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yardımcı Harry Potter karakterleri listesi sayfasından yönlendirildi)

Aşağıdaki liste J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin yardımcı karakterleri listesidir.

Dursley ailesi Harry Potter'ın yaşayan son akrabalarıdır. Harry bebekken Harry'nin güvenliğini sağlamak amacıyla, Albus Dumbledore Dursley'lere teslim etmiştir. Dursley'ler Number 4, Privet Drive, Little Whinging in Surrey, İngiltere'de oturuyor. Tüm Muggle - ve genel olarak olağan dışı bir şey - dünyası gibi sihir ve büyüye sıcak bakmıyorlar.

"Dursley" adı Rowling'in doğduğu yerin yakınında, küçük bir kasaba Gloucestershire'den esinlenmiştir.[1] Dursleyler sihirden nefret ederler.

Vernon Dursley, Petunia'nın kocası, Harry'nin eniştesi, Lily'nin kayınbiraderi, Dudley'nin babası ve Marge'ın erkek kardeşidir. Şişman, belli belirsiz bir boyun ve kocaman bir bıyıkla tasvir edilir. Ailesinde çok fazla söz sahibidir ve Harry için en büyük tehdidi o oluşturmaktadır. Aynı zamanda matkap firması Grunnings'de yöneticidir. Genellikle Daily Mail okur.

Vernon enişte ve karısı Harry'yi küçük bir yaştan beri isteksiz bir şekilde büyütmüşlerdir. Petunia ve Vernon zaman zaman Harry'ye düşmanca davranmış ve ona sihir ve büyü dünyası hakkında anne babalarının ölümü de dahil hiçbir şey söylememişlerdir. Anne babasının trafik kazasında öldüğünü söylemişlerdir. Petunia'nın aksine Vernon, Harry'den aşırı derecede nefret etmektedir.

Vernon Dursley film versiyonunda Richard Griffiths tarafından canlandırılmaktadır.

Petunia Dursley

[değiştir | kaynağı değiştir]

Petunia Dursley, Harry'nin teyzesi, Lily Potter'ın ablası, Vernon'ın karısı, Dudley'nin annesi ve Marge'ın yengesidir. Zayıf, kemikli, uzun boyunlu bir kadın olarak tasvir edilir. Zamanının büyük çoğunluğunu komşularını gözetleyerek geçirir. Lily'nin gözlerinden oldukça farklı olarak gözleri büyük ve solukturlar. Lily dışında bütün ailesi Muggle'dır, Lily ise bir Muggle-doğumlu cadıdır. Petunia'ya göre ailede bir cadı olması ailesi için gurur kaynağı fakat Petunia kız kardeşini bir ucube olarak görmektedir. Aslına bakarsak Petunia, Lily'nin sihir güçlerini kıskanıyordu, çok ileri giderek Dumbledore'a Hogwarts'a kabul edilmesi için bir rica mektubu yazdı. Dumbledore bunu nazikçe reddetti. Lily ve James Potter evlendikten sonra ve yeğeni Harry doğduktan sonra Petunia Lily'le hiç iletişim kurmadı. 2020 yılından önce ölmüştür.[2]

Dudley Dursley, Harry Potter'ın kuzenidir. Tombul ve kısa boyludur. Halası Marge Dursley tarafından pek sevilmektedir. Harry'ye 7. kitapta teyzesi Harry'ye "yer fazlalığıydı" deyince "ben senin yer fazlalığı olduğunu düşünmüyorum" demişti. Arkadaşı Piers tarafından "Koca D" olarak adlandırılmıştır. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabının ilk bölümünün adını aldığı karakterdir. Dudley'nin Ruhu Ağzında adlı bölüm çoğunlukla Dursley ailesinin yaşantısını barındırır.[3]

Marjorie Eileen "Marge" Dursley, Vernon eniştenin kız kardeşidir. Yeğeni Dudley'i çok sevmektedir. Katı bir mizaca sahiptir ve Harry Potter'dan hiç hoşlanmamaktadır. Serinin 3. kitabında Harry'e ve ailesine yaptığı hakaretlerden ötürü Harry çok sinirlenmiş ve o sinirle Marge'ın vücudunu şişirip uçurmuştur. Daha sonra Sihir Bakanlığı tarafından hafızası değiştirilmiştir.

Bathilda Bagshot

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bathilda Bagshot, eski bir büyü tarihçisidir ve döneminin en büyük tarihçisi sayılmaktadır. Harry Potter'ın anne ve babası Lily ve James Potter'ın öldürüldüğü ve mezarlarının bulunduğu Godrics' s Hallow'da yaşamaktadır. Dumbledore'ların aile dostu ve Potter ailesinin akrabasıdır. Durmstrang isimli cadılık ve büyücülük okulundan dünyanın en büyük büyücüsü olma tutkusuyla yaptığı kuraldışı hareketlerden dolayı atılan Gellert Grindalward'un küçük kuzenidir. A History of Magic'in yazarıdır ve bunun dışında kitapları da vardır. 1997 Aralık ayında Voldemort tarafından öldürülmüştür. Voldemort yok etmek için hortkulukları ve bunu rahat yapabilmek için Gryfindor'un kılıcını arayan Harry'nin bir gün oraya geleceğini bildiği için sadık yılanı Nagini'ye Bathilda'nın kılığına girip orada beklemesini emretmiş, öngörüsü doğru çıkıp Harry ve Hermione Godric's Hallow'a geldiğinde Nagini onları Bathilda'nın evine götürmüş ve orada kendi şekline dönüp onlara saldırmıştır.

Frank Bryce, dördüncü kitapta Riddle evinin bahçıvanı olarak tanıtılır. Riddle'ları onun öldürdüğü söylenir. Bir gün eve yedek anahtarla girdiğinde Voldemort ve Peter Pettigrew'un konuşmalarını dinlemiş ve Voldemort tarafından öldürülmüştür.

Crabbe ve Goyle

[değiştir | kaynağı değiştir]

Vincent Crabbe ve Gregory Goyle, Harry ile aynı yıl okula başlayan Slytherin öğrencileridir.

Genelde sadece Crabbe olarak hitap edilen karakter, Draco Malfoy'un emirlerini yerine getirip onu takip eder. Düşünme, büyü yapma, özgür düşünme ve okuma (Malfoy tarafından belirtilmiştir) yeteneği olmayan Crabbe, diğerlerini korkutmak için sadece cüssesini ve gücünü kullanır.

Crabbe genellikle hep birçok yönden kendine benzeyen Gregory Goyle 'le beraber anılır. Crabbe genellikle Goyle'dan bile salak olarak bahsedilir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Malfoy, Crabbe ve Pansy Parkinson'la beraber Teftiş Mangasına katılmıştır.

Hogwarts'ta Slytherin öğrencisi olan Goyle, Vincent Crabbe'le beraber Draco Malfoy'un yanından başka bir yerde çok nadir görülür. Goyle'ın büyük bir vücudu, goril gibi kolları ve kaseye benzeyen bir saç kesimi vardır. Çok sert ve salak olan Goyle, Melez Prens'te Sorgulayıcı Ekibe katılmıştır.

Yanlış olsa da Crabbe ve Goyle'ın Harry Potter ve Draco Malfoy'la aynı dönemden olmadığı düşünülür. Felsefe Taşı'nda Draco'nun, Goyle ve Crabbe'in masasına katıldığı belirtilmiştir ancak Hogwarts'ta öğrenciler alfabetik bir şekilde seçilmektedir ve hem Crabbe'in soyadı, hem de Goyle'ın soyadı alfabede Malfoy'dan öndedir.

Tam isimleri Vincent Crabbe ve Gregory Goyle.Harry ile aynı dönemde okulda bulunan Slytherin öğrencileri. Babaları, Crabbe Sr ve Goyle Sr birer Ölüm Yiyen'dir. Güçlü ve iri yapılarından dolayı Draco Malfoy onları kendisi için çalıştırır ve diğer öğrencileri korkutmalarını ister. Crabbe ve Goyle zekalarından çok kaba kuvvetle işlerini görürler. Onlar tamamen içgözlem ve bilim için meraktan yoksundurlar. Yaşamlarında kendi akıl ve iradelerinden çok Malfoy'un yönlendirmeleriyle karar verirler. Her şeye rağmen Goyle'ın Crabbe'den daha zeki olduğunu söyleyebiliriz. Buna kanıt olarak Felsefe taşı'nda, gece yarısı düellosunda Malfoy'un yedeği olarak Goyle'ı seçmesini gösterebiliriz.

Crabbe ve Goyle'nun Quidditch'de ilk defa yer aldığı maç okulun 5.yılında oynadıkları Gryffindor açılış karşılaşmasıdır. Bu maçta Slytherin'in yeni top vurucuları olarak görev yapmışlardır. Maçta Harry Snitch'i yakalar; Goyle öfkesini açığa çıkarır ve kasten Harry'nin beline bir bludger fırlatır. Harry süpürgesinden düşer ama Goyle hafif bir ceza alır. Bundan sonraki dönemlerde Quidditch maçlarında yer almadılar. Malfoy'un İhtiyaç Odası'nı basma girişimlerinde her zamanki gibi ona yardım ettiler ve gözcülük yaptılar. Dönemin sonunda Albus Dumbledore'un ölümüyle Malfoy okulu terk etti ve yalnız kaldılar. Goyle çıkardığı yangında kurtaralamayıp ölmüştür. Crabbe ise ne olduğu bilinmiyor

Gabrielle Delacour

[değiştir | kaynağı değiştir]

Gabrielle Delacour, Harry Potter serisindeki kurgusal karakterlerden biri. Üçbüyücü Turnuvasına katılmış olan Fleur Delacour'un kardeşi ve bir Veela kız. Üçbüyücü Turnuvası'nda kara göle atılmış ve Ron Weasley ile birlikte Harry Potter tarafından kurtarılmıştır.

Cedric Diggory, Üç Büyücü Şampiyonası'nda Voldemort'un hizmetkarı olan Kılkuyruk tarafından öldürülen kişidir.Çok cesurdur. Harry'nin arkadaşıdır. Cho Chang'a aşıktır. Hufflepuff öğrencisidir. Eğer Harry Potter, onu sarmaşıklardan kurtarmasaydı yaşamaya devam edebilirdi. Anahtar olan kupayla Voldemort 'un yanına geldiklerinde Kılkuyruk tarafından Avada Kedavra laneti ile öldürülmüştür. Harry'den cesedini babasına götürmesini istemiştir.Babası Amos Diggory dir.

İlk kez Harry Potter ve Ölüm Yadigârları kitabında bahsedilmiştir. Albus Dumbledore ile Hogwarts'taki ilk gününde karşılaşarak arkadaş olmuştur. Albus Dumbledore anısına yazdığı yazı ile daha sonra açıklığa kavuşacak Dumbledore ailesinin hayatına dair ilk ipuçlarını vermiştir. {Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Sayfa 24-28}

Gellert Grindelwald

[değiştir | kaynağı değiştir]

Gellert Grindelwald, J.K. Rowling'in Harry Potter serisi karakterlerinden biridir. Lord Voldemort gelene kadar tarihin en karanlık büyücüsü olarak anılmıştır. Kendine ordu kurmuş, etrafa korku salmış, Mürver Asa'yı ele geçirmiştir; fakat sonra Albus Dumbledore'a yenilmiştir ve Nurmengard'a atılmıştır.

Kara büyüye olan aşırı ilgisi ve fikirleri yüzünden altıncı sınıftayken okulu olan Durmstrang'den atılır. Daha sonraki süre içerisinde akrabası olan Bathilda Bagshot'ın evinde kalmak üzere Godric's Hollow'a gelir. Burada Albus Dumbledore ile tanışır ve arkadaş olurlar (Her ikisi de çok gençtir). İkisi birlikte "Çoğunluğun iyiliği için..." sözünden yola çıkarak muggle'lar üzerinde hüküm kurma planları yaparlar. Çünkü kendilerini güçlü oldukları için özel saymaktadırlar. Bunu yapabilmek için Ölüm Yadigarları'nı bulmayı amaçlarlar. Ama Dumbledore'un bunu yapmasının 2. bir sebebi daha vardır. Dumbledore aslında ölen anne ve babasını geri getirip kardeşlerinin yükünden kurtulmak istemiştir. Daha sonra Albus, Gellert ve Albus'un erkek kardeşi Aberforth Dumbledore arasında çıkan bir tartışmanın sonucunda, Albus ve Aberfort'un kız kardeşi Ariana'nın ölümünün ardından yolları ayrılır ve Grindelwald kaçar. İngiltere'nin dışında kendine yandaşlar bulur. Giderek güçlenir ve Karanlık Lord konumuna gelir. Dumbledore ise yanlışlarının farkına varmış ve karanlık yandan tamamen vazgeçmiştir. Grindelwald Dumbledore'dan korktuğu için İngiltere'ye gelemese de diğer Avrupa ülkelerinde dehşet saçar. Kendine kocaman bir ordu kurmuştur. Sonunda Dumbledore herkesin kendinden beklediği şeyi yapmaya karar verir; Grindelwald'ı durduracaktır. Grindelwald, Albus Dumbledore ile yaptığı düelloda yenilmiş ve onun tarafından Nurmengard'a hapsedilmiştir. (Nurmengard: Grindelwald'ın kendisine karşı çıkanları hapsettiği hapishanedir. Onun düşüşünden sonra da hapishane olarak kullanılmıştır). Voldemort'un ortaya çıkışıyla zamanının en korkunç ve kötücül büyücüsü sıfatını yitiren Grindelwald, Numergrand'da kaldığı süre içerisinde yaptıklarından pişman olmuştur. Voldemort Mürver Asa'nın peşine düştüğünde bu asanın Gregoroviç'ten çalındığını öğrenir. Bunu çalanın da Grindelwald olduğunu anladıktan sonra ona asanın yerini söylemesi için Nurmengard'a gelir. Ancak Grindelwald asanın kendisinden sonraki sahibinin Dumbledore olduğunu Voldemort'a söylememiş ve bunun sonucunda da Voldemort tarafından öldürülmüştür.

Viktor Krum, Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde oynamış Igor Karkaroff'un müdürlüğünü yapan Durmstrang Enstitüsü'nde okur. Ayrıca Quidditch Dünya Kupası'nda Bulgaristan Milli Takımı'nda "Arayıcı" olarak görev almıştır.Hermione Granger'a aşıktır. Labirentte Cedric Diggory'yi öldürmeye çalışmıştır (Barty Crouch Jr.un İmperius Laneti altında, sebebi ise kupaya ilk Harry'nin dokukanarak Voldemort'un yanına gitmesini sağlamaktır - Kupa bir anahtardır-) ama Harry Potter onu engellemiştir.

Augusta Longbottom

[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry'nin en iyi arkadaşlarından biri olan Neville Longbottom'ın ninesidir. Oğlu ve gelini Bellatrix Lestrange tarafından Cruciatus laneti ile delirtildikten sonra Neville Longbottom'ı o büyütmüştür.

Xenophilius Lovegood

[değiştir | kaynağı değiştir]

Xenophilius Lovegood, J.K. Rowling'in Harry Potter serisindeki bir kurgusal karakter. Filmlerde Rhys Ifans tarafından canlandırılmıştır. Kendisi Dırdırcı editörüdür ve Luna Lovegood'un babasıdır. Evleri, Weasley'lerin evi Kovuk'a yakındır. Bill ile Fleur'un düğün törenine kızı Luna'yla gelmiştir. Ölüm Yadigârlarını bilmektedir. 7. kitapta Harry'yi Ölüm Yiyenlere verecekken (çünkü kızını kaçırmışlardır ve kızını geri almak için Harry Potter'ı kullanmak istemiştir) Harry'nin son anda kaçması ve Ölüm Yiyenlerin bunu bilmemesi nedeniyle Azkaban'a atılır. Voldemort tehdidi kalkınca Azkaban'dan çıkar.

Edward Remus "Teddy" Lupin, Remus Lupin ve Nymphadora Tonks'un tek oğulları ve Harry Potter'ın vaftiz oğlu. Adını annesinin babası Ted Tonks ve kendi babası Remus'tan almaktadır. Annesi gibi bir Metamorphmagus'tur ve babası gibi kurda dönüşmemektedir.[4] Harry Potter ve Ölüm Yadigârları kitabının son bölümünde adı geçmektedir. Ayrıca Harry'nin oğlu James tarafından Victoire Weasley'yi öperken görülmüştür.

Narcissa Malfoy

[değiştir | kaynağı değiştir]

Narcissa Malfoy, Lucius Malfoy'un karısı, Draco Malfoy'un annesi, Bellatrix Lestrange'nin kız kardeşi ve Sirius Black'in kuzenidir. Karanlık güçlere hizmet eden bir cadıdır. Narcissa karakterine ilk kez Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde yer verilmiş, fakat kitabın film uyarlamasında karakter senaryodan çıkarılmıştı. Voldemort oğlu Draco'yu bir görev için seçtiğinde kardeşi Bellatrix Snape'e hiç güvenmese de gidip ondan Draco'yu korumasını istemiştir; Snape de bunu kabul etmiş ve bozulmaz yemini etmiştir.

Üçbüyücü Turnuvası için Hogwarts'a gelen Beuxbatons okulunun müdüresidir.İlk geldiğinde Hagrid ile arasında birtakım şeyler yaşanmıştır.Hatta Hagrid ona yarı dev olduğunu söylemiş ve bu yüzden başı derde girmiştir.Daha sonra da Olympe Maxime' nin yarı dev olduğu söylentileri de duyulmuştur.

Cormac McLaggen

[değiştir | kaynağı değiştir]

Cormac McLaggen, Gryffindor öğrencisidir. Harry'den bir yaş büyüktür. İlk olarak Melez Prens kitabında Hogwarts treninde Harry ile tanışmıştır. Horace Slughorn'un kurduğu Slug Kulübü'ne üyedir, amcasının Sihir Bakanlığı ile bir yakınlığı vardır. Agresif biridir ve Gryffindor Quidditch takımında oynamak istemektedir. Hermione'den hoşlanmaktadır.

Molly Weasley'in teyzesi ve Weasley kardeşlerin hiç sevmedikleri büyük teyzesi.Kimseyi beğenmez. Kendisi safkan veya melezdir bu yüzden Bill ve Fleur'ın düğününde Hermione'a "şu muggle kız" diye hitap eder. Cincüce yapımı bir tacı var, düğünde Fleur'a takıyor

Mızmız Myrtle

[değiştir | kaynağı değiştir]

Myrtle Elizabeth Warren, bilinen adıyla Mızmız Myrtle, Hogwarts'ta kendi tuvaletinde yaşayan Mızmız Myrtle okuldaki öğrenciler tarafından sevilmez ve genellikle kendisine sürekli kitap atıldığından bahseder. Muggle doğumludur, yani büyücü bir aileye sahip değildir. Hogwarts'da öğrenciyken Tom Riddle tarafından açılan efsanevi Sırlar Odası'ndaki Basilisk'in gözlerine bakmasıyla ölmüştür. Ravenclaw öğrencisidir ve Harry Potter'a hayranlık duyar.

Garrick Ollivander

[değiştir | kaynağı değiştir]

Garrick Ollivander, en iyi asa yapımcısı olmuştur. Hogwarts'ta ki herkes asalarını Ollivander'tan alır. Harry Potter'a hayranlığı ile bilinir. Voldemort işkence lanetini ondan Ölüm Yadigarlarını öğrenmek için uygular. Mr. Ollivander ay gibi parıldayan kocaman soluk gözlü yaşlı bir asa üreticisi ve satıcısıdır. Gümüş rengi gözleri insanı ürpertir. 1997 yılında asa yapımcılarının en iyisi olan Ollivander birdenbire kaybolur. Ancak dükkânında herhangi bir izi bulunmamasından dolayı büyücüler, kaçırıldı mı yoksa kendi isteği ile mi Ölüm Yiyenler ile birlikte gittiğini bilemez. Oysaki bu kadar usta bir asa yapımcısını Voldemort'un boş bırakması düşünülemezdi. Çünkü Ölüm Yadigarları'nın bir parçası olan Mürver Asa'nın peşindeydi. Aslında elindeki asanın hiçbir zaman Harry Potter'a karşı bir güç göstermesi mümkün olmamıştı. Bunun nedeni çok önemliydi Voldemort için. O yüzden de Ollivander'den asalar hakkında bilgi edinmesi gerekiyordu. Bu yüzden onu yakalayıp üs olarak kullandıkları Malfoy Malikanesi'ndeki mahzene kapatmış ve sorgulamıştır. Burada bir yıl kadar kaldığı ve en az bir kere de işkence gördüğü kurtulduktan sonra yüz hatlarından kendini belli edecek düzeydeydi. Mahzenden Harry Potter ve arkadaşları ile birlikte evcini Dobby tarafından cisimlenerek Denizkabuğundaki Bill ve Fleur'un evlerine götürülmüş ve orada tedavi ve dinlenmeye alınmıştır. Görünüşü berbattır. İğne ipliğe dönmüş, yüzünün kemikleri çıkmış, büyük gümüşi gözleri çökmüş göz yuvarlarında kocaman kalmaktadır. Oldukça güçsüzdür. Harry'ye hayrandır. Harry kendisiyle konuşmak ve bilgi almak ister. Bildiği her bilgiyi onunla paylaşır. Ancak Voldemort'tan kurtulmak için Godric's Hollow'da savaşırken Hermione tarafından ikiye ayırılıp kırılan Harry'nin asasını tekrar birleştirmek için elinden bir şey gelmez. Asa çok hasar almıştır.

Pansy Parkinson

[değiştir | kaynağı değiştir]

Pansy Parkinson, bir Slytherin öğrencisidir ve Slytherinli kızların oluşturduğu adsız bir grubun sözcüsü gibi hareket etmektedir.

Peverell kardeşler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Peverell ailesi ilk olarak Melez Prens'te Voldemort'un anne tarafından büyük babası Marvolo Gaunt'un ataları olarak geçmiştir. Serinin son kitabında Ozan Beedle'ın Öyküleri'ne göre Ölüm'den aldıkları iddia edilen ama Dumbledore'un kendilerinin yaptıklarını düşündüğü Ölüm Yadigarlarının gerçek sahipleri oldukları ortaya çıkmıştır. Peverell soyu yaşayan bireylerle, Harry ve oğlu dahil devam etmektedir.

Ignotus Peverell, Harry Potter kitabındaki hayali kahramanlardan biridir. 7. kitapta ilk kez adı geçen Ignotus Peverell, Harry'nin büyükbabalarından biridir.

Peverell kardeşler bir gün bir köprüden geçmek isterken ölüm onları durdurmuş ve ne istediklerini sormuş. Kardeşlerden biri yenilmez bir asa istemiş, ölüm ona mürver asayı yapıp vermiş. Diğer kardeş ölüleri dirilten bir taş istemiş. Ölüm ona diriltme taşını vermiş. En küçük kardeş olan Ignotus Peverell ise insanları görünmez yapan bir pelerin istemiş. Ölüm ona gönülsüzce kendi görünmezlik pelerinini vermiş. Kardeşler ayrılmışlar. Mürver Asa'yı alan kardeş herkese hava atmış. Onun yenilmez asası olduğunu öğrenen bir hırsız gece uyurken onun yanına gelmiş, asayı alıp onu öldürmüş. Diğer kardeş ölen bir sevdiği insanı diriltmiş. Ama daha sonra kızın hala diğer tarafa bağlı olduğunu ve acı çektiğini fark edip kendini öldürmüş. Ignotus Peverell görünmezlik pelerinini kendini gizlemek için kullanmış. Öldüğünde o da kardeşleri gibi ölümün dostu olarak gitmiş. Mürver asa,diriltme taşı ve görünmezlik pelerini Ölüm Yadigarları olarak bilinir.

Hogsmeade’deki Üç Süpürge Hanının sahibidir. Madam Rosmerta, Han'ın üst katında yaşamaktadır. 30 yaşlarındadır veya biraz daha yaşlıdır, çünkü Üç Süpürge'yi 1970’lerden beri işlettiği kitapta anlatılıyor. Dünyanın her yerindeki büyücüler ve cadılar tarafından çok iyi tanınır, ki Hogwarts öğretmenlerini, gürültülü sihirbazları ve cincüceleri, hatta bizzat Sihir Bakanı’nın kendisini bile bunlara katabiliriz. Melez Prens kitabında İmperius laneti yapılmıştır ve Dumbledore ile Harry mağradan dönerken onları görür.

Hızır Otobüsün biletçisidir. 6. kitapta Ölüm yiyen olduğu gerekçesiyle Azkaban'a hapsedilmiştir.

Rita Skeeter, sarışın ve 41 yaşındadır. Gelecek Postası'nda yazı yazmaktadır. Animagus kayıtlarına kaydedilmemiş bir Animagus'tur, istediği anda bir böceğe dönüşebilir. Bu şekilde Hogwarts'a gizlice girip haberler yapar.

Rita Skeeter genel olarak doğruları çarpıtır ve hatta röportaj yaptığını kişinin söylediği cümlenin tam zıddını yazmaya dahi cüret edebilir. Üçbüyücü Turnuvası'nda Harry'nin sorunlar yaşadığını, kara büyü kullanabileceği ile ilgili haberler yaparken Hermione'nin de başarılı büyücülere ilgi duyduğunu ve aynı anda hem Harry'le hem de Viktor Krum'la çıktığını yazmıştır.

Rita'nın yalan haberlerinden gına gelen Hermione, ipuçlarını takip etmiş ve onun bir Animagus olduğunu anlamıştır. Onu böcek halindeyken yakalayıp kırılmaz bir kavanoza hapsetmiş ve bir yıl boyunca yalan haberler yapmayı bırakmazsa, Animagus olduğunu Bakanlığa şikayet edeceğini söylemiştir.

Rita Skeeter, Albus Dumbledore öldükten sonra biyografisi "Albus Dumbledore'un Hayatı ve Yalanları" kitabını yazmıştır.[HP7]

Hepzibah Smith Hufflepuff'ın soyundan olan zengin bir koleksiyoncu kadındır. Harry Potter serisinde Melez Prens'de adı geçer.Koleksiyonunda Hufflepuff'ın kupası ve Slytherin'in madalyonu olduğunu o zamanlar Borgin&Burkes'da çalışan Tom Riddle'a(Voldemort)anlatır ve gösterir. İki gün sonra ölür ve ailesi iki çok kıymeti eşyasının kayıp olduğunu duyurur.Ölümünden önce Voldemortla buluştuğunu sonradan Albus Dumbledore'un Hepzibah'ın ev cini Hokey'dan aldığı anılardan öğreniyoruz. Ölüm sebebi olarak sıcak çikolatasının zehirlendiği gösterilir, bunu Hokey'ın yaptığı anlaşılır ve o Azkabana gönderilir. Ama bunu yaparken İmperius büyüsü altında olduğu anlaşılır ve salıverilir.Tom Riddle ise Hepzibah Smithin ölümünden sonra ortadan uzun bir süre kaybolur ve Voldemort olarak geri döner. Çaldıkları eşyaları da bildiğimiz gibi Hortkuluk yapar.

Andromeda Tonks

[değiştir | kaynağı değiştir]

Andromeda Tonks, J. K. Rowling'in Harry Potter serisinde yer alan bir karakter. Narcissa Malfoy ve Bellatrix Lestrange'in kız kardeşidir. Ted Tonks adında bir muggle ile evlendiği için kız kardeşleri ona sırtını dönmüş ve ailesi tarafından reddedilmiştir. Parlak açık kahve saçları ve kız kardeşlerine göre iri gözleri vardır. Draco Malfoy'un teyzesi, Nymphadora Tonks'un annesidir. Ayrıca Slyhterinden mezun olmasına rağmen safkan saplantısı ve Voldermort bağlılığı yoktur. Çok iyi yüreklidir. Kardeşlerinden farklıdır o konuda. Ayrıca Harry'i saklamıştır. Sirius Black, kızı Nymphadora Tonks'la birlikte sevdiği tek akrabasıdır.

Edward "Ted" Tonks, bir Metamorphagus olan Nymphadora Tonks'un babasıdır ve muggle doğumlu bir büyücüdür. Harry ve diğerleri Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında onun ve eşinin evinde bir süre kalmıştır. Ted Tonks'un eşinin ismi Andromeda Tonks'tur. Kızı Nymphadora Tonks bir kurtadam olan Remus John Lupin'le evlenmiştir. Adı kendisiyle aynı olan bir torunu vardır.

Oliver Wood, Gryffindor Quidditch takımının kaptanı. Tutucu mevkiinde oynamaktadır. Aşırı hırslı olan Wood tüm takımı hava durumuna bakmaksızın çalıştırır. Harry'nin 4. sınıfa geçtiği sene Wood okulu bitirmiştir ve Harry Potter ve Ateş Kadehi'ne göre Puddlemere United yedek takımıyla sözleşme imzalamıştır.

Muggle Başbakan

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece 4. Ve 6. kitaplarda görülmüştür. Ama Cornelius Fudge ile konuşmuştur ve her muggle gibi büyü etkisi olan olaylardan çekinmektedir. Düşünülenin aksine Fudge'un büyücü olduğunu ve Voldemort'u da bilmektedir.

The Weird Sisters-Acayip Kızkardeşler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyücüler arasında popüler olan bir müzik grubudur.

Draco Malfoy'un yandaşı olması hakkında herhangi bir bilgi elimizde mevcut değil. Genellikle insanlardan uzak takılan oldukça zeki birisi. İlerleyen senelerde kendi zaman döndürücüsünü yapması bile buna işaret. Lanetli Çocuk kitabının asıl kilit noktası. Pansy Parkinson ile evlendiği söylenilmektedir. Hermione Granger Draco Malfoy'a yumruk attığı sahne görüldüğü yer değildir, o başka birisidir. Wattpad adlı platformda birçok kişi tarafından sıcak kanlı bir karakter olarak görülür, yazılır.

Potter ailesinin çocukları

[değiştir | kaynağı değiştir]

James Sirius Potter, Harry Potter ve Ginny Potter (Weasley)'nin ilk çocuklarıdır. Albus ve Lily'nin büyük kardeşleridir. Aynı zamanda Ron Weasley'nin yeğenidir. Hal ve hareketleriyle dedesi, vaftiz dedesi ve dayıları Fred ve George Weasley'e benzetilir. İsmini büyük babası James Potter ve Harry'nin vaftiz babası Sirius Black'ten almıştır.

Albus Severus Potter, Harry Potter ve Ginny Potter (Weasley)'nin ikinci çocukları. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabının son bölümünde 11 yaşında ve Hogwarts da birinci sınıfa başlayacaktır ve en büyük korkusu Slytherin'e katılmaktır. Adını eski müdür Albus Dumbledore ve eski iksir profesörü Severus Snape'ten almıştır. Büyükannesi Lily Potter'in gözlerine sahiptir. Son kitapta -Lanetli Çocuk- Slytherin'e giden tek Potter'dır.

Lily Luna Potter, Harry Potter ve Ginny Weasley'nin üçüncü ve en küçük çocukları. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabının son bölümünde Hogwarts'a gidemeyecek kadar küçüktür. Adını Harry'nin annesi Lily Potter'dan ve Harry ile Ginny'nin en yakın arkadaşlarından olan, DO üyesi Luna Lovegood'dan almıştır.

Weasley ailesinin çocukları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Rose Weasley, Hermione Granger ile Ron Weasley'in ilk çocuklarıdır. Harry Potter ve Ginny Weasley'nin ikinci çocukları olan Albus Severus Potter ile aynı sene okula başlamıştır.Ve annesi gibi çok zekidir.

Hugo Weasley, Hermione Granger ile Ron Weasley'in 2. çocuklarıdır. Ablası Rose Weasley Hogwarts'a giderken henüz 5 yaşındadır. Sadece 7. kitapta adı geçmektedir.

Victoire Weasley

[değiştir | kaynağı değiştir]

Victoire Weasley, Fleur Delacour ile Bill Weasley'nin çocuğudur. Sadece 7. kitabın sonunda adı geçmektedir. Orada da Harry Potter'ın vaftiz babası olduğu Nymphadora Tonks ve Remus Lupin'in çocuğu Teddy Remus Lupin ile öpüşmektedir.

  1. ^ Flood, Alison (24 Haziran 2015). "JK Rowling reveals why the Dursleys dislike Harry Potter so much". The Guardian. 25 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2016. 
  2. ^ Harry Potter and the Cursed Child, Act One, Scene Seven - Petunia'nın ölümünden ilk olarak Albus'un dördüncü yılının başlangıcından önceki akşam bahseldilmiştir.
  3. ^ J.K Rowling, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Çevirenler: Sevin Okyay-Kutlukhan Kutlu, 25. Baskı, YKY Yayınları, syf. 9.
  4. ^ "TIME Person of The Year Runner-up: J.K. Rowling". Time. 23 Aralık 2007. 9 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2007.